Zarządzanie i obrót paletami. Standardy EPAL, UIC, EUR

O szkoleniu

Szkolenie "Zarządzanie i obrót paletami w standardzie EPAL, UIC, EUR" umożliwia zdobycie wiedzy jak organizować gospodarkę paletową dla palet EPAL/EUR, kiedy wybrać rozwiązania alternatywne np. poole kolorowe (CHEP, LPR, IPP) lub używać palet jednorazowych. Jak opisać i wdrażać procedury oraz współpracę w łańcuchu dostaw i poszczególnych działach w procesie? Dzięki temu można wdrożyć najwłaściwszy model biznesowy i najkorzystniej zarządzać procesem produkcji i dystrybucji. Wiedza pozwoli zmniejszyć ryzyko biznesowe oraz utrzymać poziomu obsługi klienta.

Nie ma obecnie procesu, w którym nie pojawiałaby się paleta transportowa. Na rynku polskim to ilość około 50-60 mln sztuk, co daje olbrzymią wartość 1.2-1.5 mld złotych. Corocznie jest dokupowane ok. 10 mln palet nowych o wartości ok. 0,25 mld złotych.

Co istotne najczęściej używana paleta jest własnością producenta i wszystkie ryzyka dotyczące tej palety bierze on na siebie. Z reguły jest to paleta "biała" o standardzie EUR i/lub EPAL. Z paletami jest jeden podstawowy problem - planowanie powinno być przewidywalne nawet obarczone określonym ryzykiem. Niestety w przypadku palet często ciężko jest wyszacować te ryzyko. Jak w sposób transparentny i skuteczny kontrolować koszty gospodarki paletowej?

Szkolenie ma na celu przekazać i uaktualnić wiedzę w zakresie gospodarki paletami, optymalizacji dotychczasowych rozwiązań, ale również zapoznać z najnowszymi rozwiązaniami stosowanymi dla pooli paletowych.

Zaufanie, wiarygodność, otwartość i dzielenie się informacją to dla łańcucha dostaw kluczowe zasady i umiejętności, które muszą zostać jak najszybciej wdrażane w każdej organizacji. Symbolika "marchewki" jest ważniejsza, ale trzeba również wiedzieć jak zapewnić sobie, aby ryzyko było dokładnie wyszacowane.
Dlaczego warto wziąć udział?

Celem jest zmniejszenie strat oraz zwiększenie rotacji oczywiście przy zachowaniu wymogów przepływu produktu (produkcja, logistyka, magazyn, dystrybucja) oraz poziomu obsługi klienta.

SZKOLENIE Z ZARZĄDZANIA I OBROTEM PALETAMI POZWOLI NA ZDOBYCIE NASTĘPUJĄCYCH UMIEJĘTNOŚCI:

 • wyboru optymalnych rozwiązań decyzyjnych (planowanie przepływów Wybór systemu paletowego),
 • weryfikacji zadań, tworzenia i wdrażania procedur i standardów,
 • wdrożenia prawidłowej komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej w procesie wymiany palet (procedury wewnętrzne, współpraca z operatorami logistycznymi),
 • doboru i weryfikacji personelu dla działań w procesie produkcji,
 • kreatywnego podejście do realizowanych zagadnień.

W TRAKCIE SZKOLENIA UCZESTNICY ZDOBĘDĄ WIEDZĘ:

 • ogólną i aktualną wiedzę w zakresie prawidłowych zasad organizacji procesów dystrybucji produktów na paletach,
 • w zakresie zasad identyfikacji i weryfikacji palet EUR/EPAL,
 • na temat alternatywnych w stosunku do EUR/EPAL systemów wymiany palet,
 • jak przeprowadzić optymalizacji działań i kosztów w zakresie palet w założeniu win/win dla podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw.
Kto powinien wziąć udział?

Szkolenie "Zarządzanie i Obrót Paletami w Standardzie EPAL, UIC, EUR" adresowane jest do wszystkich osób zarządzających i bezpośrednio uczestniczących w procesach wykorzystujących palety a w szczególności do osób kształtujących politykę paletową w organizacji lub bezpośrednio zarządzającymi wymianą i weryfikacją palet.

Szkolenie wskazane jest dla kadry zatrudnionej na każdym poziomie zarządczym i operacyjnym. Szkolenie w sposób praktyczny ma poszerzyć wiedzę pracowników odpowiadających za zarządzanie gospodarką paletową i przepływem palet.

Program szkolenia

1. WŁAŚCIWIE O WSZYSTKIM, CZYLI JAK W ŁAŃCUCHU DOSTAW Z WYKORZYSTANIEM PALET ZAPLANOWAĆ I KONTROLOWAĆ PROCES DYSTRYBUCJI I PRODUKCJI

 • Paleta logistyczna przedmiot czy podmiot w łańcuchu dostaw
 • Gospodarka paletowa, jako ważny czynnik poziomu obsługi klienta
 • Organizacja produkcji, priorytety produkcyjne i dystrybucyjne - jak planować potrzeby paletowe - rozwiązanie najprostsze czy najtańsze?
 • Współpraca różnych działów w zakresie zwiększenia ilości rotacji palety?
 • Rola palety w planowaniu zapasów w oparciu o S&OP (sale & operations plaining)
 • Racjonalizacja, optymalizacja i transparentność kosztów obrotu palet

2. FILOZOFIA I GENEZA NOWOCZESNYCH SYSTEMÓW ZARZĄDZANIA GOSPODARKĄ PALETOWĄ OD PALETY JEDNORAZOWEJ PO POOLE ZAMKNIĘTE

 • Paleta drewniana kolejne etapy rozwoju - funkcjonalność jest najważniejsza
 • Geneza palety w Polsce - PKP, UIC, EPAL - standardy niedoceniana wartość
 • Paleta własna czy wynajęta - poole paletowe otwarte i zamknięte
 • Przegląd polli paletowych dostępnych na rynku - zalety i wady
 • Wdrażanie systemu paletowego ewolucja czy rewolucja rozwiązań - krok czy skok?
 • Jak analizować zależności organizacyjne i kosztowe przy wprowadzenia określonego rozwiązania dla poolu paletowego
 • Czy system "dokładnie na czas" – JIT (just in time) jest możliwy dla palet?
 • Elementy SMED i POKA-YOKE, czas to pieniądz a pomyłka czy zatrzymanie produkcji jest czasochłonne
 • Koncepcja Vested Outsourcing - a może transakcje zamienić na relacje?

3. ZASADY WERYFIKACJI PALET W ŁAŃCUCHU DOSTAW - UMIEJĘTNOŚĆ POWIĄZANIA TEORII I PRAKTYKI

 • Co jest najistotniejsze w procesie praktycznej weryfikacji palet
 • Karty paletowe wersja V, jako vademecum doświadczeń wielu uczestników łańcucha dostaw – ich interpretacja w praktyce
 • Monitorowanie procesu - dotkniesz a zrozumiesz

4. STRATY W ORGANIZACJI - ZYSK POPRZEZ REDUKCJĘ I OGRANICZANIE STRAT PALET WYMIENNYCH - "MUDA" JAK ZAMULENIE

 • Zaangażowanie pracowników, jako jeden z najważniejszych elementów procesu
 • Analiza rentowność i współpracy z poszczególnymi podmiotami w kontekście strat paletowych

5. UMOWY O WSPÓŁPRACY I UMOWY LOGICZNE DZIAŁANIA ZAPOBIEGAJĄCE W ZAKRESIE STRATY PALET - WŁAŚCIWE ZAPISY

6. OCENA WDROŻENIA NOWOCZESNYCH ROZWIĄZAŃ W OBSZARACH KORZYŚCI

 • Jakości produktów
 • Satysfakcji i poziomu obsługi klienta
 • Poziomu i przepływu zapasów

7. STUDIUM PRZYPADKÓW I ANALIZA RZECZYWISTYCH ROZWIĄZAŃ

 • Dyskusja, case study, benchmarking - my a inni?

Czas trwania

1 dzień

Prelegenci

KRZYSZTOF WIAK

Trener - Praktyk. Ekspert w zakresie zarządzania logistyką, dystrybucją, zarządzania projektami, customer service i eksportem. Menedżer wyższego szczebla z ponad 20 letnim doświadczeniem zawodowym. Specjalizuje się również w wykorzystaniu narzędzi project managementu, lean managementu do optymalizacji i zwiększania efektywności działań managerskich i biznesowych.

Karierę zawodową rozpoczynał w 1989 roku od stanowiska koordynatora biura handlowego w polsko-szwedzkiej firmie dystrybucyjnej działającej na rynku FMCG. W latach 1992 - 2006 związany zawodowo z ZT "Kruszwica" S.A. (część koncernu Bunge) zajmował stanowiska kierownicze związane z marketingiem i sprzedażą. Od 2000 roku Kierownik działu obsługi klienta zarządzał logistyka dystrybucji i logistyka magazynową (wolumen 50 tys. palet), odpowiadała za całość zagadnień współpracy z operatorami logistycznymi, wdrażanie systemu komunikacji wewnętrznej i inne.

W latach 2007 - 2009 pełnił funkcję Kierownika ds. Logistyki w OKT Polska, a następnie Dyrektora ds. Rozwoju w firmie EUROPAL. W OKT było to min. kompleksowa zarządzanie magazynem wysokiego składowania z procesami magazynowania, kompletacji i dystrybucji. W Europalu zajmował się gospodarką paletową w oparciu o sieć franczyzową .

Od 2009 roku związany Laboratoriami Natury Sp. z o.o liderze produkcji suplementów (obecnie część koncernu Maabarot) diety. Na początku jako Manager Klienta Kontraktowego a następnie Export Manager. Realizował projekty związane z kontraktacją złożoną (produkcja i logistyka kontraktowa) a następnie projektami eksportowymi Litwa, Czechy, Słowacja Węgry. Obecnie zarządzając spółkami zależnymi Laboratoria Natury na terenie Czech, Słowacji i Węgier odpowiada za kompleksowe zarządzeniami tymi spółkami w zakresie rozwoju sprzedaży i dystrybucji, logistyki, optymalizacji kosztów.

Projekty realizowane przez niego przynosiły i przynoszą znaczące efekty w pozyskaniu nowych klientów i oszczędnościach związanych z optymalizacją procesu obsługi klienta i supply chain.

Absolwent Akademii Techniczno- Rolniczo w Bydgoszczy. Ukończył studia podyplomowe "Zarządzanie Logistyczne" w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu oraz studia podyplomowe "Marketing Żywności" wAkademii Ekonomicznej w Poznaniu. Trener współpracujący B&O NAVIGATOR Firma Szkoleniowa.

Terminy i miejsca

To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

Wymagany komputer z dostępem do internetu.

Rejestracja

Cena standardowa
za osobę
960
+23% VAT
Cena zawiera:
 • udział w zajęciach
 • materiały szkoleniowe
 • certyfikat uczestnictwa
Dostępne zniżki:
 • 10% przy zgłoszeniu min. 2 osób
Zapisz się
Cena promocyjna
za osobę w ramach projektu "Profesjonalny Indywidualista".
550
+23% VAT
Cena zawiera:
 • udział w zajęciach
 • materiały szkoleniowe
 • certyfikat uczestnictwa
Zapisz się

Organizator

B&O NAVIGATOR Firma Szkoleniowa Sp. z o.o.
03-257 Warszawa
Echa Leśne 27C
woj. mazowieckie
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia dostępnego na górze strony. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się, aby potwierdzić zgłoszenie i przekazać wszystkie informacje organizacyjne.

Najszybszym sposobem kontaktu z organizatorem i uzyskania dodatkowych informacji jest wypełnienie formularza kontaktowego. Możesz też zadzwonić do organizatora.
Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

B&O NAVIGATOR Firma Szkoleniowa Sp. z o.o.
03-257 Warszawa Echa Leśne 27C
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!