O szkoleniu
Celem szkolenia jest omówienie zasad prowadzenia procesu budowlanego w ujęciu praktycznym, z uwzględnieniem najnowszych zmian prawa budowlanego (2020-2023).
Szkolenie pozwoli rozszerzyć i podsumować wiedzę w zakresie przepisów regulujących proces inwestycyjny, a także wyjaśnić wątpliwości związane z zastosowaniem przepisów w praktyce. W ramach szkolenia są też omawiane najnowsze zmiany Prawa budowlanego, z 2023 roku.
Do udziału w szkoleniu zapraszamy pracowników firm działających w branży budowlanej, pracowników urzędów administracji publicznej oraz inne osoby i firmy, które uczestniczą w procesie budowlanym.
Program szkolenia
Dzień I:
- Zarys ostatnich nowelizacji prawa budowlanego, ze szczególnym uwzględnieniem zmian, które weszły w życie w 2020 roku.
- Fazy procesu inwestycyjnego – od ustalenia warunków zabudowy do uzyskania pozwolenia na użytkowanie.
- Formy prowadzenia inwestycji (zastępstwo inwestycyjne, inwestycje w systemie „wybuduj” i „zaprojektuj i wybuduj”, generalne wykonawstwo a wykonawstwo częściowe).
- Zagospodarowanie i warunki zabudowy terenu pod inwestycję (obowiązywanie miejscowego planu zagospodarowania terenu, wymóg i zasady uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, przeniesienie / wygaśnięcie decyzji o warunkach zabudowy).
- Nowa definicja obszaru oddziaływania obiektu i inne kluczowe pojęcia w prawie budowlanym - ich znaczenie dla praktyki.
- Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych (kiedy wystarczy zgłoszenie robót budowlanych, a kiedy wymagane jest pozwolenie na budowę – właściwe procedury po zmianach prawa budowlanego).
- Nowe wymogi dotyczące projektu budowlanego. Projekt techniczny. Możliwość odstępstw od warunków technicznych.
- Istotne i nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego i obowiązek uzyskania zamiennego pozwolenia na budowę – nowe regulacje i aktualna praktyka organów administracyjnych.
- Wstrzymanie / wznowienie budowy, wygaśnięcie pozwolenia na budowę. Możliwość i tryb przeniesienia pozwolenia na budowę. Zwiększenie stabilności pozwolenia na budowę.
Dzień II:
- Obowiązki uczestników procesu budowlanego po zmianach prawa budowlanego (inwestor, projektant, inspektor nadzoru inwestorskiego, kierownik budowy / kierownik robót).
- Dokumentacja budowy, w tym dziennik budowy.
- Odpowiedzialność za dokumentację projektową i za teren budowy.
- Najważniejsze kwestie prawne dot. umów o roboty budowlane i umów o prace projektowe:
- sposoby określania wynagrodzenia oraz warunków jego płatności (wynagrodzenie ryczałtowe a kosztorysowe),
- solidarna odpowiedzialność inwestora i wykonawcy za wynagrodzenie podwykonawcy,
- terminy w umowie i konsekwencje ich niedochowania (kary umowne i dochodzenie odszkodowania na zasadach ogólnych),
- zabezpieczenia w umowach (kaucja, gwarancja bankowa i ubezpieczeniowa, inne),
- procedura odbiorów w umowie o roboty budowlane,
- gwarancja jakości i rękojmia za wady.
- Przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego (kiedy wystarczy zawiadomienie o zakończeniu budowy, a kiedy wymagane jest pozwolenie na użytkowanie – właściwe procedury, obowiązkowa kontrola obiektu budowlanego, nowa tzw. procedura „żółtej kartki”).
- Samowola budowlana i możliwość jej legalizacji. Nowa uproszczona procedura legalizacyjna.
- Praktyka organów administracji budowlanej i nadzoru budowlanego w stosowaniu znowelizowanych przepisów.
- Cyfryzacja administracyjnego procesu budowlanego. Zarys planowanych zmian.
- Podsumowanie, pytania i dyskusja.
Czas trwania
I dzień 10.00-16.00
II dzień 09.00-15.00
Prelegenci
Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Posiada bogate doświadczenie w obsłudze prawnej inwestycyjnego procesu budowlanego, transakcji nieruchomościowych i bieżącej obsłudze działalności gospodarczej.
Wspiera klientów przy wyborze nieruchomości pod planowane inwestycje, przeprowadzaniu analizy prawnej wybranej nieruchomości, uzyskaniu tytułu prawnego do nieruchomości na cele budowlane. Sporządza, opiniuje i negocjuje w imieniu klientów umowy z zakresu realizacji inwestycji (umowy o roboty budowlane, umowy o prace projektowe, umowy o zastępstwo inwestycyjne i pełnienie nadzoru inwestorskiego, umowy dostawy).
Wspiera klientów przy uzyskiwaniu decyzji administracyjnych warunkujących realizację inwestycji (m.in. warunków zabudowy, pozwolenia na budowę, pozwolenia na użytkowanie) oraz reprezentuje uczestników procesu budowlanego w sporach z organami administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego oraz w sporach sądowych i pozasądowych z innymi uczestnikami procesu budowlanego.
Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu prawa budowlanego i umów zawieranych w procesie budowlanym, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz przepisów regulujących gospodarkę nieruchomościami. Jest autorką licznych publikacji, w tym dwóch książek, o tematyce prawnej z zakresu swojej specjalizacji. Posługuje się biegle językiem angielskim.
Terminy i miejsca
Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Warszawa
woj. mazowieckie
Warszawa
woj. mazowieckie
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej i papierowej
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
- serwis obiadowy
- przerwy kawowe
- bezpłatne anulowanie zgłoszenia do 5 dni przed terminem
- Rozwiń
- 5% przy zgłoszeniu min. 2 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 3 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 4 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 5 osób Rozwiń
Brak miejsc. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
Najczęściej zadawane pytania
- Przesłanie wypełnionego formularza jest zobowiązaniem do zapłaty za szkolenie.
- Płatność powinna być przekazana w formie przedpłaty na konto J.G.Training: BRE BANK S.A. - mBank 38 1140 2004 0000 3002 3360 7883.
- Brak dokonania płatności przed terminem szkolenia nie oznacza rezygnacji z udziału w szkoleniu.
- Rezygnacja z udziału w szkoleniu może być dokonana najpóźniej na 5 dni roboczych przed datą szkolenia, wyłącznie w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie lub nieobecność na szkoleniu nie zwalnia od dokonania opłaty.
- Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia z przyczyn od siebie niezależnych i odstąpienia od umowy. W takim przypadku przedpłaty zostaną niezwłocznie zwrócone zgłaszającym a Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z powodu odwołania szkolenia.
- Oświadczamy, że zapoznaliśmy się z warunkami umowy zawartymi w pkt. 1-5 i akceptujemy je.
- Oświadczamy, że jesteśmy umocowani do zawarcia niniejszej umowy w imieniu wskazanego wyżej podmiotu.
- Nazwa firmy: J.G.Training
- Ulica i nr: Olesińska 21
- Kod pocztowy: 02-548
- Miejscowość: Warszawa
- Numer NIP: 8981505607