Warsztat

Transgraniczne przemieszczanie odpadów – przepisy i praktyka

O warsztatach

Zagadnienia omawiane w trakcie szkolenia: jakie przepisy regulują międzynarodowy obrót odpadami, co to jest lista zielona i bursztynowa, klasyfikacja odpadów i kody odpadów, przemieszczanie odpadów z listy zielonej i z listy bursztynowej, jak potwierdzić przetwarzanie odpadów, jak zorganizować oraz dokumentować transport i tranzyt odpadów, odpowiedzialność związana jest z międzynarodowym przemieszczaniem odpadów, przepisy karne i kary administracyjne związane z przemieszczaniem odpadów.

W związku z dużą ilością nielegalnych transportów odpadów zarówno na tereny Polski, jak i poza Polskę, wprowadzono przepisy, które pozwoliły na zwiększenie kontroli w tym zakresie:

Rozporządzanie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów (Dz. U. 2016 poz. 1742), które obowiązuje od 24 stycznia 2018 r. wprowadziło nowe wymagania dla transportu odpadów,
Zmiana ustawy o odpadach z dnia 20 lipca 2018 r. wprowadziła zmiany w międzynarodowym przemieszczaniu odpadów oraz nowe sankcje karne.

Rozporządzenie dotyczące transportu odpadów oraz baza BDO stały się narzędziem kontrolnym oraz informacyjnym - w jaki sposób realizowane są obowiązki związanie z właściwym zagospodarowywanie odpadów. Przestrzeganie przepisów prawa jest koniecznością, a brak wiedzy w tym zakresie może skutkować bardzo wysokimi karami.

Cel szkolenia:

Przekazanie uczestnikom wiedzy, kwalifikacji i praktycznych umiejętności stosowania przepisów ustawy o odpadach, międzynarodowym przemieszczaniu odpadów, transporcie odpadów i innych.
Dlaczego warto wziąć udział?

Korzyści z udziału w szkoleniu:

 • Szkolenie przybliży planowane zmiany w prawie i możliwości najlepszego przygotowania się do nich,
 • Udział w szkoleniu pozwoli Uczestnikom na zdobycie cennych praktycznych umiejętności - dzięki aktywnym warsztatom realizowanym w kameralnych grupach,
 • Uczestnicy mają możliwość konsultowania indywidualnych problemów z którymi spotykają się w swojej pracy.
Kto powinien wziąć udział?
 • specjaliści ds.ochrony środowiska,
 • specjaliści ds.gospodarki odpadami,
 • sprzedawcy, pośrednicy w obrocie odpadami i surowcami wtórnymi,
 • podmioty transportujące odpady,
 • osoby zajmujące się kwestiami środowiskowymi oraz sporządzające sprawozdania środowiskowe,
 • wszystkie osoby zainteresowane omawianą tematyką.

Program warsztatu

 1. Podstawa prawna międzynarodowego przemieszczania odpadów.
 2. Klasyfikacja odpadów (lista zielona i bursztynowa, międzynarodowe kody).
 3. Procesy odzysku w tym recyklingu (Bat i inne dokumenty potwierdzające proces przetwarzania).
 4. Utylizacja odpadów.
 5. Procedura informowania, przemieszczanie odpadów z listy zielonej – szczegółowe omówienie (umów pomiędzy przekazującymi odpady, annex VII, CMR, ewidencja).
 6. Procedura notyfikacji, transgraniczne przemieszczanie odpadów z listy bursztynowej (omówienie dokumentów, zabezpieczeń finansowych).
 7. Odpowiedzialność w zakresie międzynarodowego przemieszczania odpadów.
 8. Organizator – wpis do BDO.
 9. Transport odpadów – przepisy, zasady.
 10. Organizowanie tranzytu odpadów – właściwe ewidencjonowanie, umowy.
 11. Przepisy karne w międzynarodowym przemieszczaniu odpadów.
 12. Administracyjne kary pieniężne.
 13. Pytania, dyskusja, analiza przypadków.

Czas trwania

1 dzień 10.00 - 16.00
2 dzień 09.00 - 15.00

Prelegenci

Cytat

Od 1991 r. specjalista w zakresie prawa ochrony środowiska, gospodarki odpadami, opłaty produktowej, gospodarczego korzystania ze środowiska, sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Specjalizuje się w nadzorze firm (także z branży budowlanej) w zakresie gospodarki odpadami, emisji zanieczyszczeń do środowiska, transgranicznego przemieszczania odpadów. Obecnie jest managerem zespołu doradców środowiskowych, który zajmuje się doradztwem i opracowaniem dokumentacji w zakresie ochrony środowiska.

Posiada bogate doświadczenie przy realizacji projektów budowlanych w zakresie nadzoru nad dopełnieniem obowiązków środowiskowych przez wykonawców i podwykonawców. Współpracowała m.in. przy realizacji kontraktów na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice a także przy budowie połączenia kolejowego MPL "Kraków - Balice" z Krakowem. Zajmowała się kompleksowym doradztwem środowiskowym kilku dużych firm z branży budowlano-remontowej, a także dla sieci handlowych, firm produkcyjnych, transportowych oraz dla przedsiębiorstw z innych branż.

Od ponad 10 lat prowadzi szkolenia związane z gospodarką odpadami i szeroko pojętą ochroną środowiska. Zajęcia prowadzi w sposób warsztatowy, w oparciu o dużą wiedzę merytoryczną i doświadczenie praktyczne, przez co jest bardzo cenionym przez uczestników wykładowcą.

Gdzie i kiedy

Warszawa 17 - 18 stycznia 2022
brak danych

Warszawa

woj. mazowieckie

Gdzie i kiedy

Online 17 - 18 stycznia 2022

Gdzie i kiedy

Online 14 - 15 marca 2022

Gdzie i kiedy

Warszawa 14 - 15 marca 2022
brak danych

Warszawa

woj. mazowieckie

Gdzie i kiedy

Online 16 - 17 maja 2022

Gdzie i kiedy

Warszawa 16 - 17 maja 2023
brak danych

Warszawa

woj. mazowieckie

Gdzie i kiedy

Online 8 - 9 listopada 2021

Zapisz się

Cena standardowa
za osobę
1190 PLN
+23% VAT
Cena zawiera:
 • udział w zajęciach
 • materiały szkoleniowo-konferencyjne
 • certyfikat uczestnictwa
Zapisz się

Organizator

J.G. Training
02-548 Warszawa
Olesińska 21
woj. mazowieckie
Misja Misją J.G.Training jest pomoc pracownikom firm i instytucji w zdobywaniu wiedzy, informacji i umiejętności, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania podmiotów gospodarczych. Obszary, z których szkolimy Tematyka naszych szkoleń dot...
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia dostępnego na górze strony. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się, aby potwierdzić zgłoszenie i przekazać wszystkie informacje organizacyjne.

Wymagany jest komputer z dostępem do internetu.

Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

J.G. Training
02-548 Warszawa Olesińska 21
Darmowy biuletyn informacyjny

Zapisz się do newslettera i otrzymuj powiadomienia o nowych wydarzeniach!