O warsztatach
Cel szkolenia:
- wprowadzenie w podstawy i poszerzenie wiedzy o egzekucji z nieruchomości
- wyjaśnienie jej zasad na możliwie najszerszym tle praktycznym, ułatwiającym zrozumienie istoty tej instytucji.
Na szkoleniu:
- przedstawiamy system kolejnych czynności niezbędnych dla odzyskania wierzytelności z nieruchomości w oparciu o szerokie tło przykładów praktycznych z orzecznictwa sądowego i komorniczego,
- wyjaśniamy zasady, którymi rządzi się legalna i sprawna egzekucja z nieruchomości, a także rolę wierzyciela w zapewnieniu skuteczności i szybkości tego postępowania,
- omawiamy także sposoby obrony dłużnika przed niezasadną lub nadmierną egzekucją, gdy jej przedmiotem jest nieruchomość.
- uzyskanie maksymalnej ilości informacji teoretycznych i praktycznych w krótkim czasie - w przystępnej, zrozumiałej i łatwej do zapamiętania formule
- możliwość uzyskania odpowiedzi na pytania i wyjaśnienia wątpliwości praktycznych
Szkolenie polecamy windykatorom, prawnikom, urzędnikom.
Program warsztatu
- Egzekucja, a egzekucja z nieruchomości (pojęcie), cele, przedmiot (podstawowe pojęcia), rodzaje egzekucji z nieruchomości (egzekucja z ułamkowej części nieruchomości, egzekucja z prawa użytkowania wieczystego, uproszczona egzekucja z nieruchomości) i postępowania, w których ma zastosowanie.
- Źródła egzekucji z nieruchomości - także w kontekście zmian w przepisach.
- Strona podmiotowa egzekucji – uczestnicy, wierzyciele jako gospodarze postępowania.
- Strona podmiotowa egzekucji z nieruchomości - organy egzekucyjne i ich właściwość, inne organy biorące udział w egzekucji.
- Środki odwoławcze w egzekucji z nieruchomości.
- Tytuł wykonawczy i wszczęcie egzekucji.
- Etapy egzekucji z nieruchomości – ich początek i koniec i cele (zajęcie, opis i oszacowanie, licytacja i udzielenie przybicia i przysądzenie własności), a podział sum uzyskanej z egzekucji nieruchomości.
- Wszczęcie egzekucji z nieruchomości, zawiadomienie o wszczęciu egzekucji z nieruchomości, zajecie i jego skutki materialno-prawne, wpis ostrzeżenia o toczącym się postępowaniu egzekucyjnym i jego skutki.
- Rozporządzanie nieruchomością i jej obciążanie w toku egzekucji z nieruchomości - zarząd zajętą nieruchomością oraz prawa, obowiązki i odpowiedzialność zarządcy – zarząd a dozór.
- Opis i oszacowanie – czynności wierzyciela, komornika, biegłych i sądu, podstawy prawne szacowania, znaczenie protokołu opisu i oszacowania, zaskarżalność opisu i oszacowania i terminy, ponowny opis i oszacowanie.
- Licytacja – etapy licytacji (obwieszczenie, licytacja właściwa, gotowość do przybicia lub przejęcia nieruchomości na własność) warunki licytacyjne i wadium, zaskarżalność w toku licytacji.
- Licytacja elektroniczna z nieruchomości.
- Przejęcie nieruchomości na własność, warunki i skutki.
- Druga licytacja - warunki, przyczyny i skutki, przebieg.
- Ukończenie licytacji - przybicie – skutki procesowe i materialno-prawne, zaskarżalność postanowienia o udzieleniu przybicia i jego zakres.
- Przysądzenie własności nieruchomości - skutki materialno-prawne i dla postępowania egzekucyjnego, forma i zaskarżalność, depozyt Ministra Finansów.
- Plan podziału kwoty uzyskanej z egzekucji nieruchomości - wszyscy uczestnicy podziału (rodzaje uczestników), treść, kolejność zaspokojenia (z uwzględnieniem specyficznej sytuacji wierzycieli hipotecznych), rola depozytu Ministra Finansów.
- Rodzaje sposobów ukończenia egzekucji z nieruchomości (sprzedaż, umorzenie postępowania) i zawieszenie egzekucji.
- Pytania, dyskusja, analiza przypadków.
Czas trwania
Prelegenci
Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, cywilista, od 2014 roku sędzia wizytator do spraw egzekucyjnych i cywilnych, doświadczony wykładowca prowadzący zajęcia zarówno dla sędziów, asystentów sędziów, referendarzy sądowych, aplikantów sądowych, jak i adwokatów, radców prawnych i komorników oraz aplikantów w tych zawodach.
Specjalizuje się w postępowaniu egzekucyjnym, procedurze cywilnej, prawie własności przemysłowej. Współautor komentarza do Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie egzekucji z nieruchomości i planów podziału sum uzyskanych z egzekucji.
Terminy i miejsca
Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Warszawa
woj. mazowieckie
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowo-konferencyjne
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
- 5.07% przy zgłoszeniu min. 2 osób
- 5.07% przy zgłoszeniu min. 3 osób
- 5.07% przy zgłoszeniu min. 4 osób
- 5.07% przy zgłoszeniu min. 5 osób Rozwiń
Brak miejsc. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Termin nieaktualny. Wybierz inny termin powyżej, bądź wypełnij formularz, aby zapytać o planowane nowe terminy.
Organizator

Najczęściej zadawane pytania
Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia dostępnego na górze strony. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się, aby potwierdzić zgłoszenie i przekazać wszystkie informacje organizacyjne.
Masz pytania? Napisz do nas
