Scrum: baza szkoleń i kursów Scrum w całej Polsce!

  • Zapoznaj się z listą najlepszych szkoleń i kursów Scrum
  • Poznaj ich program, prelegentów i ceny uczestnictwa
  • Wypełnij nasz formularz rejestracji, aby zgłosić swój udział!
szkolenia Scrum

Szkolenia Scrum: 8

  • już od 1 900 zł
1 900 zł

Scrum for Hardware

  • już od 2 200 zł
2 200 zł

Scrum Master

  • już od 1 200 zł
1 200 zł
  • już od 1 930 zł
1 930 zł
  • już od 1 700 zł
1 700 zł
  • już od 1 500 zł
1 500 zł
  • już od 1 750 zł
1 750 zł

Scrum Master

  • już od 1 290 zł
1 290 zł
Artykuł

SCRUM: szkolenia i kursy z metodyki Scrum i dla Scrum Masterów

SCRUM to jedna z najpopularniejszych metodyk zarządzania projektami zgodna z manifestem Agile. Została stworzona z myślą o rozwijaniu produktów komercyjnych w latach 80-tych XX wieku, a dziś jest wykorzystywana przede wszystkim podczas realizacji zleceń w branży IT – głównie przy projektowaniu i rozwijaniu aplikacji oraz innych narzędzi. O jakie zasady jest oparta? W jaki sposób przebiega realizacja projektu w modelu SCRUM? Jakie ma zalety i wady? Dowiedz się więcej!

Czym dokładnie jest SCRUM?
SCRUM to termin wprowadzony po raz pierwszy w artykule zatytułowanym „The New New Product Development Game” przez Hirotakę Takeuchi i Ikujiro Nonakę w magazynie Harvard Business Review z 1986 roku. Autorzy wyszli z założenia, że realizowanie projektu produktu komercyjnego z wykorzystaniem tradycyjnych metod zarządzania jest ogromnym wyzwaniem. Wszystko dlatego, że na poszczególnych etapach rozwoju często dochodzi do zmiany sytuacji. Może się np. okazać, że klient zmieni zdanie co do funkcjonalności powstającego rozwiązania, albo że założenia teoretyczne nie mogą zostać przełożone na praktykę tak, jak tego oczekiwano.

Stąd lepszym rozwiązaniem jest iteracyjne (przyrostowe) kontrolowanie postępów pracy, oraz jej podzielenie na wiele krótkich etapów, po zakończeniu których będzie można dokonywać modyfikacji w oparciu o wiedzę uzyskaną w procesie.

Właśnie dlatego metodykę SCRUM często definiuje się jako tworzenie ramy procesu (framework), w których można umieścić określone podprocesy i dynamicznie zarządzać ich realizacją.
 
Jakie są zalety zastosowania metodyki SCRUM?
Metodyka SCRUM doskonale sprawdza się przy realizacji dużych i skomplikowanych projektów – np. związanych z tworzeniem oprogramowania biznesowego, platformy internetowej, gry komputerowej czy zaawansowanej aplikacji mobilnej. Pozwala ona:
  • pracować metodą „małych kroków” prowadzących ku osiągnięciu wyznaczonego z góry celu,
  • zapewnić pełną przejrzystość komunikacyjną (zobacz szkolenia komunikacja) – wynikającą zarówno ze struktury organizacyjnej osób współpracujących w ramach projektu SCRUM, jak i obowiązkowych spotkań i konsultacji,
  • zachować pełen nadzór nad postępami w realizacji projektu i dokonywać zmian w bardziej elastyczny sposób – reagując na efekty uzyskane na poszczególnych, krótkich etapach,
  • nieustannie wprowadzać udoskonalenia, które doprowadzą do powstania możliwie najlepszej wersji produktu docelowego,
  • zoptymalizować i usprawnić realizację projektu – tak, aby skrócić czas od pomysłu do zakończenia wdrożenia.
Z uwagi na te korzyści z metodyki SCRUM korzysta dziś nie tylko branża IT, ale również: finansowa, consultingowa, telekomunikacyjna, a nawet transportowa.
 
Jak przebiega realizacja projektu w zgodzie z metodyką SCRUM?
Zasady zarządzania projektem zgodnie z zasadami SCRUM są jasne i przejrzyste. Konieczne są:

Wyznaczenie ról

Kluczowe role związane z realizacją projektu SCRUM to:
  • Product Owner – a więc właściciel produktu. Jego zadaniem jest określenie wymogów wejściowych klienta co do funkcjonalności produktu docelowego oraz koordynacja całego procesu powstawania;
  • Development Team, a więc zespół deweloperów, składający się od 3 do 9 osób. Są odpowiedzialne za dostarczenie produktu;
  • Scrum Master – osoba zarządzająca realizacją projektu i niejako pośrednicząca między właścicielem produktu a zespołem na poszczególnych etapach realizacji zadań.
Odpowiednia organizacja pracy

Praca przy realizacji projektu w zgodzie z metodyką SCRUM oznacza jej podział na wiele krótkich etapów – tzw. sprintów (przebiegów). Trwają one najczęściej między 1 a 4 tygodniami, a każdy z nich ma wnieść nową wartość funkcjonalną do tworzonego projektu. Istotne są również:
  • codzienne briefingi podsumowujące poprzedni dzień i wyznaczające plany na kolejny,
  • bieżące, regularne spotkania na których podsumowuje się realizację zadań w ramach kolejnych sprintów i wyznacza kierunek, w którym podążą kolejne,
  • przeglądy, a więc bieżąca weryfikacja ukończonych etapów rozwoju produktu,
  • retrospekcja, a więc analiza efektywności przebiegu danego sprintu i wdrożenie zmian, które sprawią, że kolejna iteracja przebiegnie jeszcze sprawniej.

Czy SCRUM to zatem metodyka działania, która sprawdzi się przy wykonywaniu każdego zadania? Niekoniecznie. Przy realizacji prostszych projektów jego wdrażanie może być zbędne, a tradycyjna metodyka Waterfall może okazać się narzędziem łatwiejszym do wykorzystania. Trzeba również pamiętać o konieczności powołania do życia Scrum Mastera, który nie powinien być ani klientem, ani członkiem zespołu projektowego. Jeśli jednak poszukujesz efektywnego i „zwinnego” systemu zarządzania projektami i nie boisz się wprowadzenia zmian – warto zainteresować się SCRUM. Choć firmy korzystające z tej metodyki podkreślają, że jej wdrożenie było poważnym wyzwaniem, potwierdzają pozytywne skutki tej decyzji.

Szkolenia Scrum, kursy i szkolenia Scrum Master

Kalendarz zawierający listę szkoleń oraz kursów dotyczących metodyki Scrum, a także kursów dla Scrum Masterów znajdą Państwo na górze strony. Zamieszczone oferty szkoleń i kursów zawierają informacje o terminie szkoleń i kursów Scrum, program zajęć, sylwetki prelegentów, a także informacje o cenach. Rejestracja na wybrane szkolenie lub kurs możliwa jest całkowicie online, poprzez formularz elektronicznej rejestracji. Po jego wypełnieniu trafi on bezpośrednio do firmy szkoleniowej organizującej szkolenie, która skontaktuje się celem potwierdzenia rejestracji. Zachęcamy również do zapoznania się z innymi szkoleniami dotyczącymi zarządzania projektami, w tym ze szkoleniami PMBOK oraz Prince2 oraz na temat metodyki Agile.

SCRUM: szkolenia i kursy z metodyki Scrum i dla Scrum Masterów
Szkolenia SCRUM, kursy SCRUM

Zostaw swój e-mail, aby otrzymywać powiadomienia o nowych kursach i szkoleniach SCRUM!