O szkoleniu
Po tym szkoleniu będziesz wiedzieć:
- które przepisy prawne są kluczowe w procesie organizowania systemu odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych
- jak prawidłowo opracować akty prawa miejscowego z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi
- na co należy zwrócić uwagę ustalając wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
- jak prowadzić kontrolę i uszczelnić system
Po tym szkoleniu będziesz umieć:
- zweryfikować zapisy dotyczące gospodarowania odpadami zawarte w aktach prawa miejscowego
- określić kluczowe obszary mające wpływ na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami oraz przygotować założenia do kalkulacji tej opłaty
- opracować plan kontroli i zidentyfikować istotne źródła danych pozwalających na weryfikację złożonych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
- przygotować niezbędne dokumenty sprawozdawcze
Dlaczego warto skorzystać z naszej propozycji?
- Przekazujemy rzetelną, praktyczną wiedzę i umiejętności, po przystępnej cenie.
- Udzielamy rabatów na kolejne szkolenia w naszym Stowarzyszeniu.
- Posiadamy certyfikowany system zarządzania jakością usług szkoleniowo-rozwojowych (standard SUS 2.0).
- Jesteśmy Organizacją wpisaną do Rejestru Instytucji Szkoleniowych przy WUP Katowice.
- Organizujemy m.in. kameralne szkolenia dla małych grup, sprzyjające wymianie poglądów oraz przedyskutowaniu przez Uczestników Ich własnych problemów i wyjaśnieniu wątpliwości.
- Wykorzystujemy różnorodne metody komunikacji, w tym prezentacje multimedialne, omawianie przykładów, studia przypadków (case studies), warsztaty.
- Zapewniamy Uczestnikom bezpłatnie możliwość indywidualnych osobistych konsultacji z Prelegentem 2 godziny po zakończeniu szkolenia.
- Zapewniamy Uczestnikom bezpłatnie możliwość e-mailowego zadawania pytań Prelegentowi przez kolejne 14 dni po zakończeniu szkolenia.
- W cenie szkolenia udostępniamy Uczestnikom materiały szkoleniowe.
- Udział w szkoleniu potwierdzamy imiennym zaświadczeniem o uczestnictwie.
- Stale doskonalimy jakość swoich usług, m.in. dzięki dialogowi z naszymi Klientami oraz ankietom ewaluacyjnym podsumowującym każde szkolenie.
Adresowane jest ono głównie do:
- pracowników organów samorządowych i jednostek gminnych, zajmujących się gospodarką odpadami komunalnymi,
- podmiotów oferujących usługi w zakresie odbioru transportu i przetwarzania odpadów komunalnych,
- osób zajmujących się ochroną środowiska, gospodarką odpadami
Program szkolenia
Program szkolenia
- Odpady komunalne – o czym mowa.
- Przegląd aktów prawnych ze wskazaniem kluczowych przepisów dotyczących odpadów komunalnych (ustawa o odpadach, ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, prawo ochrony środowiska).
- Miejsce gminy w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi.
- Związki międzygminne.
- Rola regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie oraz innych aktów prawa miejscowego w gospodarowaniu odpadami komunalnymi.
- Zabudowa jednorodzinna, budynki wielolokalowe, nieruchomości niezamieszkałe – obowiązki właścicieli i zarządców w świetle aktualnych przepisów.
- Wybór metody obliczania wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
- Warunki i częstotliwość odbierania odpadów
- Ograniczenia w odbiorze bioodpadów (częściowe zwolnienie z opłaty za kompostowanie, limity „pojemnikowe”).
- PSZOK
- Kalkulacja stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
- Dopłaty do systemu – kiedy możliwe?
- Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
- Kontrola
- Wymagania dla podmiotów odbierających, transportujących i przetwarzających odpady komunalne
- Obowiązki sprawozdawcze
- Przepisy sankcyjne
- Dyskusja
Czas trwania
Prelegenci
Andrzej Milian - samorządowiec kierujący wydziałem ochrony środowiska w jednej z największych gmin w Polsce. Wcześniej trener i praktyk ponad 20 lat współpracujący z przedsiębiorcami i uczelniami wyższymi w zakresie ochrony środowiska.
Konsultant-doradca, projektant (rekultywacje terenów przekształconych, zdegradowanych, składowisk odpadów), Ekspert Czystszej Produkcji. Szkoleniowiec, od wielu lat współpracujący ze Stowarzyszeniem Polski Ruch Czystszej Produkcji, m.in. w zakresie prowadzenia licznych szkoleń otwartych oraz zamawianych.
Wieloletnie i wielopłaszczyznowe doświadczenie w sprawach związanych z ochroną środowiska zaowocowało m.in. udziałem, w charakterze trenera, w szeregu ogólnopolskich projektów szkoleniowych realizowanych dla administracji publicznej w związku z systemowymi zmianami przepisów prawnych w Polsce, cyklach szkoleniowych dla przedsiębiorców w zakresie obowiązków wynikających z przepisów o ochronie środowiska oraz prowadzeniem zajęć dydaktycznych dla słuchaczy Podyplomowych Studiów Administrowania Funduszami Unijnymi organizowanych przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie.
Terminy i miejsca
To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
40-019 Katowice
Krasińskiego 8 / 212
woj. śląskie
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowo-konferencyjne
- certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
- serwis obiadowy
- przerwy kawowe
- Możliwość indywidualnych konsultacji z Prelegentem w czasie 2 godzin po zakończeniu szkolenia, możliwość konsultacji e-mailowych z Prelegentem przez kolejnych 14 dni po zakończeniu szkolenia.
- Rozwiń
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Organizator

Najczęściej zadawane pytania
- Warunkiem udziału w wydarzeniu jest wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszenia, którego potwierdzenie przyjęcia przez Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji stanowi zawarcie umowy uczestnictwa w wydarzeniu i zobowiązania do uiszczenia umówionej opłaty z tytułu uczestnictwa.
- Opłata realizowana jest przelewem na wskazane na fakturze pro forma konto bankowe. Fakturę pro forma przekażemy zgłaszającemu mailowo na 7 dni przed datą wydarzenia.
- Płatność z tytułu uczestnictwa w wydarzeniu wymagana jest przed wydarzeniem, chyba że strony uzgodnią inne warunki. Prosimy o odpowiednią adnotację w polu uwagi podczas wypełniania formularza zgłoszenia.
- Bezpłatne odwołanie zgłoszenia możliwe jest na 7 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia, pod warunkiem poinformowania nas o rezygnacji za pośrednictwem poczty elektronicznej. Odwołanie uczestnictwa po wskazanym terminie skutkuje naliczeniem pełnej opłaty.
- Brak udziału w wydarzeniu nie stanowi odstąpienia od umowy i nie zwalnia z obowiązku zapłaty pełnej ceny uczestnictwa.
- Umożliwiamy bezpłatne jednorazowe przeniesienie zgłoszenia na inny termin tego samego wydarzenia (o ile dostępne są wolne miejsca) bądź wykorzystanie wpłaconej kwoty na inne nasze wydarzenie pod warunkiem wyrównania różnicy w cenie. Wpłata nie podlega zwrotowi w części bądź całości.
- Zastrzegamy sobie prawo wprowadzania niewielkich zmian w programie wydarzenia, a także zmiany terminu i miejsca wydarzenia oraz jego odwołania z powodów niezawinionych przez Organizatora (np. siła wyższa, choroba prowadzącego). W przypadku zaistnienia takiej sytuacji zawiadomimy Zgłaszającego o zmianach na piśmie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz dokonamy zwrotu wpłaconych kwot w terminie 7 dni bądź za zgodą Zgłaszającego zaproponujemy inny termin/miejsce realizacji wydarzenia.
Masz pytania? Napisz do nas
