O szkoleniu
Przekazanie praktycznej wiedzy z obszaru cyberbezpieczeństwa w oparciu o studium przypadków. Ochrona przed cyberatakami to jedno z najpoważniejszych wyzwań zarówno dla administracji publicznej jak i podmiotów prywatnych. Niewątpliwie, skuteczne przygotowanie instytucji i pracowników na cyberzagrożenia, jest ogromnym wyzwaniem tak organizacyjnym jak i finansowym.
Zgodnie ze Strategią Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2016-2020, pracownicy administracji publicznej oraz podmiotów prywatnych powinni podnosić kwalifikacje poprzez szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa. Szkolenia powinny dotyczyć przede wszystkim stosowania procedur ochrony informacji w instytucji, znajomości technik wyłudzania informacji stosowanych w cyberprzestępczości, konsekwencji złamania zabezpieczeń przez cyberprzestępców oraz procedur obowiązujących w przypadku udanego ataku lub jego próby. Co istotne, szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa powinny obejmować wszystkich pracowników administracji publicznej oraz podmiotów prywatnych, a nie jedynie osoby odpowiedzialne za infrastrukturę teleinformatyczną. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2015 roku na temat przygotowania państwa na cyberzagrożenia, brak szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa dla pracowników uznano za jedno z podstawowych zaniedbań.
Forma prowadzonych zajęć
Zajęcia w znacznej części prowadzone są w formie interaktywnej – wykład, prezentacja multimedialna, film oraz proste ćwiczenia.
Efekty szkolenia:
Po ukończonym szkoleniu uczestnik zdobędzie praktyczną wiedzę w zakresie:
- zdefiniowanie zagrożeń cyberbezpieczeństwa,
- rozpoznanie elementów niebezpiecznych w Internecie oraz poczcie elektronicznej,
- nabycie umiejętności samodzielnej oceny zagrożenia i doboru odpowiedniego zachowania,
- bezpiecznego dokonywania transakcji internetowych,
- rozpoznania manipulacji i umiejętność obrony.
Wszyscy, pracownicy różnego szczebla (szkolenie nie jest przeznaczone dla informatyków)
Program szkolenia
- Historia komputerów, telefonów oraz sieci Internet;
- Podstawowe elementy składowe komputerów, telefonów oraz sieci Internet;
- Zasada działania komputerów, telefonów oraz sieci Internet;
- Definicje i podział cyberprzestępczości;
- Pojęcie i podział przestępstw komputerowych;
- Penalizacja cyberprzestępstw w polskim prawie karnym;
- Dyrektywy UE dotyczące ochrony cyberprzestrzeni oraz zwalczania cyberprzestępczości;
- Cyberataki:
- Malware, ransomware (złośliwe oprogramowanie) i malware „bankowy”;
- Phishing;
- Spam;
- Ataki DDoS;
- Botnety;
- Przestępczość przeciwko godność osobistej;
- Stalking;
- Bulling;
- Mowa nienawiści (Hate speech) w sieci;
- Pedofilia;
- oszustwa na portalach aukcyjnych;
- pranie pieniędzy;
- oszustwa nigeryjskie;
- oszustwa SMS Premium;
- kradzież tożsamości lub haseł;
- szpiegostwo przemysłowe;
- Organizacja krajowego systemu ochrony cyberprzestrzeni;
- Organizacja organów ścigania w zakresie rozpoznania i zwalczania cyberprzestępczości oraz gdzie zgłosić cyberprzestępstwo;
- Sposób postępowania w przypadku zgłaszania popełnienia przestępstwa organom ścigania. Współdziałanie z organami przestrzegania prawa w zakresie rozpoznania
i zwalczania cyberprzestępczości; - INTERPOL, EUROPOL, ENISA oraz inne Policje;
- Socjotechnika czyli sztuka manipulowania ludźmi;
- Zasady bezpiecznego korzystania z komputerów, telefonów i sieci Internet.
Czas trwania
Prelegenci
Marcin Golizda (mł. insp. w stanie spoczynku); były naczelnik Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. Od początku służby w Policji związany był z komórkami technicznymi oraz działaniami związanymi z wdrażaniem nowoczesnych technologii w zakresie techniki operacyjnej oraz cyberprzestępczości. W trakcie służby w Policji był Krajowym Punktem Kontaktowym European Network of Law Enforcement Technology Services (ENLETS), której głównym celem jest wzmocnienie działań w zakresie inkorporacji nowoczesnych technologii do pracy organów ścigania oraz promowanie wykorzystania nowoczesnych technologii w zwalczaniu przestępczości przy jednoczesnej współpracy z przedstawicielami przemysłu i ośrodków naukowo-badawczych. Był ekspertem Rady UE w zakresie siódmej rundy ocen wzajemnych GENVAL poświęconej prewencji oraz walce z cyberprzestępczością. Obecnie jest pracownikiem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie tworzy Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH oraz ekspertem Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Terminy i miejsca
To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa
- serwis obiadowy
- przerwy kawowe
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Organizator

Najczęściej zadawane pytania
Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia dostępnego na górze strony. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się, aby potwierdzić zgłoszenie i przekazać wszystkie informacje organizacyjne.
Masz pytania? Napisz do nas
