Pochodzenie towarów w działalności produkcyjnej przedsiębiorstwa

O szkoleniu

Klasyfikacja celna oraz pochodzenie towarów to obszary prawa celnego, które mają bezpośredni wpływ na prawidłowe ustalenie wysokości stawki celnej w imporcie, zatem powinny być brane pod uwagę w kalkulacji ceny gotowego produktu. Podczas szkolenia “Pochodzenie towarów w działalności produkcyjnej przedsiębiorstwa” uczestnicy zdobędą praktyczne umiejętności w zakresie ustalania kodu taryfy celnej i obsługi systemu ISZTAR 4, określania odpowiednich reguł pochodzenia oraz wymagań dotyczących świadectw pochodzenia potwierdzających preferencyjne i niepreferencyjne pochodzenie towarów.

Dlaczego warto wziąć udział?

Celem szkolenia jest usystematyzowanie i pogłębienie wiedzy uczestników w zakresie klasyfikacji celnej oraz pochodzenia towarów. Uczestnicy dowiedzą się jakie elementy mają wpływ na wysokość stawki celnej w imporcie oraz jakie korzyści wynikają z systemu preferencji Unii Europejskiej, a także jakie znaczenie ma zarządzanie pochodzeniem towarów w działalności eksportowej firmy produkcyjnej.

Program szkolenia obejmuje podstawowe pojęcia prawa celnego oraz dokładne omówienie klasyfikacji celnej i pochodzenia towarów ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z:

 • płaszczyznami zarządzania pochodzeniem towarów w celu obniżenia kosztów zakupu surowców oraz ceny gotowego produktu w działalności produkcyjnej przedsiębiorstwa
 • regułami pochodzenia, tj. zasadami określania pochodzenia towarów
 • dokumentowaniem pochodzenia niepreferencyjnego i preferencyjnego
 • kontyngentów taryfowych
 • systemu preferencji Unii Europejskiej
 • zmian w handlu Unii Europejskiej z Wielką Brytanią
 • uproszczeń celnych związanych z pochodzeniem towarów
 • ustalaniem kodów taryfy celnej towarów (Systemy HS, CN, TARIC, ISZTAR 4)

Podczas szkolenia omówię podstawowe zasady dotyczące prawa celnego w obrocie międzynarodowym towarów oraz określania kodów taryfy celnej i pochodzenia towarów. Dowiesz się jak określać reguły pochodzenia oraz w jaki sposób dokumentować pochodzenie by móc skorzystać z preferencyjnych, czyli obniżonych lub zerowych stawek celnych. Przedstawię jak krok po kroku wygląda postępowanie w określaniu pochodzenia towarów. Pomogę Ci zrozumieć na czym polega system preferencji Unii Europejskiej i jak z niego korzystać w działalności produkcyjnej przedsiębiorstwa, zarówno po stronie zakupu surowców jak i wysyłce gotowych produktów.

Zapisz się na szkolenie “Pochodzenie towarów w działalności produkcyjnej przedsiębiorstwa” jeśli:

 • zależy Ci na zdobyciu wiedzy dotyczącej stawek celnych i innych elementów mających wpływ na wysokość cła w imporcie
 • chcesz posiadać praktyczną wiedzę na temat określania kodów taryfy celnej oraz reguł pochodzenia, a także prawidłowego dokumentowania pochodzenia
 • chcesz dowiedzieć się w jaki sposób pochodzenie towarów wpływa na kalkulację ceny gotowego produktu i jaki ma wpływ na kształtowanie konkurencyjnej przewagi przedsiębiorstwa
Kto powinien wziąć udział?

Szkolenie skierowane jest do wszystkich pracowników firm produkcyjnych związanych z łańcuchem dostaw (działu zakupów, sprzedaży, logistyki, księgowości, obsługi celnej).

Program szkolenia

PROGRAM szkolenia “Pochodzenie towarów w działalności produkcyjnej przedsiębiorstwa“:

MODUŁ 1 – MIĘDZYNARODOWY OBRÓT TOWAROWY

MODUŁ 2 – KLASYFIKACJA TARYFOWA TOWARÓW

MODUŁ 3 – ZASADY OKREŚLANIA I POTWIERDZANIA POCHODZENIA NIEPREFERENCYJNEGO

MODUŁ 4 – ZASADY OKREŚLANIA I POTWIERDZANIA POCHODZENIA PREFERENCYJNEGO

MODUŁ 5 – BUDOWANIE KONKURENCYJNEJ POZYCJI PRZEDSIĘBIORSTWA PRZEZ ZARZĄDZANIE POCHODZENIEM TOWARÓW

Czas trwania

9:00 - 15:00

Prelegenci

mgr inż. Agnieszka Kowalska

Audytorka i trenerka z zakresu bezpieczeństwa łańcucha dostaw, prawa celnego i WSK. Praktyk generowania oszczędności w zakresie operacji celnych.

Ukończyła Podyplomowe Studia Podatkowe w Szkole Głównej Handlowej oraz Zarządzanie logistyczne na Politechnice Rzeszowskiej. Posiada Certyfikat kompetencji zawodowych w międzynarodowym transporcie rzeczy oraz wpis na Listę agentów celnych.

Zawodowo pomaga firmom produkcyjnym i logistycznym w znalezieniu sposobów na oszczędzanie, między innymi poprzez uzyskanie pozwoleń na stosowanie specjalnych procedur celnych, procedury uproszczonej oraz statusu upoważnionego przedsiębiorcy (AEO – Authorised Economic Operator).

Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w prowadzeniu spraw celnych w firmach produkcyjnych, które daje jej możliwość praktycznego stosowania przepisów prawa celnego w całym łańcuchu dostaw. Interesuje się logistyką, a w szczególności dystrybucją, transportem międzynarodowym oraz unijnym prawem celnym i podatkowym. Współpracuje z firmami produkcyjnymi. Pomaga eksporterom i importerom stawać się zaufanym partnerem w handlu zagranicznym.

W ramach zarządzania Systemem Bezpieczeństwa Łańcucha Dostaw prowadzi liczne szkolenia pracowników firm produkcyjnych, transportowych i logistycznych, mające na celu podniesienie świadomości procesów celnych w przedsiębiorstwie.

Terminy i miejsca

Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

MS Teams
MS Teams
To wydarzenie dostępne jest na zamówienie. Termin i miejsce przeprowadzenia zajęć uzgodnisz z organizatorem po złożeniu zamówienia. Organizator przeprowadza zajęcia: stacjonarnie i/lub online
MS Teams
MS Teams
MS Teams

Rejestracja

Cena promocyjna
750
+23% VAT
Cena zawiera:
 • udział w zajęciach
 • materiały szkoleniowo-konferencyjne
 • certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór)
Dostępne zniżki:
 • 8% przy zgłoszeniu min. 2 osób
Zapisz się

Organizator

Agnieszka Kowalska Business Training
37-450 Stalowa Wola
ul. Popiełuszki 38/14
woj. podkarpackie
Business Training to firma szkoleniowa posiadająca w swojej ofercie szkolenia z prawa celnego w praktyce.
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

Agnieszka Kowalska Business Training
37-450 Stalowa Wola ul. Popiełuszki 38/14
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!