Zgłoszenia SENT w międzynarodowym przemieszczaniu odpadów – nowy obowiązek od 22.02.2022

O szkoleniu

Zagadnienia omawiane w trakcie szkolenia: międzynarodowe przemieszczanie odpadów z listy „zielonej”, procedury informacyjne, śledzenie odpadów w systemie SENT, co to jest lista zielona i jakie odpady się na niej znajdują, jak potwierdzić przetwarzanie odpadów, jak zorganizować oraz dokumentować transport i tranzyt odpadów po zmianach w systemie SENT, odpowiedzialność związana jest z międzynarodowym przemieszczaniem odpadów.

Od 22 lutego 2022 roku przywóz do Polski oraz tranzyt przez teren Polski wszystkich rodzajów odpadów podlega rejestracji w systemie SENT.

W związku z dużą ilością nielegalnych transportów odpadów zarówno na tereny Polski, jak i poza Polskę, wprowadzono przepisy, które pozwoliły na zwiększenie kontroli w tym zakresie.

Nowe obowiązki oraz nowe sankcje karne zostały wprowadzone przez Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 178).

Podmioty, które zobowiązane są do dokonania zgłoszenia muszą zarejestrować się na elektronicznej platformie PUESC Ministerstwa Finansów.

Przestrzeganie przepisów prawa jest koniecznością, a brak wiedzy w tym zakresie może skutkować bardzo wysokimi karami.
Dlaczego warto wziąć udział?

Cel szkolenia:

Przekazanie uczestnikom wiedzy, kwalifikacji i praktycznych umiejętności stosowania przepisów ustawy o odpadach, międzynarodowym przemieszczaniu odpadów, transporcie odpadów i innych.

Przybliżenie przepisów, odpowiednio dla podmiotów odbierających odpady oraz przewoźników odpadów:

 • jakie przepisy ich obowiązują w momencie rozpoczęcia przewozu odpadów,
 • obowiązki w zakresie dokonania zgłoszenia przewozu, jego uzupełnienia i aktualizacji,
 • zobowiązanie przewoźnika do zapewnienia przekazywania danych geolokalizacyjnych, a kierującego do posiadania numeru referencyjnego oraz uruchomienia lokalizatora,
 • konsekwencje niespełnienia tych wymagań.

Korzyści z udziału w szkoleniu:

 • szkolenie przybliży najnowsze zmiany w prawie i możliwości najlepszego przygotowania się do nich,
 • udział w szkoleniu pozwoli uczestnikom na zdobycie cennych praktycznych umiejętności - dzięki aktywnym warsztatom realizowanym w kameralnych grupach,
 • uczestnicy mają możliwość konsultowania indywidualnych problemów, z którymi spotykają się w swojej pracy.
Kto powinien wziąć udział?

Szkolenie kierujemy do pracowników firm objętych nowym obowiązkiem. tj. do organizatorów przemieszczeń, pośredników w obrocie odpadami, firm transportowych oraz odbiorców odpadów z listy zielonej.

W szczególności zainteresowani będą:

 • specjaliści ds. ochrony środowiska,
 • specjaliści ds. gospodarki odpadami,
 • sprzedawcy, pośrednicy w obrocie odpadami i surowcami wtórnymi,
 • podmioty transportujące odpady,
 • osoby zajmujące się kwestiami środowiskowymi oraz sporządzające sprawozdania środowiskowe,
 • wszystkie osoby zainteresowane omawianą tematyką.

Program szkolenia

SZKOLENIE w godz. 09.00-12.45 (z jedną przerwą 15 minutową):

 1. Podstawa prawna międzynarodowego przemieszczania odpadów.
 2. Klasyfikacja odpadów (lista zielona i bursztynowa, międzynarodowe kody – zmiany w przemieszczaniu odpadów tworzyw sztucznych).
 3. Odpowiedzialność w zakresie międzynarodowego przemieszczania odpadów.
 4. Transport odpadów – przepisy, zasady.
 5. SENT dla:
  • Przewoźników przewożących odpady w tranzycie przez teren Polski - SENT 300/330,
  • Odbiorców odpadów z terenu UE i spoza UE - SENT 200/205/230 lub 237.
 6. Organizowanie tranzytu odpadów – właściwe ewidencjonowanie, umowy.
 7. Przepisy karne w międzynarodowym przemieszczaniu odpadów.
 8. Administracyjne kary pieniężne.

KONSULTACJE w godz. 13.15-15.15:

Omawianie indywidualnych przypadków, wyjaśnienia wątpliwości.

Czas trwania

09.00-15.15 (4 godz. szkolenie + 2 godz. konsultacje)

Prelegenci

Od 1991 r. specjalista w zakresie prawa ochrony środowiska, gospodarki odpadami, opłaty produktowej, gospodarczego korzystania ze środowiska, sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Specjalizuje się w nadzorze firm (także z branży budowlanej) w zakresie gospodarki odpadami, emisji zanieczyszczeń do środowiska, transgranicznego przemieszczania odpadów. Obecnie jest managerem zespołu doradców środowiskowych, który zajmuje się doradztwem i opracowaniem dokumentacji w zakresie ochrony środowiska.

Posiada bogate doświadczenie przy realizacji projektów budowlanych w zakresie nadzoru nad dopełnieniem obowiązków środowiskowych przez wykonawców i podwykonawców. Współpracowała m.in. przy realizacji kontraktów na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice a także przy budowie połączenia kolejowego MPL "Kraków - Balice" z Krakowem. Zajmowała się kompleksowym doradztwem środowiskowym kilku dużych firm z branży budowlano-remontowej, a także dla sieci handlowych, firm produkcyjnych, transportowych oraz dla przedsiębiorstw z innych branż.

Od ponad 10 lat prowadzi szkolenia związane z gospodarką odpadami i szeroko pojętą ochroną środowiska. Zajęcia prowadzi w sposób warsztatowy, w oparciu o dużą wiedzę merytoryczną i doświadczenie praktyczne, przez co jest bardzo cenionym przez uczestników wykładowcą.

Terminy i miejsca

To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

Wymagany jest komputer z dostępem do internetu.
Wymagany jest komputer z dostępem do internetu.
brak danych

Warszawa

woj. mazowieckie

Rejestracja

Cena standardowa
za osobę
690
+23% VAT
Cena zawiera:
 • udział w zajęciach
 • materiały szkoleniowe
 • certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
Dostępne zniżki:
 • 5% przy zgłoszeniu min. 2 osób
 • 5% przy zgłoszeniu min. 3 osób
 • 5% przy zgłoszeniu min. 4 osób
 • 5% przy zgłoszeniu min. 5 osób
 • Rozwiń
Zapisz się

Organizator

J.G.Training
02-548 Warszawa
Olesińska 21
woj. mazowieckie
Misja Misją J.G.Training jest pomoc pracownikom firm i instytucji w zdobywaniu wiedzy, informacji i umiejętności, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania podmiotów gospodarczych. Obszary, z których szkolimy Tematyka naszych szkoleń dot...
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

 1. Przesłanie wypełnionego formularza jest zobowiązaniem do zapłaty za szkolenie.
 2. Płatność powinna być przekazana w formie przedpłaty na konto J.G.Training: BRE BANK S.A. - mBank 38 1140 2004 0000 3002 3360 7883.
 3. Brak dokonania płatności przed terminem szkolenia nie oznacza rezygnacji z udziału w szkoleniu.
 4. Rezygnacja z udziału w szkoleniu może być dokonana najpóźniej na 5 dni roboczych przed datą szkolenia, wyłącznie w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie lub nieobecność na szkoleniu nie zwalnia od dokonania opłaty.
 5. Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia z przyczyn od siebie niezależnych i odstąpienia od umowy. W takim przypadku przedpłaty zostaną niezwłocznie zwrócone zgłaszającym a Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z powodu odwołania szkolenia.
 6. Oświadczamy, że zapoznaliśmy się z warunkami umowy zawartymi w pkt. 1-5 i akceptujemy je.
 7. Oświadczamy, że jesteśmy umocowani do zawarcia niniejszej umowy w imieniu wskazanego wyżej podmiotu.

W trakcie szkolenia uczestnicy będą korzystać z własnego konta na platformie PUESC. Będzie konieczne zalogowanie się na konto przy wykorzystaniu aktualnego hasła (prosimy, by uczestnicy znali hasło i login umożliwiające zalogowanie się do obu platform). Osoby, które nie posiadają konta na obu platformach, prosimy o ich założenie przed szkoleniem - czas oczekiwania na aktywowanie konta wynosi obecnie do 24 h.

Najszybszym sposobem kontaktu z organizatorem i uzyskania dodatkowych informacji jest wypełnienie formularza kontaktowego. Możesz też zadzwonić do organizatora.
Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

J.G.Training
02-548 Warszawa Olesińska 21
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!