Szkolenia z zarządzania sobą w czasie i organizacji czasu pracy!

 • Znajdź szkolenia z zarządzania czasem, planowania i organizzacji czasu pracy
 • Porównaj program szkoleń i kursów oraz koszty uczestnictwa
 • Wybierz szkolenie dla siebie i zgłoś się online!
szkolenia zarządzanie czasem
Artykuł

Zarządzaj czasem pracy jak mistrz: kursy i szkolenia zarządzanie czasem!

Częste nadgodziny? Niedotrzymywanie deadline’ów? Życie w ciągłym poczuciu „niedoczasu”? W wielu przypadkach takie problemy można skutecznie wyeliminować, spoglądając bliżej na to, jak wykorzystuje się własny czas pracy. Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby wzmocnić swoją produktywność i sprawniej radzić sobie z obowiązkami zawodowymi? Rozważ szkolenia z zarządzania czasem oraz kursy z planowania i organizacji czasu pracy oraz zarządzania sobą w czasie!

Czym jest zarządzanie czasem?

Zarządzanie czasem jest stosunkowo nowym pojęciem, które pojawiło się w świecie biznesu mniej więcej w latach dziewięćdziesiątych. Nie chodzi w nim wcale o kwestie związane ze sztywnymi regulacjami prawnymi co do liczby godzin, jakie pracownik może poświęcić na obowiązki zawodowe. Kluczowe jest samodzielne organizowanie pracy tak, aby jak najefektywniej wykorzystać każdą minutę i godzinę.
Można więc powiedzieć, że zarządzanie czasem pracy jest umiejętnością jej organizowanie tak, aby być w stanie realizować powierzone zadania:

 • regularnie,
 • na czas,
 • bez stresu i nadmiernej presji,
 • bez marnowania sił.

Należy do niego podejść systemowo i planować zarówno w krótko- jak i długofalowej perspektywie.

Od czego zacząć proces zarządzania czasem pracy?

Zanim poznasz i wdrożysz konkretne zasady organizacji dnia, tygodnia czy miesiąca pracy, zacznij od czegoś prostszego. Obserwuj przez kilka dni – np. przez kolejny tydzień – w jaki sposób pożytkujesz godziny spędzane na wykonywaniu pracy zawodowej. Przyjrzyj się temu:

 • na które codzienne zadania poświęcasz najwięcej czasu,
 • które z nich wymagają od Ciebie największego wysiłku intelektualnego,
 • co przychodzi Ci szybko i bez problemu,
 • co sprzyja Twojej koncentracji na efektywnym wykonywaniu zadań zawodowych (np. praca w ciszy, a może burza mózgów z innymi członkami zespołu przed rozpoczęciem działania?),
 • co rozprasza Twoją uwagę i powoduje, że marnujesz czas? (rozmowy ze współpracownikami „o niczym”? przeglądanie mediów społecznościowych? bałagan na biurku / komputerze?).

Odpowiedzi na te pytania będą początkiem zmian, które pozwolą Ci zwiększyć efektywność działania, a co za tym idzie – satysfakcję z pracy, a przy okazji pomogą odzyskać spokój wewnętrzny.

Na tym etapie warto również wykonać analizę SWOT, a więc określić czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, które sprzyjają Twojej efektywnej organizacji czasu pracy oraz jej przeszkadzają. Zrób to w formie pisemnej – wizualizacja ułatwi późniejsze zaplanowanie działania.

3 x S, czyli złote zasady Briana Tracy’ego

Brian Tracy, ekspert w zakresie rozwoju osobistego, którego nie trzeba nikomu przedstawiać, w książce „Zarządzanie czasem” wskazał trzy kluczowe kwestie, od których zależy powodzenie w lepszej organizacji czasu. Są to:

 • samodyscyplina – a zatem wysoki poziom motywacji wewnętrznej do lepszej organizacji działania,
 • samorozwój – a więc nieustanne poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą Ci wyeliminować „przeszkadzacze” i przyspieszać efektywne wykonywanie zadań (pamiętaj: szybkość musi się łączyć z jakością, w innym przypadku tę samą pracę będziesz zmuszony zazwyczaj wykonać powtórnie),
 • samokontrola – a zatem korzystanie z narzędzi, które pozwolą Ci nadzorować postęp wykonywanych zadań, np. z kalendarza w wersji papierowej lub elektronicznej albo aplikacji do zarządzania czasem.
Jak lepiej zarządzać czasem?

Kiedy już wiesz, czego potrzebujesz, aby lepiej zarządzać czasem, czas na skorzystanie z konkretnych wskazówek. Oto kilka, które możesz zastosować również w swojej pracy.

 1. Planuj pracę zanim przystąpisz do działania. Poświęć 5 minut – albo na koniec mijającego dnia pracy, albo na początku tego, który się dopiero rozpoczyna – na stworzenie listy zadań, które stoją przed Tobą. Wypisz je, aby mieć przed oczami wszystko, co chcesz zrobić danego dnia. Dzięki temu będzie Ci łatwiej kontrolować, co już za Tobą, a ile jeszcze do wykonania.
 2. Określaj priorytety. Po stworzeniu listy zaznacz zadania, które są tego dnia kluczowe. W drugiej kolejności inwestuj czas w te najtrudniejsze i wymagające największego wysiłku – im wcześniej rozpoczniesz ich wykonywanie, tym więcej będziesz miał sił na to, aby je ukończyć. Jeśli to możliwe, od ich wykonania zaczynaj dzień, odsuwając na później te, od których „nie zależy Twoje życie”.
 3. Realistycznie oceniaj swoje możliwości. Nie wyznaczaj sobie na dzień pracy zbyt wielu zadań do wykonania – w sposób, który przekracza Twoje realne siły i możliwości. Jeśli tak postąpisz, skończy się to albo nadgodzinami, albo stresem związanym z niewykonaniem zadania.
 4. Zaplanuj również przerwy. Tak, tak! Twój mózg będzie co jakiś czas potrzebował odpoczynku – zwłaszcza, jeśli wykonywałeś zadania wymagające wysokiego poziomu skupienia. Dobrze jest to przewidzieć już na etapie planowania. Zaobserwuj, czy lepiej funkcjonuje Ci się z jedną, dłuższą przerwą, czy z kilkoma krótszymi.
 5. Wyeliminuj czynniki rozpraszające Twoją uwagę. Przede wszystkim wycisz powiadomienia w telefonie, np. o nowych mailach czy wiadomościach na mediach społecznościowych. Zazwyczaj nie musisz na nie odpowiadać natychmiast – możesz to zrobić na spokojnie w „prywatnym czasie”. Jeśli przeszkadza Ci hałas, a masz taką możliwość, przenieś się do spokojniejszego pomieszczenia albo skorzystaj ze stoperów do uszu.
 6. Weź pod uwagę, że nie wszystko możesz przewidzieć. Nagła awaria prądu w biurze, spóźniający się na spotkanie kontrahent, przedłużające się spotkanie… na wiele czynników zewnętrznych nie masz wpływu. Przymknij na nie oko, a jednocześnie daj z siebie wszystko – tak, abyś nie mógł sobie zarzucać, że ewentualne opóźnienia wynikają z Twoich zaniedbań.
Kursy i szkolenia z zarządzania czasem pracy

Systematyczna praca nad zarządzaniem własnym czasem pracy przynosi najlepsze efekty. Jeśli brak Ci wiedzy bądź poszukujesz motywacji do zmiany nawyków w zakresie zarządzania dniem pracy i czasem, warto zainteresować się odpowiednimi warsztatami, kursami i szkoleniami, które pozwolą Ci poznać i przećwiczyć konkretne techniki. Szkolenia tego typu dostępne są w całej Polsce, a ceny kursów z zarządzania czasem pracy organizowanych online cechują się wyjątkowo atrakcyjną ceną. Udział w tego typu kursie może być doskonałym fundamentem, od którego zaczniesz budowę efektywniejszych działań. Wybierając szkolenie z zarządzania czasem warto zwrócić uwagę na między innymi czy w programie zajęć omawiane są takie kwestie jak:

 • znaczenie codziennych nawyków w efektywnym zarządzaniu czasem i jak je zmieniać,
 • wskazówki jak wyznaczać priorytety i planować dzień pracy,
 • jak zarządzać czasem w projekcie (zobacz też szkolenia z zarządzania projektami), a jak na co dzień,
 • jakie narzędzia wspierają efektywne zarządzanie czasem i zarządzanie kalendarzem,
 • jak radzić sobie z presją czasu i stresem w miejscu pracy wywołanym natłokiem zadań,
 • w jaki sposób sprawne wyznaczanie celów może wspierać zarządzanie pracą własną,
 • jak efektywnie planować i organizować czas pracy.

W zależności od preferowanego przez nas stylu uczenia się powinniśmy się zdecydować na kurs online, którego zaletą jest możliwość realizacji programu w dogodnym dla nas czasie, bądź szkolenie na żywo realizowane zdalnie, w postaci szkolenia online lub stacjonarnie. Szkolenie zarządzanie czasem realizowane stacjonarnie znajdziemy w największych miastach, prym w tym zgędzie wiodą Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź, Gdańsk, Katowice czy Wrocław, a także innych większych miastach w całym kraju.

Szkolenia z zarządzania czasem, szkolenia zarządzanie sobą w czasie - dla kogo?

Szkolenie z zarządzania sobą w czasie skierowane jest do wszystkich osób, których umiejętności zarządzania czasem mają wpływ na skuteczność podejmowanych działań, a także do wszystkich osób, które zarządzają czasem pracy innych osób wyznaczając im zadania czy priorytety. Szkolenia zarządzanie czasem kieruje się zwyczajowo do:

 • osób samodzielnie organizujących sobie własną pracę,
 • osób zmagających się z poczuciem ciągłego braku czasu,
 • osób posiadających trudności w prawidłowej organizacji pracy i zmagających się z niedostateczną samomotywacją,
 • osób, którym zależy na utrzymaniu odpowiedniego life-work balance,
 • osób, które chcą efektywniej wykonywać obowiązki zawodowe celem zyskania więcej czasu na życie prywatne,
 • osób chcących rozpoznać swoje mocne i słabe stron w zakresie zarządzania czasem,
 • osób chcących nauczyć się porządkować zadania i ustalać priorytety,
 • wszystkich pracowników związanych z planowaniem pracy i wyznaczaniem zadań,
 • pracowników zobowiązanych do samodzielnego planowania czasu i obowiązków, w tym pracujących w zadaniowym trybie pracy,
 • przełożonych, kierowników oraz innych osób zarządzających zespołami,
 • menedżerów chcących efektywniej zarządzać ludźmi, wyznaczać cele i monitorować ich realizację.
Time management - zagadnienia poruszane w trakcie szkoleń

Szkolenie time management z reguły zawiera w swoim programie między innymi:

 • jak planować dzień pracy: ustalanie priorytetów i wag, rytm biologiczny a czas pracy, organizacja miejsca pracy, w tym home office,
 • techniki planowania pracy: technika ABC, technika Pomodoro, ALPEN, zasada Pareto, reguła 60/40, Prawo Hofstadtera, wyznaczanie celów, określanie priorytetów z użyciem Zasady Eisenhowera, zasady dobrej organizacji pracy wg. Coveya, strumień zadań zgodnie z metodologią GDT Davida Allena,
 • złodzieje czasu i anty-zasady utrudniające organizację: prawo Parkinsona, prokrastynacja,
 • zapoznanie ze słabymi i mocnymi stronami swojego stylu pracy,
 • zasady efektywnego delegowania zadań, definiowania celów i zarządzania przez cele,
 • metody zarządzania przez cele: SMART, PURE, MBO w zarządzaniu zespołem,
 • zagadnienia: matryca zarządzania czasem, planowanie i organizacja czasu poprzez cele, organizacja pracy własnej a zespołowej.

Kursy i szkolenia dotyczące zarządzania czasem pracy i priorytetami mają z reguły postać warsztatową, obejmującą metody interaktywne, w tym pracę w podgrupach, pracę indywidualną, dyskusję moderowaną, mini wykłady, gry i ćwiczenia. Dzięki współczesnej technice, wykorzystywaniu pokojów do telekonferencji, narzędzi takich jak Miro, przeprowadzenie szkolenia z zarządzania sobą w czasie w formule online może być równie efektywne, jak w przypadku szkolenia tradycyjnego. 

Popularne tytuły szkoleń z zarządzania czasem to między innymi:

 • Planowanie czasu pracy własnej oraz zespołowej.
 • Zarządzanie czasem pracy z użyciem programów pocztowych: Outlook, Gmail itp.
 • Zarządzanie sobą w czasie z elementami asertywności.
 • Time Management: jak ustalać priorytety i organizowć czas pracy.
 • Organizacja pracy i zarządzanie sobą w czasie.
Zarządzaj czasem pracy jak mistrz: kursy i szkolenia zarządzanie czasem!
Szkolenia czas pracy, szkolenia zarządzanie sobą w czasie

Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych szkoleniach z czasu pracy i organizacji czasu pracy!