O szkoleniu
Organizacja pracy współczesnej kancelarii jest dziś ściśle związana z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, narzędzi informatycznych, ze szczególnym wskazaniem na systemy teleinformatyczne, w których można wytwarzać, gromadzić i zarządzać w sposób elektroniczny dokumentacją elektroniczną. Aktualnie administracja, choć w znakomitej części posługująca się już dokumentem elektronicznym, nadal zarządza dokumentacją w postaci papierowej z uwagi na papierowy w znakomitej większości zasób archiwów zakładowych oraz pozostawienie obywatelom i podmiotom niepublicznym możliwości komunikowania się tradycyjnymi kanałami doręczania korespondencji, tj. osobiście na biuro podawcze i za pośrednictwem operatorów realizujących usługi pocztowe i kurierskie, a więc tych, które skutkują pojawieniem się w organizacji papierowego pisma/dokumentu lub fizycznego nośnika danych cyfrowych. Zbiorem szczególnym z punktu widzenia organizacji pracy kancelaryjnej współczesnego urzędu jest skład chronologiczny i skład informatycznych nośników danych. Pomimo wydania w 2011 r. pierwszych przepisów mówiących o sposobie organizacji i podstawowych zasadach funkcjonowania obu ww. zbiorów nadal pojawiają się problemy wynikające ze specyfiki pracy danej organizacji, utrwalonego sposobu postępowania w danym typie spraw oraz niedostatecznego opisania w przepisach prawa, instrukcjach kancelaryjnych zasad postępowania z dokumentacją zgromadzoną w składach chronologicznych i składach informatycznych nośników danych. Tematyka ta nie jest także omawiana w branżowej literaturze. Kształtuje się więc pewna nieopisana i nieuregulowana nigdzie praktyka, nie zawsze zgodą z samą ideą funkcjonowania składów. Warto zatem przyjrzęć się tym zbiorom dokumentacji w kontekście rosnącego zainteresowania nowoczesnymi rozwiązaniami w pracy biurowej oraz zapowiadanym obowiązkiem korzystania przez podmioty publiczne z systemów klasy EZD.
Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z podstawowymi zasadami jakie powinny przyświecać organizacji składów chronologicznych i składów informatycznych nośników danych. Przyjrzymy się także poszczególnym rodzajom składów, układowi dokumentacji, a przede wszystkim praktycznym przypadkom, które pozwolą zrozumieć jak poradzić sobie z nietypowymi sytuacjami w sposób zgodny z istotą elektronicznego zarządzania dokumentacją w organizacji przy wykorzystaniu możliwości jakie dają składy chronologiczne i składy informatycznych nośników danych.
Szkolenie skierowane jest do osób odpowiadających za organizację pracy kancelarii urzędu w podmiotach stosujących elektroniczne zarządzanie dokumentacją, pracowników kancelarii, składów chronologicznych, dla członków zespołów wdrażających systemy klasy EZD, koordynatorów czynności kancelaryjnych, archiwistów, osoby opracowujące przepisy kancelaryjno-archiwalne i ich szefów. Do udziału zapraszamy także teoretyków i osoby zajmujące się naukowo tematyką zarządzania dokumentacją z uwagi na prezentowane przykłady praktyczne.
Program szkolenia
- Elektroniczne zarządzanie dokumentacją w organizacji
- co do jest EZD i czym się różni od systemu EZD?
- EZD jako wspierający system wykonywania czynności kancelaryjnych
- EZD jako podstawowy system wykonywania czynności kancelaryjnych
- po co nam składy chronologiczne w e-administracji?
- po co nam składy informatycznych nośników danych?
- Składy dokumentacyjne w jednostkach – rodzaje i charakterystyka
- składy chronologiczne
- składy informatycznych nośników danych
- klasyfikacja zbiorów składowych – kryteria tworzenia zbiorów
- Organizacja składów chronologicznych i składów informatycznych nośników danych
- gdzie zlokalizować składy?
- jak je zabezpieczyć?
- jak zapewnić integralność przesyłek?
- jakie zastosować opakowania?
- Oznakowania i układ dokumentacji w składach
- kody i identyfikatory w składach chronologicznych
- kody i identyfikatory w składach informatycznych nośników danych
- układ dokumentacji w składach
- Składy chronologiczne – charakterystyka zbiorów składowych
- składy niepełne
- składy pełne
- składy wewnętrzne
- inne rodzaje zbiorów składowych
- Składy informatycznych nośników danych – charakterystyka zbiorów składowych
- składy niepełne
- składy pełne
- składy wewnętrzne
- inne rodzaje zbiorów składowych
- Akta sprawy a dokumentacja w składach
- tryb prowadzenia sprawy
- klasyfikacja dokumentacji w składach
- kwalifikacja archiwalna dokumentacji w składach
- dokumentacja w składach a referent sprawy
- Co dalej ze składami?
- przejmowanie do archiwum zakładowego
- brakowanie
- przekazywanie do archiwum państwowego
Czas trwania
Czas trwania szkolenia: od 9:30 – 13:30
Prelegenci
Elżbieta Wróblewska
Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, kieruje pracami Wydziału Zarządzania Obiegiem Dokumentów i Archiwum w Ministerstwie Finansów, administrator biznesowy EZD, wieloletni koordynator czynności kancelaryjnych w jednostkach administracji rządowej, członek Rady Użytkowników EZD RP, członek zespołu do opracowania wzoru instrukcji kancelaryjnej dla urzędów obsługujących naczelne organy administracji rządowej przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych, założycielka i pierwszy administrator grupy „Praca dla archiwisty” na portalu społecznościowym Facebook.
Terminy i miejsca
To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Rejestracja
- zniżkę 3% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 590 zł)
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
- zniżkę 3% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 690 zł)
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Najczęściej zadawane pytania
- Warunkiem udziału w szkoleniu jest wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszenia, którego potwierdzenie przyjęcia przez Organizatora stanowi zawarcie umowy uczestnictwa w szkoleniu.
- Zgłaszając udział w szkoleniu zgłaszający zobowiązuje się do uiszczenia umówionej opłaty za szkolenie.
- Opłata realizowana jest przelewem na konto Organizatora na podstawie potwierdzenia udziału oraz faktury pro forma, a płatność wymagana jest przed szkoleniem, chyba że strony uzgodnią inne warunki.
- Odwołanie zgłoszenia możliwe jest bezkosztowo na nie mniej niż 7 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia, pod warunkiem poinformowania Organizatora na piśmie (w tym z użyciem poczty elektronicznej). Odwołanie po wskazanym terminie skutkuje naliczeniem pełnej opłaty.
- Brak udziału w szkoleniu nie może być rozumiany jako odstąpienie od umowy i nie zwalnia z obowiązku zapłaty ceny szkolenia.
- Zgłaszający ma możliwość jednorazowego przeniesienia terminu szkolenia na inny termin (o ile dostępne są wolne miejsca) bądź wykorzystania wpłaconej kwoty na inne szkolenie Organizatora pod warunkiem wyrównania różnicy w cenie. Wpłata nie podlega zwrotowi, ani w części, ani w całości.
- Organizator zastrzega prawo zmiany terminu i miejsca szkolenia, a także odwołania szkolenia z powodów niezawinionych przez Organizatora (np. siła wyższa, choroba prowadzącego, nie zebranie wystarczającej grupy uczestników). W takiej sytuacji zawiadamia Zgłaszającego o odwołaniu szkolenia na piśmie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz zwraca wpłacone kwoty w terminie 7 dni bądź za zgodą Zgłaszającego proponuje inny termin/miejsce realizacji szkolenia.
- Nazwa firmy: Centrum Promocji Informatyki sp. z o.o.
- Ulica i nr: Bonifraterska 17
- Kod pocztowy: 00-203
- Miejscowość: Warszawa
- Numer NIP: 5260209840
Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz
Dane kontaktowe
Organizator
