O szkoleniu
Zapraszamy na szkolenie, na którym omówimy zmiany w prawie pracy - zarówno przyjęte jak i planowane.
Pierwsza część szkolenia dotyczy nowelizacji przepisów Kodeksu Pracy, które zostały podpisane przez Prezydenta RP w dniu 27.01.2023 - tj. pracy zdalnej oraz prewencyjnej kontroli trzeźwości. Obie nowelizacje czekają tylko na wydanie w Dzienniku Ustaw. Czas na wdrożenie zmian może okazać się dla wielu pracodawców krótki i problematyczny ze względu na wiele nowych wymagań.
W drugiej części szkolenia przedstawimy przepisy z zakresu prawa pracy, które powinny zostać wprowadzone w sierpniu 2022, a obecnie są nadal w procesie legislacji. Dwie dyrektywy unijne w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.
Trzecią część poświęcimy Ustawie o obranie Ojczyzny, która została zmieniona w marcu 2022 roku i wprowadza na pracodawcę i pracownika szereg praw i zobowiązań.
ZAGADNIENIA omawiane w pierwszej części szkolenia:
- Praca zdalna - Przepisy dot. pracy zdalnej wejdą w życie po 2 miesiącach od ogłoszenia ustawy.
- Prewencyjna kontrola trzeźwości - Przepisy dot. wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.
ZAGADNIENIA omawiane w drugiej i trzeciej części szkolenia:
- Dyrektywa rodzicielska - Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE
- Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej
- Nowy katalog wykroczeń przeciwko prawom pracownika – kontrole PIP
- Ustawa o Obronie Ojczyzny
Cele szkolenia:
- poznanie najnowszych zmian w prawie pracy w 2023 roku,
- omówienie planowanych na 2023 rok zmian w prawie pracy,
- nabycie umiejętności wdrożenia zmian w działanie organizacji.
Korzyści ze szkolenia:
- efektywne i zgodne z prawem prowadzenie działań opartych o najnowsze przepisy prawa pracy.
- specjaliści działu kadr i płac,
- specjaliści działów HR, w tym HR Business Partner,
- menedżerowie zespołów,
- kadra kierownicza.
Program szkolenia
-
Praca zdalna - przepisy dot. pracy zdalnej wejdą w życie po 2 miesiącach od ogłoszenia ustawy w w Dzienniku Ustaw.
Omawiane zagadnienia: zasady wykonywania pracy zdalnej, regulamin pracy zdalnej, grupy pracowników, którzy mogą być objęci pracą zdalną, zasady pokrywania kosztów, zasady przeprowadzania kontroli, sposób komunikacji i potwierdzanie obecności w pracy, narzędzia do pracy zdalnej, BHP. Praca zdalna „standardowa”, „na polecenie pracodawcy” i „okazjonalna”. Grupy uprzywilejowane i czy pracodawca musi uwzględnić wnioski o pacę zdalną. -
Prewencyjna kontrola trzeźwości - przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.
Zgodnie z nowelą KP – pracodawcy będą uprawnieni do kontroli trzeźwości zatrudnionych weryfikującej zawartość alkoholu i innych środków działających jak alkohol (np. narkotyki, dopalacze itp.). Kontrolę taką można przeprowadzić wobec osób zatrudnionych na: umowę o pracę, umowy cywilnoprawne (UZ/UD itd) i umowę o współpracy z osobą prowadzącą jednoosobową działalność (KG/ B2B).
Omawiane zagadnienia: regulamin kontroli trzeźwości, zasady przeprowadzania kontroli, ryzyko naruszenia godności i dóbr osobistych pracownika, minimalne informacje jakie musi przekazać pracodawca pracownikom przed dopuszczeniem do pracy, kto może przeprowadzać kontrole trzeźwości w zakładzie pracy, organy zewnętrzne uprawnione do przeprowadzania kontroli, metody przeprowadzania kontroli (nielaboratoryjne, laboratorium), odmowa przeprowadzenia badania przez pracownika – konsekwencje, niemożliwość przeprowadzenia badania, warunki niedopuszczenia do pracy, konsekwencje prawne nietrzeźwości w pracy.
- Dyrektywa rodzicielska - Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE. L Nr 188)
Omawiane zagadnienia: nowy urlop opiekuńczy, zwolnienie od pracy na siłę wyższą, zmiany w wymiarach urlopu rodzicielskiego, indywidualne prawo każdego z rodziców do urlopu rodzicielskiego, elastyczna organizacja czasu pracy – komu będzie przysługiwać, skrócenie okresu w którym będzie możliwe korzystnie z urlopu ojcowskiego, dodatkowe przerwy w pracy.
-
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE. L Nr 186).
Omawiane zagadnienia: obowiązek wypowiadania umów na czas określony, okresy zawierania umów na czas określony, nieobecność pracownika a możliwość przedłużania umowy na okres próbny, nowy zakres informowania pracowników o warunkach zatrudniania, zatrudnienie równoległe u drugiego pracodawcy a ograniczenia w łączeniu stanowisk (zakaz konkurencji), zasady zwiększenia ilości obowiązkowych nieodpłatnych szkoleń dla pracowników, obowiązek uzasadnienia wypowiedzeń umów o pracę. -
Nowy katalog wykroczeń przeciwko prawom pracownika – kontrole PIP.
-
Ustawa o Obronie Ojczyzny.
Omawiane zagadnienia: urlop bezpłatny na czas szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej lub terytorialnej służby wojskowej, odprawa w przypadku powołania do terytorialnej służby wojskowej, świadczenia pieniężne na rzecz pracodawcy – rekompensata kosztów, inne prawa oraz obowiązki pracownika i pracodawcy.
UWAGA! Część przepisów nadal jest w legislacji i nie została jeszcze zatwierdzona. Zagadnienia będą omawiane zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień szkolenia.
Czas trwania
Prelegenci
Audytor norm ISO 45001, 9001 i z zakresu prawa pracy. Doktor nauk o zdrowiu, absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, ukończyła studia podyplomowe na kierunku BHP i ergonomia na Politechnice Warszawskiej, a także studia podyplomowe z Kontroli wewnętrznej oraz Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Warszawskim.
Wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyła w firmach o profilu produkcyjnym, służbie zdrowia, działach kadrowo-płacowych i organizacyjnych na stanowiskach menedżerskich. Pracowała m.in. na stanowiskach kierowniczych w Polskim Centrum Badań i Certyfikacji, MSWiA, Instytucie Matki i Dziecka, firmie Drosed S.A., Arkadia Sp. z o.o. Obecnie od ponad 3 lat prowadzi własną działalność gospodarczą. W swojej codziennej pracy zajmuje się w szczególności szkoleniami oraz przeprowadzaniem audytów. Na przestrzeni ostatnich 25 lat przeprowadziła ponad 1000 szkoleń, w większości związanych z prawem pracy i BHP. Prowadzi również wykłady na uczelniach wyższych.
Terminy i miejsca
Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Warszawa
woj. mazowieckie
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowo-konferencyjne
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
- 5% przy zgłoszeniu min. 2 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 3 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 4 osób
- 5% przy zgłoszeniu min. 5 osób Rozwiń
Brak miejsc. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
Organizator

Najczęściej zadawane pytania
- Przesłanie wypełnionego formularza jest zobowiązaniem do zapłaty za szkolenie.
- Płatność powinna być przekazana w formie przedpłaty na konto J.G.Training: BRE BANK S.A. - mBank 38 1140 2004 0000 3002 3360 7883.
- Brak dokonania płatności przed terminem szkolenia nie oznacza rezygnacji z udziału w szkoleniu.
- Rezygnacja z udziału w szkoleniu może być dokonana najpóźniej na 5 dni roboczych przed datą szkolenia, wyłącznie w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie lub nieobecność na szkoleniu nie zwalnia od dokonania opłaty.
- Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia z przyczyn od siebie niezależnych i odstąpienia od umowy. W takim przypadku przedpłaty zostaną niezwłocznie zwrócone zgłaszającym a Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z powodu odwołania szkolenia.
- Oświadczamy, że zapoznaliśmy się z warunkami umowy zawartymi w pkt. 1-5 i akceptujemy je.
- Oświadczamy, że jesteśmy umocowani do zawarcia niniejszej umowy w imieniu wskazanego wyżej podmiotu.
W trakcie szkolenia uczestnicy będą korzystać z własnego konta na platformie PUESC. Będzie konieczne zalogowanie się na konto przy wykorzystaniu aktualnego hasła (prosimy, by uczestnicy znali hasło i login umożliwiające zalogowanie się do obu platform). Osoby, które nie posiadają konta na obu platformach, prosimy o ich założenie przed szkoleniem - czas oczekiwania na aktywowanie konta wynosi obecnie do 24 h.
Masz pytania? Napisz do nas
