O szkoleniu
Serdecznie zapraszamy na szkolenie stacjonarne. Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia i sylwetkami trenerów.
Szkolenie kierujemy do osób zajmujących się badaniami magnetyczno-proszkowymi MT.
Program szkolenia
- Zasady kwalifikacji i certyfikacji personelu badań nieniszczących zgodnie z wymaganiami normy PN EN ISO/IEC 9712.
- Historia, rozwój i przegląd podstawowych metod badań nieniszczących, terminologia, zastosowanie, ograniczenia.
- Omówienie zjawisk fizycznych związanych z metodą magnetyczną, m.in.: prawa rządzące przepływem prądu w obwodach elektrycznych, wielkości opisujące pole magnetyczne, własności magnetyczne materiałów, wpływ kształtu i wymiarów elementu na wzbudzone w nim pole magnetyczne, pole magnetyczne prądu płynącego przez przewodnik prostoliniowy i cewkę, siłowe oddziaływanie pola magnetycznego na element ferromagnetyczny, rozmagnesowanie i jego sposoby.
- Omówienie przebiegu procesu badania, technik badania oraz zakresu stosowania metody magnetycznej, m.in.: techniki przepływu prądowego, techniki przepływu strumienia magnetycznego, cewka sztywna i elastyczna.
- Przegląd przyrządów kontrolno- pomiarowych do pomiaru światła białego i światła UV, wzorców stosowanych w badaniach magnetycznych i ich rodzajów, dobór i zastosowanie, zasady obsługi. Rodzaje wzbudników, środki do badań magnetycznych, przyrządy urządzenia do nanoszenia proszku magnetycznego, stosowane źródła światła, defektoskopy: prądowe, strumieniowe, uniwersalne, demagnetyzatory, mierniki i wskaźniki pola magnetycznego.
- Przegląd podstawowych procesów technologicznych w odniesieniu do charakterystyki obiektów badania oraz występujących w nich niezgodności.
- Przegląd i zastosowanie norm z zakresu terminologii, ogólnych zasad badania, wzorców i wyposażenia, techniki i obiektu Dyrektywa Urządzeń Ciśnieniowych.
- Rola, cel i zasady opracowania instrukcji badania. Redagowanie instrukcji w odniesieniu do wymagań norm/ specyfikacji.
- Wykonanie badania magnetycznego, wykrywanie niezgodności na badanych obiektach, dobór techniki i środków badawczych do danego zadania badawczego, dobór i kontrola oświetlenia i warunków obserwacji.
- Zasady protokołowania i oceny niezgodności w odniesieniu do specyfikacji i norm wyrobu, zasady szkicowania stwierdzonych niezgodności, ich lokalizacji i wymiarowania.
- Aspekty związanie z bezpieczeństwem badania i wykonania badania na różnych etapach produkcji.
Czas trwania
Prelegenci
Piotr Mikoś, Specjalista ds szkoleń i badań NDT
Absolwent Politechniki Śląskiej wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii.
Pracę zawodową rozpoczynał w 2003 roku jako Specjalista technolog obróbki cieplnej na jednym z wydziałów Huty Katowice gdzie wiedze teoretyczną zdobytą podczas studiów mógł rozszerzyć o praktykę zawodową związana z zagadnieniami materiałoznawstwa i obróbki cieplnej.
Po kilku latach jego zawodowy rozwój został skierowany w stronę badań niszczących i nieniszczących realizowanych w praktyce w zakładowym Laboratorium badań nieniszczących Huty Katowice. Zdobyte tam doświadczenie rozwijał i wykorzystywał w wielu projektach pracując dla dużych firm zajmujących się badaniami nieniszczącymi nie tylko w Polsce ale i na świecie.
Od 2017 roku zdobyte wieloletnie praktyczne i teoretyczne doświadczenie zawodowe zaczął przekazywać następnym pokoleniom inspektorów badań NDT prowadząc szkolenia w metodach VT, MT, PT, UT, RT.
Posiada certyfikaty IWE, IWI oraz UT-3 RT-2 MT-2 PT-2 VT-2. Oprócz zainteresowań zawodowych posiada szerokie spektrum zainteresowań realizowanych w czasie wolnym.
Jest instruktorem jazdy konnej, zajmuje się terrarystyką, uprawą egzotycznych roślin, szkoleniem psów, pasjonuje się także jazdą na motocyklu a także pasjami czyta książki.
Katarzyna Jaźwińska - Kurtas, Manager ds szkoleń i badań NDT
Ukończyła studia jako magister inżynier mechaniki na Politechnice Poznańskiej, Wydział Budowa Maszyn, kierunek Fizyka Techniczna.
Swoją pierwszą pracę rozpoczęła zaraz po studiach w Fabryce Urządzeń Górnictwa Odkrywkowego FUGO S.A. w Koninie jako Specjalista ds. badań materiałowych.
Ponieważ zawsze interesowały ją tematy związane z jakością, swoją wiedzę postanowiła poszerzyć na Studiach Podyplomowych na Politechnice Wrocławskiej na kierunku Zarządzanie Jakością.
Kolejne lata upłynęły jej na zdobywaniu kolejnych umiejętności i kwalifikacji w zakresie badań nieniszczących. Zaangażowała się zawodowo w szeroko pojętą kontrolę jakości, badania, systemy jakości w laboratoriach najpierw jako Kierownik Techniczny, finalnie Kierownik Działu Kontroli Jakości.
W znaczących jednostkach certyfikujących w Polsce egzaminowała personel badań nieniszczących i współtworzyła Centrum Szkoleniowe w zakresie badań nieniszczących, stworzyła również laboratorium wraz z systemem jakości, które otrzymało uznanie Urzędu Dozoru Technicznego.
Od 2020 roku jako Manager ds. szkoleń i badań NDT w TÜV Thüringen Polska organizuje Centrum Szkoleniowe.
Co Kasia mówi o sobie?
- Uporządkowana jak to fizyk
- Rzeczowa i wymagająca od innych, ale głównie od siebie
- Nie lubię plotek, zdanie o kimś/ o czymś „wyrabiam” sobie sama
- Kto prosi o pomoc nigdy nie odchodzi z niczym
- Nie godzę się na krzywdę innych i niesprawiedliwość
- Jazda na nartach, podróże i kryminały to moja pasja.
Terminy i miejsca
Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
40-599 Katowice
Żeliwna 38
woj. śląskie
40-599 Katowice
Żeliwna 38
woj. śląskie
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowo-konferencyjne
- certyfikat uczestnictwa
- przerwy kawowe
Brak miejsc. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
Organizator

Najczęściej zadawane pytania
Masz pytania? Napisz do nas
