Unijny kodeks celny i uproszczenia celne

O szkoleniu

Uproszczenia celne to rozwiązania, które unijny kodeks celny proponuje przedsiębiorcom by ułatwić obrót towarowy w handlu zagranicznym. Skracają one czas odprawy, zmniejszają liczbę dokumentów, formalności i kontroli celnych, wpływają na obniżenie kosztów związanych z importem i eksportem towarów.

Pozwolenia wydawane przez organy celne na wniosek przedsiębiorcy dotyczą:

 • AEO – upoważnionego przedsiębiorcy – przyznawany przedsiębiorstwom, które zapewniają bezpieczeństwo łańcucha dostaw z punktu widzenia operacji celnych. Status AEO to przywileje, takie jak mniejsza liczba kontroli dokumentów i kontroli fizycznych, łatwiejszy dostęp do uproszczeń celnych, lub obniżenie kwoty zabezpieczenia generalnego nawet do 0%.
 • upoważnionego nadawcy i odbiorcy w tranzycie unijnym – zgłoszenie celne towaru odbywa się z miejsca uznanego na terenie firmy. Nie ma konieczności przedstawiania towaru w urzędzie celnym, dzięki czemu czas odprawy celnej jest krótszy, a liczba formalności mniejsza.
 • upoważnionego nadawcy i odbiorcy w tranzycie unijnym – zgłoszenie celne towaru odbywa się z miejsca uznanego na terenie firmy. Nie ma konieczności przedstawiania towaru w urzędzie celnym, dzięki czemu czas odprawy celnej jest krótszy, a liczba formalności mniejsza.
 • uproszczonej procedury celnej (Wpis do rejestru zgłaszającego) – zgłoszenie towaru do odprawy celnej importowej odbywa się w formie skróconej z miejsca uznanego na terenie firmy, co przyspiesza zwolnienie towaru, obniża koszty dostawy i liczbę kontroli celnych, a także przesuwa czas spłaty należności celnych.
 • upoważnionego eksportera (deklaracja eksportera na fakturze) – upoważnia do potwierdzania preferencyjnego pochodzenia produktów firmy w formie deklaracji na fakturze eksportowej dzięki czemu odbiorca towaru będzie zwolniony z cła w imporcie.
 • miejsca uznanego do odpraw celnych na terenie firmy – miejsce uznane służy do przedstawiania towarów do odprawy celnej w miejscu innym niż siedziby urzędów celnych. Pozwala skrócić czas odprawy. Miejsca uznane wymagają pozwolenia na zabezpieczenie generalne.
 • zabezpieczenia generalnego do procedury celnej – daje gwarancję, że należności celne zostaną zapłacone. Termin spłaty należności celnych od towarów objętych procedurą dopuszczenia do obrotu wynosi do 10 dni od daty odprawy celnej.
 • uproszczonej procedury VAT (33a) – pozwala na bezgotówkowe rozliczenie podatku VAT od importu w deklaracji VAT składanej 25 dnia następnego miesiąca.

Celem szkolenia jest zaprezentowanie uczestnikom przewidzianych w przepisach prawa celnego, tj. unijnego kodeksu celnego oraz rozporządzeń delegowanego i wykonawczego, nowych rozwiązań uproszczenia formalności celnych w międzynarodowym łańcuchu dostaw.

Dlaczego warto wziąć udział?

Uczestnicy szkolenia “Unijny kodeks celny i uproszczenia celne” dowiedzą się:

 • jakie rodzaje uproszczeń są możliwe do wprowadzenia w firmie,
 • jak w praktyce wygląda postępowanie związane ze złożeniem wniosku oraz uzyskaniem pozwolenia,
 • w jakim przypadku i w jaki sposób prowadzić ewidencję procedur celnych i uproszczeń,
 • w jakich terminach i w jaki sposób rozliczać się z urzędem celnym.

Dowiedz się więcej na temat praktycznego zastosowania przewidzianych w unijnym kodeksie celnym uproszczeń celnych, dzięki którym usprawnisz procesy celne w firmie, zmniejszysz ilość wymaganych formalności i dokumentów, skrócisz czas odprawy oraz poprawisz wizerunek firmy we współpracy z organami celno-skarbowymi.

Kto powinien wziąć udział?

Szkolenie skierowane jest do wszystkich pracowników firm logistycznych i produkcyjnych związanych z prawem celnym w międzynarodowym łańcuchu dostaw (działu zakupów, sprzedaży, logistyki, księgowości, obsługi celnej).

Program szkolenia

PROGRAM szkolenia “Unijny kodeks celny i uproszczenia celne“:

MODUŁ 1 – RODZAJE UPROSZCZEŃ UNIJNEGO KODEKSU CELNEGO

MODUŁ 2 – WARUNKI UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH UPROSZCZEŃ

MODUŁ 3 – KWESTIONARIUSZ SAMOOCENY PRZEDSIĘBIORCY

MODUŁ 4 – ZASADY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU UBIEGANIA SIĘ O UPROSZCZENIA

MODUŁ 5 – ZARZĄDZANIE POZWOLENIAMI NA UPROSZCZENIA

Czas trwania

9:00 - 15:00

Prelegenci

Agnieszka Kowalska
Agnieszka Kowalska Business Training

Autorka nowatorskich szkoleń z prawa celnego w branży produkcyjnej. Pomaga firmom uzyskać kontrolę nad procesami celnymi i oszczędzać dzięki uproszczeniom celnym i AEO. Uważa, że wyższa świadomość celna pracowników, to lepsza obsługa klienta oraz sprawniejsze i bardziej nowoczesne przedsiębiorstwo. Dlatego prowadzi szkolenia z prawa celnego, na których uczy pracowników jak rozumieć przepisy prawa celnego i wykorzystywać je, by skrócić czas odprawy celnej, uprościć procesy celne oraz zapewnić poprawność dokumentacji celnej.

Terminy i miejsca

To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

ClickMeeting
MS Teams

Rejestracja

750
750
+23% VAT
Cena zawiera:
 • udział w zajęciach
 • materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej
 • certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
Zapisz się

Organizator

Agnieszka Kowalska Business Training
37-450 Stalowa Wola
ul. Popiełuszki 38/14
woj. podkarpackie
Specjalizujemy się w prawie celnym w praktyce i jesteśmy gotowi pomóc Ci poruszać się po skomplikowanym świecie przepisów importowych i eksportowych. W Agnieszka Kowalska Business Training wierzymy, że edukacja jest kluczem do sukcesu. Dlatego ofe...
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

Podczas wypełniania formularza rejestracji zaznacz opcję "Oświadczam, że udział będzie finansowany ze środków publicznych, proszę o wystawienie faktury z zerową stawką VAT."

Jeśli potrzebujesz zarejestrować organizatora w wewnętrznym systemie zamówień możesz zrobić to na dwa sposoby. W trakcie wypełniania zgłoszenia w polu Uwagi przekaż tą informację - opiekun szkolenia skontaktuje się w celu dopełnienia formalności. Możesz to również zrobić samodzielnie z użyciem poniższych danych:
 • Nazwa firmy: Agnieszka Kowalska Business Training
 • Ulica i nr: ul. Popiełuszki 38/14
 • Kod pocztowy: 37-450
 • Miejscowość: Stalowa Wola
 • Numer NIP: 8652219705

Najszybszym sposobem kontaktu z organizatorem i uzyskania dodatkowych informacji jest wypełnienie formularza kontaktowego. Możesz też zadzwonić do organizatora.
Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

Agnieszka Kowalska Business Training
37-450 Stalowa Wola ul. Popiełuszki 38/14
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!