Rozliczenie inwestycji w ujęciu księgowym i podatkowym

O szkoleniu

Obserwujemy, iż firmy realizujące inwestycje budowlane coraz częściej poszukują specjalistycznej wiedzy księgowej i podatkowej w zakresie poprawnego rozliczenia inwestycji i opracowania szczegółowej ewidencji składników majątku trwałego. Wydzielenie komponentów (pojedynczych środków trwałych) ze złożonych środków trwałych np. budynek oraz poprawne alokowanie kosztów pośrednich umożliwia zwiększenie odpisów amortyzacyjnych i lepsze dopasowanie ekonomicznego okresu użytkowania składnika majątku do jego faktycznej specyfiki użytkowej. W obliczu zmian podatkowych oraz wydanych komunikatów ministra finansów w zakresie Krajowych Standarów Rachunkowości dotyczących środków trwałych oraz inwentaryzacji uczestnictwo w szkoleniu prezentującym w sposób syntetyczny:
• podstawowe terminy i pojęcia,
• zagadnienia regulacyjne i podatkowe,
• dobre praktyki,
• przykłady branżowe z zrealizowanych projektów dotyczących rozliczenia inwestycji, wydaje się być wartościowe.
Kto powinien wziąć udział?

Szkolenie dedykowane jest zwłaszcza dla osób zaangażowanych w rozliczenie inwestycji, księgowych, menedżerów finansowych, menedżerów podatkowych czy project managerów prowadzących projekty budowlane.

Program szkolenia

1. Definicja środka trwałego w ujęciu księgowym i podatkowym.

2. Warunki uznania składnika majątku za środek trwały.

3. Kompletność i zdatność do użytkowania.

4. Okres ekonomicznej użyteczności, a amortyzacja podatkowa.

5. Zakres zastosowania Klasyfikacji Środków Trwałych i ich zmiany od 2018.

6. Klasyfikacja Środków Trwałych a wnioski o interpretacje indywidualne.

7. Jak zaplanować proces ewidencji nakładów inwestycyjnych.

8. Znaczenie współpracy księgowego, kierownika budowy i generalnego wykonawcy.

9. Zasady określania wartości początkowej środka trwałego.

10. Rozliczenie kosztów pośrednich inwestycji.

11. Wpływ przepisów podatkowych na zastosowanie kosztów pośrednich.

12. Ograniczenia dla kosztów finansowania dłużnego od 2018.

13. Modernizacja a remont – ulepszenie, czy koszty jednorazowe.

14. Metody i stawki amortyzacji (liniowa, degresywna, stawki indywidualne).

15. Jednorazowa amortyzacja środka trwałego w ramach limitów ustawowych.

16. Przyjęcie środka trwałego do użytkowania i termin rozpoczęcia amortyzacji.

17. Procedura ujawniania środków trwałych w istniejących inwestycjach.

18. Rozliczenie inwestycji a podatek od nieruchomości.

19. Wydatki na infrastrukturę publiczną w ramach inwestycji własnej – sposób rozliczenia.

20. Vademecum inwentaryzacji środków trwałych.

Czas trwania

10:00 – 15:30

Prelegenci

Karol Plewa – Senior Manager w Zespole MDDP Business Consulting. Od ponad dziesięciu lat realizuje projekty doradcze w MDDP, specjalizując się w optymalizacji procesów biznesowych i księgowych, audycie operacyjnym, projektach rozliczenia inwestycji budowlanych (cost segregation) oraz inwentaryzacjach. Jest ekspertem MDDP w zakresie procesów inwentaryzacji. Prowadził jeden z największych w Polsce projektów inwentaryzacji środków trwałych dla spółek z grupy PKP zarządzając ponad 50-osobowym zespołem spisowym, poza tym liczne inne projekty inwentaryzacyjne dla uznanych firm z branży farmaceutycznej, sprzedaży detalicznej, sprzedaży elektronicznej, firm logistycznych, organizacji państwowych. Opracował metodologię rozliczenia inwestycji MDDP w ujęciu księgowym i podatkowym „cost segregation”, rozliczał najbardziej prestiżowe inwestycje w wysokościowe budynki biurowe w Polsce, sieci hoteli, galerie handlowe, budynki magazynowo – biurowe, budynki specjalistyczne np. centrum kolokacji danych teleinformatycznych. Absolwent studiów doktoranckich na wydziale Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego oraz międzynarodowych studiów ACCA (Association of Chartered Certified Accountants – advanced diploma in accounting and business) z zakresu finansów, rachunkowości oraz zarządzania. Autor licznych artykułów i opracowań dydaktycznych z zakresu inwentaryzacji.

Rafał Kran – Doradca Podatkowy, Manager w MDDP.  Zajmuje się doradztwem podatkowym dotyczącym nieruchomości. Specjalizuje się w zakresie podatku od nieruchomości. W ramach prowadzonych postępowań nadpłatowych odzyskał dla swoich klientów nadpłaty liczone w milionach złotych. Rafał jest ekspertem MDDP w zakresie rozliczania inwestycji przemysłowych, biurowych, handlowych. Opracował metodologię MDDP rozliczenia inwestycji w ujęciu księgowym i podatkowym w ramach procedury cost segregation polegającej na realokacji środków trwałych i przypisywania im optymalnej stawki amortyzacyjnej dla celów podatku dochodowego. Ponadto, Rafał doradza m.in. podmiotom z branży nieruchomościowej w zakresie opodatkowania obrotu nieruchomościami, w tym prawidłowości rozliczeń VAT. W związku z kompleksową obsługą podatkową klientów, posiada szerokie doświadczenie w postępowaniach administracyjnych i sądowo-administracyjnych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu oraz kursów i szkoleń z zakresu podatków. Autor licznych artykułów prasowych dotyczących prawa podatkowego w prasie branżowej. Z MDDP związany od 2014 r. Przed rozpoczęciem współpracy z MDDP, zdobywał doświadczenie w Accreo Taxand i Crido Taxand.

Gdzie i kiedy

Warszawa 19 luty 2021
brak danych

Warszawa

woj. mazowieckie

Rejestracja

Cena
za osobę
640
+23% VAT
Cena zawiera:
  • udział w zajęciach
  • materiały szkoleniowo-konferencyjne
  • certyfikat uczestnictwa
  • serwis obiadowy
  • przerwy kawowe
Zapisz się

Organizator

ADN Akademia Sp. z o.o. Sp. k.
00-844 Warszawa
ul. Grzybowska 56
woj. mazowieckie
ADN Akademia (dawniej Akademia Biznesu MDDP) jest organizatorem szkoleń i konferencji z zakresu prawa podatkowego, rachunkowości, a także zarządzania i finansów. Realizujemy projekty dedykowane dla firm, dostarczając wiedzę, która zapewnia stabilny w...
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

Prosimy o zgłoszenie z użyciem formularza rejestracji online dostępnego na górze strony. Skontaktujemy się z Państwem celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.
 


Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

ADN Akademia Sp. z o.o. Sp. k.
00-844 Warszawa ul. Grzybowska 56
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!