Istotne i nieistotne odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego i innych warunków pozwolenia na budowę z uwzględnieniem najnowszych zmian przepisów prawa budowlanego oraz orzecznictwa sądów ad

O szkoleniu

Serdecznie zapraszamy na szkolenie prowadzone w trybie online. Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia.

Kto powinien wziąć udział?

Szkolenie skierowane jest głównie do:

 • osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie (architektów i projektantów, kierowników budowy lub robót budowlanych, inspektorów nadzoru inwestorskiego, rzeczoznawców budowlanych),
 • inwestorów, inwestorów zastępczych, generalnych wykonawców robót budowlanych
 • deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych, miejskich zarządów budynków budujących na sprzedaż domy i mieszkania
 • nadzoru technicznego specjalistycznego i inwestorskiego,
 • nadzoru administracyjno-budowlanego i wojewódzkiego/powiatowego urzędu nadzoru budowlanego,
 • organów architektoniczno-budowlanych administracji samorządowej

Program szkolenia

 1. Podstawy prawne
 2. Kiedy mamy do czynienia z istotnym odstąpieniem oraz jakie skutki prawne powoduje to odstąpienie dla Inwestora?
 3. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę w rozumieniu Prawa budowlanego po zmianie ustawy w dniu 19.09.2020 r.
 4. Przypadek szczególny istotnego odstąpienia od dokonanego zgłoszenia wraz z projektem.
 5. Rola projektanta oraz jego obowiązki w zakresie kwalifikacji zamierzonego odstąpienia. Kogo ustawodawca rozumie pod pojęciem „Projektanta”.
 6. Tryb zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę w przypadku zmian istotnych.
 7. Korelacja projektu technicznego z zatwierdzonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym w aspekcie zmian istotnych i nieistotnych.
 8. Nieistotne odstąpienie w przypadku inwestycji realizowanej na podstawie ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (przypadek szczególny).
 9. Zmiany dokonane w trakcie wykonywania robót a obowiązkowa kontrola przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Zmiana zakresu kontroli w związku z wprowadzeniem projektu technicznego. Konieczność aktualizacji projektu technicznego na etapie budowy.
 10. Rola projektanta, kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego w zakresie zmian dokonywanych w trakcie budowy.
 11. Postępowanie naprawcze prowadzone przez organy nadzoru budowlanego w przypadku istotnego odstąpienia bez wcześniejszej zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę.
 12. Sankcje karne oraz odpowiedzialność zawodowa w budownictwie w przypadku zmian istotnych dokonanych bez wcześniejszej zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę lub dokonanego zgłoszenia.
 13. Podsumowanie, pytania, dyskusja.

Czas trwania

10.00-15.00

Prelegenci

Ekspert Ośrodka Szkoleń Budownictwa. Posiada bogate doświadczenie zdobyte w trakcie prawie 16 letniej praktyki w organach państwowego nadzoru budowlanego oraz z wcześniejszej praktyki zawodowej jako projektant i kierownik budowy.

W latach 2009-2017 pełnił funkcję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego biorąc udział z ramienia administracji rządowej w największych inwestycjach w województwie, takich jak budowa autostrad, rozbudowa portu lotniczego Katowice-Airport czy przebudowa Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Każda z tych inwestycji to ogromny bagaż doświadczeń praktycznych, a codzienna konieczność stosowania przepisów  Prawa  budowlanego  i   aktów  wykonawczych pozwalają w sposób odpowiedzialny i rzetelny polecić Państwu jego osobę jako prowadzącego szkolenie. Potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych są również posiadane uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.

Wcześniej przez kilka lat pracował na Wydziale Budownictwa w Katedrze Procesów Budowlanych jako asystent. W latach 1994 - 1998, a także obecnie prowadzi działalność gospodarczą w zakresie projektowania i doradztwa technicznego w budownictwie. Od 2001 roku pracował w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego, gdzie 2005 r. zajmował stanowisko Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. 

Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu prawa budowlanego i procedur w procesie inwestycyjnym. Posiada duże doświadczenie z zakresu zawiłości procedur administracyjnych.

Terminy i miejsca

To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

Wymagany komputer z dostępem do internetu.

Rejestracja

Cena standardowa
za osobę
400
+23% VAT
Cena zawiera:
 • udział w zajęciach
 • materiały szkoleniowe
 • certyfikat uczestnictwa
Zapisz się

Organizator

Ośrodek Szkoleń Budownictwa IPW PROJEX Sp. z o.o.
40-025 Katowice
Wojewódzka 50/6
woj. śląskie
Jesteśmy firmą szkoleniową specjalizującą się w realizacji kompleksowych i wielostopniowych programów szkoleniowych z zakresu nowoczesnego budownictwa, zamówień publicznych i prawa gospodarczego.
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia dostępnego na górze strony. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się, aby potwierdzić zgłoszenie i przekazać wszystkie informacje organizacyjne.

Najszybszym sposobem kontaktu z organizatorem i uzyskania dodatkowych informacji jest wypełnienie formularza kontaktowego. Możesz też zadzwonić do organizatora.
Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

Eventis.pl
04-395 Warszawa ul. Siennicka 22/22
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!