O szkoleniu
Uczestnik uzyska wiedzę o występujących w sferze życia publicznego i gospodarczego zjawiskach korupcyjnych, pozna praktyczne i prawne zasady zapobiegania korupcji, w szczególności charakterystykę, cele i miejsce w organizacji systemu przeciwdziałania zagrożeniom korupcyjnym. Nabędzie również umiejętności pozwalające na prawidłową realizację obowiązku przeciwdziałania praktykom korupcyjnym, a nadto na zminimalizowanie ryzyka korupcji w urzędzie lub przedsiębiorstwie, do poziomu pozwalającego na uniknięcie negatywnych skutków ujawnienia procederu korupcyjnego przez organy ścigania.
Udział umożliwia zdobycie:
- 12 punktów w Programie Ustawicznego Kształcenia, Krajowej Listy Audytorów, Kontrolerów i Specjalizacji Powiązanych
- Przedsiębiorcy, kadra kierownicza i zarządzająca instytucji publicznych oraz firm.
- Osoby uczestniczące w procesach o podwyższonym ryzyku wystąpienia zjawisk korupcyjnych i innych patologii, związanych z:
- zarządzaniem bądź realizacją projektów finansowanych z krajowych lub unijnych funduszy celowych,
- prowadzeniem postępowań dotyczących prywatyzacji i komercjalizacji,
- udzielaniem i uzyskiwaniem zamówień publicznych,
- rozporządzaniem mieniem jednostek lub przedsiębiorców zaliczanych do sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, jednostek niezaliczanych do sektora finansów publicznych otrzymujących środki publiczne i przedsiębiorców z udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego,
- przyznawaniem i wykorzystywaniem koncesji, zezwoleń, zwolnień podmiotowych i przedmiotowych, ulg, preferencji, kontyngentów, plafonów, poręczeń i gwarancji kredytowych.
- Pracownicy komórek kadrowych (HR), księgowości, marketingu, inspektorzy ochrony danych, administratorzy systemów informatycznych, pełnomocnicy ds. przeciwdziałania korupcji, pracownicy pionu przeciwdziałania zagrożeniom korupcyjnym.
- Audytorzy oraz pracownicy komórek kontroli wewnętrznej i anti-fraud.
Program szkolenia
Fenomen korupcji we współczesnej gospodarce – obszary zagrożeń
Omówienie obszarów życia gospodarczego „zainfekowanych” korupcją; wskazanie negatywnych i pozytywnych cech korupcji; czynniki prawne, ekonomiczne i cywilizacyjne wpływające na korupcję; normy kształtujące postrzeganie korupcji; korupcja jako „trampolina” do innych nadużyć i patologii.
Korupcja w aspekcie prawnym – przepisy antykorupcyjne w ujęciu praktycznym/biznesowym
Zdefiniowanie: korupcji, funkcjonariusza publicznego, osoby pełniącej funkcje publiczne, korupcji czynnej, biernej; omówienie ustawowych znamion przepisów korupcyjnych w ujęciu praktycznym; nietypowe zachowania w aspekcie korupcji werbalnej i pozawerbalnej oraz korzyści osobistej.
Naruszenie przepisów antykorupcyjnych - odpowiedzialność w wymiarze indywidualnym
Wskazanie odpowiedzialności osoby fizycznej za czyny zagrożone karą w aspekcie karnym i cywilnym; odpowiedzialność pracownicza oraz odpowiedzialność podżegaczy, pomocników, współsprawców przestępstw; odpowiedzialność kierowników i menadżerów w aspekcie sprawstwa z polecenia i sprawstwa kierowniczego; środki karne stosowane wobec podejrzanych/skazanych.
Przedsiębiorca i podmiot zbiorowy w aspekcie odpowiedzialności karnej, administracyjnej i cywilnej
Odpowiedzialność biznesowa – sankcje karne, administracyjne i cywilne wobec przedsiębiorców, spółek i innych podmiotów gospodarczych oraz możliwe skutki tych sankcji dla organizacji, w aspekcie finansowym, wizerunkowym i prawnym.
Współpraca i współdziałanie z organami ścigania – prawa i obowiązki organizacji oraz osoby; kompetencje służb policyjnych i specjalnych
Uprawnienia i obowiązki CBA, ABW, KAS, CBŚP oraz innych służb specjalnych i policyjnych związane ze zwalczaniem przestępczości korupcyjnej i nadużyć; zasady i przepisy regulujące współpracę i współdziałanie przedsiębiorców i instytucji publicznych z organami ścigania; świadek koronny, mały świadek koronny, klauzule bezkarności i inne instytucje o charakterze abolicyjnym.
Podatność organizacji na korupcję – wybrane czynniki obniżające bezpieczeństwo funkcjonowania organizacji
Omówienie kilkunastu, najczęściej identyfikowanych przez organy ścigania czynników korupcjogennych, stwarzających zagrożenie dla prawidłowego działania organizacji; skutki „toksycznego” ataku na organizację ze strony konkurencji, grup przestępczych, itp.
Identyfikacja zagrożenia nadużyciami i korupcją
Omówienie cech wyróżniających audyt antykorupcyjny organizacji, a także działania kontroli wewnętrznej w aspekcie „pewników” stanowiących podstawę do wdrożenia profilaktyki „anti fraud”.
Ocena ryzyka o charakterze korupcyjnym
Omówienie zasad oceny i określania poziomu akceptacji ryzyka antykorupcyjnego; pojęcie luki w mechanizmach kontroli i nadzoru oraz wskazanie sposobów jej ujawniania i „zamykania”.
Budowa wewnętrznego systemu zapobiegania nadużyciom i korupcji
Istota i organizacja „tarczy antykorupcyjnej”; budowa skutecznych mechanizmów kontrolnych; zasady efektywnego monitorowania czynników korupcjogennych.
Zarządzanie ryzykiem antykorupcyjnym w wymiarze praktycznym – neutralizacja negatywnych skutków po ich wystąpieniu.
Minimalizacja ryzyka korupcji – uniknie i transfer, rozproszenie; organizacja skutecznego zarządzania ryzykiem w wymiarze indywidualnym; prawne i praktyczne postawy minimalizujące skutki ujawnienia przestępstw korupcyjnych i nadużyć.
Sposoby zachowania się w sytuacjach korupcyjnych – studium przypadku
Wskazanie uczestnikom, podczas zajęć warsztatowych, prawidłowych postaw antykorupcyjnych, opracowanych na podstawie faktycznych działań przestępnych, ujawnionych przez służby specjalne.
Konflikt interesów – środki unikania zagrożeń
Unikanie zagrożeń korupcyjnych przez osoby pełniące funkcje publiczne i przedsiębiorców, w aspekcie obowiązujących przepisów, w szczególności ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz przepisów, planowanych do wprowadzenia, ustawą o jawności życia publicznego.
Prawne i praktyczne skutki braku efektywnych procedur przeciwdziałania nadużyciom i korupcji
Skutki ujawnienia korupcji w organizacji w ujęciu przepisów prawa zamówień publicznych, projektu, z dnia 28 maja 2018 r., nowej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary oraz ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2018 r. poz. 723), obowiązującej do 13 lipca 2018 r.; odpowiedzialność za brak skutecznej polityki antykorupcyjnej w organizacji.
Czas trwania
Prelegenci
Dariusz Kozłowski, młodszy inspektor Policji w stanie spoczynku.
Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej. W latach 1994 - 2010 pełnił służbę w policyjnych pionach do walki z przestępczością gospodarczą i zorganizowaną, zaś w latach 2010 - 2017 w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Kierował zespołami operacyjno-śledczymi, komórkami i jednostkami organizacyjnymi tych formacji. Realizował sprawy dotyczące zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się fałszowaniem i praniem pieniędzy, oszustwami bankowymi i ubezpieczeniowymi, wyłudzaniem podatku VAT i akcyzowego, przestępstwami przeciwko obrotowi gospodarczemu, a także handlem narkotykami, bronią palną i materiałami wybuchowymi oraz sprawy korupcyjne dotyczące funkcjonariuszy administracji rządowej, samorządowej, służb specjalnych i wymiaru sprawiedliwości.
Specjalizuje się w teorii i praktyce działania Policji i służb specjalnych, w tym metodologii i metodyce prowadzenia postępowań przygotowawczych dotyczących korupcji i przestępczości ekonomicznej, a także czynności kontrolnych w sprawach oświadczeń majątkowych i zamówień publicznych oraz w prewencji antykorupcyjnej. Wykładowca prawa karnego materialnego i formalnego. Prowadzi również szkolenia z zakresu prewencji antykorupcyjnej dla instytucji samorządowych, rządowych i przedsiębiorców. Ekspert w dziedzinie wykorzystania pozakodeksowych dowodów w postępowaniu karnym.
Terminy i miejsca
To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Organizator

Najczęściej zadawane pytania
Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia dostępnego na górze strony. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się, aby potwierdzić zgłoszenie i przekazać wszystkie informacje organizacyjne.
Masz pytania? Napisz do nas
