Kurs F-gaz

O kursie

Jedną z mniej popularnych odmian uprawnień gazowych są uprawnienia typu F. Tak zwane „F gazy” jest to typ uprawnień dedykowany pracownikom lub przedsiębiorcom, którzy zajmują się pracą przy urządzeniach chłodniczych, wentylacyjnych, ciepłowniczych oraz pompach ciepła.

Certyfikat F gazy może być Ci przyznany w momencie, w którym odbędziesz całodniowe szkolenie organizowane przez naszą jednostkę i uzyskasz pozytywny wynik z egzaminu, który będziesz zdawał bezpośrednio przed komisją powołaną przez prezesa URE. Czy warto mieć uprawnienia gazowe typu „F”? Z całą pewnością.

Do czego uprawnia certyfikat F gazy

Odbycie szkolenia i zdanie egzaminu, umożliwi Ci uzyskanie certyfikatu i uprawnień gazowych typu „F”. Ten typ uprawnień jest niezbędny dla każdego kto wykonuje swoje obowiązki przy:

 • urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych,
 • systemach chłodnictwa,
 • nowoczesnych systemach urządzeniach, w których występuje czynnik chłodniczy
 • niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych
 • agregatów chłodniczych samochodów ciężarowych

Uprawnienia dzięki certyfikatowi F gazy umożliwią Ci więc wykonywanie swojej pracy przy wszystkich wymienionych wyżej urządzeniach i instalacjach. Kurs przygotuje Cię nie tylko do zdania egzaminu, ale przede wszystkim do bezpiecznej i wydajnej pracy.

Dlaczego warto wziąć udział?

Podnieś swoje kwalifikacje zawodowe, korzystając z najlepszej oferty edukacyjnej dostępnej na rynku.

Prowadzona przez nasz ośrodek A/Cademy to baza specjalistycznych kursów, akredytowanych przez Urząd Dozoru Technicznego. Akredytacja UDT, którą otrzymał nasz ośrodek szkoleń praktycznych to gwarancja, że działamy zgodnie z najlepszą praktyką. Daje pewność kursantom, że zarówno nasze szkolenia, jak i sprzęt do nich wykorzystywany spełnia najwyższe wymagania rynku. Przekazujemy praktyczną wiedzę z zakresu montażu klimatyzacji, pomp ciepła, pomiarów elektrycznych oraz F-gazów. Przez lata działalności na rynku przeszkoliliśmy już rzeszę specjalistów, którzy z sukcesem działają na rynku. 

Kto powinien wziąć udział?

F-gazy to grupy gazów fluorowanych, które mają szeroki wpływ na wywoływanie efektu cieplarnianego. Unia Europejska dążąc do zniwelowania ich szkodliwego wpływu na naszą planetę, wprowadziła szereg regulacji, które mają na celu zmniejszenie ich destrukcyjnego wpływu na warstwę ozonową. Jedną z takich regulacji jest konieczność rejestracji urządzeń, które swoje działanie opierają o f-gazy. Dodatkowo Unia Europejska wprowadziła przepisy, które nakazują wszystkim osobom pracującym przy f-gazach, zdobycie tzw. certyfikatów F-gazowych. Wymagane są one również od przedsiębiorstw. Wśród prac, przy których konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień, zalicza się instalowanie, konserwacje, serwisowanie naprawę lub usuwanie urządzeń klimatyzacyjnych, chłodniczych, pomp ciepła oraz systemów ochrony przeciwpożarowej. Dlatego są one konieczne dla wszystkich specjalistów technicznych instalacji, jak mechanicy, konserwatorzy czy nadzorcy, którzy pracują, wykorzystując wspomniane gazy fluorowane. To jednak nie wszystko. Posiadać powinni je także elektrycy wysokonapięciowi, pracownicy linii produkcji kosmetyków, substancji farmaceutycznych i elektroniki. 

Program kursu

Część teoretyczna porusza zagadnienia związane z pierwszą części egzaminu, jaką jest rozwiązanie testu. Zaliczenie egzaminu teoretycznego pozwala na przystąpienie do części praktycznej.

Część praktyczna porusza zagadnienia związane z praktyczną częścią egzaminu, związaną z obsługą urządzenia chłodniczego, min. :

 • wytworzenie próżni w instalacji
 • napełnienie instalacji czynnikiem w fazie ciekłej oraz gazowej
 • podłączenie stacji do odzyskiwania czynnika chłodniczego do butli dwuzaworowej z wykorzystaniem baterii manometrów
 • lutowanie twarde met. 918
 • wykonanie kontroli szczelności z wykorzystaniem elektronicznego przyrządu do wykrywania nieszczelności

Czas trwania

8h

Terminy i miejsca

To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

A-cademy

Rzeszów

woj. podkarpackie

A-cademy

41-800 Zabrze

Wolności 345

woj. śląskie

A-cademy

Gdańsk

woj. pomorskie

Rejestracja

Cena standardowa
za osobę
1 490
zwolnione z vat
Cena zawiera:
 • udział w zajęciach
 • materiały szkoleniowe
 • certyfikat uczestnictwa
 • przerwy kawowe
 • parking
Zapisz się
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

Podczas wypełniania formularza rejestracji zaznacz opcję "Oświadczam, że udział będzie finansowany ze środków publicznych, proszę o wystawienie faktury z zerową stawką VAT."

Jeśli potrzebujesz zarejestrować organizatora w wewnętrznym systemie zamówień możesz zrobić to na dwa sposoby. W trakcie wypełniania zgłoszenia w polu Uwagi przekaż tą informację - opiekun szkolenia skontaktuje się w celu dopełnienia formalności. Możesz to również zrobić samodzielnie z użyciem poniższych danych:
 • Nazwa firmy: A-cademy Sp. z o.o.
 • Ulica i nr: Wolności 345
 • Kod pocztowy: 41-800
 • Miejscowość: Zabrze
 • Numer NIP: 6482812193

Najszybszym sposobem kontaktu z organizatorem i uzyskania dodatkowych informacji jest wypełnienie formularza kontaktowego. Możesz też zadzwonić do organizatora.
Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

A-cademy Sp. z o.o.
41-800 Zabrze, Polska Wolności 345

Organizator

A-cademy Sp. z o.o.
41-800 Zabrze, Polska
Wolności 345
woj. śląskie
Prowadzona przez nasz ośrodek A/Cademy to baza specjalistycznych kursów, akredytowanych przez Urząd Dozoru Technicznego. Akredytacja UDT, którą otrzymał nasz ośrodek szkoleń praktycznych to gwarancja, że działamy zgodnie z najlepszą praktyką. Daje pe...
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!