Teoria pomiaru i opracowanie wyniku pomiaru

O szkoleniu

Pojęcia metrologiczne według słownika VIM (International Vocabulary of Metrology). Układ jednostek miar SI i jego historia. Przedstawienie narodowych i międzynarodowych organizacji miar (struktura, zakres działania). Przedstawienie hierarchicznych układów sprawdzeń oraz polityka ILAC i PCA dotyczącej zapewnienia spójności pomiarowej. Omówienie czynności wzorcowania i świadectwa wzorcowania. Analiza świadectw wzorcowania pod kątem ich wiarygodności. Przedstawienie pojęcia spójności pomiarowej oraz metod szacowania i przedstawiania budżetu niepewności
z uwzględnieniem wytycznych EA4/02. Przykłady szacowania niepewności podczas pomiarów i wzorcowań. Opracowanie wyniku pomiarowego z uwzględnieniem informacji o błędach systematycznych i błędach związanych z wielkościami wpływającymi. Uwzględnienie właściwego sposobu zaokrąglania wyniku pomiaru i niepewności. Ocena wyniku pomiaru/wzorcowania z uwzględnieniem wytycznych ILAC i normy ISO 14253-1. Każda z części teoretycznych będzie zakończona ćwiczeniem.
Stosunek części teoretycznej do praktycznej to około 50%/50%.
Kto powinien wziąć udział?
Personel laboratoriów metrologicznych. Osoby zajmujące się nadzorowaniem, doborem wyposażenia pomiarowego i jego walidacją. Osoby zajmujące się pomiarami.

Program szkolenia

1. Jednostka miary, układ jednostek miary.
2. Definicje dotyczące pomiarów i przyrządów pomiarowych według słownika pojęć metrologicznych VIM.
3. Infrastruktura metrologiczna, międzynarodowe i narodowe organizacje metrologiczne (NMI, DI, OIML, BIPM, GUM, ILAC, PCA,.......),
4. Wzorce pomiarowe i ich hierarchiczny układ sprawdzeń.
5. Wzorcowanie i spójność pomiarowa (wytyczne ILAC i PCA).
6. Niepewność pomiarowa (niepewność standardowa, niepewność złożona, metoda A, metoda B, niepewność rozszerzona, budżet niepewności).
7. Opracowanie wyniku pomiaru (menzurand, zaokrąglanie wyniku, wartość zmierzona wielkości fizycznej, błędy systematyczne, błędy związane z wielkościami wpływającymi, wykorzystanie świadectw wzorcowania, przedstawienie wyniku pomiaru z uwzględnieniem niepewności pomiaru).
8. Ocena wyniku pomiaru – reguły orzekania o zgodności i niezgodności (wytyczne ILAC).trenerzy TQMsoft

Czas trwania

2 dni x 7 godzin

Prelegenci

trenerzy TQMsoft

Terminy i miejsca

To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

siedziba TQMsoft

31-231 Kraków

ul. Bociana 22a

woj. małopolskie

siedziba TQMsoft

31-231 Kraków

ul. Bociana 22a

woj. małopolskie

Rejestracja

Cena 1
pln
1 020
Cena zawiera:
  • certyfikat, materiały szkoleniowe, słodki poczęstunek, obiad, 3-miesięczne konsultacje po szkoleniu
Zapisz się

Organizator

TQMsoft
31-231 Kraków
Bociana 22a
woj. małopolskie
Od 1996 roku wspieramy naszych Klientów w doskonaleniu jakości i produktywności. Usprawniamy procesy Klientów dostarczając i wdrażając najwyższej klasy produkty i usługi. Pomagamy doskonalić kompetencje techniczne i osobiste pracowników różnych sz...
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

karta zgłoszenia

Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

TQMsoft
31-231 Kraków Bociana 22a
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!