Anna Gajewska

Ajurweda: indyjski system medycyny naturalnej

Ajurweda to tradycyjna medycyna indyjska, która jest stosowana od tysięcy lat. Jest to system medyczny, który opiera się na zasadach równowagi i harmonii między ciałem, umysłem i duszą. Ajurweda zaleca indywidualne podejście do zdrowia i choroby, a także stosowanie naturalnych metod leczenia i profilaktyki. W tym artykule przedstawimy co to jest ajurweda, poznamy podstawowe zasady ajurwedy, a także opiszemy niektóre z najpopularniejszych zabiegów i technik stosowanych w tej tradycyjnej medycynie indyjskiej.

Masaż ajurwedyjski

Co to jest Ajurweda?

Ajurveda to tradycyjny system medycyny pochodzący z Indii, który powstał ponad 3000 lat temu. Nazwa "Ajurweda" (Ayurveda) wywodzi się z dwóch sanskryckich słów: "ayus", oznaczającego życie lub długość życia, oraz "veda", oznaczającego wiedzę lub naukę.

Ajurveda opiera się na przekonaniu, że zdrowie i dobrostan zależą od subtelnej równowagi między umysłem, ciałem i duchem, a każda osoba ma unikalną konstytucję lub "dosha", która determinuje jej fizyczne, emocjonalne i mentalne cechy. Istnieje trzech dosh: Vata, Pitta i Kapha, a każda osoba ma unikalną kombinację tych dosh.

Ajurwedyczni praktycy używają różnych technik, aby pomóc przywrócić równowagę ciała i umysłu, w tym diety i odżywiania, ziołolecznictwa, jogi i medytacji, masażu i pracy ciałem oraz zmian w stylu życia. Ayurveda podkreśla użycie naturalnych i holistycznych środków, a wiele ajurwedycznych zabiegów okazało się skuteczne w badaniach naukowych.

Ajurveda to nie tylko system medycyny, ale także sposób na życie, który promuje zdrowie, szczęście i długowieczność. Jest uznawana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako tradycyjny system medycyny i jest szeroko praktykowana w Indiach, Nepalu, Sri Lance i innych częściach świata.

Traktaty Ajurwedy

Wiedza i filozofia ajurwedyjskie zostały zakodowane w klasycznych tekstach, zwanych traktatami. Głównymi traktatami Ajurwedy są:

 1. Caraka Samhita: Jest to jeden z najstarszych i najbardziej szanowanych tekstów Ajurwedy. Składa się z ośmiu części i zawiera szczegółowe informacje na temat diety, stylu życia, leków ziołowych, terapii i chirurgii. Caraka Samhita koncentruje się głównie na wewnętrznej medycynie i jest uważana za autorytatywną encyklopedię Ajurwedy.

 2. Susruta Samhita: Ten tekst jest uważany za najważniejsze źródło wiedzy o chirurgii w starożytnych Indiach. Susruta Samhita składa się z pięciu części i zawiera opisy różnych typów operacji, narzędzi chirurgicznych i technik leczenia ran. Tekst ten zawiera również informacje na temat medycyny wewnętrznej, pediatrii i psychiatrii.

 3. Ashtanga Hridayam: Jest to skrócona wersja Caraka Samhita i Susruta Samhita, napisana przez Vagbhatę. Ashtanga Hridayam składa się z siedmiu części i zawiera podsumowanie podstawowych zasad i praktyk Ajurwedy. Tekst ten jest uważany za bardziej dostępny i łatwiejszy w użyciu niż starsze traktaty.

 4. Charaka Samhita: Jest to inny starożytny tekst Ajurwedy, przypisywany Charakowi, lekarzowi i uczonemu z Indii. Charaka Samhita koncentruje się na medycynie wewnętrznej i zawiera szczegółowe informacje na temat diety, leków ziołowych i terapii. Tekst ten jest uważany za jeden z najważniejszych źródeł wiedzy o Ajurwedzie i jest nadal używany przez praktykujących w Indiach i na całym świecie.

Te traktaty stanowią podstawę Ajurwedy i są używane przez praktykujących do dziś. Zawierają one cenną wiedzę na temat zdrowia, chorób i leczenia, a także filozoficzne przemyślenia na temat życia i śmierci. Żeby poznać ajurwedę i jej zasady nie musimy jednak sięgać po oryginalne traktaty. W dalszej części artykułu omawiamy książki, które pomogą poznać ten system medycyny początkującym i zaawansowanym praktykom.

5 żywiołów

Koncepcja pięciu żywiołów (Pancza Mahabhuta) jest jednym z podstawowych pojęć w Ajurwedzie, hinduizmie i innych tradycjach duchowych pochodzących z Indii. Pięć żywiołów to:

 1. Ziemia (Prithvi): Ziemia reprezentuje stabilność, ciężar i solidność. W ciele ludzkim ziemia jest obecna w kościach, mięśniach i innych tkankach stałych.

 2. Woda (Jala): Woda reprezentuje płynność, miękkość i elastyczność. W ciele ludzkim woda jest obecna w krwi, ślinie, moczu i innych płynach ustrojowych.

 3. Ogień (Agni): Ogień reprezentuje ciepło, światło i transformację. W ciele ludzkim ogień jest obecny w trawieniu, metabolizmie i innych procesach przemiany materii.

 4. Powietrze (Vayu): Powietrze reprezentuje ruch, zmienność i ekspansję. W ciele ludzkim powietrze jest obecne w oddychaniu, układzie nerwowym i innych procesach związanych z ruchem i komunikacją.

 5. Eter (Akasha): Eter reprezentuje przestrzeń, pustkę i możliwość. W ciele ludzkim eter jest obecny w przestrzeniach między komórkami i w pustych przestrzeniach w obrębie ciała.

Koncepcja pięciu żywiołów jest używana w Ajurwedzie do opisu różnych aspektów zdrowia i choroby. Na przykład, trzy doshy (Vata, Pitta i Kapha) są opisane jako kombinacje pięciu żywiołów, a różne leki ziołowe i terapie są używane do przywrócenia równowagi między żywiołami w ciele. Koncepcja pięciu żywiołów jest również używana w hinduizmie i innych tradycjach duchowych jako narzędzie do rozumienia świata i naszego miejsca w nim.

Jak dbać o siebie i być zdrowym zgodnie z zasadami ajurwedy?

Zgodnie z zasadami ajurwedy, aby dbać o siebie i być zdrowym, należy prowadzić życie w zgodzie z własną konstytucją (dosha) i porą roku, a także stosować odpowiednie praktyki i zabiegi. Poniżej zebraliśmy kilka ogólnych zaleceń, które mogą pomóc w utrzymaniu równowagi i dobrego stanu zdrowia zgodnie z ajurwedą:

 1. Właściwa dieta: Dieta powinna być dostosowana do własnej konstytucji i pory roku, a także do indywidualnych potrzeb i upodobań. Ajurweda zaleca spożywanie świeżych, naturalnych produktów, unikanie przetworzonego jedzenia, nadmiernego spożycia mięsa i alkoholu, a także stosowanie odpowiednich przypraw i ziół, które mogą pomóc w poprawie trawienia i usunięciu toksyn z organizmu.

 2. Wystarczający sen: Ajurweda podkreśla znaczenie odpoczynku i snu dla zdrowia i dobrostanu. Zaleca się spanie w godzinach od 22:00 do 6:00 rano, w ciemnym i cichym pomieszczeniu, a także unikanie aktywności i pobudzenia przed snem.

 3. Ruch i ćwiczenia: Ajurweda zaleca regularne ćwiczenia fizyczne i aktywność, które pomagają w utrzymaniu równowagi i dobrego stanu zdrowia. Zalecane są ćwiczenia jogi, medytacja, masaż i praca ciałem, a także spacery i inne formy aktywności na świeżym powietrzu.

 4. Stres i emocje: Ajurweda podkreśla znaczenie równowagi emocjonalnej i psychicznej dla zdrowia i dobrostanu. Zaleca się stosowanie odpowiednich praktyk i technik, które pomagają w redukcji stresu i poprawie nastroju, takich jak medytacja, oddechowe ćwiczenia, terapia muzyką i aromaterapią, masaż.

 5. Zabiegi i terapie: Ajurweda oferuje wiele różnych zabiegów i terapii, które mogą pomóc w poprawie stanu zdrowia i dobrostanu. Zalecane są m.in. masaż ajurwedyjski, oczyszczanie organizmu (panczakarma), terapia ziołami i przyprawami, a także akupunktura i inne formy terapii manualnej.

Powyższe zalecenia są ogólne i mogą być dostosowywane do indywidualnych potrzeb i upodobań. Zaleca się konsultację z kwalifikowanym specjalistą ajurwedy, który pomoże w ustaleniu własnej konstytucji i zaleceniu odpowiednich praktyk i zabiegów.

Jakie są główne zasady diety ajurwedyjskiej?

Dieta jest jednym z kluczowych elementów ajurwedy i ma znaczący wpływ na zdrowie i dobrostan człowieka. Poniżej przedstawiam główne zasady diety ajurwedyjskiej:

 1. Dostosowanie do własnej konstytucji (dosha): Każda osoba ma unikalną konstytucję, która określa jej potrzeby żywieniowe i preferencje smakowe. Ajurweda zaleca dostosowanie diety do własnej konstytucji, aby zapewnić odpowiednie składniki odżywcze i uniknąć nadmiernego spożycia pokarmów, które mogą wywoływać dysbalans.

 2. Dostosowanie do pory roku: Ajurweda zaleca również dostosowanie diety do aktualnej pory roku, aby zapewnić odpowiednią ilość ciepła i chłodu, a także uniknąć nadmiernego spożycia pokarmów, które mogą wywoływać dysbalans w danym okresie.

 3. Spożywanie świeżych i naturalnych produktów: Ajurweda zaleca spożywanie świeżych i naturalnych produktów, które są bogate w składniki odżywcze i mają pozytywny wpływ na zdrowie i dobrostan. Zaleca się unikanie przetworzonego jedzenia, sztucznych dodatków i konserwantów.

 4. Stosowanie odpowiednich przypraw i ziół: Ajurweda zaleca stosowanie odpowiednich przypraw i ziół, które mogą poprawić trawienie, wchłanianie składników odżywczych i usuwanie toksyn z organizmu. Zalecane są m.in. kurkuma, kminek, goździki, kardamon i imbir.

 5. Unikanie nadmiernego spożycia mięsa i alkoholu: Ajurweda zaleca unikanie nadmiernego spożycia mięsa i alkoholu, które mogą wywoływać dysbalans w organizmie i wpływać negatywnie na zdrowie i dobrostan.

 6. Stosowanie odpowiednich technik przygotowywania posiłków: Ajurweda zaleca stosowanie odpowiednich technik przygotowywania posiłków, które mogą poprawić trawienie i wchłanianie składników odżywczych, a także uniknąć nadmiernego spożycia pokarmów, które mogą wywoływać dysbalans. Zalecane są m.in. gotowanie na małym ogniu, smażenie w ghee (roztopionym maśle) i dodawanie przypraw i ziół podczas gotowania.

Masaż ajurwedyjski – co warto o nim wiedzieć?

Masaż ajurwedyjski (Abhyanga) to tradycyjna technika masażu, która jest stosowana w ajurwedzie od tysięcy lat. Polega na nacieraniu ciała olejem, przy użyciu różnych ruchów i technik masażu. Masaż ajurwedyjski przynosi wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu fizycznego oraz emocjonalnego, a także jest przyjemny i rozluźniający.

Zastanawiasz się na czym polega masaż ajurwedyjski, jak przebiega, czym się charakteryzuje i kiedy warto go stosować?

Na czym polega masaż ajurwedyjski?
Masaż ajurwedyjski polega na nacieraniu ciała olejem, przy użyciu różnych ruchów i technik masażu. Olej jest wybierany zgodnie z własną konstytucją (dosha) i potrzebami zdrowotnymi. Masaż może być wykonywany przez masażystę lub samodzielnie. 

Jak przebiega masaż ajurwedyjski?
Masaż ajurwedyjski rozpoczyna się od nacierania olejem głowy i twarzy, a następnie całego ciała. Masażysta używa różnych ruchów i technik masażu, aby rozluźnić mięśnie, poprawić krążenie i usunąć toksyny z organizmu. Masaż trwa zwykle od 30 do 90 minut.

Czym się charakteryzuje masaż ajurwedyjski?
Masaż ajurwedyjski charakteryzuje się użyciem sporej ilości oleju, który jest wybierany zgodnie z konstytucją i potrzebami zdrowotnymi osoby masowanej. Masaż jest wykonywany w spokojnej i przyjemnej atmosferze, przy użyciu różnych ruchów i technik masażu takich jak rozcieranie, oklepywanie czy omiatanie. Masaż ten jest niezwykle przyjemny i rozluźniający oraz przynosi korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak też poprawia stan emocjonalny, odporność na stres i ogólny dobrostan psychiczny.

Kiedy warto stosować masaż ajurwedyjski?
Masaż ajurwedyjski może być stosowany w różnych celach i okresach życia. Zaleca się stosowanie masażu ajurwedyjskiego w celu poprawy stanu zdrowia i dobrostanu, a także w celu rozluźnienia mięśni i usunięcia toksyn z organizmu. Masaż ajurwedyjski może być również stosowany w celu poprawy snu i redukcji stresu. Zaleca się stosowanie masażu ajurwedyjskiego regularnie, zwykle raz w tygodniu lub raz w miesiącu. I chociaż efekty przychodzą już po pierwszym zabiegu, to trwałe zwiększenie odporności psychicznej i fizycznej przychodzi po około 12 zabiegach. Wiele osób zauważa znaczną poprawę samopoczucia, zwłaszcza w okresach zimowo-jesiennych, oraz wyższą odporność na przeziębienia, a także drobne urazy fizyczne.

Masaż ajurwedyjski znajdziemy w wielu salonach masażu oraz salonach SPA z masażami orientalnymi. Z powodzeniem znajdziemy taki masaż w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Katowice czy Łódź. Jeśli mieszkamy w mniejszym mieście warto rozważyć udział w weekendowym kursie masażu ajurwedyjskiego, tak aby zapewnić dostęp do jego dobrodziejstw całej rodzinie.

Ajurwedyjski masaż głowy – czy warto?

Niezwykłą i szybko rosnącą popularnością cieszy się ajurwedyjski masaż głowy. Ajurwedyjski masaż głowy, czyli Shiro Abhyanga to tradycyjna technika masażu, która jest stosowana w ajurwedzie od tysięcy lat. Polega on na nacieraniu głowy, twarzy, szyi i uszu olejem, przy użyciu różnych ruchów i technik masażu.

Ajurwedyjski masaż głowy


Masaż ten cechuje się wyjątkowymi doznaniami szeroko docenianymi w naszym zabieganym świecie, w którym zmęczenie i stres odczuwamy głównie w głowie. Jeśli cierpimy na zmęczenie, trudności w koncentracji, niekończące się ciągi myślowe prowadzące do otępienia, stresu i niemożności znalezienia wytchnienia, masaż ten będzie doskonałym wyborem.

Masaż ajurwedyjski głowy jest również łatwy do wykonania samodzielnie i nie wymaga dużo czasu i specjalistycznego sprzętu. Już 30 minut masażu pozwala odzyskać równowagę umysłową i emocjonalną, zwolnić i uwolnić się od natarczywych myśli. Jego regularne wykonywanie pozwala zmniejszyć napięcie mięśni ramion, szyi i karku, poprawić jakość snu i skrócić czas potrzebny na zaśnięcie, a także poprawić funkcje poznawcze i pamięć.

Masaż ajurwedyjski głowy przynosi też korzyści z zakresu estetyki. Dobrze dobrane olejski i kosmetyki używane w trakcie masażu pozwalają na poprawę stanu włosów i skóry głowy.

Kiedy warto stosować masaż ajurwedyjski głowy?

 • w celu poprawy stanu włosów i skóry głowy,
 • w celu zmniejszenia stresu i napięcia mięśni, zwłaszcza mięśni karku, ramion i szyi,
 • w celu poprawy jakości snu i redukcji bezsenności,
 • w celu poprawy funkcji poznawczych i pamięci,
 • w okresach obniżonej odporności, zmęczenia fizycznego i emocjonalnego.

Jak często wykonywać ajurwedyjski masaż głowy?
Zaleca się stosowanie masażu ajurwedyjskiego głowy regularnie, zwykle raz w tygodniu. Regularność wykonywania masażu pozwala osiągnąć trwałe rezultaty, chociaż już pierwszy masaż przynosi zauważalną poprawę samopoczucia fizycznego i psychicznego.

Czy ajurweda jest bezpieczna?

Ajurveda jest generalnie bezpieczna, jeśli jest stosowana pod nadzorem kwalifikowanego specjalisty i zgodnie z odpowiednimi zaleceniami. Ajurweda uznawana jest przez oficjalne instytucje zajmujące się zdrowiem na świecie, takie jak WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) jako tradycyjny system medycyny. Jednakże, jak w przypadku każdego systemu medycznego, istnieją pewne ryzyka i potencjalne skutki uboczne, które należy brać pod uwagę.

Niektóre zioła i substancje stosowane w ajurwedzie mogą wywoływać niepożądane skutki uboczne, jeśli są stosowane w niewłaściwej dawce lub w połączeniu z innymi lekami. Niektóre zabiegi, takie jak panczakarma, mogą być bardzo intensywne i wywoływać niepożądane skutki uboczne, jeśli są stosowane u osób z pewnymi schorzeniami lub w niewłaściwy sposób.

Z tego powodu, przed rozpoczęciem leczenia ajurwedycznego, należy skonsultować się z kwalifikowanym specjalistą, który ma odpowiednie wykształcenie i doświadczenie w tej dziedzinie. Należy również poinformować lekarza o wszystkich chorobach i lekach, które są aktualnie stosowane, aby uniknąć ewentualnych interakcji i skutków ubocznych.

Warto również zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie produkty i usługi oferowane w pod nazwą ajurwedy są de facto zgodnie z zasadami ajurwedy. Istnieją osoby i firmy, które oferują produkty i usługi, które nie są wystarczająco przebadane pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności. Z tego powodu, przed zakupem jakichkolwiek produktów lub korzystaniem z usług, należy sprawdzić, czy są one certyfikowane i zgodne z zasadami ajurwedy, a także czy mają pozytywne opinie i recenzje od innych użytkowników.

Czy ajurweda to grzech i co ma wspólnego z okultyzmem?

W Internecie krąży wiele mitów, plotek i zwyczajnych kłamstw na temat ajurwedy. Jednymi z najczęściej spotykanych są stwierdzenia, że ajurweda to grzech oraz że ajurweda to okultyzm. Stwierdzenia takie nie mają jednak żadnych podstaw i najczęściej są rozpowszechniane przez osoby, które nawet nie sprawdziły definicji słowa ajurweda oraz czym de facto jest ajurweda.

Jakie książki warto polecić osobom zainteresowanym poznaniem zasad ajurwedy?

Istnieje naprawdę wiele książek na temat ajurwedy, które mogą być przydatne dla osób zainteresowanych poznaniem zasad tej tradycyjnej medycyny indyjskiej. Poniżej przedstawiam sibiektywny wybór kilka książek, które mogą być warte przeczytania.

 • "Ajurweda. Podręcznik dla początkujących" autorstwa Davida Frawleya. Książka ta jest idealnym wprowadzeniem do ajurwedy dla osób, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia w tej dziedzinie. Frawley przedstawia w niej podstawowe zasady ajurwedy, takie jak konstytucje (dosha), dieta, masaż i inne zabiegi.

 • "Ajurweda. Sztuka życia" autorstwa Roberta Svobody. Książka ta jest bogatym źródłem wiedzy na temat ajurwedy i jej zastosowania w życiu codziennym. Svoboda przedstawia w niej m.in. sposób określenia własnej konstytucji, zalecenia dietetyczne, a także porady dotyczące zdrowia psychicznego i emocjonalnego.

 • "Ajurweda. Leczenie przy użyciu ziół, żywności i olejów" autorstwa Vasant Lad. Książka ta jest przewodnikiem po ziołach i innych substancjach stosowanych w ajurwedzie w celu leczenia różnych dolegliwości i chorób. Lad przedstawia w niej m.in. sposób przygotowania różnych lekarstw, a także zalecenia dotyczące ich stosowania.

 • "Ajurweda. Kompletny przewodnik" autorstwa Maya Tiwari. Książka ta jest bogatym źródłem wiedzy na temat ajurwedy i jej zastosowania w życiu codziennym. Tiwari przedstawia w niej m.in. sposób określenia własnej konstytucji, zalecenia dietetyczne, a także porady dotyczące zdrowia psychicznego i emocjonalnego.

 • "Ajurweda dla kobiet" autorstwa Katie Silcox. Książka ta jest przewodnikiem po ajurwedzie dla kobiet i przedstawia sposób, w jaki ta tradycyjna medycyna indyjska może pomóc w poprawie zdrowia i dobrostanu kobiet w różnym wieku i w różnych okresach życia. Silcox przedstawia w niej m.in. zalecenia dietetyczne, ćwiczenia i zabiegi, które mogą być przydatne dla kobiet.

Oczywiście powyższe książki są tylko przykładami, a wybór książek na temat ajurwedy czy to dla początkujących, czy zaawansowanych użytkowników, jest naprawdę duży.

Podsumowanie

Ajurweda to bogata i skuteczna tradycyjna medycyna indyjska, która ma wiele do zaoferowania dla zdrowia i dobrostanu człowieka. Podstawowe zasady ajurwedy, takie jak równowaga i harmonija między ciałem, umysłem i duszą, a także indywidualne podejście do zdrowia i choroby, są nadal aktualne i mogą być przydatne w dzisiejszym świecie. Zabiegi i techniki stosowane w ajurwedzie, takie jak masaż ajurwedyjski, dieta ajurwedyjska i leczenie przy użyciu ziół, mogą być skuteczne w leczeniu różnych dolegliwości i chorób, a także w profilaktyce i poprawie jakości życia. Zapraszamy do dalszego poznawania ajurwedy i jej zastosowania w życiu codziennym.

Anna Gajewska

Anna Gajewska

Redaktor Eventis.pl

Interesuję się przede wszystkim tematyką rozwoju osobistego i menedżerskiego. Piszę o efektywnej komunikacji, inteligencji emocjonalnej, asertywności, radzeniu sobie ze stresem, organizacji pracy własnej oraz innych umiejętnościach miękkich. W swoich artykułach zajmuję się również przywództwem i wyzwaniami w pracy menedżerskiej, od budowania zespołów, poprzez motywowanie pracowników, rozwiązywanie konfliktów, udzielanie informacji zwrotnej itp.

Polecane wydarzenia

Produkcja kosmetyków - relaks w domowym zaciszu

 • już od 700 zł
 • od 700 zł
Zapisz się

Trening relaksacyjny w profilaktyce i terapii

 • już od 390 zł
 • od 390 zł
Zapisz się
Idath

Progresywna relaksacja mięśni – licencja trenera PMR (kurs podstawowy)

 • już od 2 430 zł
 • od 2 430 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Jak zakup followersów na Instagramie może przyczynić się do sukcesu Twojego konta?
4 czerwca 2024
Jak zakup followersów na Instagramie może przyczynić się do sukcesu Twojego konta?

Zakup followersów na Instagramie to coraz popularniejsza strategia wśród osób pragnących szybko zwiększyć swoją widoczność na tej platformie. Czy warto to robić?

Czytaj więcej
Psychologia w biznesie – studia I stopnia. Kto powinien się na nie zapisać?
4 czerwca 2024
Psychologia w biznesie – studia I stopnia. Kto powinien się na nie zapisać?

Relacje interpersonalne odgrywają ogromną rolę w życiu prywatnym i w biznesie. Studia Psychologia w biznesie pozwalają zbudować kompetencje niezbędne do skutecznego zarządzania.

Czytaj więcej
Biznes i kariera na LinkedIn – dlaczego nie może Cię tam zabraknąć?
15 maja 2024
Biznes i kariera na LinkedIn – dlaczego nie może Cię tam zabraknąć?

Media społecznościowe są nieodłączną częścią budowania firmy oraz swojej pozycji zawodowej. Dowiedz się jak wykorzystać LinkedIn, największą platformę społecznościową dla profesjonalistów.

Czytaj więcej
Czym są kryptowaluty - Poradnik o walutach cyfrowych!
15 maja 2024
Czym są kryptowaluty - Poradnik o walutach cyfrowych!

Rozwój światowych rynków finansowych postępuje w bardzo szybkim tempie. Nieodłączną częścią tego rynku stały się też kryptowaluty, które mogą być ciekawym środkiem płatniczym oraz cechują się wysokim potencjałem do rozwoju.

Czytaj więcej