Twoja firma prowadzi działalność, której realizacja jest związana z wykorzystaniem chemikaliów – np. w procesie produkcyjnym? Jeśli produkcja lub import substancji chemicznych przekracza tonę w ciągu roku, również Twoje przedsiębiorstwo ma obowiązek rejestracji w bazie danych REACH. Czym ono jest REACH i jakie wynikają z niego zobowiązania? Oto wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.
Czym jest REACH?
REACH to skrót od angielskiej nazwy „Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals” oznaczającej „Rejestrację, Ocenę oraz Autoryzację Chemikaliów”. Z prawnego punktu widzenia jest to skrócona nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1907/2006 z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) i utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów, zmieniającego dyrektywę 1999/45/WE oraz uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 793/93 i rozporządzenie Komisji (WE) nr 1488/94, jak również dyrektywę Rady 76/769/EWG i dyrektywy Komisji 91/155/EWG, 93/67/EWG, 93/105/WE i 2000/21/WE.Tak długa nazwa wynika z faktu, iż rozporządzenie REACH zastąpiło wcześniejsze wspólnotowe akty prawne regulujące kwestie związane z bezpiecznym obrotem chemikaliami – upraszczając i ujednolicając przepisy.
Warto wiedzieć, że rozporządzenie REACH obowiązuje w Polsce bezpośrednio. Oznacza to, że nie była potrzebna jego implementacja na grunt prawa polskiego. Sam akt prawny został zaś wprowadzony z myślą o poprawie bezpieczeństwa produkcji i użytkowania chemikaliów na terenie UE i wsparciu konkurencyjności działających na terenie wspólnoty przedsiębiorstw.
Jakich sytuacji dotyczy REACH?
REACH nie dotyczy wszystkich substancji chemicznych, jakie są wykorzystywane. Istnieje szeroka kategoria wykluczeń. Zasady wynikające z rozporządzenia nie obowiązują zatem w odniesieniu do:- substancji radioaktywnych,
- substancji, które podlegają nadzorowi celnemu,
- niewyodrębnionych półproduktów,
- odpadów.
REACH – poza powyższymi wykluczeniami – obejmuje wszystkie substancje, mieszanki substancji oraz substancje wykorzystywane w wyrobach. Do tej grupy zalicza się zatem np. chemia budowlana, a nawet domowe detergenty.
Co ważne, przepisom REACH podlegają zarówno producenci, jak również importerzy, a także dystrybutorzy oraz użytkownicy pozyskanych chemikaliów.
Kto podlega przepisom REACH?
Przepisy REACH dotyczą przedsiębiorstw, które:- produkują bądź importują spoza UE substancje albo mieszaniny chemiczne,
- produkują lub importują spoza UE wyroby, które zawierają substancje wskazane w art. 57 rozporządzenia REACH (m.in. rakotwórcze) lub powodują ich uwalnianie podczas normalnych warunków stosowania.
- gdy produkcja lub import substancji objętych REACH przekracza 1 tonę rocznie, pojawia się obowiązek rejestracji w bazie danych REACH,
- dystrybutorzy są zobowiązani do przekazywania informacji w łańcuchu dostaw,
- użytkownicy dalsi nie podlegają obowiązkowi rejestracji, ale oczekuje się od nich stosowana i dostarczania mieszanin w bezpieczny sposób i ich stosowania zgodnie z przeznaczeniem.
Gdzie szukać informacji o REACH?
Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja firma podlega przepisom o REACH i jakie są jej obowiązki wynikające z tego faktu, musisz podjąć próbę precyzyjnego zdefiniowania swojej roli w tym procesie.Aby to zrobić, najlepiej rozpocząć od stworzenia dokładnego spisu wszystkich chemikaliów wykorzystywanych w przedsiębiorstwie. Umożliwi Ci to sprawdzenie, czy i jakim regulacjom w kontekście REACH podlega każda z nich. Warto również skonsultować się z producentem lub dystrybutorem sprowadzonych przez Ciebie substancji lub mieszanin, prosząc o potwierdzenie spełnienia przez nich wymogów REACH. Istotne jest otrzymanie kart charakterystyki każdej z nich (lub ich przygotowanie, jeśli jesteś producentem).
Dodatkowe informacje na temat zasad wdrażania postanowień rozporządzenia REACH udzielają np.:
- Biuro do Spraw Substancji i Preparatów Chemicznych
- Krajowe Centrum Informacyjne ds. REACH,
- Europejska Agencja Chemikaliów.
