Szkolenie

J/BPMR Modelowanie procesów biznesowych, przepływu pracy oraz reguł biznesowych, na przykładzie jBPM i JBoss Rules

O szkoleniu

Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z zagadnieniami modelowania reguł i procesów biznesowych. Jego uczestnicy dowiedzą się, jaką rolę odgrywają rozwiązania oparte na ww. zagadnieniach w aplikacjach klasy enterprise, poznają zasady modelowania w ww. technologiach, a także implementacji przy użyciu wybranych rozwiązań. Na szkoleniu obie technologie zostaną przedstawione pod kątem wzajemnego uzupełniania się w realizacji aplikacji czułej na zmianę wymagań biznesowych.

W szczególności uczestnicy szkolenia zapoznają się z projektem jBPM, poznają zasady modelowania i uruchamiania procesów z wykorzystaniem tego silnika. Dowiedzą się jak tworzyć aplikację w architekturze bpm-centric oraz application-centric, a także jak integrować ww. rozwiązania z aplikacją Webową, oraz frameworkiem SEAM. W dalszej części szkolenia jego uczestnicy zapoznają się z projektem JBoss Rules (Drools). Poznają zasady tworzenia reguł w języku reguł, Domain Specific Language, a także w postaci tabel decyzyjnych definiowanych w arkuszu kalkulacyjnym. Na szkoleniu omówiony zostanie system zarządzania regułami oraz możliwości integracji z aplikacjami enterprise.
Kto powinien wziąć udział?
Szkolenie adresowane jest do programistów Java oraz analityków pragnących zapoznać się z technologiami modelowania procesów i reguł biznesowych w kontekście platformy Java Enterprise Edition.

Program szkolenia

I Wprowadzenie do technologii wspomagających modelowanie biznesowe

II JBoss jBPM
1. Wprowadzenie do BPM
-Koncepcja BPM
-Role w tworzeniu i zarządzaniu procesów
-Warstwy definiowania procesów
2. Przegląd silników BPM.
3. Technologie modelowania procesów
-BPEL
-BPMN
-XPDL
-jPDL
4. Programowanie zorientowane na grafy
5. Instalacja i konfiguracja jBPM
-Omówienie bibliotek jBPM
-Omówienie aplikacji jBPM
-Omówienie narzędzi do edycji procesów
-Omówienie konfiguracji w tym
a) Trwałości
b) Transakcji
6. Modelowanie Procesów
-Procesy
-Węzły
-Przejścia
-Akcje
-Węzły zagnieżdżone
-Procesy zagnieżdżone
-Obsługa wyjątków wyjątków i transakcji
-Zadania i ich przydzielanie
-Zmienne procesowe
-Zdarzenia
7. Inne funkcjonalności
-Email
-Scheduler
-Kalendarz
-Dziennik systemowy
-Zarządzanie dokumentami
8. jPDL
9. Bezpieczeństwo
10. Zarządzanie procesami
11. Testowanie procesów
12. Zagadnienia wydajności
13. Zagadnienia deploymentu i integracji
-jBPM a hibernate
-Wystawienie funkcjonalności BPM jako
a) Fasady EJB
b) Fasady Webservice
-Architektura aplikacji opartych na BPM
a) BPM-centric
b) Application-centric
-Integracja z aplikacją Java Enterprise Edition
-Integracja z SEAM framework
14. moduł BPEL
-nstalacja i konfiguracja
-wstęp do SOA
-BPEL

III JBoss Rules (Drools)
1. Wprowadzenie do modelowania reguł biznesowych
-Co to jest silnik reguł?
-Co to jest reguła?
2. Przegląd silników reguł
3. Silnik JBoss Rules (Drools)
-Forward vs. backward chaining
-Algorytm RETE
-Kolejność wykonywania reguł
-Agenda e. Konflikty
4. Narzędzie do modelowania reguł
5. Modelowanie reguł przy pomocy
-Języka reguł Drools
-Języka eksperckiego (Domain Specific Language)
-Reguł dynamicznych
-Arkuszy XLS/tabel decyzyjnych
-Plików XML
-Przepływu reguł
-Języka skryptowego
6. Uruchamianie reguł przy pomocy
-Drools API
-JSR94 API
7. Przechowywanie i zarządzanie regułami
-Cele
-Przechowywanie w pliku
-Zagadnienia wersjonowania i wprowadzania zmian
-Własny system zarządzania: Przechowywanie w Bazie danych / JCR
-System zarządzania reguł z JBoss (BRMS)
a) Przesłanki do użycia
b) Instalacja i konfiguracja
c) Przegląd funkcjonalności
d) Architektura
e) Wady i zalety
8. Testowanie reguł biznesowych
- Przy pomocy JUnit
- Przy pomocy Fit for Rules
9. Zagadnienia wydajności
10. Zagadnienia deploymentu i integracji
-JPA/Hibernate jako repozytorium faktów
-Wystawienie funkcjonalności reguł jako

IV Integracja jBPM i Drools
1. Zalety połączenia obu technologii
2. Sposób integracji

Czas trwania

5 dni

czyli:

5*7 godzin wykładów i warsztatów w proporcji 1/3. W trakcie warsztatów, oprócz prostych ćwiczeń, projektowana i implementowana jest prosta kompleksowa aplikacja.

Wielkość grupy: maks. 8-10 osób.

aktualne terminy oraz dodatkowe informacje na stronie:

Prelegenci

Cytat
Doświadczeni trenerzy Sages

Gdzie i kiedy

Warszawa 24 - 28 października 2011
Sages Sp. z o.o.

02-796 Warszawa

Wąwozowa 11

woj. mazowieckie

Weź udział

Cena 1
cena netto
4750 PLN
Cena zawiera:
  • materiały szkoleniowe, lunch, przerwy kawowe
Weź udział

Organizator

ul. Wąwozowa 11
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Weź udział, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

Szkolenie może być wyprofilowane zarówno dla programistów, jak i analityków. Od programistów wymagana jest umiejętność programowania w Java. Dla obu grup wskazana jest znajomość platformy Java Enterprise Edition (odpowiednio na poziomie programistycznym i ogólnym).

W celu zgłoszenia się na szkolenie, prosimy o kontakt telefoniczny: 22.2035600
lub mailowy: j.ambroziak@sages.com.pl

Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.
Wiadomość została wysłana!

Dane kontaktowe

02-796 Warszawa ul. Wąwozowa 11
Darmowy biuletyn informacyjny