O szkoleniu
Na podstawie ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1579) wprowadzono szereg rewolucyjnych zmian w zakresie funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
W trakcie szkolenia omówione zostaną wszelkie dokonane zmiany z odniesieniem do praktyki ich wprowadzania i egzekwowania.
Cele szkolenia:
- kompleksowa analiza regulacji wprowadzonych ustawą z dnia 19 lipca 2019r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1579)
- określenie wpływu tej ustawy na aktualnie funkcjonujące rozwiązania w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi.
- omówienie odrębnych regulacji określających sposób postępowania z odpadami komunalnymi w okresie pandemii.
Zmiany przepisów odnoszą się do:
- postępowania z odpadami w okresie pandemii,
- kwestii związanych z określaniem wysokości opłaty (obowiązek selektywnej zbiórki, zmiana charakteru zawiadomienia o wysokości opłaty),
- aktów prawa miejscowego (zawartość regulaminu utrzymania czystości, szczegółowego zakresu świadczenia usług),
- kwestii systemowych.
Korzyści dla uczestników:
Uczestnicy szkolenia wyposażeni zostaną w wiedzę pozwalającą na przygotowanie wdrożenia nowych regulacji z zakresu utrzymania czystości i porządku w gminach - zarówno w kontekście koniecznych zmian w aktach prawa miejscowego, prowadzonych postępowań w zakresie opłaty śmieciowej oraz rozwiązań systemowych związanych z odbieraniem i zagospodarowaniem odpadów w normalnych warunkach prawnych i w okresie pandemii.
Adresaci szkolenia:
- urzędnicy administracji publicznej (urzędów gmin), zajmujący się tematyką odpadów komunalnych,
- pracownicy spółek komunalnych (organizujących i nadzorujących system gospodarki odpadami komunalnymi),
- a także do podmioty prowadzące działalność w postaci odbierania odpadów komunalnych.
Program szkolenia
- Wytyczne Ministerstwa Klimatu i Głównego Inspektoratu Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami komunalnymi w czasie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.
- Realizacja wytycznych Ministerstwa Klimatu i GIS w sprawie postępowania z odpadami komunalnymi w czasie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 a ochrona danych osobowych (RODO) i dodatkowe koszty z tym związane. Postępowanie z odpadami zgodnie z wytycznymi a harmonogram w zakresie odbioru odpadów komunalnych, zawarte umowy na odbiór odpadów komunalnych. Rezygnacja z selektywnej zbiórki odpadów, ograniczenia w działaniu PSZOK.
- Polecenie wojewody w zakresie zagospodarowania odpadów medycznych o właściwościach zakaźnych w instalacjach komunalnych. Koszty zagospodarowania odpadów medycznych o właściwościach zakaźnych. Sposób zagospodarowania odpadów medycznych o właściwościach zakaźnych. Magazynowanie odpadów medycznych o właściwościach zakaźnych. Wpływ polecenia wydanego przez wojewodę na posiadane decyzje.
- Uprawnienia wojewody w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi wynikające z ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (specustawa). Skutki epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 a środki z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (część budżetów samorządowych).
- Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 a decyzja rady gminy o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy a powstają odpady komunalne.
- Nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów – obowiązki gmin.
- Elementy regulaminu utrzymania czystości i porządku.
- Określanie wysokości stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i zasady ponoszeni opłaty.
- Status nieruchomości niezamieszkałych.
- Nowe zasady organizacji przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.
- Umowa w sprawie zamówienia publicznego na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości albo na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych.
- Kompostowanie bioodpadów a wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – decyzja w sprawie utraty prawa do zwolnienia z opłaty.
- Brak segregacji odpadów – decyzja określająca wysokość opłaty.
- Zmiany w szczegółowym zakresie świadczenia usług.
- Nowe zasady funkcjonowania PSZOK.
- Instalacja komunalna – nowe zasady funkcjonowania.
- Zagospodarowanie odpadów niesegregowanych (zmieszanych).
- Obowiązki informacyjne i kontrolne nałożone na wójtów (burmistrzów, prezydentów).
- Zmiany w przepisach sankcjonujących – w tym sankcja dla gmin za niewdrożenie rozwiązań systemowych w wys. od 1000 zł do 100 000 zł.
- Analiza zmian prawnych w innych aktach prawnych prowadzonych nowelizacja, w tym w szczególności w ustawie o odpadach i prawie ochrony środowiska.
- Analiza przepisów przejściowych.
- Dyskusja, pytania i odpowiedzi.
Czas trwania
Prelegenci

Dr prawa, członek etatowy samorządowego kolegium odwoławczego orzekający m.in. w sprawach związanych z opłatą za gospodarowanie odpadami komunalnymi, kar nakładanych na gruncie u.c.p.g. Wspólpracownik kancelarnii prawnej w zakresie doradztwa prawnego dotyczącego prawa odpadowego. Przez 5 lat był doradcą prawnym spółki komunalnej, wcześniej - doradca prezydenta miasta ds. tworzenia systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
Współpracuje z Okręgową Izbą Radców Prawych w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu prawa administracyjnego. Wykładowca uniwersytecki. Jest autorem ponad 100 publikacji z zakresu prawa administracyjnego, w tym w szczególności prawnych aspektów gospodarowania odpadami komunalnymi oraz postępowania administracyjnego. Realizował wiele szkoleń i zajęć w ramach studiów podyplomowych dla pracowników administracji samorządowej różnego szczebla.
Terminy i miejsca
To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Warszawa
woj. mazowieckie
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowo-konferencyjne
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór)
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Organizator

Najczęściej zadawane pytania
Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia dostępnego na górze strony. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się, aby potwierdzić zgłoszenie i przekazać wszystkie informacje organizacyjne.
- Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas! lub zadzwoń!
Masz pytania? Napisz do nas
