O szkoleniu
Zapraszamy na szkolenie, które dedykowane jest wykonawcom w dziedzinie branży medycznej. Ekspert na praktycznym kursie pokażę jak tworzyć i składać zwycięskie oferty oraz nie popełniać błędów na podstawie najnowszego orzecznictwa KIO w 2023 roku.
Na specjalnym kursie, dowiesz się:
- Kiedy zamawiającemu wolno zmienić treść zawartej umowy i jakie zmiany do umów na zamówienia medyczne wnoszą zmiany wynikające z ustawy z dnia 7 października 2022 r.
- Kiedy wnioskujemy o dostęp do dokumentów w oparciu o ustawę PZP, a kiedy o ustawę o dostępie do informacji publicznej?
- O zmianie i wyjaśnieniu SWZ
- Opisie przedmiotu zamówienia na produkty medyczne
- Jak wygląda prawo opcji w orzecznictwie
- O zasadzie jawności w praktyce
Przyjdź i skorzystaj z profesjonalnej wiedzy trenera, która z pewnością ułatwi Ci codzienną pracę!
Zapraszamy na szkolenie skierowane dla wykonawców zamówień publicznych z branży medycznej.
Program szkolenia
Kiedy zamawiającemu wolno zmienić treść zawartej umowy i jakie zmiany do umów na zamówienia medyczne wnoszą zmiany wynikające z ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców:
- Jako postępować, gdy rosną ceny i skacze inflacja – czy zamawiający może zaakceptować podwyższenie wynagrodzenia wykonawcy w zawartej umowie ze względu na aktualny poziom inflacji?
- Co to są zmiany istotne?
- Dodatkowe dostawy, usługi zlecane w formie aneksu do umowy;
- Zmiany na skutek okoliczności niemożliwych do przewidzenia - kiedy zmiana jest konieczna, czy można w ramach aneksu zmienić tylko wynagrodzenie?
- Zmiany niskowartościowe;
- Wymagane klauzule materiałowo-kosztowe w umowach dotyczących zamówień medycznych zawieranych na okres dłuższy niż 6 miesięcy
- Jaki poziom zmiany cen materiałów i kosztów musi przewidzieć Zamawiający?
- Czy Zamawiający zobowiązany jest uwzględnić 100% rekompensatę zmiany cen materiałów i kosztów?
- Sposoby zmiany cen materiały i kosztów;
- Co to jest sposób określenia wpływu zmiany cen materiałów i kosztów na koszt wykonania zamówienia?
- Czy Zamawiający może zrezygnować z zapisów dotyczących waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy w przypadku umowy zawartej na okres dłuższy niż 6 miesięcy, jeżeli ze względu na ich specyfikę uzna to za zbędne?
- Czy określenie terminu pierwszej waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy po upływie 6 miesięcy od zawarcia umowy lub jej zakończeniu jest dopuszczalne?
- Wysokość maksymalnego poziomu kar umownych – czy poziom rażąco wygórowany jest dopuszczalny czy świadczy o próbie ominięcia przepisów ustawy?
- Relacja pomiędzy art. 48 ustawy z dnia 7 października 2022 r., a art. 455 ust. 1 pkt 4 ustawy PZP – co daje art. 48 czego nie dawał art. 455. ust 1 pkt 4 ustawy PZP?
- Aneksujemy kontrakt - omówienie przesłanek umożliwiających dokonywanie zmian zawartej umowy.
Zasada jawności w praktyce:
- Dokumentacja postępowania – czym jest protokół, a czym załączniki i jakie to ma znaczenie dla obowiązku ich udostępnienia?
- Zasada udostępniania dokumentów z postępowania – forma, termin i sposób;
- Ograniczenia jawności w tym informacje stanowiące tajemnice przedsiębiorstwa – jawność danych osobowych oraz czy zamawiający może wezwać wykonawcę do uzupełnienia dowodów potwierdzających, iż zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa?
- Kiedy wnioskujemy o dostęp do dokumentów w oparciu o ustawę PZP, a kiedy o ustawę o dostępie do informacji publicznej?
- Wartość zamówienia, a kwota jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia – różnice, znaczenie i moment ich ujawnienia?
Zmiana i wyjaśnienie SWZ:
- Wniosek o wyjaśnienie treści SWZ – jak sporządzić, kiedy i do kiedy zamawiający musi udzielić odpowiedzi na zadane pytanie, czy złożonym wnioskiem mogę domagać się zmiany parametrów opisanej PZ aparatury i czy odpowiedź „zgodnie z SWZ” jest w ogóle wyjaśnieniem Specyfikacji?
- Zmiana SWZ – kiedy najpóźniej może być dokonana, dlaczego Zamawiający nie może podzielić jednego pakietu leków na większą ilość części po wszczęciu postępowania i czy nieuwzględnienie zmiany w formularzu ofertowym stanowi podstawę do odrzucenia oferty?
Opis przedmiotu zamówienia na produkty medyczne:
- Co oznacza „uczciwa konkurencja” i kiedy opis przedmiotu jej nie spełnia?
- Użycie znaków towarowych, patentów i pochodzenia konkretnego produktu – możliwości i ograniczenia;
- Wizja lokalna, a wymóg opisu przedmiotu:
- informacje dotyczące przeprowadzenia przez wykonawcę wizji lokalnej, jeżeli zamawiający przewiduje możliwość albo wymaga złożenia oferty po odbyciu wizji lokalnej lub sprawdzeniu tych dokumentów.
- czy obowiązek przeprowadzenia wizji lokalnej może zastąpić poszczególne elementy opisu przedmiotu zamówienia i zmusić wykonawcę do oferowania aparatury od wyłącznie dotychczasowych producentów?
- jakie są konsekwencje złożenia oferty bez odbycia wizji lokalnej w przypadku, gdy była ona wymagana?
Wybrane zagadnienia w najnowszym orzecznictwie KIO:
- Przedmiotowe środki dowodowe – czy karta katalogowa lub zaświadczenie o wpisie do Rejestru wyrobów medycznych składany w okolicznościach art. 107 ust 2 (na wezwanie zamawiającego) może być wystawiony po terminie składania ofert?
- Wezwanie do ponownego złożenia, uzupełnienia lub poprawienia podmiotowego środka dowodowego – czy zamawiający może wyznaczać Wykonawcy dowolny termin na zrealizowanie wezwania, różne terminy wyznaczane różnym Wykonawcom i dopuszczalność zmiany pierwotnie wyznaczonego terminu na wniosek Wykonawcy?
- Wyjaśnianie treści oferty – kiedy wezwanie do tej czynności jest uprawnieniem, a kiedy obowiązkiem i jakie są najczęściej popełniane błędy zamawiających związane z otrzymaną odpowiedzią?
- Oferta dodatkowa w trybie podstawowym z możliwymi negocjacjami – czy oferta jest mniej korzystna niż podstawowa, jeżeli zmienione elementy pozwalają uzyskać lepszy bilans punktów we wszystkich kryteriach pomimo pogorszenia propozycji w jednym z nich oraz czy poprawiając ofertę w kryterium cena wykonawca może zarówno podnieść jak i obniżyć ceny niektórych pozycji formularza cenowego na leki przy jednoczesnym obniżeniu ceny razem?
- Znaczenie kryterium poza cenowego – czy zamawiający może dowolnie kształtować wagę kryteriów jakościowych?
- Prawo opcji w orzecznictwie:
- Czy w postępowaniu o zamówienie z prawem opcji, w przypadku badania rażąco niskiej ceny należy wyjaśniać cenę za zamówienie podstawowe, czy też cenę za opcję?
- Czy realizacja zamówienia opcjonalnego może przekraczać 4 lata?
- W jakim terminie po zawarciu umowy winno być złożone oświadczenie Zamawiającego w sprawie skorzystania z prawa opcji?
- Czy warunki udziału w postępowaniu winny być proporcjonalne do przedmiotu zamówienia podstawowego, czy także do przedmiotu zamówienia opcjonalnego?
- Czy opcja może być większa od zamówienia podstawowego?
- Czy wykonawca może odmówić realizacji opcji?
- Wznowienia zamówienia:
- Co to są wznowienia i jaka jest różnica pomiędzy wznowieniami, a prawem opcji?
- Czy Wykonawca należycie wykonujący zamówienie może domagać się realizacji wznowienia skoro było przewidziane w dokumentach zamówienia?
- Wadium:
- Czy gwarancja bądź poręczenie ważne do upływu terminu związania ofertą może skutkować odrzuceniem oferty?
- Czy Zamawiający może żądać w treści SWZ zawarcia w dokumencie wadialnym klauzuli umożliwiającej skuteczne zgłaszanie roszczeń po upływie terminu związania ofertą?
- Pełnomocnictwo do podpisania wadium – czy należy przedkładać na żądania Zamawiającego?
- Wniosek o zwrot wadium – jakie niesie konsekwencje dla Wykonawcy?
- Przelew pieniędzy tytułem wadium i niezłożenie oferty w postępowaniu – ile czasu ma Zamawiający na przelew zwrotny?
Ocena podmiotowa Wykonawcy:
- Kiedy można skorzystać z zasobu podmiotu trzeciego przy wykazywaniu spełniania warunków udziału w postępowaniu – co musi zawierać zobowiązanie, jak wykazać realność udostępnienia doświadczenia i ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej;
- Warunki w odniesieniu do wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia i obowiązek złożenia oświadczenia, z którego wynika podział prac pomiędzy wykonawców;
- Dlaczego nie zawsze i nie wszędzie składając ofertę wspólną z innym wykonawcą Zamawiający oceni spełnianie przez nas warunków udziału w postępowaniu łącznie?
- Post kwalifikacja jako standardowy sposób weryfikacji zdolności wykonawcy do wykonania zamówienia – wariant minimalny, pośredni i unijny;
- Dlaczego zamawiający nie może samodzielnie dokonać oceny wykonawcy w oparciu o złożone wraz z ofertą (bądź pozostające w jego dyspozycji z innego postępowania) czy też ściągnięte ze stron internetowych podmiotowe środki dowodowe?
- Ogłoszenie o wykonaniu umowy – czy może stanowić źródło informacji zastępujące dokument potwierdzający należyte wykonanie zamówienia?
- Czy doświadczenie zdobyte przy realizacji kontraktu w danej placówce służby zdrowia wymaga przedstawienia w kolejnym postepowaniu prowadzonym przez tego samego Zamawiającego dokumentu potwierdzającego należyte wykonanie dostawy/usługi?
- Stosowanie ustawy sankcyjnej oraz unijnego rozporządzenia Rady (UE) 833/2014 w postępowaniu o udzielenie zamówienia na dostawy i usługi medyczne.
Badanie ofert:
- Wyjaśnienia rażąco niskiej ceny – co zawrzeć, czego unikać na co zwracać uwagę?
- Omyłki w ofercie – jakie omyłki ma poprawić Zamawiający i jaki jest dopuszczalny zakres korekty?
Czas trwania
Prelegenci
ŁUKASZ CZABAN
Trener zamówień publicznych od 2004 roku, na koncie: setki szkoleń, tysiące godzin wykładowych z zamówień publicznych.
W latach 2008-2009 uczestnik obrad Komisji Gospodarki nad nowelizacją ustawy – autor poprawki. Prowadził autorskie wykłady w na Podyplomowych Studiach Zamówień Publicznych w Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach, Studium Zamówień Publicznych.
Terminy i miejsca
To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowo-konferencyjne
- certyfikat uczestnictwa
- serwis obiadowy
- Aplikację mobilną z nową ustawą Pzp na system Android i iOS; dostęp do EduStrefy;
- Rozwiń
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowo-konferencyjne
- certyfikat uczestnictwa
- Aplikację mobilną z nową ustawą Pzp na system Android i iOS; dostęp do EduStrefy;
- Rozwiń
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Organizator

Najczęściej zadawane pytania
Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia dostępnego na górze strony. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się, aby potwierdzić zgłoszenie i przekazać wszystkie informacje organizacyjne.
Masz pytania? Napisz do nas
