Wiele osób chce rozwijać swoje umiejętności osobiste oraz kompetencje zawodowe, jednakże nie zawsze dysponujemy budżetem na szkolenia i kursy. Na szczęście coraz częściej możemy spotkać bezpłatne szkolenia oraz darmowe kursy, zwłaszcza te realizowane przez Internet. Czy szkolenia darmowe i bezpłatne kursy mogą być sposobem na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności? Jaka jest jakość bezpłatnych szkoleń i darmowych kursów? Czy warto poświęcić czas na ich ukończenie?
Bezpłatne szkolenia, darmowe kursy
Czy warto rozważyć bezpłatne szkolenia oraz darmowe kursy? Zdecydowanie tak! Chociaż najczęściej nie są one tak rozbudowane i dobrze przygotowane jak ich profesjonalne, płatne odpowiedniki, jednak nawet bezpłatne kursy i darmowe szkolenia pozwalają poszerzyć horyzonty, zdobyć nową wiedzę oraz praktyczne umiejętności. Co prawda darmowe kursy i bezpłatne szkolenia rzadko pozwalają uzyskać cenione przez pracodawców certyfikaty zawodowe czy branżowe, to jednak mogą stanowić doskonały wstęp do rozwoju w danej dziedzinie oraz sprawdzenia czy dana tematyka zainteresuje nas i zajmowanie się nia będzie sprawiało nam satysfakcję.
Wybierając damowe szkolenie czy bezpłatny kurs warto zapoznać się szczegółowo z warunkami uczestnictwa w zajęciach. Czasami może okazać się, że o ile udział w zajęciach jest bezpłatny, to przystąpienie do egzaminu końcowego oraz certyfikat ukończenia kursu czy szkolenia wymagaja poniesienia kosztów, często niemałych. Jeśli nasz budżet pozwala na zapisanie się na odpłatne szkolenia czy kursy warto zastanowić się nad taką ofertą oraz poznać opinie innych uczestników o danym szkoleniu czy kursie. Statystycznie płatne szkolenia i kursy oceniane są znacznie wyżej niż ich bezpłatne odpowiedniki.
Gdzie znaleźć bezpłatne kursy i darmowe szkolenia?
Listę obejmującą nadchodzące bezpłatne szkolenia, zarówno te stacjonarne jak i online, a także darmowe kursy znajdziemy na górze strony. Warto zapisać się również na powiadomienia o nowo dodanych darmowych szkoleniach i bezpłatnych kursach, które raz w tygodniu trafią na naszą skrzynkę e-mailową. W każdej chwili mamy możliwość wypisania się z powiadomień, a dzięki nim nie umkną nam naprawdę ciekawe oferty. Często bowiem darmowe szkolenia i bezpłatne kursy cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że w ciągu zaledwie kilku dni kończy się darmowa pula miejsc i są one wycofywane z oferty.
Gdzie jeszcze znaleźć darmowe szkolenia i kursy? Bezpłatne szkolenia i kursy znajdziemy przede wszystkim w Internecie, więc również informacji o nich powinniśmy szukać online. Warto odwiedzać strony takie jak Google Internetowe Rewolucje, Akademia PARP, Startup PFR czy WeLearn, gdzie publikowane są informacje o nadchodzących nieodpłatnych kursach i szkoleniach online.
Na co zwrócić uwagę wybierając darmowe szkolenie lub darmowy kurs?
Wybierając szkolenia i kursy, nie ważne czy darmowe czy odpłatne, warto poświęcić trochę czasu na ich odpowiednie dobranie do naszych potrzeb, aby czas spędzony na realizacji nawet darmowego kursu lub szkolenia nie okazał się stracony. Na co więc zrócić uwagę wybierając bezpłatne szkolenie lub darmowy kurs?
- Dopasowanie programu kursu lub szkolenia do naszych potrzeb - jedną z głównych przyczyn, dla których uczestnicy nie zawsze są zadowoleni z udziału w kursie lub szkoleniu jest złe dobranie tematu i programu szkolenia do naszych potrzeb. Zanim zapiszemy się na darmowe szkolenia warto poświęcić trochę czasu na zastanowienie się czego oczekujemy od zajęć. Nastepnie sprawdźmy program szkolenia lub kursu oraz porównajmy go z innymi ofertami, w tym płatnymi, aby zrozumieć czy w trakcie zajęć omawiane będą zagadnienia, na których poznaniu nabardziej nam zależy.
- Dopasowanie formy zajęć do naszych potrzeb i stylu uczenia się. Każdy z nas ma własny styl uczenia się chociaż często sobie z tego nie zdajemy sprawy. Niektórzy z nas potrzebuja po prostu poznać dane zagadnienie w trakcie wykładu czy prezentacji, a inni zdecydowanie preferują uczenie się w trakcie praktycznego wykonywania działań. Warto zadać sobie pytanie czy chcemy poznać podstawy teoretyczne danego zagadnienia, a może potrzebujemy wprawy w jego praktycznym zastosowaniu? W zależności od udzielonej odpowiedzi powinniśmy wybrać szkolenie lub kurs składające się z prezentacji, wykładów czy filmów owych lub polegające na praktycznym wykonywaniu ćwiczeń.
- Sylwetki prelegentów, trnerów i innych osób prowadzących zajęcia. Jakość szkoleń i kursów w dużej mierze zależy od wiedzy osób prowadzących zajęcia oraz umiejętności przekazywania jej uczestnikom. Dlatego zanim zapiszemy się na darmowy kurs, szkolenie czy warsztaty warto przeczytać życiorysy osób prowadzących zajęcia. Dobrze jest gdy posiadają oni doświadczenie zawodowe w danej dziedzinie, ale dużym atutem jest również przygotowanie trenerskie. Wielu prelegentów w swoich życiorysach wspomina jakie kursy trenerskie czy coachingowe przeszli, co gwarantuje najwyższą jakość kursu czy szkolenia.
- Zajęcia na żywo i e-learning to dwie różne historie. Zapisując się na kurs czy szkolenie, nie ważne że bezpłatne, zwróćmy uwagę czy zajęcia będą realizowane na żywo czy mają może postać materiałów e-learningowych, na które z reguły składają się nagrane firlmy multimedialne do obrjrzenia, teksty do przeczytania, prezentacje multimedialne oraz quizy i zadania do samodzielnego zrealizowania. Efektywność uczenia się w trakcie bezpłatnego szkolenia realizowanego przez Internet, ale z zajęciami na żywo jest z reguły dużo wyższa niż w przypadku kursu e-learningowego. W krótszym czasie opanujemy materiał, a natrafiając na trudniejsze porcje materiału możemy liczyć na wsparcie trenera. Oczywiście darmowe kursy e-learningowe też mają swoje zalety - możemy relalizować je we własnym tempie oraz wiele razy wracac do materiału.
- Zasady dostępu do testów sprawdzających wiedzę, egzaminu końcowego oraz certyfikatu. Wiele darmowych i bezpłatnych szkoleń obejmuje swym darmowym zakresem jedynie udział w zajęciach. Jeśli chcemy uzyskać dostęp do testów sprawdzających nasze postępy, egzaminu końcowego oraz certyfikatu ukończenia kursu lub szkolenia często zobowiązani będziemy do wniesienia opłaty, która bywa czasami równa cenie płatnych szkoleń i kursów. Dlatego warto poznać zasady uczestnictwa w darmowym szkoleniu czy bezpłatnym kursie zanim przystąpimy do realizowania zajęć.
Darmowe webinary, bezpłatne webinaria
Wiele webinarów organizowanych jest bezpłatnie. Darmowe webinary i webinaria mają oczywistą zaletę, pozwalają zdobywać wiedzę i informacje oraz nawiązywać kontakty bez ponoszenia kosztów. Czy zawsze warto uczestniczyć w darmowych i bezpłatnych webinarach? Bez wątpienia warto, pod warunkiem, że zanim zapiszemy się na bezpłatny webinar sprawdzimy jego program. Często bowiem organizatorzy zapominają pamiętać, że organizując webinar powinni zapewnić jego wysoką jakość i warto merytoryczną i przeładowują program webinariu treściami promocyjnymi i marketingowymi. Z takiego webinaru nie będziemy zadowoleni nawet pomimo braku opłaty.
Zapisując się na bezpłatne webinary i webinaria powinniśmy też sprawdzić kwestie odpłatności za certyfikat. Często decydujemy się wziąć udział w webinarze nie tylko w celu poszerzenia naszej wiedzy czy kompetencji, ale również, aby uzyskać certyfikat potwierdzający posiadane umiejętności. Organizatorzy darmowych webinarów często jednak każdą osobno zapłacić za wystawienie certyfikatu uczestnictwa, a czasami również za osobny egzamin niezbędny do uzyskania certyfikatu. Nie ma w tym nic złego, o ile organizator z góry uprzedza o warunkach uzyskania certyfikatu.
Gdzie znaleźć darmowe webinary i bezpłatne webinaria?
Listę bezpłatnych i darmowych webinarów i webinariów przygotowaliśmy na górze strony. Regularnie pojawiają się na niej nowe pozycje pozwalające zapoznawać się z zagadnieniami z zakresu marketingu, przedsiębiorczości, nowoczesnych technologii oraz umiejętności osobistych. Jeśli chcemy być na bieżąco z nowymi bezpłatnymi webinariami pojawiającymi się na stronie warto zapisać się na powiadomienia na dole strony. Za każdym razem, gdy pojawi się nowy bezpłatny webinar lub webinarium otrzymamy powiadomienie mailowe. Powiadomienia przychodzą raz w tygodniu. Zawsze mamy też możliwość wypisania się z powiadomień klikając link wypisz w przesłanym mailu.