O szkoleniu
Dla wytwórców energii zielonej, możliwość zawierania bezpośrednich kontraktów staje się z kolei ciekawą alternatywą dla uczestniczenia w systemie aukcyjnym. Taki sposób sprzedawania energii, niesie za sobą co prawda więcej ryzyk i jest po prostu trudniejszy, ale pozwala na zoptymalizowanie modelu biznesowego wytwórców.
Ten wzrost zainteresowania bezpośrednimi umowami zakupu energii elektrycznej, staje się widoczny w rosnącej ilości zapytań ofertowych i przetargów pojawiających się na rynku. Uczestnicy seminarium będą mieli okazję na spojrzenie na rynek bezpośrednich umów zakupu energii z obu punktów widzenia, zarówno odbiorcy jak i dostawcy. Często ich postrzeganie procesu pozyskiwania energii jest odmienne, co rodzi nieporozumienia i może prowadzić do niepowodzeń.
Zadaniem prowadzących będzie przeprowadzenie uczestników poprzez cały proces zmierzający do podpisania bezpośredniej umowy zakupu energii oraz pokazanie uwarunkowań tego procesu, często wychodzących daleko poza sam zakup energii. Podstawą seminarium będzie ponad 100 stronnicowa prezentacja, uzupełniona bezpośrednią dyskusją z prowadzącymi, także w trakcie poczęstunku przewidzianego na zakończenie pierwszego dnia seminarium.
Szkolenie kierujemy do wszystkich osób i firm związanych z energetyką, odbiorców, dostawców oraz przedsiębiorców.
Program szkolenia
I DZIEŃ (16 maja 2022r.)
- 11.30-12.00 Rejestracja uczestników i kawa powitalna
- 12.00-12.30 Ryzyka rynku energii
- 12.30-13.00 Korporacyjne umowy zakupu energii jako element polityki energetycznej UE i Polski
- 13.00-13.45 Lunch
- 14.45-15.45 Sposoby pozyskiwania zielonej energii – uwzględnienie elementu dodatkowości – additionality, gwarancje pochodzenia
- 15.45-16.15 Korporacyjne umowy zakupu energii jako element strategii ESG
- 16.15-16.30 Przerwa na kawę
- 16.30-17.15 Modele pozyskiwania energii z OZE dla odbiorców przemysłowych (grid connected, behind the meter)
- 17.15-18.00 Uwarunkowania prawno-regulacyjne modeli pozyskiwania energii z OZE (grid connected, behind the meter, fizyczne umowy, wirtualne umowy, lease&operating services)
- 18.00-18.30 Dyskusja
- 19.00-22.00 Kolacja
II DZIEŃ (17 maja 2022r.)
- 8.30-9.00 Rejestracja uczestników i kawa powitalna
- 9.00-9.45 Sposób zakupu energii przez przedsiębiorstwa przemysłowe – jak dopasować żródło wytwórcze OZE do profilu odbioru energii
- 9.45-10.30 Model sprzedaży energii z instalacji OZE – dlaczego opłaca się sprzedawać energie odbiorcom przemysłowym
- 10.30-10.45 Przerwa na kawę
- 10.45-11.45 Rola spółek obrotu w zawieraniu korporacyjnych umów PPA
- 11.45-12.45 Uwzględnienie standardów rachunkowych w modelach pozyskiwania energii z OZE
- 12.45-13.30 Lunch
- 13.30-14.30 Standard korporacyjnej umowy zakupu energii (EFET)
- 14.30-15.00 Czy łatwiej kupić czy sprzedać energie z OZE w kontraktach bezpośrednich – gdzie tkwi problem?
- 15.00-16.00 Podsumowanie spotkania, rozdanie certyfikatów, dyskusje, indywidualne konsultacje z prowadzącymi i zakończenie warsztatów.
Czas trwania
II dzień 8.30-16.00
Prelegenci

Grzegorz Skarżyński
Na rynku zielonej energii w Polsce od blisko 20 lat. Współzałożyciel i wiceprezes Polish Energy Partners, jednego z pierwszych niezależnych producentów energii w Polsce, aż do debiutu giełdowego. Przez blisko 10 lat dyrektor inwestycyjny hiszpańskiego funduszu Taiga Mistral, odpowiedzialny m.in. za dewelopment, budowę, sfinansowanie oraz zarządzanie portfelem farm wiatrowych o łącznej mocy 90 MW. Od dwóch lat związany ze szwajcarskim start-upem Pexapark.com, działającym na rynku energii z instalacji OZE a od kilku miesięcy ze szwedzkim Alight Energy specjalizującym się w fotowoltaicznych corporate PPA. Prowadzi także własną działalność doradczą. Absolwent SGH.
Przemysław Kałek
Radca prawny, od 20 lat specjalizujący się w zakresie prawa energetycznego, prawa ochrony konkurencji oraz prawa cywilnego. Doradza w sprawach regulacyjnych, transakcyjnych i antymonopolowych na rzecz przedsiębiorstw działających w sektorze elektroenergetycznym i gazowym, w tym operatorów systemów elektroenergetycznych oraz wytwórców energii elektrycznej. Świadczy kompleksowe usługi przy nabywaniu farm wiatrowych i fotowoltaicznych, budowie i eksploatacji elektrowni, reorganizacji przedsiębiorstw energetycznych, a także przy negocjowaniu kontraktów na przyłączenie i dostawy energii elektrycznej, gazu oraz paliw.
Terminy i miejsca
To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Warszawa
woj. mazowieckie
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowo-konferencyjne
- certyfikat uczestnictwa
- serwis obiadowy
- przerwy kawowe
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Organizator
Najczęściej zadawane pytania
- Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas! lub zadzwoń!
Masz pytania? Napisz do nas
