Formalno- prawne aspekty współpracy nauki z biznesem

O szkoleniu

Myślisz o przedsięwzięciu łączącym naukę z biznesem, czyli „od pomysłu do biznesu”, ale brakuje Ci wiedzy jak je zaprojektować i jak zabezpieczyć w nim swoje interesy?

Do tego nie masz czasu żeby zagłębiać się w formalności, w tym specjalistyczną wiedzę prawną na temat własności intelektualnej, praw i obowiązków, komercjalizacji i nie chcesz uczestniczyć w kolejnym nudnym szkoleniu na temat przepisów prawnych, których nie będziesz potem umiał wykorzystać?

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Przygotowaliśmy szkolenie, które prowadzi prawnik, ale w sposób „nieprawniczy”, zorientowany na osiągnięcie Twoich celów, a nie na przedstawienie wiedzy prawnej!

Trener, który specjalizuje się w obsłudze procesów naukowo-biznesowych, w uporządkowany i łatwo przystępny sposób pokaże Ci drogę począwszy od pomysłu, zaplanowania badań, pozyskania finansowania, zbudowania konsorcjów, aż do działania w ramach spółek celowych. Pokaże także jak zorganizować swój projekt, kiedy ramy przedsięwzięcia są narzucone przez instytucje finansujące.

Na szkoleniu otrzymasz unikalne narzędzie w postaci prostych, czytelnych list kontrolnych, dzięki któremu nie mając w ogóle wiedzy prawniczej, będziesz w stanie zaprojektować przedsięwzięcie „od pomysłu do biznesu” tak, żeby zabezpieczyć swoje prawa własnościowe, w szczególności pomysły, koncepcje, wyniki badań, opracowania, przewidzieć ewentualne sytuacje konfliktowe i uchronić się przed nimi, ale przede wszystkim żeby „przekuć” swój pomysł na realne zyski.

Gdy już otrzymasz narzędzia i mapę pokazującą, jak poruszać się w projekcie badawczo-rozwojowym, wówczas będziesz miał pewność, że możesz zmierzyć się z tym wyzwaniem, przestaniesz odkładać swój pomysł „na później”, a zaczniesz skupiać się na realizacji swoich celów biznesowych.

Warunkiem osiągnięcia zakładanych celów w komercjalizacji jest dobrze skonstruowana umowa. Ważne jest to, że wbrew obiegowej opinii, w tego rodzaju projektach umowa nie jest tylko dokumentem prawnym, jest przede wszystkim formalnym planem działania, inną formą wyrażenia biznesplanu lub projektu.

Przygotowanie umowy nie jest tylko pracą prawnika, a taki powszechnie panuje pogląd.
Stworzenie dobrej umowy to proces, mający na celu przede wszystkim uregulowanie modelu biznesowego, opisanie procesu współpracy naukowców z przedsiębiorstwem, i w tym procesie muszą być przede wszystkim osoby zaangażowane w przedsięwzięcie.

Na szkoleniu trener pokaże Ci mechanizm przygotowania założeń do dobrej umowy, zabezpieczającej interesy stron. Pokaże Ci również swój sposób myślenia przy tworzeniu umowy.

Czy zetknąłeś się może z umową, która dobrze i profesjonalnie brzmiała jak ją czytałeś, ale potem nie zadziałała w sytuacji konfliktowej i nie rozwiązała problemu?

Dla nas umowa = załatwienie sprawy!

Zapewniam Cię, że nie będziemy przekazywać Ci wiedzy prawniczej „zawieszonej w próżni”, ale jasne, czytelne i praktyczne informacje. Otrzymasz wiadomości na temat tzw. „kruczków prawnych”, mechanizmów o których się zapomina, a które są bardzo częstymi błędami w umowach. Pokażemy Ci gotowe rozwiązania, szczegółowe klauzule, które będziesz mógł potem wprost zastosować w praktyce.

W ten sposób zyskasz know-how przygotowania dobrej umowy, która zabezpieczy Twoje interesy, dzięki czemu weźmiesz sprawy w „swoje ręce”, przestaniesz zawierzać swój los dobrej woli prawników, a zaczniesz negocjować najlepsze dla siebie warunki biznesowe.
Kto powinien wziąć udział?
DO KOGO ADRESUJEMY SZKOLENIE?

Osoby prowadzące/lub zamierzające prowadzić działalność naukową lub działalność polegającą na zarządzaniu, administrowaniu lub koordynowaniu działalności naukowej
Osoby prowadzące/lub zamierzające prowadzić działalność badawczo-rozwojową lub działalność polegającą na zarządzaniu, administrowaniu lub koordynowaniu pracami badawczo-rozwojowymi
Osoby prowadzące/lub zamierzające prowadzić działalność gospodarczą, która może korzystać z efektów badań naukowych lub działalność polegającą na zarządzaniu, administrowaniu lub koordynowaniu taką działalnością,
Przedstawiciele konsorcjów naukowo-badawczych, realizujących lub planujących realizację wspólnych przedsięwzięć przedstawicieli nauki oraz biznesu
pracownicy instytucji nadzorujących wydatkowanie środków unijnych w zakresie komercjalizacji

Program szkolenia

DZIEŃ 1

Moduł 1
Wyniki pracy naukowej jako dobro niematerialne mające wartość w obrocie gospodarczym

Jak własność intelektualna może przysporzyć korzyści a jak narazić na straty?
Wstęp do polityki własności intelektualnej w przedsięwzięciach B+R
Moduł 2
Prawa własności intelektualnej w działalności badawczej i rozwojowej – definicje, zakresy ochrony, procedury uzyskiwania, podstawowe procedury postępowania z tymi prawami

Źródła własności intelektualnej w działalności B+R
Rodzaje dóbr niematerialnych w działalności B+R
Sposoby ich identyfikacji dóbr niematerialnych w działalności B+R
Moduł 3 i 4
Zasady projektowania procesu biznesowego komercjalizacji własności intelektualnej

Komercjalizacja własności intelektualnej jako element biznesplanu
Umowa jako narzędzie przedsiębiorcy do wykonywania biznesplanu
Właściwe projektowanie algorytmu działalności przedsięwzięcia gospodarczego
Metody projektowania spójnych i prawidłowych umów dotyczących komercjalizacji
Najważniejsze zasady prawne związane z umowami dotyczącymi komercjalizacji


DZIEŃ 2Moduł 5

Określanie przedmiotu projektu
Osoby i podmioty uprawnione do wyników badań naukowych
Oświadczenia dotyczące przysługiwania praw własności intelektualnej
Szczegółowy zakres ochrony poszczególnych praw własności intelektualnej
Moduł 6

Rodzaje dyspozycji prawami własności intelektualnej do wyników badań naukowych i określanie ich zakresu (prawa majątkowe)
Zasady obrotu prawami własności intelektualnej
Definicja, zakres i funkcja praw osobistych w obszarze własności intelektualnej i sposób obrotu nimi
Zagadnienie wynagrodzeń w procesie komercjalizacji
Raportowanie wyników ekonomicznych procesów komercjalizacji – obowiązki informacyjne
Moduł 7

Wizerunek osoby a umowy o komercjalizację
Czas trwania przedsięwzięć związanych z komercjalizacją
Problemy złożonych projektów komercjalizacyjnych
Ochrona poufności projektów komercjalizacyjnych i ochrona przed działaniami konkurencyjnymi
Moduł 8

Obrót i ochrona know-how
Zdarzenia nieprzewidziane – siła wyższa i mechanizmy korzystania z zastrzeżeń w tym zakresie
Przewodnik po źródłach prawa przydatnych w projektowaniu przedsięwzięć komercjalizacyjnych
Blok tematyczny - 1h 30 min.
Przerwa
Blok tematyczny - 1h 30 min.
Przerwa
Blok tematyczny - 1h 30 min.
Przerwa
Blok tematyczny - 1h 30 min.

Czas trwania

2 dni

Prelegenci

Marcin Mioduszewski

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UJ, gdzie ukończył także studia doktoranckie.Od lat współpracuje z uczelniami wyższymi, w tym jako trener – zrealizował ponad 800 godzin szkoleń, w których uczestniczyli także pracownicy uczelni.

Terminy i miejsca

To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

Kraków

31-532 Kraków

Kraków

woj. małopolskie

Kraków

31-532 Kraków

Kraków

woj. małopolskie

Rejestracja

Cena 1
netto + VAT
1 250
Cena zawiera:
  • Cena zawiera: Cena zawiera: koszt materiałów szkoleniowych, obiad (2 daniowy) wraz z 2 przerwami kawowymi (kawa, herbata, napoje, owoce, ciastka) i certyfikat
Zapisz się

Organizator

Europoint
31-532 Kraków
ul. Grzegórzecka 33
woj. małopolskie
Firma Szkoleniowo-Doradcza EUROPOINT powstała w 2003 roku i od początku swojej działalności zajmuje się organizacją szkoleń o tematyce unijnej oraz doradztwem w zakresie pozyskiwania funduszy europejskich. Oferta szkoleniowa została następnie rozbudo...
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie formularza zgłoszeniowego za pomocą faxu lub na adres:
EUROPOINT Group
31-532 Kraków

Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

Europoint
31-532 Kraków ul. Grzegórzecka 33
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!