O warsztatach
Na szkoleniu omawiamy m.in.: kto jest uprawniony do zawierania umów w obrocie gospodarczym na przykładzie poszczególnych przedsiębiorców, konsekwencje zawarcia umowy z osobą do tego nieupoważnioną, swoboda umów gospodarczych, formy, w jakich mogą być zawierane umowy w obrocie gospodarczym, terminy zapłaty w transakcjach handlowych, przedawnienie roszczeń, formy zabezpieczania umów podpisywanych z kontrahentami, wypowiedzenie a odstąpienie, zasady aneksowania umów, najczęściej występujące błędy przy przygotowywaniu i sporządzaniu umów.
Podczas prowadzenia negocjacji i zawierania umów z kontrahentami, niezbędna jest znajomość przynajmniej podstawowych pojęć z zakresu prawa gospodarczego. Brak stosownej wiedzy w tym zakresie może podważyć zaufanie do nas, nadszarpnąć wizerunek reprezentowanej firmy, a przede wszystkim doprowadzić do zaakceptowania niekorzystnych dla nas zapisów - a to może utrudnić realizację kontraktu zgodnie z naszymi planami czy uniemożliwić dochodzenie ewentualnych roszczeń przed sądem w przyszłości.
Cel szkolenia:
Szkolenie pozwoli poszerzyć i uporządkować wiedzę z zakresu zawierania umów w obrocie gospodarczym oraz zapoznać się z praktycznymi aspektami omawianych zagadnień.
W trakcie zajęć:
- przypomnimy podstawowe pojęcia z zakresu prawa gospodarczego,
- omówimy zasady zawierania umów w obrocie gospodarczym,
- zwrócimy szczególną uwagę na badanie wiarygodności kontrahenta,
- podpowiemy, jak skutecznie zabezpieczyć kontrakt,
- przedstawimy kwestie związane z wprowadzaniem w firmie rozwiązań globalnych dotyczących umów.
W szczególności zapraszamy pracowników odpowiedzialnych za sprzedaż lub zakupy w przedsiębiorstwie, za negocjowanie i zawieranie kontraktów handlowych oraz sporządzanie treści umów.
Program warsztatu
- Badanie wiarygodności klienta:
- KRS (Rejestr Przedsiębiorców, Rejestr Dłużników Niewypłacalnych), odpis z KRS jako "dowód osobisty" przedsiębiorcy – analiza aktualnych i pełnych odpisów poszczególnych kategorii przedsiębiorców pod kątem ich sytuacji majątkowej, ciążących na nich zobowiązań, osób uprawnionych do ich reprezentowania (PRACA Z DOKUMENTAMI);
- Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – analiza wpisu do CEIDG (na co należy zwrócić uwagę "prześwietlając" przedsiębiorcę wpisanego do CEIDG (PRACA Z DOKUMENTAMI);
- BIG (Biuro Informacji Gospodarczej) – przedstawienie zasad, na jakich funkcjonują BIG-i oraz analiza informacji, jakie przedsiębiorca może uzyskać z BIG-u i sposoby ich pozyskania.
- Analiza odpowiedzialności za zaciągnięte zobowiązania umowne poszczególnych spółek prawa handlowego, wspólników spółek cywilnych i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na zasadzie wpisu do CEIDG:
- odpowiedzialność spółek,
- odpowiedzialność wspólników spółek,
- odpowiedzialność osób reprezentujących spółki (członków zarządu),
- odpowiedzialność pełnomocników i prokurentów (czy pełnomocnicy i prokurenci odpowiadają za umowy, które zawierają w imieniu przedsiębiorcy?),
- przedstawienie zasad odpowiedzialności, ze wskazaniem kroków prawnych możliwych do podjęcia w celu wyegzekwowania należności.
- Sposoby zawierania umów - oferta, przetarg, aukcja, negocjacje. Konsekwencje prawne złożenia oferty zawarcia umowy. Ustalenie momentu i miejsca zawarcia umowy.
- Osoby uprawnione do zawierania umów w obrocie gospodarczym na przykładzie poszczególnych przedsiębiorców (w tym spółek prawa handlowego):
- rodzaje pełnomocnictw, analiza ich treści i możliwości ich wykorzystania, przygotowanie prawidłowego pełnomocnictwa;
- prokura: rodzaje prokury i jej zakres, odpowiedzialność prokurenta wobec kontrahentów za podejmowane czynności.
- ĆWICZENIE: Uczestnicy poznają zasady prawidłowego przygotowania komparycji umów gospodarczych w odniesieniu do poszczególnych kategorii przedsiębiorców a następnie przygotowują komparycje takich umów.
- Konsekwencje zawarcia umowy z osobą do tego nieupoważnioną (brak umocowania, przekroczenie zakresu umocowania, dokonanie czynności po wygaśnięciu umocowania); jakie kroki należy podjąć aby sanować umowę albo od niej odstąpić?
- Zawarcie umowy z przedsiębiorcą pozostającym w związku małżeńskim; jakich dokumentów należy żądać od takiego przedsiębiorcy, aby należycie zabezpieczyć swoją pozycję przy zawieraniu umowy z takim przedsiębiorcą?
- Swoboda umów gospodarczych. Zawarcie umowy gospodarczej.
- Forma czynności prawnych: omówienie form w jakich mogą być zawierane umowy w obrocie gospodarczym ze wskazaniem skutków niezachowania tych form.
- Terminy zapłaty w transakcjach handlowych.
- Przedawnienie roszczeń wynikających z umowy.
- Podstawowe elementy umowy w obrocie gospodarczym.
- Klauzule umowne; formy zabezpieczania umów podpisywanych z kontrahentami:
- zabezpieczenie wekslowe,
- hipoteka,
- zastaw i zastaw rejestrowy,
- przewłaszczenie na zabepiczenie,
- gwarancja bankowa,
- gwarancja ubezpieczeniowa,
- dobrowolne poddanie się egzekucji,
- poręczenie,
- gwarancja,
- kara umowna,
- zadatek,
- zaliczka,
- odsetki,
- klauzula umownego prawa odstąpienia,
- odstępne - wykonanie zastępcze,
- klauzula dotycząca podwykonawców,
- klauzula poufności,
- zapis na sąd polubowny,
- klauzula prorogacyjna.
- Podstawowe elementy umowy i klauzule umowne (PRACA Z DOKUMENTAMI).
- Jednostronne rozwiązanie umowy:
- wypowiedzenie a odstąpienie, rozliczenie między stronami w przypadku odstąpienia lub wypowiedzenia, możliwości modyfikacji, ćwiczenia w redakcji postanowień umowy,
- dopuszczalność wprowadzenia do treści umowy w chwili jej zawarcia prawa do jednostronnego rozwiązania umowy, jednostronne rozwiązanie umowy w przypadku jej niewykonania,
- zastrzeżenie prawa do zlecenia wykonania umowy innemu przedsiębiorcy.
- Zasady aneksowania umów (PRACA Z DOKUMENTAMI); zakres aneksowania, zasady prawidłowego przygotowania aneksu do umowy, forma wymagana przy aneksowaniu umowy.
- Omówienie najczęściej występujących błędów przy przygotowywaniu i sporządzaniu Umów.
- Umowa jako element wizerunku firmy.
- Odpowiedzi na pytania, wyjaśnianie wątpliwości.
Czas trwania
2 dni, 10.00-16.00 i 9.00-15.00
Prelegenci
WYKŁADOWCA I
Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Posiada bogate doświadczenie w bieżącej obsłudze działalności gospodarczej przedsiębiorców. Wspiera klientów przy weryfikacji kontrahenta przed zawarciem umowy, a następnie przygotowuje, opiniuje i negocjuje umowy zawierane przez klientów w codziennej działalności. Reprezentuje w sporach sądowych i pozasądowych. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu swojej specjalizacji i jest autorką licznych publikacji o tematyce prawnej.
WYKŁADOWCA II
Sędzia sądu okręgowego. Rozpoznaje sprawy z zakresu prawa cywilnego w tym sprawy obejmujące roszczenia związane z tematyką szkolenia. Posiada wiedzę praktyczną dotyczącą zagadnień będących przedmiotem szkolenia oraz doświadczenie dydaktyczne wynikające z prowadzenia zajęć na wyższych uczelniach z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, gospodarczego i postępowania egzekucyjnego. Prowadzi szkolenia dla przedsiębiorców i dla pracowników administracji. W prowadzonych szkoleniach wykorzystuje wiedzę nabytą w trakcie pracy zawodowej. Zajęcia prowadzi w sposób przystępny i zrozumiały oraz angażujący uczestników szkolenia.
Terminy i miejsca
To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Warszawa
woj. mazowieckie
Warszawa
woj. mazowieckie
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej i papierowej
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
- serwis obiadowy
- przerwy kawowe
- bezpłatne anulowanie zgłoszenia do 5 dni przed terminem
- Rozwiń
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Najczęściej zadawane pytania
- Przesłanie wypełnionego formularza jest zobowiązaniem do zapłaty za szkolenie.
- Płatność powinna być przekazana w formie przedpłaty na konto J.G.Training: BRE BANK S.A. - mBank 38 1140 2004 0000 3002 3360 7883.
- Brak dokonania płatności przed terminem szkolenia nie oznacza rezygnacji z udziału w szkoleniu.
- Rezygnacja z udziału w szkoleniu może być dokonana najpóźniej na 5 dni roboczych przed datą szkolenia, wyłącznie w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie lub nieobecność na szkoleniu nie zwalnia od dokonania opłaty.
- Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia z przyczyn od siebie niezależnych i odstąpienia od umowy. W takim przypadku przedpłaty zostaną niezwłocznie zwrócone zgłaszającym a Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z powodu odwołania szkolenia.
- Oświadczamy, że zapoznaliśmy się z warunkami umowy zawartymi w pkt. 1-5 i akceptujemy je.
- Oświadczamy, że jesteśmy umocowani do zawarcia niniejszej umowy w imieniu wskazanego wyżej podmiotu.
- Nazwa firmy: J.G.Training
- Ulica i nr: Olesińska 21
- Kod pocztowy: 02-548
- Miejscowość: Warszawa
- Numer NIP: 8981505607