Postępowanie administracyjne to nic innego jak zestaw zasad i procedur regulujących tryb prowadzenia postępowania przed organami administracji publicznej. Podstawowym aktem regulującym postępowanie administracyjne jest kodeks postępowania administracyjnego (Kpa). Dowiedz się czym jest k.p.a., co reguluje oraz jak rozwijać wiedzę o postępowaniu administracyjnym uczestnicząc w specjalistycznych szkoleniach, kursach i warsztatach dotyczących k.p.a.
Kodeks Postępowania Administracyjnego
Postępowanie administracyjne to administracyjne prawo formalne (procesowe). Najczęściej definiowane jest ono jako określony tryb czy też sposób działań organów administracji publicznej w sprawach dotyczących praw i obowiązków niepodporządkowanych im służbowo konkretnych podmiotów. Poprzez postępowanie administracyjne rozumiemy również uporządkowany ciąg czynności procesowych, dokonywanych przez organ administracji publicznej i inne podmioty tego postępowania, zmierzających do załatwienia sprawy indywidualnej w drodze decyzji administracyjnej.
W znaczeniu szerokim i potocznym do postępowania administracyjnego możemy zaliczyć również wszelkie zasady postępowania uproszczonego, np. dotyczącego skarg i wniosków, wydawania zaświadczeń czy też postępowanie egzekucyjne w administracji itp.
Głównym aktem regulującym postępowanie administracyjne jest Kodeks postępowania administracyjnego (k.p.a.), którego znowelizowana wersja obowiązuje od 1 czerwca 2017 roku. Zgodnie z k.p.a. postępowanie administracyjne można podzielić na następujące rodzaje:
- ogólne,
- w sprawach o ustalenie właściwości,
- w sprawach nakładania kar pieniężnych (dział IVa KPA),
- w sprawach o wydawanie zaświadczeń (dział VII KPA),
- w sprawach skarg i wniosków (dział VIII KPA),
- z zakresu europejskiej współpracy administracyjnej (dział VIIIa KPA),
- w sprawach petycji (ustawa o petycjach),
- w sprawach podatkowych (Ordynacja podatkowa),
- postępowanie administracyjne w sprawach z zakresu ochrony środowiska (Prawo ochrony środowiska),
- w sprawie dostępu do informacji niejawnych (ustawa o ochronie informacji niejawnych).,
Wewnątrz postępowania ogólnego wyróżnia się postępowanie:
- budowlane,
- drogowe,
- leśne,
- melioracyjne,
- przemysłowe,
- rolne,
- sanitarne,
- środowiskowe.
Szkolenia Kpa
Wszystkie osoby zainteresowane bliższym poznaniem zasad postępowania administracyjnego oraz praktycznego znaczenia i stosowania przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego odsyłamy do specjalistycznych szkoleń oraz kursów. Pozwalają one zapoznać się zarówno z przepisami prawa, jak i praktyką postępowania administracyjnego. Szkolenia Kpa organizowane są w całej Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem dużych miast, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Katowice, Wrocław, Lublin, Bydgoszcz, Gdańsk, Szczecin czy też Rzeszów. Szybko rozwijają się również szkolenia z Kpa online, w których zajęcia prowadzone są na żywo przez sieć Internet. Osobną kategorię stanowią internetowe kursy online, zarówno multimedialne i wideo, jak też w formie prezentacji i ćwiczeń dostępnych na platformach e-learning. Tego typu kursy dotyczące postępowania administracyjnego cechuje wysoka przystępność cenowa, a także wygoda: uczestnik samodzielnie decyduje o tempie i miejscu realizacji programu kursu. Bardziej wymagającym użytkownikom polecane są jednak szkolenia online i stacjonarne z Kpa, które pozwalają na bezpośredni kontakt z prowadzącym oraz grupą szkoleniową. Pozwala to dzielić się doświadczeniami, uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania i zwiększyć efektywność zapoznawania się z materiałem dydaktycznym.
Program szkolenia Kpa
Program merytoryczny szkoleń i kursów z Kpa różni się w zależności od organizatora, długości trwania i specyficznego ukształtowania tematyki kursu lub szkolenia. Szczegółowy program szkoleń z postępowania sprawdzić można wybierając oferty szkoleń dostępne na górze strony. Standardowe szkolenia Kpa w programie poruszają mniędzy innymi zagadnienia takie jak:
- źródła i zakres obowiązywania prawa administracyjnego, zmiany w prawie,
- zasady postępowania administracyjnego,
- zakres wyłączeń z postępowania administracyjnego,
- rodzaje czynności administracyjnych,
- przebieg postępowania administracyjnego,
- postępowanie administracyjne w sprawie skarg i wniosków,
- uchylenie lub zmiana decyzji administracyjnej - zasady oraz skutki,
- stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej - zasady oraz skutki,
- orzecznictwo sądów administracyjnych.