Zmiany w prawie pracy 2022

O szkoleniu

Od 1 sierpnia 2022 r. mają wejść w życie zmiany w Kodeksie pracy wynikające z konieczności wdrożenia 2 dyrektyw unijnych dotyczących warunków pracy oraz rodzicielstwa, zwanej dyrektywą work-life balance. Ich wdrożenie spowoduje konieczność wprowadzenia zmian w treści umów o pracę oraz w innych dokumentach kadrowych, ale ułatwi też elektroniczny obieg dokumentacji pracowniczej. Niestety konieczne będzie podawanie przyczyny wypowiedzenia także w przypadku umów na czas określony.

Równolegle toczą się prace nad ustawą nowelizującą telepracę, która zostanie zastąpiona pracą zdalną oraz wdrażające w Kodeksie pracy kontrole trzeźwości oraz na obecność w organizmie innych środków działających podobnie do alkoholu. Wdrożenie pracy zdalnej będzie wymagało wprowadzenia wielu nowych dokumentów lub zmian w dotychczas stosowanych dokumentach, a więc warto się do tych zmian przygotować wcześniej.
Kto powinien wziąć udział?

Szkolenie adresujemy do: Dyrektorów Personalnych, Dyrektorów/Kierowników działów kadr i płac, specjalistów ds. kadr i płac, pracowników firm payrollowych, menagerów nadzorujących działy HR.

Program szkolenia

ZMIANY ZWIĄZANE Z PRACĄ ZDALNĄ

  • Jakie będą rodzaje pracy zdalnej?
  • Jak będzie musiała zostać wdrożona praca zdalna?
  • Czy wprowadzenie pracy zdalnej będzie się wiązało ze zmianami
    umów o pracę?
  • Na czym będzie polegała praca zdalna okazjonalna?
  • Jakie elementy musi zwierać regulamin pracy zdalnej?
  • Jakie będą zasady kontroli pracownika wykonującego pracę
    zdalną?
  • Jakie dodatkowe obowiązki z zakresu bhp wiążą się z pracą
    zdalną?
  • Jakie dodatkowe obowiązki z zakresu ochrony danych
    osobowych wiążą się z pracą zdalną?
  • Jakie będą zasady zwrotu kosztów za prąd i internet
    pracownikom?
  • Jakie prawa będzie miał pracownik wykonujący pracę zdalną?

ZMIANY ZWIĄZANE Z KONTROLĄ TRZEŹWOŚCI PRACOWNIKÓW

  • Jakie wymagania formalne należy spełnić aby móc kontrolować pracowników?
  • Jakie obowiązki informacyjne wobec załogi musi dopełnić pracodawca przed wprowadzeniem kontroli?
  • Jakie zmiany obejmą procedurę nakładania kar porządkowych?
  • Czy brak zmian w regulaminie pracy uniemożliwi nałożenie kar porządkowych?
  • W jakiej części akt osobowych będą przechowywane informacje o stanie trzeźwości?
  • Jacy pracownicy będą musieli otrzymać nowe upoważnienia i w jakim zakresie?
  • Czy kontrole obejmą także zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych?
  • Kiedy pracodawca będzie mógł nie dopuścić pracownika do pracy?
  • Jak obliczyć wynagrodzenie za okres niedopuszczenia do pracy, jeśli wyniki badań nie wykażą obecności alkoholu w organizmie?
  • W jakich przypadkach będzie dopuszczalne badania krwi lub moczu?

ZMIANY ZWIĄZANE Z ZATRUDNIANIEM PRACOWNIKÓW

  • Jakie będą dopuszczalne długości umowy na okres próbny?
  • Na jakich zasadach umowy na okres próbny będzie można wydłużyć o absencje?
  • Kiedy będzie można ponownie zawrzeć umowę na okres próbny?
  • Jakie nowe elementy pojawią się w treści umowy o pracę?
  • Jak będzie wyglądała informacja o warunkach zatrudnienia?
  • Jak będzie wyglądała informacja o warunkach zatrudnienia dla pracownika delegowanego?
  • Czy pracodawca będzie mógł zakazać dodatkowego zatrudnienia pracownikowi?
  • Kiedy pracownik będzie mógł wystąpić z wnioskiem o zmianę rodzaju pracy lub rodzaju umowy?
  • W jakich przypadkach będzie niezbędna przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę?
  • Czy każde wypowiedzenie będzie trzeba konsultować ze związkiem zawodowym?

ZMIANY ZWIĄZANE Z RODZICIELSTWEM

  • Na czym będzie polegało zwolnienie od pracy w pilnych sprawach rodzinnych?
  • Jakie będą zasady udzielania urlopów opiekuńczych?
  • Czy urlopy opiekuńcze będą płatne?
  • Czy cudzoziemiec będzie mógł w Polsce skorzystać z urlopu rodzicielskiego na dziecko urodzone za granicą?
  • Czy będzie można nadal odraczać urlop rodzicielski?
  • Czy będzie można wziąć urlop rodzicielski w dniach?
  • Czy będzie możliwe skorzystanie ze skrócenia wymiaru czasu pracy z tytułu uprawnienia do urlopu wychowawczego, a potem wykorzystanie całego urlopu wychowawczego?
  • Jakie zmiany dotkną urlopy ojcowskie?
  • Na czym będą polegały zmiany w zakresie opieki nad dzieckiem do lat 14?
  • Kiedy za urlop rodzicielski będzie wypłacany zasiłek macierzyński w wysokości 70%, a kiedy 81,5%?
  • Jaka wysokość zasiłku przysługiwała będzie w przypadku urlopu rodzicielskiego przysługującego tylko ojcu dziecka?
  • Kiedy i w jakim trybie będzie można wystąpić o jednorazowe wyrównanie zasiłku macierzyńskiego?
  • Na jakich warunkach ma być zatrudniony pracownik wracający do pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim?

ZMIANY ZWIĄZANE Z CZASEM PRACY

  • W jakich przypadkach szkolenia będą musiały być zaliczane do czasu pracy?
  • Jakie uprawnienia zyskają rodzice dzieci do lat 8?
  • Na czym będzie polegała elastyczna organizacja czasu pracy?
  • Jakie będą zasady korzystania z elastycznej organizacji czasu pracy przez pracowników?
  • Czy obniżenie etatu w ramach elastycznej organizacji czasu pracy będzie korzystniejsze niż obniżenie etatu zamiast korzystania z urlopu wychowawczego?

POZOSTAŁE ZMIANY

  • Jakie zmiany zostaną wprowadzone w przepisach dotyczących
    dyskryminacji?
  • W jaki sposób pracodawca będzie musiał informować o polityce
    awansowania pracowników?
  • Jakie wnioski i dokumenty będą mogły być składane elektronicznie?
  • Jakie zmiany powinny pojawić się w treści świadectwa pracy?
  • Jakie pojawią się nowe wykroczenia w Kodeksie pracy?

Czas trwania

2 dni

Prelegenci

Trener Gamma Sp. z o.o Sp.k.

Gdzie i kiedy

Online 24 czerwiec 2022

Cena standardowa
za osobę
650
+23% VAT
Cena zawiera:
  • udział w zajęciach
  • materiały szkoleniowo-konferencyjne
  • certyfikat uczestnictwa

Organizator

Gamma Sp. z o.o. Sp.k.
01-612 Warszawa
Mysłowicka 15
woj. mazowieckie
W firmie szkoleniowej Gamma dbamy, aby wszystkie realizowane przez nas projekty szkoleniowe przyczyniały się do podnoszenia efektywności osobistej ich uczestników, a także zespołów i całych przedsiębiorstw. Staramy się wspierać naszych klientów w dos...
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

Zachęcamy do wypełnienia i przesłania formularza zgłoszenia dostępnego na górze strony szkolenia. Po jego oodebraniu skontaktujemy się z Państwem celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

Wymagany komputer z dostępem do internetu.

Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

01-612 Warszawa Mysłowicka 15
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!