O szkoleniu
Na szkoleniu omawiamy zagadnienia: zakres przedmiotowy postępowania egzekucyjnego w administracji, podmioty postępowania, przebieg postępowania egzekucyjnego, wszczęcie postępowania egzekucyjnego w administracji, zawieszenie a umorzenie postępowania, zbieg egzekucji sądowej i administracyjnej, środki egzekucyjne i ich analiza oraz praktyczne zastosowanie, koszty postępowania egzekucyjnego w administracji.
Szkolenie obejmuje swoim zakresem wszystkie zmiany przepisów o postępowaniu egzekucyjnym, w kontekście egzekucji obowiązków niepieniężnych, które wejdą w życie w 2021 r. i 2022 r.
Postępowanie egzekucyjne w administracji jest szczególną sferą działalności administracji publicznej, ze względu na swój cel i stosowanie tzw. przymusu administracyjnego. Szeroki katalog źródeł prawa w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym i zakres zastosowania przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz rosnąca liczba obowiązków administracyjnych o charakterze niepieniężnym wymagających wyegzekwowania w tym trybie oraz liczne zmiany przepisów prawnych w tym obszarze powodują, że tematyka objęta szkoleniem wymaga solidnego przygotowania merytorycznego i praktycznego oraz ciągłego doskonalenia posiadanej wiedzy i umiejętności.
Cele szkolenia:
- omówienie wszystkich zmian obowiązujących w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji i aktach wykonawczych po 1 stycznia 2021 r. i wszystkich zmian które wejdą w życie w 2021 r. i 2022 r. z., tj. m.in. dokonanych ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1553), czyli nowelizacji, która ma na celu przede wszystkim stworzenie nowego modelu naliczania i poboru kosztów egzekucyjnych w postępowaniu egzekucyjnym w administracji,
- omówienie zmian wynikających z nowych rozporządzeń wykonawczych do ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, obowiązujących w 2021 r.
- dostarczenie kompendium wiedzy niezbędnej każdemu uczestnikowi postępowania egzekucyjnego w administracji, którego przedmiotem jest obowiązek niepieniężny, z uwzględnieniem najnowszych zmian prawnych i aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- Zdobycie umiejętności praktycznych, pozwalających na samodzielne prowadzenie czynności wierzyciela lub organu egzekucyjnego, w szczególności poprzez analizę stanu prawnego, orzecznictwa i posiłkowanie się konkretnymi przykładami (kazusami),
- Zapoznanie uczestników z ostatnimi zmianami przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji i najnowszego orzecznictwa sądów administracyjnych, w odniesieniu do postępowań egzekucyjnych obowiązków o charakterze niepieniężnym.
Szkolenie jest dedykowane w szczególności dla pracowników organów administracji publicznej występujących w roli wierzycieli, a także dla prawników, w tym radców prawnych i adwokatów oraz innych osób, które są zainteresowane zdobyciem specjalistycznej wiedzy i umiejętności z zakresu postępowania egzekucyjnego w administracji, ze szczególnym nastawieniem na egzekucję administracyjną obowiązków o charakterze niepieniężnym.
Program szkolenia
- Zagadnienia ogólne - istota postępowania egzekucyjnego w administracji:
- pojęcie administracyjnego postępowania egzekucyjnego a egzekucji administracyjnej,
- źródła prawa w postępowaniu egzekucyjnym w administracji (m.in. omówienie zakresu wszystkich zmian w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji obowiązujących po 1 stycznia 2021 r. i po 1 stycznia 2022 r.),
- zasady ogólne postępowania egzekucyjnego w administracji.
- Zakres przedmiotowy postępowania egzekucyjnego w administracji:
- obowiązek administracyjny o charakterze niepieniężnym i jego rodzaje,
- wymagalność obowiązku administracyjnego, w tym wykonalność decyzji administracyjnej,
- wyłączenia spod egzekucji administracyjnej.
- Podmioty postępowania egzekucyjnego w administracji w odniesieniu do obowiązków niepieniężnych:
- wierzyciel, zobowiązany, organ egzekucyjny i ich właściwość,
- organy nadzoru w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
- Przebieg postępowania egzekucyjnego w administracji:
- stadia postępowania egzekucyjnego w administracji,
- termin wszczęcia egzekucji administracyjnej.
- Czynności wierzyciela zmierzające do wszczęcia postępowania egzekucyjnego w administracji:
- ustalenie wymagalności obowiązku administracyjnego,
- upomnienie,
- formy działań informacyjnych wobec zobowiązanego,
- skarga na bezczynność wierzyciela,
- wystawienie tytułu wykonawczego w odniesieniu do obowiązków niepieniężnych – omówienie najczęstszych błędów w wypełnianiu tego dokumentu.
- Zarzuty w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego w administracji:
- termin wniesienia,
- przesłanki i tryb rozpatrzenia,
- konsekwencje uznania zarzutów.
- Zawieszenie a umorzenie postępowania egzekucyjnego w administracji:
- przesłanki,
- skutki zawieszenia
- forma,
- podjęcie na nowo zawieszonego postępowania egzekucyjnego,
- możliwość wszczęcia ponownego postępowania egzekucyjnego.
- Analiza wszystkich środków egzekucyjnych obowiązków niepieniężnych i praktyczne aspekty ich zastosowania:
- grzywa w celu przymuszenia,
- wykonanie zastępcze,
- odebranie rzeczy ruchomej,
- odebranie nieruchomości, opróżnienie lokalu i innych pomieszczeń.
- Koszty postępowania egzekucyjnego w administracji:
- podmioty zobowiązane do ich uiszczenia,
- rodzaje kosztów i wydatków egzekucyjnych,
- możliwość ich umorzenia,
- tryb ich określenia,
- środki zaskarżenia.
- Case study, warsztaty, konsultacje.
Czas trwania
Prelegenci
WYKŁADOWCA I
Posiada 20-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie egzekucji w administracji państwowej i samorządowej, a także w zakresie postępowania upadłościowego i likwidacyjnego oraz nadzoru właścicielskiego. W 1997 roku ukończył z wyróżnieniem aplikację pracownika administracji skarbowej. Były pracownik Urzędu Skarbowego w Bytomiu, a następnie pracownik w Urzędzie Miasta Chorzów, gdzie od 1997 roku kierował referatem, następnie biurem, a obecnie wydziałem egzekucji i windykacji oraz kontroli podatkowej. Realizując obowiązki zawodowe w Urzędzie Miasta Chorzów, reprezentował interesy Miasta, pełniąc obowiązki członka Rady Wierzycieli. Pełnił również funkcję kuratora podmiotów gospodarczych w postępowaniu cywilnym i postępowaniu upadłościowym. Posiada bogate doświadczenie zawodowe i przygotowanie merytoryczne w zakresie procedur postępowania egzekucyjnego w administracji, procedury egzekucji sądowej, ze szczególnym uwzględnieniem egzekucji z nieruchomości, procesów upadłościowych i likwidacyjnych podmiotów prawa handlowego.
WYKŁADOWCA II
Doktor nauk prawnych, radca prawny, absolwentka aplikacji legislacyjnej, praktyk z około 18-letnim doświadczeniem w zakresie postępowań administracyjnych i sądowoadministracyjnych; od 2003 r. zawodowo związana z organami Inspekcji Transportu Drogowego, od 2007 r. Dyrektor Biura Prawnego, w latach: 2017 r. – 2019 r. – Dyrektor Generalny w urzędzie administracji publicznej, od 2019 r. Zastępca Dyrektora a następnie Dyrektor Departamentu Prawnego i radca prawny w urzędzie administracji publicznej.
Wykładowca postępowania administracyjnego i postępowania egzekucyjnego w administracji na uczelniach wyższych oraz trener wewnętrzny (łącznie ponad 1700 godzin przeprowadzonych szkoleń i wykładów), Ekspert w ramach projektów bliźniaczych w Turcji, Chorwacji i na Ukrainie mających na celu dostosowanie systemów prawnych ww. państw do prawa Unii Europejskiej.
Autorka publikacji książkowych i artykułów z zakresu postępowania administracyjnego oraz prawa transportu drogowego, a także komentarzy do ustaw: Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, o transporcie drogowym, o drogach publicznych, transporcie kolejowym oraz rozporządzeń prawa Unii Europejskiej.
Przewodniczący Zespołu wdrożeniowego RODO w jednostce administracji publicznej i Pełnomocnik Systemu Zarządzania Jakością.
Terminy i miejsca
Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowo-konferencyjne
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
Brak miejsc. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
Organizator

Najczęściej zadawane pytania
- Przesłanie wypełnionego formularza jest zobowiązaniem do zapłaty za szkolenie.
- Płatność powinna być przekazana w formie przedpłaty na konto J.G.Training: BRE BANK S.A. - mBank 38 1140 2004 0000 3002 3360 7883.
- Brak dokonania płatności przed terminem szkolenia nie oznacza rezygnacji z udziału w szkoleniu.
- Rezygnacja z udziału w szkoleniu może być dokonana najpóźniej na 5 dni roboczych przed datą szkolenia, wyłącznie w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie lub nieobecność na szkoleniu nie zwalnia od dokonania opłaty.
- Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia z przyczyn od siebie niezależnych i odstąpienia od umowy. W takim przypadku przedpłaty zostaną niezwłocznie zwrócone zgłaszającym a Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z powodu odwołania szkolenia.
- Oświadczamy, że zapoznaliśmy się z warunkami umowy zawartymi w pkt. 1-5 i akceptujemy je.
- Oświadczamy, że jesteśmy umocowani do zawarcia niniejszej umowy w imieniu wskazanego wyżej podmiotu.
Masz pytania? Napisz do nas
