Gospodarka magazynowa

O szkoleniu

Szkolenie z zakresu Gospodarki Magazynowej i Kontroli Zapasów – modele i organizacja procesów (Warehouse Management & Inventory Control - models and process organization) jest poświęcone zagadnieniom związanym z całym przepływem materiałów (komponentów, MRO, produkcji w toku, konsygnantów) w obszarze zakładów produkcyjnych oraz powiązanych z nim magazynów. Gospodarka Magazynowa w firmie produkcyjnej jest traktowana jako integralna część szerzej pojmowanej Gospodarki Materiałowej (Materials Management) – równie istotnej co funkcje planistyczne i zakupowe – z tego tez względu dostarcza informacji i danych niezbędnych do podejmowania decyzji biznesowych.

Szkolenie to adresowane jest do osób chcących poznać przekrojowo procesy wpływające z jednej strony na zgodność stanów magazynowych, a z drugiej obsługujących fizycznie produkcję w niezbędne materiały. Są to fundamenty organizacyjne, na bazie których można w dalszych etapach wprowadzać usprawnienia procesowe i narzędziowe dedykowane bezpośrednio pod specyfikę branży i danego zakładu produkcyjnego.

Na szkoleniu nie omawiamy więc nowinek ze świata IT, nie skupiamy się na technicznych aspektach wyposażenia magazynów, ani też nie wchodzimy w analizę kosztów magazynowania (material handling). Budujemy fundamenty procesu i sprawdzamy gdzie w strukturze organizacyjnej znajduje się dział odpowiedzialny za przepływ materiałów w firmie, jaki ma zakres uprawnień i za co odpowiada. Następnym krokiem jest weryfikacja jak została zaprojektowana organizacja gospodarki magazynowej – w dużej mierze oparte jest to na przykładzie firmy gospodarza i przykładach zgłoszonych przez pozostałych uczestników z firm zewnętrznych. Dodatkowym aspektem jest zaprezentowanie zestawu wskaźników służących do oceny funkcjonowania procesów gospodarki magazynowej – przy tej okazji dużą uwagę przykładamy do procesów przygotowania i przeprowadzenia inwentaryzacji – zarówno ciągłej, jak i okresowej w zakładzie produkcyjnym.
Wiedza i tematyka prezentowana podczas szkolenia jest spójna ze szkoleniami sygnowanymi marką APICS i jest jej uzupełnieniem.

Dodatkowym aspektem szkoleń jest przedstawienie praktycznego przełożenia procesów biznesowych na funkcjonalność systemu ERP, tak by faktycznie był narzędziem wspierającym codzienną pracę, a nie narzędziem do którego dopasowywane jest funkcjonowanie zakładu produkcyjnego. Ze względu na okazję prezentacji systemu ERP w firmie gospodarza oraz na fakt wielości istniejących systemów ERP część prezentowanych przykładów omawiana będzie na bazie systemu używanego w firmie gospodarza szkolenia. Podczas szkolenia dajemy pełne spojrzenie na organizację gospodarki magazynowej jako elementu łańcucha dostaw. Pokazujemy najlepsze światowe praktyki nakłaniając do podejścia by zaprojektować procesy i przepływ informacji w firmie, które zminimalizują ryzyko ciągłego pojawiania się pożarów, które trzeba nagle i bez właściwego przygotowania ugasić.

Podczas kursu pokażemy w jaki sposób można umiejscowić Gospodarkę Magazynową oraz Kontrolę Zapasów w ramach struktury organizacyjnej zakładu produkcyjnego, w jaki sposób jej procesy wpływają na codzienną pracę pozostałych działów oraz jaki efekt dla płynności finansowej firmy może mieć zapewnienie zgodności magazynowej na odpowiednio wysokim poziomie.

Dlaczego warto wziąć udział?

Nadrzędnym celem szkolenia jest zaprezentowanie struktury organizacyjnej i przykładowego modelu procesów gospodarki magazynowej mającej na celu zapewnienie oczekiwanej zgodności magazynowej, odzwierciedlenie fizycznych ruchów w systemie ERP oraz zapewnienie dostępności odpowiedniej ilości materiałów do wykonania planu produkcji, poprzez:

  • Wyjaśnienie różnicy między Gospodarką Magazynową a Gospodarką Materiałową.
  • Zrozumienie umiejscowienia działu odpowiedzialnego za fizyczny przepływ materiałów w firmie oraz za zapewnienie zgodności magazynowej na oczekiwanym poziomie w strukturze organizacyjnej firmy.
  • Zdefiniowanie roli Gospodarki Magazynowej jako odpowiednika banku w firmie.
  • Przedstawienie głównych podprocesów Gospodarki Magazynowej
    • Przyjęcie dostaw
    • Rozłożenie materiałów w magazynie i ruchu materiałów wewnątrz magazynu
    • Wydania materiałów na produkcję
    • Kontrola produkcji w toku oraz rozliczenie wykonanej produkcji
    • Wysyłki wyrobów gotowych
    • Inwentaryzacja roczna vs. ciągła
    • Problemy jakościowe – kontrola materiałów
  • Procesy logistyczne a funkcjonalność systemu ERP – wyjaśnienie sytuacji: kto tu kogo wspiera?
  • W jaki sposób mierzyć oraz interpretować uzyskane wyniki efektywności poszczególnych procesów
Kto powinien wziąć udział?

Szkolenie to kierowane jest do wszystkich uczestników procesów gospodarki magazynowej i kontroli przepływu materiałów wewnątrz firmy; przede wszystkim do Liderów i Kierowników Magazynu oraz Dystrybucji, ale również osób wdrażających strukturę magazynu w firmie i definiujących zarówno procesy jak i wsparcie procesów ze strony systemu klasy ERP. Szkolenie skierowane jest przede wszystkim do uczestników, którzy w swojej codziennej pracy widzą luki w organizacji procesów magazynowych – głównie w postaci kłopotów z prawidłową identyfikacją materiałów, odzwierciedleniem fizycznego miejsca tych materiałów w systemie klasy ERP, częstymi przestojami produkcji lub niesatysfakcjonującymi wynikami inwentaryzacji i wynikającymi z tego błędnymi danymi zasilającymi procesy MRP.

Ze względu na otwarty charakter szkolenia i uczestnictwo osób o różnym poziomie wiedzy i doświadczenia, program szkolenia stanowi bazę, na której uczestnicy szkolenia  mogą budować lub usprawniać istniejące procesy i narzędzia w swoich firmach, bezpośrednio po szkoleniu.

Również osoby obsługujące powiązane procesy – głównie bazujące na stanach magazynowych (planowanie produkcji i zakupy materiałów) oraz na odzwierciedleniu fizycznych ruchów materiałów w systemie ERP (księgowość) będą mogły poszerzyć swoją wiedzę o praktyczny zakres procesów magazynowych.

Program szkolenia

  • Główne problemy Gospodarki Magazynowej
  • Gospodarka Magazynowa vs. Gospodarka Materiałowa
  • Rola magazynu w organizacji
  • Miejsce w strukturze organizacyjnej
  • Wpływ Gospodarki Magazynowej na pozostałe działy w firmie (Produkcja, Księgowość, Controlling, Logistyka, Jakość)
  • Rola systemu ERP w Gospodarce Magazynowej
  • Wzorcowe procesy Gospodarki Magazynowej w firmie produkcyjnej
  • Inwentaryzacja ciągła vs. inwentaryzacja roczna
  • Jakie dane mierzyć i jak je interpretować, aby mieć prawidłowy obraz realizacji procesów Gospodarki Magazynowej

Czas trwania

2 dni

Prelegenci

Marek Repiński

Terminy i miejsca

To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

GKN Driveline Polska Sp. z o.o.

56-400 Oleśnica

Południowa 18

woj. dolnośląskie

Rejestracja

Cena standardowa
za osobę
2 000
+23% VAT
Cena zawiera:
  • udział w zajęciach
  • materiały szkoleniowo-konferencyjne
  • certyfikat uczestnictwa
  • serwis obiadowy
  • przerwy kawowe
Zapisz się
Cena promocyjna
płatność 6 tygodni przed szkoleniem
1 750
+23% VAT
Cena zawiera:
  • udział w zajęciach
  • materiały szkoleniowo-konferencyjne
  • certyfikat uczestnictwa
  • serwis obiadowy
  • przerwy kawowe
Zapisz się

Organizator

MPM Productivity Management Sp. z o.o.
60-614 Poznań
ul. Śląska 2a
woj. wielkopolskie
MPM Productivity Management Sp. z o.o. to firma szkoleniowo-konsultingowa, specjalizująca się w doradztwie i szkoleniach z zakresu zarządzania łańcuchem dostaw oraz zarządzania produkcją i logistyką w procesie tworzenia wartości dodanej. Firma istnie...
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia dostępnego powyżej. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się, aby potwierdzić rejestrację oraz przekazać szczegóły organizacyjne.

Najszybszym sposobem kontaktu z organizatorem i uzyskania dodatkowych informacji jest wypełnienie formularza kontaktowego. Możesz też zadzwonić do organizatora.
Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

Eventis.pl
04-395 Warszawa ul. Siennicka 22/22
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!