O szkoleniu
Na szkoleniu omówimy m.in.: budowę Wspólnotowej Taryfy Celnej, jej strukturę i zawartość oraz zakres stosowania, funkcjonowanie systemu TARIC i ISZTAR, funkcjonowanie systemu HS na świecie, Ogólne Reguły Interpretacji Nomenklatury Scalonej, dokonanie klasyfikacji taryfowej i odpowiedzialność podmiotu, rodzaje stawek celnych i zasady ich stosowania, Wiążącą Informację Taryfową, rozporządzenia klasyfikacyjne KE, decyzje organów, orzecznictwo sądów.
Szkolenie jest realizowane w formie wykładowo-warsztatowej. 50% czasu szkolenia jest przeznaczone na ćwiczenia.
Cel szkolenia:
- Przekazanie wiedzy na temat zastosowania ogólnych reguł nomenklatury scalonej i posługiwania się Wspólnotową Taryfą Celną oraz zawartą w niej nomenklaturą scaloną,
- Zdobycie przez uczestników szkolenia umiejętności dokonywania prawidłowej klasyfikacji towarów, tj. nauczenie praktycznego ustalania kodów CN.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- uczestnicy szkolenia nauczą się praktycznego ustalania kodów CN,
- przekażemy uczestnikom zasady posługiwania się WTC (system TARIC i ISZTAR), a także wyjaśnieniami do WTC,
- zapoznamy uczestników z Rozporządzeniami Komisji Europejskiej w sprawie klasyfikacji niektórych towarów w Taryfie Celnej,
- uczestnicy zapoznają się z bazą EBTI i działaniem wyszukiwarki do tej bazy a także z zasadami sporządzania wniosku o WIT,
- omówimy także najnowsze orzecznictwo oraz decyzje klasyfikacyjne.
Szkolenie skierowane jest do:
- osób pracujących w działach księgowości, biurach rachunkowych i zajmujących się ustalaniem kodów CN towaru dla potrzeb określenia właściwej dla towaru stawki podatku VAT w obrocie krajowym i wewnątrzunijnym,
- pracowników dokonujących zgłoszeń celnych, agentów celnych, osób składających deklaracje INTRASTAT, osób ustalających i dokumentujących pochodzenie towaru.
Program szkolenia
- Wspólnotowa Taryfa Celna - jej budowa, struktura i zawartość. Zakres stosowania WTC, pojęcie i istota Unii celnej.
- Funkcjonowanie systemu TARIC i ISZTAR.
- Funkcjonowanie systemu HS na świecie.
- Ogólne Reguły Interpretacji Nomenklatury Scalonej. Ich zastosowanie. Wszystkie reguły zostaną omówione na licznych praktycznych przykładach.
- Dokonanie klasyfikacji taryfowej i odpowiedzialność podmiotu związana z zastosowaniem nieprawidłowej klasyfikacji taryfowej i przyjęciem niewłaściwej stawki celnej.
- Rodzaje stawek celnych i zasady ich stosowania. Preferencyjne stawki celne i warunki ich zastosowania. Weryfikacja dowodów preferencyjnego pochodzenia towarów.
- Klasyfikacja taryfowa, pochodzenie towaru, a stosowanie cła antydumpingowego.
- Wiążąca Informacja Taryfowa. Sporządzenie wniosku. Jej uzyskanie, zastosowanie i zakres obowiązywania. Wykorzystanie bazy EBTI. Posługiwanie się wyszukiwarką WIT-ów.
- Rozporządzenia klasyfikacyjne Komisji Europejskiej (UE).
- Decyzje organu celnego określające właściwy kod towaru i rodzaj stawki celnej. Odpowiedzialność karno-skarbowa zgłaszającego. Odpowiedzialność Agencji celnej za działania podejmowane w ramach udzielonego przedstawicielstwa.
- Orzecznictwo sądów krajowych i ETS w sprawach z zakresu klasyfikacji taryfowej.
Czas trwania
10.00-16.00
Terminy i miejsca
To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Warszawa
woj. mazowieckie
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
- 5% przy zgłoszeniu min. 2 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 3 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 4 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 5 osób Rozwiń
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Organizator

Najczęściej zadawane pytania
- Przesłanie wypełnionego formularza jest zobowiązaniem do zapłaty za szkolenie.
- Płatność powinna być przekazana w formie przedpłaty na konto J.G.Training: BRE BANK S.A. - mBank 38 1140 2004 0000 3002 3360 7883.
- Brak dokonania płatności przed terminem szkolenia nie oznacza rezygnacji z udziału w szkoleniu.
- Rezygnacja z udziału w szkoleniu może być dokonana najpóźniej na 5 dni roboczych przed datą szkolenia, wyłącznie w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie lub nieobecność na szkoleniu nie zwalnia od dokonania opłaty.
- Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia z przyczyn od siebie niezależnych i odstąpienia od umowy. W takim przypadku przedpłaty zostaną niezwłocznie zwrócone zgłaszającym a Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z powodu odwołania szkolenia.
- Oświadczamy, że zapoznaliśmy się z warunkami umowy zawartymi w pkt. 1-5 i akceptujemy je.
- Oświadczamy, że jesteśmy umocowani do zawarcia niniejszej umowy w imieniu wskazanego wyżej podmiotu.
Masz pytania? Napisz do nas
