Znajdź najlepsze webinary i webinaria w Polsce!

 • Znajdź webinaria oraz webinary organizowane w całej Polsce
 • Poznaj program webinariów i zasady uczestnictwa
 • Zarejestruj się bezpłatnie na wybrany webinar!
webinary, webinaria

Webinary, webinaria: 5

 • już od 450 zł
450 zł
 • już od 435 zł
435 zł
 • już od 325 zł
325 zł
 • już od 325 zł
325 zł
 • już od 325 zł
325 zł
Artykuł

Webinar, webinarium: co to jest webinar oraz webinarium i gdzie znaleźć webinary?

Webinary oraz webinaria szturmem zdobywają Internet i świat edukacji od czasu epidemii koronawirusa i wprowadzonych z jej powodu ograniczeń w organizowaniu tradycyjnych szkoleń, kursów czy konferencji. Dowiedz się co to jest webinar, webinarium oraz gdzie znaleźć popularne webinaria, webinary oraz darmowe webinary? Sprawdź, czy warto brać udział w webinariach?

Spis treści

 1. Co to jest webinar? Webinar definicja.
 2. Czym jest webinarium? Definicja webinarium.
 3. Odmiana webinar, webinarium
 4. Webinary online - gdzie ich szukać?
 5. Narzędzia do prowadzenia webinarium
 6. Webinary i ich zalety
 7. Webinary i ich wady
 8. Podsumowanie
Co to jest webinar? Webinar definicja.

Na początek zacznijmy od wyjaśnienia czym są webinary oraz czy webinar i webinarium to to samo? Próżno w słowniku języka polskiego szukać definicji słowa webinar czy webinarium, a jednak są to słowa wyszukiwane tysiące razy każdego dnia. Nietrudno też zauważyć, że popularność tych słów znacząco wzrosła w chwili wprowadzenia ograniczeń w spotykaniu się zw, w tym w organizowaniu szkoleń, kursów i konferencji.

Liczba wyszukań słowa webinar

Co to jest webinar? Chociaż nie ma oficjalnej definicji webinaru, to możemy zauważyć że słowo webinar powstało jako zbitka słów web oraz seminar, a więc sieć (Internet) oraz seminarium. Webinar to internetowe seminarium, a więc spotkanie o charakterze edukacyjnym, merytorycznym bądź informacyjnym odbywające się online przy pomocy programów do prowadzenia wideokonferencji. Czym webinar różni się od wideokonferencji? Przede wszystkim krótką formą i skupieniu na przekazywaniu użytecznych treści na konkretny, ściśle określony temat.

I chociaż webinary zostały pomyślane jako edukacyjne wydarzenia online (można je nazwać mini szkoleniami), to dzisiaj coraz częściej wykorzystywane są w biznesie i marketingu. Służą między innymi do promocji, budowania relacji, przekazywania wiedzy na temat oferowanych produktów i usług oraz budowania pozycji eksperta w danej dziedzinie. Ze względu na swoją krótką formę i niskie koszty organizacji webinary często oferowane sa jako darmowe wydarzenia, co zwiększa ich atrakcyjność dla uczestników.

Co to jest webinarium? Definicja webinarium.

Co to jest webinarium? Słowo webinarium to spolszczona wersja słowa webinar, w którym końcówka zaczerpnięta została się od polskiego słowa seminarium. W praktyce słowa webinar, webinarium, a także e-szkolenie często są używane zamiennie. Chcąc odpowiedzieć na pytanie co to webinarium, de facto odpowiemy w ten sam sposób co w przypadku webinarów, czyli webinarium jest to internetowe spotkanie realizowane w postaci wideokoonferencji poświęcone czy to zapoznaniu uczestników z danym tematem czy zdobyciu nowych umiejętności.

Jakie są główne cechy webinarów i webinariów?

 • Webinar pozwala na kontakt na żywo pomiędzy prowadzącym a uczestnikami, a więc między innymi dyskusję, zadawanie pytań itp. Uczestnicy i prowadzący widzą się i słyszą.
 • Webinarium odbywa się zdalnie (online), na wybranej platformie do prowadzenia wideokonferencji, która wyposażona jest w funkcje wspierające prezentację (np. prowadzenie prezentacji multimedialnej, nagrywanie webinariu, czat, ankiety, quizy, tworzenie na wspólnej tablicy, zarządzanie uczestnikami…).
 • Prowadzący webinar ma możliwość podzielenia się swoim ekranem, wyświetlenia prezentacji multimedialnej, przeprowadzania głosowania itp. W zależności od użytej platformy możliwe jest również nagrywanie webinariu w celu jego późniejszego odtworzenia przez uczestników.
 • Webinary są tanie w organizacji, a co za tym idzie często spotykamy darmowe webinary na rozmaite tematy. Oczywiście często bezpłatne webinary mają ograniczoną wartość merytoryczną, ale bez wątpienia mogą stanowić świetny sposób wstępnego zapoznania się z daną tematyką, do czego zresztą webinary zostały stworzone!
Odmiana webinar, webinarium

Webinar czy webinarium? Skoro webinar i webinarium to właściwie to samo, wiele osób może zastanawiać się, która nazwa jest poprawna i której powinniśmy używać? Webinar czy webinarium? W praktyce nie ma to znaczenia, obydwie formy uchodzą za poprawne! Niepoprawna jest natomiast pisownia webuner, weebinar, webinair, vebinar, wbinar czy webiner. Wiele osób zastanawia rówież odmiana słów webinar i webinarium. 

Webinar odmiana, webinarium odmiana:

 • Mianownik (kto? co?): webinar, webinarium
 • Dopełnacz (kogo? czego?): webinaru, webinarium
 • Celownik (komu? czemu?): webinarowi, webinarium
 • Biernik (kogo? co?): webinar, webinarium
 • Narzędnik (z kom? z czym?): webinarem, webinarium
 • Miejscownik (o kim? o czym?): webinarze, webinarium
 • Wołacz (o!): webinarze, webinarium

Jak widać odmiana słowa webinarium jest niezwykle prosta, gdyż nie ulega ono odmianie przez przypadki. Odmiana słowa webinar jest bardziej złożona, stąd dosyć często spotykane błędy w pisowni.

Webinary online - gdzie ich szukać?

Webinary koncentrujące się na przekazywaniu informacji, wiedzy i rozwijaniu umiejętności osobistych i zawodowych uczestników znaleźć można zarówno w mediach społecznościowych, jak i wyszukiwarkach internetowych. Wystarczy odwiedzić nasz ulubiony portal społecznościowy, aby szybko odnaleźć cały szereg wydarzeń, w tym właśnie webinarów. Wiele z nich jest bezpłatnych. Darmowe webinary mają niestety ograniczoną wartość merytoryczną i często są wykorzystywane do promowania oferty organizatora, a nie do przekazywania wiedzy. Webinary o charakterze rozwojowym znajdziemy również w serwisie Eventis.pl:

 • E-szkolenia – na podstronie znajdziemy ponad 3 000 ofert rozmaitych e-szkoleń internetowych z możliwością ich wyszukiwania po temacie, terminie realizacji, cenach (dostępne są też bezpłatne webinary) itp.
 • E-kursy internetowe – strona zwiera listę nadchodzących kursów internetowych obejmującą blisko 600 pozycji. Możliwość sortowania kursów po miejscu odbycia się sprawia, że możemy zdecydować, czy wolimy kurs tradycyjny organizowany w naszym mieście czy e-kurs online. Część z dostępnych kursów jest całkowicie darmowa.
 • Darmowe webinary, bezpłatne webinaria - strona gromadzi tylko i wyłącznie darmowe i bezpłatne wydarzenia. Chcąc w nich uczestniczyć musimy się jednak zarejestrować.
Narzędzia do prowadzenia webinarium

Współcześnie lista programów wykorzystywanych do prowadzenia webinarów jest ogromna. Kilka z nich zdobyło szczególną popularność, bądź dzięki udostępnianiu wersji darmowej, bądź też dzięki rozbudowanym funkcjom pozwalającym zarządzać uczestnikami webinariu oraz sprawić, że będzie on atrakcyjniejszy. Do udziału w webinarze nie są jednak dzisiaj potrzebne żadne programy instalowane na komputerze – z powodzeniem możemy wykorzystać przeglądarkę internetową na komputerze, a nawet telefonie. Webinary możemy organizować między innymi przy pomocy programów i serwisów takich jak:

 • Zoom
 • Microsoft Teams
 • Google Meet, Google Hangout
 • ClickMeeting
 • EasyWebinar
Webinary i ich zalety

Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy webinarów i webinariów, doceniają łatwość ich organizacji, jednoczesną prostotę i szerokie możliwości. Zastanawiasz się czy warto wciąć udział w webinarze? Poznaj najważniejsze zalety  webinarów:

 • Wygoda – zarówno uczestnicy, jak i prowadzący, chcąc wziąć udział w webiunarium mogą to zrobić zza własnego biura. Webinar nie wymaga podróżowania i tracenia czasu na dojazdy, pozwala wziąć w nim udział bez względu na miejsce zamieszkania czy zatrudnienia. Do jego przeprowadzenia potrzebny jest jedynie komputer z dobrym łączem internetowym.
 • Niskie koszty – organizowanie szkoleń, konferencji czy spotkań na żywo wiąże się z koniecznością wynajęcia sali szkoleniowej lub konferencyjnej, sprzętu do prowadzenia prezentacji oraz często napojów i poczęstunku dla uczestników. Webinar eliminuje wszystkie te koszty, dlatego chętnie wykorzystywany jest zarówno przez duże przedsiębiorstwa i instytucje, jak i małe firmy oraz osoby indywidualne.
 • Łatwy dostęp – organizując spotkanie na żywo ograniczamy grupę potencjalnych uczestników do osób z tego samego miasta czy kraju. Webinar pozwala nam zaprosić uczestników z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie co sprawia, że zebranie dużej grupy uczestników jest łatwiejsze. Dla wielu uczestników dodatkową zaletą jest pewnego rodzaju anonimowość – mogą oni przysłuchiwać się dyskusji, nie czując presji na dołączenie do niej, jak to często zdarza się w tradycyjnej sali konferencyjnej.
Webinaryi ich wady

Webinary mają też swoje słabe strony. Zapisując się na webinar warto o nich pamiętać.

 • Ograniczony kontakt – webinar chociaż realizowany jest na żywo i pozwala komunikować się z prowadzącym za pośrednictwem czatu czy też podniesienia ręki, niewątpliwie zapewnia gorszy kontakt niż tradycyjne szkolenie. Webinar nie pozwala też przekazać wszystkich komunikatów, zwłaszcza tych wchodzących w skład komunikacji niewerbalnej – nie każdy gest czy postawa ciała jest możliwa do przekazania online.
 • Mniej networkingu – tradycyjne spotkanie w sali konferencyjnej to nie tylko wykłady i prelekcje, ale też przerwy, które sprzyjają nawiązywaniu kontaktów zawodowych i prywatnych. Wielu uczestników podkreśla, że możliwości networkingu w trakcie szkoleń czy konferencji są równie ważne jak udział w zajęciach.
 • Trudności z koncentracją – niestety, ale spędzanie długich godzin w pozycji siedzącej przez monitorem komputera nie sprzyja koncentracji, uważnemu słuchaniu i chłonięciu wiedzy i informacji. Webinary powinny mieć ograniczoną długość, a treści merytoryczne warto przeplatać chwilami na oddech. Znacząco podnosi to jakość webinarów.
 • Darmowe webinary - darmowe webinary mają oczywistą zaletę, są organizowane za darmo. Niestety jest to też ich wada, gdyż organizatorzy bezpłatnych webinarów nie zawsze pamiętają, że powinny mieć one wartośc merytoryczną i nie powinni nadużywać ich do promowania swoich produktów czy usług. Dlatego zanim zapiszemy się na bezpłatne webinary lub darmowe webinaria warto zapoznać się z ich programem i sprawdzić czy znajdziemy w nim interesujące nas zagadnienia. Szerokim łukiem omijajmy darmowe webinary nie posiadające określonego programu.

Bez względu na to czy jesteśmy fanami webinarów czy też webinariów czy nie, warto korzystać z tej formy spotkań internetowych. Każda okazja do nauczenia się czegoś nowego, poznania ciekawych ludzi i rozwoju umiejętności osobistych jest dobra i wzbogaca nas jako ludzi.

Podsumowanie

Co to jest webinar online? Webinar to spotkanie online realizowane w celach edukacyjnych, informacyjnych czy promocyjnych. Czy webinar i webinarium to to samo? Tak, słowa webinar i webiunarium oznaczają de facto ten sam rodzaj spotkania internetowego, które często nazywane jest też e-szkoleniem. Co jest potrzebne do webinaru? Z reguły nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego oprogramowania czy sprzętu, aby uczestniczyć w webinarze czy webinarium. Wystarczy przeglądarka internetowa w komputerze, na tablecie lub telefonie oraz kamera oraz mikrofon. Jak odbywa się webinar online? Uczestnicy dostają link do webinariu najcześciej w wiadomości e-mail wraz z informacją, o której godzinie dołączyć do webinaru. Po wejściu na stronę, na której prowadzony jest webinar warto przywitać się i wyciszyć mikrofon, aby nie powodować hałasu. To czy włączymy kamerę, aby inni uczestnicy webinarium i prowadzący webinar mogli nas zobaczyć zależne jest od naszej woli oraz zasad na jakie umówiliśmy się z organizatorem webinaru. Czy webinarium to szkolenie? Webinarium może być szkoleniem, ale webinaria służą też poznaniu się grupy współpracowników czy przekazaniu prostych informacji. Warto sprawdzić program webinarium, aby zrozumieć czego powinniśmy się spodziewać po zajęciach realizowanych w trakcie webinarium. Jakie są niepoprawne zapisy słowa webinar, których powinniśmy się wystrzegać? Webiner, webuner, webinair, weebinar, vebinar itp. Jedyne poprawne nazwy to webinar oraz webinarium.

Webinar, webinarium

Webinar, webinarium: co to jest webinar oraz webinarium i gdzie znaleźć webinary?
Webinaria, webinarium, webinary, webinar

Zostaw e-mail, aby otrzymywać powiadomienia, gdy pojawi się nowy webinar lub webinarium na stronie!