O szkoleniu
Podatek akcyzowy jest najbardziej „techniczną” daniną ze wszystkich tytułów podatkowych w Polsce. Oznacza to, że poza wiedzą prawniczą, specjalizacja w zakresie tego podatku wymaga od profesjonalisty zgłębienia wielu dziedzin wiedzy/nauki, m.in. z zakresu chemii (np. zwolnienie dotyczące określonych wyrobów energetycznych zużywanych w procesie redukcji chemicznej), technologii żywienia (np. problematyka dotycząca opodatkowania akcyzą produkcji piwa, gdzie istotne są fazy tej produkcji, dodawane składniki, moment ich dodania, moment powstania piwa etc.), hodowli roślin (np. problematyka związana z opodatkowaniem akcyzą suszu tytoniowego).
Wpływy z tytułu akcyzy stanowią drugie najbardziej dochodowe źródła finansowania budżetu państwa, zaraz po wpływach z tytułu VAT. Nie bez znaczenia również jest to, że akcyza podobnie zresztą jak VAT, jest podatkiem zharmonizowanym w UE. Przepisy w poszczególnych państwach członkowskich muszą więc implementować wiele postanowień dyrektyw unijnych nie różniąc się od siebie.
Mając na uwadze ryzyko popełnienia błędu i daleko idące konsekwencje nie tylko materialne, lecz nawet karnoskarbowe lub karne, bez wątpienia zasadne wydaje się, aby osoby zarządzające i odpowiedzialne za rozliczenia podatkowe w przedsiębiorstwie znały nie tylko podstawowe zasady związane z obrotem wyrobami akcyzowymi, lecz wciąż się doskonaliły i rozwijały w tej dziedziny.
Cele szkolenia:
- omówienie mechanizmów działania oraz podstawowych instytucji podatku akcyzowego,
- usystematyzowanie dotychczasowej wiedzy w zakresie podatku akcyzowego oraz jej wzbogacenie o aspekty praktyczne,
- przekazanie wiedzy na temat zasad stosowania procedur akcyzowych (przemieszczenie w procedurze zawieszenia poboru akcyzy oraz poza tą procedurą) oraz wymogów formalnych z tym związanych,
- przekazanie podstawowej wiedzy dotyczącej obowiązków formalnych (rejestracyjnych, dokumentacyjnych i ewidencyjnych) związanych z bezpiecznym obrotem wyrobami akcyzowymi, a także ryzyk z tym związanych.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- poznanie aktualnych problemów praktycznych rozstrzyganych w wielu orzeczeniach polskich sądów administracyjnych, Trybunału w Luksemburgu oraz licznych interpretacjach urzędowych,
- omówienie najnowszych zmian w zakresie tego podatku (zarówno tych już uchwalonych, jak i tych jeszcze procedowanych),
- poznanie bieżących problemów w innych firmach z branży akcyzowej, na co pozwala warsztatowa formuła zajęć, zachęcająca uczestników do zadawania pytań i pozostawania aktywnym przez cały czas trwania zajęć.
Adresaci szkolenia:
- osoby prowadzące działalność gospodarczą z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych (wyroby energetyczne, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie, płyn do papierosów elektronicznych, energia elektryczna), jak i sprowadzających do Polski lub sprzedających samochody osobowe, od których nie została odprowadzona akcyza,
- kadra zarządzająca firmami, o których mowa w pkt 1),
- dyrektorzy finansowi, doradcy podatkowi, główni księgowi w podmiotach, o których mowa w pkt 1),
- pracownicy księgowi oraz inni zajmujący się zagadnieniami z zakresu akcyzy,
- osoby zainteresowane problematyką podatku akcyzowego.
Program szkolenia
- Akcyza jako podatek zharmonizowany - źródła prawa krajowego i europejskiego. Orzecznictwo TSUE jako inspiracja dla ustawodawcy.
- Zasady podatku akcyzowego.
- Przedmiot opodatkowania akcyzą (wyroby akcyzowe oraz samochody osobowe).
- Podatnik podatku akcyzowego (wyroby akcyzowe oraz samochody osobowe).
- Obowiązki i formalności rejestracyjne - kto jest podatnikiem, a kto musi złożyć zgłoszenie rejestracyjne ? Praktyczne problemy na przykładzie najnowszych orzeczeń oraz interpretacji.
- Moment powstania obowiązku podatkowego (wyroby akcyzowe oraz samochody osobowe).
- Zasady rozliczania i ewidencjonowania podatku akcyzowego (deklaracje podatkowe, ewidencje, terminy, sankcje). Praktyczne problemy na przykładzie najnowszych orzeczeń oraz interpretacji.
- Zasady przemieszczania wyrobów akcyzowych (procedura zawieszenia poboru akcyzy oraz przemieszczanie poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy). Zabezpieczenia akcyzowe (formy i rodzaje, zasady saldowania, zwolnienie z zabezpieczenia).
- Zezwolenia akcyzowe.
- Znakowanie i barwienie wyrobów akcyzowych.
- Podstawa opodatkowania od wybranych wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych. Stawki akcyzy.
- Zwolnienia wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych. Praktyczne problemy na przykładzie najnowszych orzeczeń oraz interpretacji.
- Zmiany w podatku akcyzowym wprowadzone w ostatnich latach: opodatkowanie olejów opałowych, opodatkowanie płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich, podwyższenie stawek akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe od 1.01.2020 r., zwrot akcyzy dla rolników; monitorowanie papierosów (identyfikator umożliwiający śledzenie paczek wyrobów tytoniowych); stawki energii elektrycznej wobec odbiorców końcowych; planowane zmiany na 2021 r.
- Bieżące problemy związane ze stosowaniem przepisów akcyzowych (orzecznictwo; interpretacje).
- Dyskusja, odpowiedzi na pytania.
Czas trwania
Prelegenci
Ekspert w zakresie omawianych zagadnień, od wielu lat zawodowo związany z tematyką przepisów celnych, doświadczony szkoleniowiec.
Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1993 jest związana z obsługą celną w międzynarodowym obrocie towarów, zajmuje się w praktyczny sposób stosowaniem przepisów celnych i podatkowych.
Posiada doświadczenie w występowaniu przed WSA w sprawach celnych i podatkowych. Zagadnienia, w których się specjalizuje w ramach międzynarodowego obrotu towarami to: stosowanie procedur celnych, ustalanie wartości celnej, ustalanie i dokumentowanie pochodzenia towarów, klasyfikacja taryfowa, obrót towarami strategicznymi ze szczególnym uwzględnieniem towarów podwójnego zastosowania, zwolnienia celne,podatki w międzynarodowym obrocie towarami.
Prowadzi liczne szkolenia na tematy związane z prawem celnym a także wykłady na wyższych uczelniach i studiach podyplomowych dla doradców podatkowych. Jest bardzo dobrze oceniana przez słuchaczy. Łączy szeroką wiedzę merytoryczną z praktycznym doświadczeniem związanym z wykonywaniem codziennych obowiązków zawodowych.
Terminy i miejsca
Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Warszawa
woj. mazowieckie
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowo-konferencyjne
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
- 5% przy zgłoszeniu min. 2 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 3 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 4 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 5 osób Rozwiń
Brak miejsc. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
Organizator

Najczęściej zadawane pytania
- Przesłanie wypełnionego formularza jest zobowiązaniem do zapłaty za szkolenie.
- Płatność powinna być przekazana w formie przedpłaty na konto J.G.Training: BRE BANK S.A. - mBank 38 1140 2004 0000 3002 3360 7883.
- Brak dokonania płatności przed terminem szkolenia nie oznacza rezygnacji z udziału w szkoleniu.
- Rezygnacja z udziału w szkoleniu może być dokonana najpóźniej na 5 dni roboczych przed datą szkolenia, wyłącznie w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie lub nieobecność na szkoleniu nie zwalnia od dokonania opłaty.
- Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia z przyczyn od siebie niezależnych i odstąpienia od umowy. W takim przypadku przedpłaty zostaną niezwłocznie zwrócone zgłaszającym a Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z powodu odwołania szkolenia.
- Oświadczamy, że zapoznaliśmy się z warunkami umowy zawartymi w pkt. 1-5 i akceptujemy je.
- Oświadczamy, że jesteśmy umocowani do zawarcia niniejszej umowy w imieniu wskazanego wyżej podmiotu.
Masz pytania? Napisz do nas
