Sebastian Nowak

Klient w centrum uwagi – jakie szkolenia pozwalają budować firmę zorientowaną na klienta?

Hasło „klient nasz pan” nigdy wcześniej nie było tak istotne jak teraz. Nasycony rynek, z jakim musi się mierzyć niemal każda branża, sprawia, że trzeba się naprawdę postarać, by nie tylko zdobyć, ale również zatrzymać klienta. Stąd też wiele firm myśli o budowaniu kultury customer-centric. Dowiedz się, dlaczego to takie istotne i jakie szkolenia mogą Ci pomóc w budowie organizacji zorientowanej na klienta.

Czym jest firma customer-centric i dlaczego to takie ważne?

Współcześnie coraz częściej można się spotkać z określeniem customer-centric, szczególnie w odniesieniu do procesów lub wręcz całych firm. Określenie to oznacza zorientowanie na klienta. Chodzi o taki sposób prowadzenia działań, który sprzyja pozytywnym doświadczeniom klienta, dobremu rozumieniu jego potrzeb i adresowaniu ich w prowadzonej działalności. Jest to model nakierowany na zadowolenie klienta, a także budowanie jego lojalności i zaufania. Dzięki temu firmy customer-centric są w stanie nie tylko zdobywać nowych klientów, ale również budować długotrwałe relacje z tymi obecnymi. To niezwykle ważne, ponieważ w dzisiejszym świecie konsumenci oczekują najwyższej jakości i satysfakcji, a niespełnienie wymogów rynku i konsumenta kończy się utratą reputacji i pogarszającymi się wynikami biznesowymi.

Szkolenia – obsługa klienta w stylu consumer-centric

Obecnie niemal wszystkie szkolenia z obsługi klienta są zgodne z duchem customer-centric. Eksperci wiedzą bowiem, że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na sukces w biznesie. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie tematy jak:

  • Szkolenie z obsługi klienta i budowania długotrwałych relacji – skoncentrowane na tworzeniu wartości dla klienta, skuteczną komunikację, rozwiązywanie problemów itp.
  • Szkolenia z obsługi „trudnego” klienta – pomagające zmienić trudne sytuacje w okazję do budowania relacji z klientem i sprawiające, że firma jest w stanie często zmieniać klienta niezadowolonego w ambasadora marki.
  • Szkolenia z zakresu sprzedaży zorientowanej na klienta – nauka najnowszych technik sprzedażowych zgodnych z filozofią customer-centric, zorientowanych na poznawanie potrzeb konsumenta i ich zaspakajanie, w miejsce jednostronnego prezentowania cech i zalet oferowanego produktu lub usługi,
  • Szkolenia z reklamacji – zorientowane na wdrażanie efektywnych procesów reklamacyjnych i i budowanie pozytywnych doświadczeń w obszarze serwisu. Wiele firm rozumie, że nie tylko jakość produktu, ale również jakość obsługi posprzedażowej i reklamacyjnej jest decydująca dla przekonania konsumentów do swoich usług.

Ośrodki szkoleniowe proponują szeroki wybór tematów odpowiednich zarówno dla początkujących specjalistów obsługi klienta, jak i dla doświadczonych osób, które chcą poszerzyć swoje kompetencje.

Inne szkolenia pozwalająca budować kulturę customer-centric

Inne szkolenia i kursy sprzyjające poznawaniu potrzeb klienta, a następnie projektowanie i wdrażanie produktów w oparciu o zdobyte informacje to między innymi:

  • Szkolenia z design thinking – jest to metodyka pracy nad produktami i usługami oparta o głębokie zrozumienie potrzeb konsumenta, a następnie przygotowanie produktu, który będzie na nie odpowiadał.
  • Szkolenia Problem Solving – zestaw szkoleń i kursów z metodyk pozwalających na kreatywne rozwiązywanie problemów, w tym metody 8D czy 5WHY, których powstanie wynikało z potrzeby ciągłego doskonalenia.
  • Szkolenia z zarządzania zmianą – budowanie kultury customer-centric to nie tylko narzędzia i techniki zorientowane na klienta, ale też konieczność zarządzania zmianą i zaangażowania zespołu w budowanie organizacji opartej o nowe wartości i cele. Pomóc w tym mogą szkolenia z wprowadzania i zarządzania zmian.

Rosnąca konkurencja oraz coraz wyższe oczekiwania konsumentów sprawiają, że strategia customer-centric staje się koniecznością w wielu branżach i kategoriach. Warto wyprzedzić konkurencję i rozpocząć prace nad zmianą kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa już teraz!

Sebastian Nowak

Sebastian Nowak

Redaktor Eventis.pl

Zajmuję się tematyką nowoczesnych technologii w biznesie, między innymi z zakresu marketingu internetowego (SEM, SEO, copywriting, systemy analityczne dla eCommerce), a także tematami specjalistycznych umiejętności zawodowych niezbędnych na stanowiskach specjalistów i menedżerów.

Polecane wydarzenia

Ostatnie artykuły

Kursy dla kobiet: jakie kursy warto zrobić kobiecie?
8 sierpnia 2022
Kursy dla kobiet: jakie kursy warto zrobić kobiecie?

Sprawdź jakie kursy warto zrobić kobiecie w 2022 roku? Jakie kursy i szkolenia pozwalają liczyć na zatrudnienie oraz atrakcyjne zarobki?

Czytaj więcej
System 5S: co to jest 5s, jakie są zasady 5s?
5 sierpnia 2022
System 5S: co to jest 5s, jakie są zasady 5s?

Dowiedz się czym jest 5s, poznaj pięć zasad systemu 5s i sprawdź w jaki sposób system 5s na produkcji, w hali produkcyjnej bądź biurze może pomóc twojej firmie osiągnąć wyższą produktywność.

Czytaj więcej
System Zarządzania Jakością (SZJ) i pełnomocnik ds. jakości
23 lipca 2022
System Zarządzania Jakością (SZJ) i pełnomocnik ds. jakości

Zarządzanie jakością może być doskonałym źródłem przewagi konkurencyjnej dzięki osiągnięciu wyższej rentowności działalności oraz satysfakcji klientów. Dowiedz się co to System Zarządzania Jakością (SZJ) i czym zajmuje się Pełnomocnik ds. Jakości!

Czytaj więcej
Umiejętności do CV – jakie umiejętności wpisać w CV?
18 lipca 2022
Umiejętności do CV – jakie umiejętności wpisać w CV?

Poszukujesz pracy i przygotowujesz CV? Czy wiesz, że sekcja umiejętności jest jedną z najważniejszych w CV? Sprawdź dlaczego, jakie są rodzaje umiejętności oraz jakie umiejętności wpisać do CV!

Czytaj więcej