O szkoleniu
Uproszczenia celne to rozwiązania, które unijny kodeks celny proponuje przedsiębiorcom by ułatwić obrót towarowy w handlu zagranicznym. Skracają one czas odprawy, zmniejszają liczbę dokumentów, formalności i kontroli celnych, wpływają na obniżenie kosztów związanych z importem i eksportem towarów.
Pozwolenia wydawane przez organy celne na wniosek przedsiębiorcy dotyczą:
- AEO – upoważnionego przedsiębiorcy – przyznawany przedsiębiorstwom, które zapewniają bezpieczeństwo łańcucha dostaw z punktu widzenia operacji celnych. Status AEO to przywileje, takie jak mniejsza liczba kontroli dokumentów i kontroli fizycznych, łatwiejszy dostęp do uproszczeń celnych, lub obniżenie kwoty zabezpieczenia generalnego nawet do 0%.
- upoważnionego nadawcy i odbiorcy w tranzycie unijnym – zgłoszenie celne towaru odbywa się z miejsca uznanego na terenie firmy. Nie ma konieczności przedstawiania towaru w urzędzie celnym, dzięki czemu czas odprawy celnej jest krótszy, a liczba formalności mniejsza.
- upoważnionego nadawcy i odbiorcy w tranzycie unijnym – zgłoszenie celne towaru odbywa się z miejsca uznanego na terenie firmy. Nie ma konieczności przedstawiania towaru w urzędzie celnym, dzięki czemu czas odprawy celnej jest krótszy, a liczba formalności mniejsza.
- uproszczonej procedury celnej (Wpis do rejestru zgłaszającego) – zgłoszenie towaru do odprawy celnej importowej odbywa się w formie skróconej z miejsca uznanego na terenie firmy, co przyspiesza zwolnienie towaru, obniża koszty dostawy i liczbę kontroli celnych, a także przesuwa czas spłaty należności celnych.
- upoważnionego eksportera (deklaracja eksportera na fakturze) – upoważnia do potwierdzania preferencyjnego pochodzenia produktów firmy w formie deklaracji na fakturze eksportowej dzięki czemu odbiorca towaru będzie zwolniony z cła w imporcie.
- miejsca uznanego do odpraw celnych na terenie firmy – miejsce uznane służy do przedstawiania towarów do odprawy celnej w miejscu innym niż siedziby urzędów celnych. Pozwala skrócić czas odprawy. Miejsca uznane wymagają pozwolenia na zabezpieczenie generalne.
- zabezpieczenia generalnego do procedury celnej – daje gwarancję, że należności celne zostaną zapłacone. Termin spłaty należności celnych od towarów objętych procedurą dopuszczenia do obrotu wynosi do 10 dni od daty odprawy celnej.
- uproszczonej procedury VAT (33a) – pozwala na bezgotówkowe rozliczenie podatku VAT od importu w deklaracji VAT składanej 25 dnia następnego miesiąca.
Celem szkolenia jest zaprezentowanie uczestnikom przewidzianych w przepisach prawa celnego, tj. unijnego kodeksu celnego oraz rozporządzeń delegowanego i wykonawczego, nowych rozwiązań uproszczenia formalności celnych w międzynarodowym łańcuchu dostaw.
Uczestnicy szkolenia “Unijny kodeks celny i uproszczenia celne” dowiedzą się:
- jakie rodzaje uproszczeń są możliwe do wprowadzenia w firmie,
- jak w praktyce wygląda postępowanie związane ze złożeniem wniosku oraz uzyskaniem pozwolenia,
- w jakim przypadku i w jaki sposób prowadzić ewidencję procedur celnych i uproszczeń,
- w jakich terminach i w jaki sposób rozliczać się z urzędem celnym.
Dowiedz się więcej na temat praktycznego zastosowania przewidzianych w unijnym kodeksie celnym uproszczeń celnych, dzięki którym usprawnisz procesy celne w firmie, zmniejszysz ilość wymaganych formalności i dokumentów, skrócisz czas odprawy oraz poprawisz wizerunek firmy we współpracy z organami celno-skarbowymi.
Szkolenie skierowane jest do wszystkich pracowników firm logistycznych i produkcyjnych związanych z prawem celnym w międzynarodowym łańcuchu dostaw (działu zakupów, sprzedaży, logistyki, księgowości, obsługi celnej).
Program szkolenia
PROGRAM szkolenia “Unijny kodeks celny i uproszczenia celne“:
MODUŁ 1 – RODZAJE UPROSZCZEŃ UNIJNEGO KODEKSU CELNEGO
MODUŁ 2 – WARUNKI UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH UPROSZCZEŃ
MODUŁ 3 – KWESTIONARIUSZ SAMOOCENY PRZEDSIĘBIORCY
MODUŁ 4 – ZASADY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU UBIEGANIA SIĘ O UPROSZCZENIA
MODUŁ 5 – ZARZĄDZANIE POZWOLENIAMI NA UPROSZCZENIA
Czas trwania
9:00 - 15:00
Prelegenci
Autorka nowatorskich szkoleń z prawa celnego w branży produkcyjnej. Pomaga firmom uzyskać kontrolę nad procesami celnymi i oszczędzać dzięki uproszczeniom celnym i AEO. Uważa, że wyższa świadomość celna pracowników, to lepsza obsługa klienta oraz sprawniejsze i bardziej nowoczesne przedsiębiorstwo. Dlatego prowadzi szkolenia z prawa celnego, na których uczy pracowników jak rozumieć przepisy prawa celnego i wykorzystywać je, by skrócić czas odprawy celnej, uprościć procesy celne oraz zapewnić poprawność dokumentacji celnej.
Terminy i miejsca
To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Organizator

Najczęściej zadawane pytania
- Nazwa firmy: Agnieszka Kowalska Business Training
- Ulica i nr: ul. Popiełuszki 38/14
- Kod pocztowy: 37-450
- Miejscowość: Stalowa Wola
- Numer NIP: 8652219705
Masz pytania? Napisz do nas
