IP Box - zakres i zasady stosowania 5 % stawki podatkowej do dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej

O szkoleniu

Innovation Box to obowiązujące od 1 stycznia 2019 roku rozwiązanie podatkowe, które w swoim założeniu ma stymulować innowacyjnych przedsiębiorców i umożliwić im opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej 5% stawką podatkową. Ta preferencja podatkowa przewidziana została zarówno dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i podatku dochodowego od osób prawnych, osiągających w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej dochód z kwalifikowanych IP. Skorzystanie z niej wymaga jednakże dokonania głębszej analizy warunków przewidzianych dla zastosowania tej obniżonej stawki podatkowej i odpowiedniego przygotowania się do jej stosowania.

Celem proponowanego Państwu szkolenia będzie zatem omówienie ogólnych i szczególnych warunków umożliwiających podatnikom skorzystanie z preferencyjnego opodatkowania dochodów w oparciu o 5 % stawkę podatkową, w tym przedstawienie zagadnień dotyczących kwalifikowanych praw własności intelektualnej, zasad ustalania dochodu z tych praw, a także obowiązków w zakresie ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych dla celów IP Box.

Kto powinien wziąć udział?

Szkolenie dedykowane jest przedsiębiorcom, którzy w ramach prowadzonej działalności wytwarzają kwalifikowane prawa własności intelektualnej objęte ochroną prawną, w szczególności z branży IT, technologicznej, badawczo - rozwojowej a także służbom księgowym, prawnikom i doradcom podatkowym.

Program szkolenia

  1. Warunki dla stosowania preferencji IP Box, w tym:
    • zakres podmiotowy i przedmiotowy regulacji oraz jej cel;
    • warunki ogólne dla uznania prawa własności intelektualnej za kwalifikowane IP:
      • działalność badawczo-rozwojowa (badania naukowe, prace rozwojowe) i wymagane kryteria tej działalności,
      • enumeratywny katalog praw własności intelektualnej objętych preferencją IP Box, ochrona prawna;
    • wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie kwalifikowanego IP a prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej;
    • szczególne przypadki korzystania z preferencji IP Box - dochody z licencji, ekspektatywa uzyskania kwalifikowanego IP.
  2. Ogólna charakterystyka kwalifikowanych praw własności intelektualnej objętych regulacją IP BOX, w tym warunki ich ochrony prawnej:
    • patent, prawo ochronne na wzór użytkowy, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, prawo z rejestracji topografii układu scalonego, dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin, prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu, wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie o ochronie prawnej odmian roślin;
    • autorskie prawo do programu komputerowego – podejście szczególne.
  3. Zasady ustalania kwalifikowanego dochodu uzyskanego z kwalifikowanego IP:
    • podstawa opodatkowania,
    • wskaźnik nexus, podejście nexus,
    • kwalifikowane koszty uzyskania przychodów i ich rodzaje,
    • obliczanie dochodu z kwalifikowanego IP oraz rozliczanie straty.
  4. Obowiązki podatników w zakresie ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych dla celów IP Box:
    • obowiązki podatników prowadzących i nieprowadzących księgi rachunkowe w zakresie prowadzenia ewidencji,
    • sposoby prowadzenia ewidencji dla celów IP Box.
  5. Okres stosowania preferencji IP Box i zasady rozliczania podatku dochodowego, w tym zamiany wprowadzone w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

Czas trwania

09:30-15:00

Prelegenci

Joanna Karasińska

Radca prawny w Kancelarii Bukowski i Wspólnicy Sp.k.
W ramach praktyki zawodowej zajmuje się świadczeniem bieżącego wsparcia prawnego dla przedsiębiorców z różnych branż, wspólników i organów spółek handlowych, fundacji i stowarzyszeń, instytucji kultury, biur podróży.
Doradza w zakresie prawa autorskiego, a także w wąskiej dziedzinie prawa związanej z zagadnieniami podatkowymi praw własności intelektualnej, w tym ich preferencyjnego opodatkowania, oraz transferu tych praw, w tym wnoszenia ich do spółek w formie aportów. Specjalizuje się w kwestiach opodatkowania honorariów autorskich uzyskiwanych w kraju i za granicą, w tym stosowania 50 % kosztów uzyskania przychodów oraz w zagadnieniach dotyczących konstruowania umów autorskoprawnych zawieranych z twórcami i artystami, w tym ich ozusowania.
Prowadzi bieżące doradztwo prawne dla biur podróży oraz branży MICE. Przygotowuje umowy o imprezy i usługi turystyczne z klientami indywidualnymi i biznesowymi.
Prowadzi specjalistyczne szkolenia dotyczące podatkowych aspektów praw własności intelektualnej oraz konstruowania umów, w tym umów o dzieło a także warsztaty z zakresu umów w działalności biur podróży.

Terminy i miejsca

To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

Wymagany komputer z dostępem do internetu.
Wymagany komputer z dostępem do internetu.

Rejestracja

Cena promocyjna
zgłoszenie min. 2 tygodnie przed terminem
766
+23% VAT
Cena zawiera:
  • zniżkę 3% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 790 zł)
  • udział w zajęciach
  • materiały szkoleniowe
  • certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
Zapisz się
Cena standardowa
za osobę po okresie promocji
863
+23% VAT
Cena zawiera:
  • zniżkę 3% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 890 zł)
  • udział w zajęciach
  • materiały szkoleniowe
  • certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
Zapisz się
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

  1. Warunkiem udziału w szkoleniu jest wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszenia, którego potwierdzenie przyjęcia przez Organizatora stanowi zawarcie umowy uczestnictwa w szkoleniu.
  2. Zgłaszając udział w szkoleniu zgłaszający zobowiązuje się do uiszczenia umówionej opłaty za szkolenie.
  3. Opłata realizowana jest przelewem na konto Organizatora na podstawie potwierdzenia udziału oraz faktury pro forma, a płatność wymagana jest przed szkoleniem, chyba że strony uzgodnią inne warunki.
  4. Odwołanie zgłoszenia możliwe jest bezkosztowo na nie mniej niż 7 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia, pod warunkiem poinformowania Organizatora na piśmie (w tym z użyciem poczty elektronicznej). Odwołanie po wskazanym terminie skutkuje naliczeniem pełnej opłaty.
  5. Brak udziału w szkoleniu nie może być rozumiany jako odstąpienie od umowy i nie zwalnia z obowiązku zapłaty ceny szkolenia.
  6. Zgłaszający ma możliwość jednorazowego przeniesienia terminu szkolenia na inny termin (o ile dostępne są wolne miejsca) bądź wykorzystania wpłaconej kwoty na inne szkolenie Organizatora pod warunkiem wyrównania różnicy w cenie. Wpłata nie podlega zwrotowi, ani w części, ani w całości.
  7. Organizator zastrzega prawo zmiany terminu i miejsca szkolenia, a także odwołania szkolenia z powodów niezawinionych przez Organizatora (np. siła wyższa, choroba prowadzącego, nie zebranie wystarczającej grupy uczestników). W takiej sytuacji zawiadamia Zgłaszającego o odwołaniu szkolenia na piśmie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz zwraca wpłacone kwoty w terminie 7 dni bądź za zgodą Zgłaszającego proponuje inny termin/miejsce realizacji szkolenia.

Podczas wypełniania formularza rejestracji zaznacz opcję "Oświadczam, że udział będzie finansowany ze środków publicznych, proszę o wystawienie faktury z zerową stawką VAT."

Jeśli potrzebujesz zarejestrować organizatora w wewnętrznym systemie zamówień możesz zrobić to na dwa sposoby. W trakcie wypełniania zgłoszenia w polu Uwagi przekaż tą informację - opiekun szkolenia skontaktuje się w celu dopełnienia formalności. Możesz to również zrobić samodzielnie z użyciem poniższych danych:
  • Nazwa firmy: Centrum Promocji Informatyki sp. z o.o.
  • Ulica i nr: Ficowskiego 15
  • Kod pocztowy: 01-747
  • Miejscowość: Warszawa
  • Numer NIP: 5260209840

Najszybszym sposobem kontaktu z organizatorem i uzyskania dodatkowych informacji jest wypełnienie formularza kontaktowego. Możesz też zadzwonić do organizatora.
Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

Centrum Promocji Informatyki sp. z o.o.
01-747 Warszawa, Polska Ficowskiego 15

Organizator

Centrum Promocji Informatyki sp. z o.o.
01-747 Warszawa, Polska
Ficowskiego 15
woj. mazowieckie
Centrum Promocji Informatyki (CPI) to firma edukacyjna działająca na rynku szkoleniowym od 1992 roku. CPI specjalizuje się w organizowaniu szkoleń otwartych, kursów i konferencji oraz projektów zamkniętych organizowanych na zlecenia firm i organizacj...
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!