Dowiedz się czym są szkolenia zamknięte oraz co różni szkolenie zamknięte od otwartego. Poznaj najczęściej wymieniane zalety i wady szkoleń zamkniętych. Sprawdź jak szybko uzyskać wycenę dowolnego szkolenia zamkniętego?
Co to są szkolenia zamknięte?
Szkolenia zamknięte to rodzaj szkoleń, które są przeznaczone tylko dla określonej grupy uczestników, zazwyczaj z danej firmy lub organizacji. Są one zwykle dostosowywane do specyficznych potrzeb i celów grupy, a nie są one dostępne dla szerokiej publiczności. Często są one prowadzone na miejscu w firmie lub w innym wybranym przez nią miejscu.
Definicję szkolenia zamkniętego można łatwo zrozumieć analizując główne różnice pomiędzy szkoleniem zamkniętym a otwartym:
-
Dostępność - szkolenia zamknięte są dostępne tylko dla określonej grupy uczestników, podczas gdy szkolenia otwarte są dostępne dla szerokiej publiczności.
-
Cele szkolenia - szkolenia zamknięte są dostosowywane do specyficznych potrzeb i celów grupy, podczas gdy szkolenia otwarte mają ogólne cele i zakres.
-
Miejsce - szkolenia zamknięte zazwyczaj odbywają się na miejscu w firmie lub innym wybranym przez nią miejscu, podczas gdy szkolenia otwarte mogą odbywać się w różnych miejscach, takich jak hotele, centra szkoleniowe itp. Możesz również zamówić szkolenie zamknięte dla swojej firmy lub zespołu z zajęciami prowadzonymi online.
-
Czas trwania - szkolenia zamknięte mogą trwać dłużej niż szkolenia otwarte, ponieważ muszą one być dostosowane do potrzeb grupy.
-
Wymagania uczestników - wymagania dotyczące uczestników mogą być bardziej rygorystyczne w przypadku szkoleń zamkniętych, ponieważ są one dostosowywane do potrzeb konkretnej grupy, która powinna posiadać podobne cechy czy potrzeby.
-
Koszt - szkolenia zamknięte mogą być droższe niż szkolenia otwarte, ponieważ muszą być dostosowane do potrzeb grupy. Jednakże gdy chcemy przeszkolić większą grupę osób cena szkolenia zamkniętego może być korzystniejsza niż szkoleń w formule otwartej.
Zalety szkoleń zamkniętych
Jakie są najczęściej wymienane zalety szkoleń zamkniętych:
- Podstawową zaletą szkolenia zamkniętego jest przygotowanie programu szkolenia pod potrzeby konkretnej grupy uczestników. Pozwala to trenerowi prowadzącemu szkolenie zamknięte skupić się na przekazaniu wiedzy jedynie w zakresie wymaganym przez konkretne osoby. Oczywiście, aby tak się stało musimy zbadać potrzeby szkoleniowe grupy bądź określić je na podstawie potrzeb organizacji i wcześniejszych obserwacji. Im więcej uwagi włożymy w zaprojektowanie szkolenia zamkniętego zgodnie z potrzebami uczestników, tym większą efektywność uczenia się możemy osiągnąć.
- Kolejną zaletą szkolenia zamkniętego jest to, że pozwala ono stworzyć bezpieczne i komfortowe środowisko nauki, często pomijając konieczność podróżowania na miejsce szkolenia, poznawania nowego środowiska i zapewnienia etapu poznawania się uczestników. Możliwe jest to zwłaszcza jeśli w szkoleniu biorą udział osoby współpracujące ze sobą na co dzień. "Zamknięte drzwi" szkolenia zamkniętego eliminują strach przed byciem ocenianym przez innych i pozwalają uczestnikom szkolenia na zadawanie pytań i swobodne uczestnictwo. Często prowadzi to do swobodniejszej atmosfery i bardziej otwartej dyskusji, co może dodatkowo wzmocnić proces uczenia się.
Wady szkoleń zamkniętych
Chociaż szkolenie zamknięte oferuje wiele zalet, ma również pewne wady, które należy wziąć pod uwagę przed zamówieniem tego typu szkolenia. Szkolenia zamknięte mają oczywiście swoje wady lub bardziej mankamenty ograniczające możliwość zastosowania ich zawsze i wszędzie. Jakie są najczęściej omawiane mankamanty szkolenia zamkniętego?
- Koszty prowadzenia szkolenia zamkniętego są znaczące, zwłaszcza jeśli naszym celem jest przeszkolenie niewielkiej grupy osób. Należy pamiętać, że prawdziwe i dobrze przygotowane szkolenie zamknięte poprzedza etap poznawania potrzeb szkoleniowych, dopiero po ich zebraniu i analizie trener przystępuje do przygotowania programu i materiałów adresujących te potrzeby. Oznacza to znaczne nakłady pracy, które powodują znaczny wzrost kosztów szkolenia zamkniętego w porównaniu do szkolenia otwartego.
- Przygotowanie szkolenia zamkniętego wymaga nie tylko umiejętności przeprowadzania samego szkolenia, ale także znajomości metod z zakresu badania potrzeb szkoleniowych. Na rynku dostępna jest jednak ograniczona liczba specjalistów posiadających doświadczenie zawodowe w tym obszarze. Dlatego dostępność profesjonalnych szkoleń zamkniętych jest zdecydowanie niższa niż szkoleń otwartych.
- Szkolenia zmknięte nie sprzyjają, tak dobrze jak szkolenia otwarte, nawiązywaniu kontaktów zawodowych oraz poznawaniu innych punktów widzenia i doświadczeń. Szkolenie to nie tylko wiedza przekazywana przez trenera, ale także interakcja z innymi uczestnikami szkolenia oraz możliwość dzielenia się doświadczeniami i wiedzą. Chcąc doświadczyć intensywnego rozwoju warto jest wyjść ze strefy komfortu poprzez wejście w nowe środowisko i kontakt z nowymi osobami. Szkolenia otwarte mają w tym względzie znaczącą przewagę. Pozwalają one też poznać osoby pracujące na podobnych stanowiskach w innych firmach czy organizacjach, co sprzyja wymianie wiedzy po zakończeniu szkolenia.
Jak uzyskać wycenę szkolenia zamkniętego i zamówić jego realizację?
W naszej bazie zgromadziliśmy cały szereg przykładowych szkoleń zamknietych. Ich listę mozesz znaleźć na górze strony. Wystarczy zapoznać się z listą, wybrać szkolenie najlepiej odpowiadające naszym potrzebom, a następnie wysłać zapytanie do organizatora. Każde szkolenie może zostać zmodyfikowane i dostosowane do Twoich potrzeb. Podane ceny są cenami orientacyjnymi. Jak złozyć zapytanie o organizację szkolenia zamkniętego i jego cenę?
- Zapoznaj się z listą szkoleń zamknietych udostępnioną na górze strony.
- Wybierz szkolenie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb, a jeśli żadna oferta ich nie spełnia wejdź na stronę z listą firm szkoleniowych, aby wybrać podmiot, do którego wyświesz zapytanie.
- Przejdź do formularza kontaktowego dostępnego na stronie z wybranym szkoleniem lub na stronie firmy szkoleniowej i wypełnij go.
- Dostarcz jak najwięcej informacji o temacie szkolenia, miejscu i orientacyjnym terminie jego realizacji, liczebności grupy szkoleniowej oraz jej potrzebach... Im więcej informacji przykażesz tym szybsze możliwe będzie przedstawienie oferty.
- Wyślij formularz i czekaj na kontakt ze strony opiekuna, który przygotuje ofertę i prześle ją mailem. W razie pytań opiekun skontaktuje się telefonicznie lub mailowo. Przygotowanie oferty jest całkowicie bezpłatne i niezobowiązujące!