O szkoleniu
Cele szkolenia to:
- przedstawienie wybranych zagadnień związanych z rozwojem Sztucznej Inteligencji i różnych form udoskonalania człowieka (Human Enhancement). W tym szanse i zagrożenia oraz problemy z odpowiedzialnością za działania AI, robotów i cyborgów. Granice ulepszania człowieka,
- wprowadzenie do prawa nowych technologii. Ochrona aktywów w gospodarce opartej na Big Data, ramy prawne działalności w cyberprzestrzeni,
- poszerzenie kompetencji w zakresie stosowania prawa w nowym modelu gospodarki (Gospodarka 4.0)
Korzyści dla Uczestnika:
1. Na poziomie wiedzy:
- znajomość wybranych problemów społecznych i gospodarczych związanych z dynamicznym rozwojem Sztucznej Inteligencji, Big Data oraz bioinżynierii;
- znajomość podstawowych regulacji prawnych dotyczących prawa nowych technologii;
2. Na poziomie umiejętności:
- oswojenie i rozumienie tekstu prawnego;
- umiejętność identyfikacji szans i zagrożeń związanych z postępem technologicznym;
- umiejętność generowania innowacji wolnych od praw osób trzecich;
- umiejętność bezpiecznego korzystania z Internetu;
3. Na poziomie postawy:
- wzrost świadomości społecznej i odpowiedzialności w związku z rewolucją przemysłową;
- świadomość co do regulacji prawnych z obszaru szeroko rozumianego prawa nowych technologii i rynku cyfrowego;
Szkolenie kierowane jest do osób zaiteresowanych tematem sztucznej inteligencji i prawem nowych technologii.
Program szkolenia
W ramach naszego szkolenia skupiamy się na następujących zagadnieniach: gospodarka 4.0 (czwarta rewolucja przemysłowa), sztuczna inteligencja AI, nadludzie, cyborgi, avatary, rządy algorytmów, a także prawo nowych technologii - w szczególności problemy dotyczące sztucznej inteligencji i odpowiedzialności za działania AI.
MODUŁ I. Czwarta rewolucja przemysłowa (Gospodarka 4.0)
W tej części uczestnicy szkolenia zapoznają się z podstawowymi wyzwaniami pojawiającymi się w związku z przełomem technologicznym. W szczególności skupimy się na problemach cyfryzacji i daleko postępującej automatyzacji procesów przemysłowych w odniesieniu do konsekwencji społecznych i gospodarczych generowanych przez nadchodzące zmiany. Zastanowimy się, jak skokowy wzrost produktywności i jakościowe zmiany technologiczne wpłyną na poszczególne rynki. Spróbujemy przewidzieć na ile gospodarka i regulacje prawne przygotowane są na nową rzeczywistość. Ponadto w tej części przedstawione zostaną schematy myślenia prawniczego i sposoby pracy z tekstem prawnym celem wprowadzenia do prawa nowych technologii.
Najważniejsze zagadnienia:
- Czym jest Gospodarka 4.0?
- Najważniejsze szanse i zagrożenia rewolucji technologicznej
- Cyfryzacja, automatyzacja, robotyzacja i inne zmiany technologiczne
- Systemy cyber-fizyczne, Internet rzeczy i przetwarzanie chmurowe
- Gospodarka 4.0 z perspektywy przedsiębiorcy
- Gospodarka 4.0 z perspektywy konsumenta
- CASE STUDY: Wynalazki przyszłości
MODUŁ II. CO DZIŚ WIEMY O SZTUCZNEJ INTELIGENCJI (AI)
W tej części zapoznamy się z najnowszymi odkryciami naukowymi związanymi z uczeniem maszynowym i rozwojem inteligentnych algorytmów. Prześledzimy dotychczasowe dokonania oraz kierunki dalszego rozwoju AI. Zastanowimy się nad możliwościami stworzenia Superinteligencji.
Najważniejsze zagadnienia:
- Czym jest Sztuczna Inteligencja (AI)?
- Podstawy działania AI
- Test Turinga i efekt Elizy
- Możliwości wykorzystania AI
- CASE STUDY: Obywatelka Sofia
- Jak zmieni się rynek pracy
- Opodatkowanie Sztucznej Inteligencji
- CASE STUDY: Dylematy etyczne autonomicznego pojazdu
- Superinteligencja - scenariusze
MODUŁ III. CYBORGI, NADLUDZIE I AVATARY
W tej części szkolenia skupimy się na problemach związanych z udoskonalaniem człowieka i prawnymi granicami ingerencji medycznych. Zastanowimy się jak daleko/blisko nam do cyborga. Poznamy szanse i zagrożenia związane z niezwykłym postępem w zakresie inżynierii genetycznej i zastanowimy się nad możliwościami kontrolowania genetycznej przyszłości ludzkości. Ponadto spróbujemy ustalić granice dostępu do postępów medycy i równości praw w tym zakresie. Poznamy najnowsze projekty związane z interfejsami mózg-komputer oraz minduploadingiem.
Najważniejsze zagadnienia:
- Człowiek udoskonalony
- Czy CRISPER Cas 9 jest nadzieją na pokonanie chorób?
- Biowładza i jej rządy
- W świecie cyborgów
- Emulacja mózgu
- Interfejsy mózg-komputer
- W stronę nieśmiertelności: Avatar 2045 i inne projekty
- CASE STUDY: Modyfikacja linii genetycznej zarodka
MODUŁ IV. WE WŁADZY ALGORYTMÓW
W tej części szkolenia skupimy się na problemach związanych rządami algorytmów. Zidentyfikujemy najważniejsze zagrożenia związane z pozostawianymi przez nas w Internecie śladami. Przeanalizujemy na przykładach współczesne możliwości oddziaływania na decyzje zakupowe, wyniki wyborów itp. Zastanowimy się ile wolności ma człowiek w erze Big Data i czy istnieją mechanizmy pozwalające ją chronić.
Najważniejsze zagadnienia:
- Czym jest Big Data?
- Czy to broń matematycznej zagłady?
- Googlism
- Reklamy profilowane i techniki wpływu na decyzje zakupowe
- Afera Cambridge Analityka
- Wielki Brat patrzy (Social Cerdit System)
- VaakEye
- Granice wolności i równości przy rządach algorytmów
- CASE STUDY: Kanapy
MODUŁ V. WPROWADZENIE DO PRAWA NOWYCH TECHNOLOGII
Ta część szkolenia poświęcona będzie zagadnieniom prawnym. W szczególności skupimy się na problemach związanych ze Sztuczną Inteligencją i odpowiedzialnością za działanie uczących się algorytmów. Ponadto zastanowimy się nad możliwościami ochrony prawnej w cyberprzestrzeni, w szczególności w zakresie ochrony prawa do prywatności, ochrony dóbr osobistych i danych wrażliwych, a także wytworów własności intelektualnej. Przeanalizujemy też problem bezpieczeństwa informacyjnego konsumentów. Na praktycznych przykładach (Case Studies) rozwiązywać będziemy aktualne i przyszłe problemy prawne związane z rewolucją technologiczną.
Najważniejsze zagadnienia:
- Sztuczna Inteligencja i podmiotowość prawna
- Problem e-osoby
- Odpowiedzialność za działania AI
- Prawo do prywatności w cyberprzestrzeni
- RODO - czy wystarczy by chronić nasze cyfrowe ślady?
- Konsument zmanipulowany
- Prawo własności intelektualnej w Gospodarce 4.0
- QUIZ
Czas trwania
I dzień: 10:00 - 17:00
II dzień: 09:00 - 16:00
Szczegółowy harmonogram do uzgodnienia
Prelegenci
Aleksandra Nowak-Gruca
Doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo cywilne, ekonomista (ekspert w zakresie ekonomicznej analizy prawa), rzecznik patentowy. Specjalizuje się w ochronie własności intelektualnej, a także zarządzaniu wiedzą i kapitałem intelektualnym.
Adiunkt na jednej z krakowskich uczelni. Doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo cywilne, ekonomista, rzecznik patentowy. Specjalizuje się w ochronie własności intelektualnej, a także zarządzaniu wiedzą i kapitałem intelektualnym.
Doświadczenie:
Ukończyłam na poziomie studiów doktoranckich prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim i ekonomię na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz liczne szkolenia psychologiczne. Odbyłam dwie aplikacje: komorniczą i rzecznikowską. Obecnie praktykuję jako wspólnik LOGOPROTECT Kancelarii Rzeczników Patentowych w Krakowie. Prawem własności intelektualnej zajmuję się od kilkunastu lat naukowo i zawodowo. Ponadto fascynuję się sztuczną inteligencją i prawem nowych technologii. Jestem autorką monografii i książek, oraz kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych.
Obszary specjalizacji:
Specjalizuję się w problematyce prawa cywilnego oraz postępowania cywilnego (w tym egzekucyjnego) oraz w prawie własności intelektualnej, przy czym regulacje prawne interpretuję nie tylko przy wykorzystaniu tradycyjnych metod wykładni, ale przede wszystkim z perspektywy ekonomicznej (specjalizuję się w zakresie ekonomicznej analizy prawa). Ponadto interesuję się możliwościami wykorzystania nowoczesnych metod zarządzania, w tym zarządzania wiedzą i kapitałem intelektualnym dla opracowania i wdrażania strategii wzrostu innowacyjności organizacji. Posiadam duże doświadczenie zawodowe w stosowaniu prawa, które wciąż wzbogacam, przeprowadzając klientów przez pułapki prawne czy pomagając im w ochronie praw i interesów.
Jako trener biznesu zrealizowałam kilkadziesiąt projektów szkoleniowych dla biznesu i instytucji, m.in. dla Akademii Architekta, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Agencji Rozwoju Regionalnego, Collegium Medicum UJ, PKP Polskich Linii Kolejowych SA, Bełchatowsko Kleszczowskiego Parku Przemysłowo - Technologicznego Sp. z o.o., Narodowego Banku Polskiego, Banku Gospodarstwa Krajowego SA, Polskiego Instytutu Dyplomacji im. I. J. Paderewskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Akademii Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki.
Ważniejsze publikacje:
- Generowanie kapitału intelektualnego w kancelariach prawniczych, Monitor Prawniczy 13/2006.
- Problem zarządzania wiedzą w kancelariach prawnych, Zeszyty Naukowe Akademii Ekonomicznej w Krakowie nr 719/2006.
- Akt notarialny jako tytuł egzekucyjny (zagadnienia wybrane) – Przegląd Prawa Egzekucyjnego 9/2007.
- Procesowe środki ochrony autorskich praw majątkowych na tle implementacji Dyrektywy 2004/48 WE w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej – Zeszyty Naukowe Instytutu Prawa Własności Intelektualnej UJ 1/2008.
- Roszczenie informacyjne w ustawie prawo własności przemysłowej w świetle ekonomicznej analizy prawa - Monitor Prawniczy 15/2008.
- Ekspertyza odnosząca się do relacji pomiędzy pracodawcami i pracownikami (twórcami wynalazków, wzorów użytkowych oraz wzorów przemysłowych) w celu podniesienia poziomu innowacyjności przedsiębiorstw i uzyskania wzajemnych korzyści, (współautor), www.mg.gov.pl/Wiadomości/Innowacyjność.
Prywatnie:
Uwielbiam sport, szczególnie balde - taniec z nożami, osobliwe połączenie tańca i wschodnich sztuk walki. Interesuję się psychologią, szczególnie uważnie zgłębiam najnowsze osiągnięcia andragogiki. Nie mogę obejść się bez dobrej literatury, sama chętnie piszę, a jedną historię udało mi się nawet wydać… Moim mistrzem jest Albert Camus.
Terminy i miejsca
Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
- wsparcie poszkoleniowe Trenera
- Do podanej ceny szkolenia zostaną doliczony koszty logistyczne uzależnione od lokalizacji miejsca szkolenia.
- W przypadku chęci realizacji szkolenia poza siedzibą firmy, na Państwa życzenie, przedstawimy kilka propozycji obiektów w których mogłoby się ono odbyć.
- Rozwiń
Brak miejsc. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
Najczęściej zadawane pytania
Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia dostępnego na górze strony. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się, aby potwierdzić zgłoszenie i przekazać wszystkie informacje organizacyjne.
REALIZUJEMY SZKOLENIA W RAMACH BAZY USŁUG ROZWOJOWYCH i POZYSKANYCH PRZEZ KLIENTA ŚRODKÓW Z KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO (KFS).
- Nazwa firmy: Avenhansen Sp. z o.o.
- Ulica i nr: ul. Podłącze 31
- Kod pocztowy: 30-218
- Miejscowość: Kraków
- Numer NIP: 6772295062