Sebastian Nowak

BUR szkolenia: Baza Usług Rozwojowych PARP

Zastanawiasz się czym jest BUR oraz jak funkcjonuje Baza usług Rozwojowych? Zapraszamy do zapoznania się z naszym kompendium wiedzy na temat BUR, zasad działania BUR i korzyści płynących z korzystania z usług rozwojowych dostępnych w BUR, takich jak szkolenia, kursy czy studia.

Spis treści:

  1. Co to jest BUR?
  2. Jak ubiegać się o dofinansowanie z BUR?
  3. Jak działa Baza Usług Rozwojowych PARP?
  4. Czy z BUR mogę uzyskać środki pieniężne na rozwój?
  5. Podsumowanie
Co to jest BUR?

BUR, czyli Baza Usług Rozwojowych. BUR to ogólnodostępna, internetowa platforma zawierająca oferty usług rozwojowych, m.in.: szkoleń, kursów zawodowych, studiów podyplomowych, usług doradczych i coachingowych.

BUR prowadzona jest przez PARP, czyli Polską Agencję Rozwoju przedsiębiorczości, a jej głównym założeniem jest pomagać przedsiębiorcom oraz pracownikom w wyszukiwaniu usług pomagających rozwijać kompetencje osobiste i zawodowe. Baza Usług Rozwojowych jest kontynuacją dobrze znanej wyszukiwarki usług szkoleniowych prowadzonej w ramach programu „Inwestycja w Kadry", stąd też znaczna część użytkowników BUR używa bazy do poszukiwania możliwości szkolenia z dofinansowaniem ze środków publicznych. 

Jak ubiegać się o dofinansowanie z BUR?

Baza Usług Rozwojowych pozwala uzyskać dofinansowanie rozmaitych usług rozwojowych, w tym na szkolenia i kursy, studia podyplomowe, a także na usługi doradcze wspierające rozwój kompetencji przedsiębiorców i pracowników (np. coaching, mentoring, egzaminy). Dofinansowanie dostępne jest głównie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz zatrudnionych przez nich pracowników. Dofinansowanie dostępne jest również dla osób samozatrudnionych, prowadzących działalność gospodarczą, a jego wysokość może sięgać nawet 80% ceny usługi.

Warunki uzyskania dofinansowania, jego wysokość oraz dostępność jest mocno złożona i zależy między innymi od miejsca prowadzenia działalności (województwa), wielkości przedsiębiorstwa i liczby zatrudnianych pracowników, dostępności usług dofinansowanych na dany temat itp.

Minimalna kwota dofinansowania wynosi 50% ceny usługi, ale może sięgać nawet 80%. Dokładna wysokość dofinansowania zależy od zasad obowiązujących w danym województwie. Obowiązują jednak również wartości kwotowe ograniczające wysokość dofinansowania, a więc limit środków, jakie mogą przypadać na jedno przedsiębiorstwo oraz na jedną usługę. Różnice mogą być naprawdę duże.

W celu znalezienia usług dofinansowanych możemy odwiedzić stronę BUR bądź skontaktować się z firmą oferującą daną usługę rozwojową, np. szkolenia lub kursy w celu uzyskania informacji o możliwości dofinansowania, a także otrzymania pomocy w dopełnieniu niezbędnych formalności. Listę szkoleń na niemalże każdy temat, wraz z możliwością kontaktu z firmą szkoleniową organizującą dane szkolenie znaleźć można na https://eventis.pl/szkolenia. Dodatkowo na podstronie https://eventis.pl/szkolenia/dofinansowane zebraliśmy listę szkoleń, które mogą podlegać dofinansowaniu, zarówno ze środków UE, jak też innych programów pomocowych.

BUR: Baza Usług Rozwojowych PARP

BUR szkolenia, kursy, studia

Jak działa Baza Usług Rozwojowych PARP?

BUR, czyli Baza Usług Rozwojowych PARP oferuje cały szereg funkcjonalności pozwalających efektywnie wyszukiwać usługi rozwojowe. Wyszukiwanie usług nie wyczerpuje jednak korzyści oferowanych przez BUR. Baza Usług Rozwojowych zapewnia między innymi:

  • dostęp do listy podmiotów świadczących usługi rozwojowe,
  • możliwość zapoznania się z ofertą firm doradczych, szkoleniowych itp.
  • możliwość kontaktu i zamówienia „usługi szytej na miarę",
  • możliwość oceniania podmiotów świadczących usługi rozwojowe oraz zapoznawania się z ocenami innych użytkowników,
  • możliwość rejestracji w Krajowym Systemie Usług (KSU) dla podmiotów świadczących usługi rozwojowe.

Usługi rozwojowe umieszczone w BUR wyświetlane są w porządku chronologicznym oraz pogrupowane w kategorie tematyczne. Opis usługi ma wystandaryzowany format umożliwiający łatwiejsze porównanie dostępnych usług i ich ocenę. Dostępna jest też wyszukiwarka dostawców usług oraz wyszukiwarka usług oferująca wyszukiwanie ofert po kryteriach między innymi takich jak województwo, forma świadczenia usługi, rodzaj usługi, daty świadczenia usługi oraz ceny.

Czy z BUR mogę uzyskać środki pieniężne na rozwój?

Baza Usług Rozwojowych służy uzyskaniu dofinansowania, ale dofinansowanie nie jest wypłacane w formie środków pieniężnych. Stosowane są między innymi:

  • refundacja wydatków – oznacza to, że samodzielnie płacisz za usługę (np. za udział w szkoleniu), ale możesz uzyskać zwrot części kosztów po wykonaniu usługi (np. po odbyciu szkolenia). W praktyce jest to najczęściej spotykany system rozliczeń.
  • system bonowy (tzw. bony na szkolenia) – zgłaszasz się do Operatora programu i wykupujesz od niego bony na usługi (np. bony na szkolenia). Wartość bonu jest wyższa niż jego cena. Następnie udajesz się do firmy świadczącej usługę (np. organizatora szkolenia) i płacisz za jej wykonanie bonem. Po wykonaniu usługi firma świadcząca zgłasza się do Operatora, aby wymienić bon na wynagrodzenie. Taki system obowiązywał między innymi w województwie podlaskim, łódzkim oraz małopolskim. Zasady te jednak mogą ulegać zmianom.
  • konto przedpłacone – jest to system rozliczeń podobny do systemu bonowego, ale środki na zamówienie usługi rozwojowej zdeponowane są na specjalnym indywidualnym koncie. Konto zasilasz Ty oraz Operator programu oferującego dofinansowanie. Po wykonaniu usługi przez firmę świadczącą usługę przelewasz z tego konta wynagrodzenie za wykonaną usługę (np. za przeprowadzone szkolenie). System ten funkcjonował m.in. w województwie śląskim, ale może być zastosowany również w innych regionach.
Podsumowanie

Podsumujmy. Czym jest BUR? Jest to internetowa baza zawierająca rejestr usług rozwojowych, które mogą być objęte dofinansowaniem z funduszy europejskich, z KFS (Krajowy Fundusz Szkoleniowy) itp. Do kogo skierowana jest baza Usług Rozwojowych? Głównie do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw poszukujących dofinansowanych usług rozwojowych. Jakie usługi dostępne są w BUR? W Bazie Usług Rozwojowych znajdziemy głównie szkolenia, kursy zawodowe, studnia podyplomowe, egzaminy, usługi doradcze, coaching i mentoring. Kto prowadzi BUR? Baza Usług Rozwojowych prowadzona jest przez PARP, czyli Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Sebastian Nowak

Sebastian Nowak

Redaktor Eventis.pl

Specjalizuję się w tematyce zarządzania i rozwoju z naciskiem na obszary Learning & Development (L&D) oraz lifelong learning. Posiadam bogate doświadczenie w tworzeniu treści edukacyjnych i informacyjnych, które inspirują do ciągłego rozwoju osobistego i zawodowego. Wspieram czytelników w zdobywaniu nowych umiejętności, doskonaleniu się w pracy i osiąganiu sukcesów w życiu zawodowym. Poszukuję najnowszych trendów i narzędzi z obszaru zarządzania, by dostarczać wiedzę i inspirację.

Polecane wydarzenia

Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER

Asertywność w pracy zawodowej - jak lepiej wyrażać siebie, nie burząc relacji z innymi ludźmi? 2-dniowe warsztaty praktyczne.

  • już od 1 251 zł
  • od 1 251 zł
Zapisz się

Jak skutecznie przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu? Syndrom burnout. Szkolenie stacjonarne lub online.

  • już od 785 zł
  • od 785 zł
Zapisz się
KM Studio

MySQL. Baza danych mySQL - używanie i zarządzanie - operacje podstawowe

  • już od 1 600 zł
  • od 1 600 zł
Zapisz się
Astitum Konsulting Sp. z o.o.

Zasada konkurencyjności i Baza konkurencyjności w projektach unijnych

  • już od 1 199 zł
  • od 1 199 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Przełam bariery kariery w kadrach, płacach i HR z Akademią Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego
2 kwietnia 2024
Przełam bariery kariery w kadrach, płacach i HR z Akademią Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego

Obszar kadr i płac ulega szybkim i głębokim przemianom. Częste zmiany przepisów oraz rosnące oczekiwania pracowników sprawiają, że specjaliści ds. kadr i płac potrzebują nieustannie się rozwijać i podnosić kompetencje.

Czytaj więcej
Dyrektywa Maszynowa: jak uzyskać znak CE?
19 marca 2024
Dyrektywa Maszynowa: jak uzyskać znak CE?

Znak CE to oznaczenie umieszczane na produktach, które spełniają wymagania określone w przepisach UE dotyczących bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska. Dotyczy on również maszyn zgodnie z Dyrektywą Maszynową.

Czytaj więcej
Tableau kurs - kompletny poradnik dla początkujących i zaawansowanych
19 marca 2024
Tableau kurs - kompletny poradnik dla początkujących i zaawansowanych

Tableau to lider w dziedzinie wizualizacji danych, który oferuje potężne i intuicyjne rozwiązania, które umożliwiają organizacjom wszystkich rozmiarów przekształcać surowe dane w łatwe do zrozumienia, interaktywne i atrakcyjne wizualizacje.

Czytaj więcej
Gospodarka opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w Polsce
19 marca 2024
Gospodarka opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w Polsce

Gospodarka opakowaniami jest istotna zarówno dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, ochrony środowiska, jak i funkcjonowania firm w wielu branżach. Warto poznać obowiązujące przepisy w tym obszarze.

Czytaj więcej