O szkoleniu
Od 1 stycznia 2022 r. zaczęły obowiązywać zmiany w zakresie realizacji obowiązków dot. wprowadzania do obrotu produktów w opakowaniach. Planowane są także duże zmiany systemowe całego systemu zagospodarowania odpadów opakowaniowych. Szkolenie będzie prowadzone w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień szkolenia, z uwzględnieniem projektowanych zmian.
Cele szkolenia:
- Omówienie obowiązków przedsiębiorcy związanych z wprowadzaniem do obrotu produktów w opakowaniach,
- Przedstawienie zakresu tych obowiązków oraz sposobów ich realizacji, jakie przedsiębiorcy mogą wybrać w ramach obowiązujących przepisów
- Omówienie procesów samego zagospodarowania odpadów opakowaniowych przez prowadzących odzysk i recykling, w tym przybliżenie dokumentacji potwierdzającej przetworzenie odpadów i nowych zasad jej wystawiania a także nowych form kontroli prowadzenia tych procesów,
- Przedstawienie przyjętych zmian w prawie UE dotyczących opakowań i odpadów opakowaniowych w ramach projektu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, a także planowanych zmian dostosowujących polskie prawo do zmienionych przepisów dyrektyw UE,
- Zaprezentowanie zmienionych zasad dotyczących tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta wprowadzonych prawem Unii Europejskiej oraz propozycje dostosowania polskiego prawa do tych zasad.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- Na szkoleniu dokonamy analizy sposobów realizacji obowiązków w zakresie recyklingu w oparciu o szereg praktycznych przykładów realizacji tych zadań,
- Szczegółowe omówienie tych przepisów pozwoli przedsiębiorcom dostosować się do aktualnego stanu prawnego oraz przyjąć optymalny sposób realizacji ustawowych obowiązków właściwy dla profilu danej działalności gospodarczej,
- Uczestnicy zapoznają się m.in. z podstawowymi definicjami w zakresie opakowań i odpadów opakowaniowych, z zasadami rozliczania recyklingu odpadów opakowaniowych, ze sposobem naliczania opłaty produktowej oraz terminami realizacji poszczególnych obowiązków wynikających z przepisów ustawy,
- Ostatnia godzina zajęć jest przeznaczona na konsultacje z trenerem.
Adresaci szkolenia:
- Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach, a więc: producenci, importerzy, wewnątrzwspólnotowi nabywcy produktów w opakowaniach, dystrybutorzy zapakowanych produktów,
- Podmioty zajmujące się zagospodarowaniem odpadów opakowaniowych czyli prowadzące ich recykling,
- Organizacje odzysku opakowań,
- Administracja publiczna, w szczególności urzędy marszałkowskie.
Program szkolenia
Część I
- Prawo UE – zmiany dyrektywy 2008/89/WE w sprawie odpadów w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta oraz dyrektywy 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych:
- Nowe wymagania w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, w tym wyznaczenie poziomu finansowania przez wprowadzających produkty w opakowaniach zagospodarowania odpadów opakowaniowych,
- Terminy przeniesienia prawa UE do prawa polskiego – projektowane zmiany przepisów prawa polskiego w zakresie zagospodarowania odpadów opakowaniowych.
- Realizacja przepisów ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi - obecny stan prawny:
- Podstawowe definicje w tym najnowsze zmiany w tym zakresie.
- Wymagania zasadnicze dla opakowań.
- Oznakowanie opakowań.
- Obowiązki wytwórców, importerów oraz dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia produktów w opakowaniach oraz przedsiębiorców prowadzących jednostki handlowe - recykling odpadów opakowaniowych.
- Zasady rozliczania wprowadzanych na rynek opakowań.
- Obowiązki prowadzących jednostki handlowe.
- Zwolnienia przedsiębiorców z ustawowych obowiązków.
- Pomoc de minimis w zakresie zwolnienia z opłaty produktowej.
- Rejestr przedsiębiorców BDO – zasady rejestracji, wnioski o wpis i aktualizację, opłaty, obowiązki wynikające z zarejestrowania.
- Rozliczanie opakowań wielomateriałowych oraz środków niebezpiecznych w opakowaniach - poziomy wymagane od 2022 r.
- Porozumienia dobrowolne w zakresie opakowań wielomateriałowych oraz środków niebezpiecznych w opakowaniach.
- Zasady współpracy przedsiębiorców z organizacjami odzysku opakowań.
- Obowiązki organizacji odzysku opakowań – m.in. wymagania dotyczące kapitału zakładowego, rozliczanie odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych.
- Poziomy dla odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych.
- Publiczne kampanie edukacyjne – obowiązki przedsiębiorcy i organizacji odzysku.
- Poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych.
- Dokumentacja potwierdzająca wykonanie recyklingu – zniesienie od roku 2022 dokumentów potwierdzających inne niż recykling procesy odzysku.
- Audyty prowadzących odzysk i recykling odpadów opakowaniowych.
- Jednostkowe stawki opłat produktowych.
- Sprawozdawczość w zakresie opakowań wprowadzonych do obrotu, uzyskanych poziomów odzysku (za rok 2021) i recyklingu oraz o wysokości należnej opłaty produktowej sporządzana przez przedsiębiorcę i organizację odzysku – obliczenie uzyskanych poziomów odzysku i recyklingu oraz wyliczanie i sposób uiszczania opłat produktowych.
- Panel dyskusyjny – pytania, dyskusja.
Część II, ostatnia godzina szkolenia - konsultacje z trenerem.
Czas trwania
Prelegenci
WYKŁADOWCA I
Ekspert z zakresu ochrony środowiska, w szczególności przepisów o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, przepisów o bateriach i akumulatorach oraz przepisów o odpadach opakowaniowych, pracownik administracji publicznej, występuje jako ekspert w komisjach sejmowych, doświadczony wykładowca.
WYKŁADOWCA II
Doktor nauk chemicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, absolwentka Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Jagiellońskim, stypendystka Utrech Debye Institute w Holandii, absolwentka studiów podyplomowych na Politechnice Krakowskiej z zakresu zarządzania środowiskowego ISO 14001, audytor wewnętrzny ISO 14001. Doradca w zakresie prawa ochrony środowiska, gospodarki odpadami, recyklingu, gospodarki wodno-ściekowej, emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz opłat środowiskowych, produktowych i depozytowych. Wykłada na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Terminy i miejsca
Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Warszawa
woj. mazowieckie
Warszawa
woj. mazowieckie
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowo-konferencyjne
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
- 5% przy zgłoszeniu min. 2 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 3 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 4 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 5 osób Rozwiń
Brak miejsc. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
Organizator

Najczęściej zadawane pytania
- Przesłanie wypełnionego formularza jest zobowiązaniem do zapłaty za szkolenie.
- Płatność powinna być przekazana w formie przedpłaty na konto J.G.Training: BRE BANK S.A. - mBank 38 1140 2004 0000 3002 3360 7883.
- Brak dokonania płatności przed terminem szkolenia nie oznacza rezygnacji z udziału w szkoleniu.
- Rezygnacja z udziału w szkoleniu może być dokonana najpóźniej na 5 dni roboczych przed datą szkolenia, wyłącznie w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie lub nieobecność na szkoleniu nie zwalnia od dokonania opłaty.
- Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia z przyczyn od siebie niezależnych i odstąpienia od umowy. W takim przypadku przedpłaty zostaną niezwłocznie zwrócone zgłaszającym a Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z powodu odwołania szkolenia.
- Oświadczamy, że zapoznaliśmy się z warunkami umowy zawartymi w pkt. 1-5 i akceptujemy je.
- Oświadczamy, że jesteśmy umocowani do zawarcia niniejszej umowy w imieniu wskazanego wyżej podmiotu.
Masz pytania? Napisz do nas
