Odpady komunalne, czyli jak zachować czystość i porządek w gminie 2023

O szkoleniu

Po tym szkoleniu będziesz wiedzieć:

  • które przepisy prawne są kluczowe w procesie organizowania systemu odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych
  • jak prawidłowo opracować akty prawa miejscowego z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi
  • na co należy zwrócić uwagę ustalając wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
  • jak prowadzić kontrolę i uszczelnić system

Po tym szkoleniu będziesz umieć:

  • zweryfikować zapisy dotyczące gospodarowania odpadami zawarte w aktach prawa miejscowego
  • określić kluczowe obszary mające wpływ na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami oraz przygotować założenia do kalkulacji tej opłaty
  • opracować plan kontroli i zidentyfikować istotne źródła danych pozwalających na weryfikację złożonych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
  • przygotować niezbędne dokumenty sprawozdawcze
Dlaczego warto wziąć udział?

Dlaczego warto skorzystać z naszej propozycji?

  • Przekazujemy rzetelną, praktyczną wiedzę i umiejętności, po przystępnej cenie.
  • Udzielamy rabatów na kolejne szkolenia w naszym Stowarzyszeniu.
  • Posiadamy certyfikowany system zarządzania jakością usług szkoleniowo-rozwojowych (standard SUS 2.0).
  • Jesteśmy Organizacją wpisaną do Rejestru Instytucji Szkoleniowych przy WUP Katowice.
  • Organizujemy m.in. kameralne szkolenia dla małych grup, sprzyjające wymianie poglądów oraz przedyskutowaniu przez Uczestników Ich własnych problemów i wyjaśnieniu wątpliwości.
  • Wykorzystujemy różnorodne metody komunikacji, w tym prezentacje multimedialne, omawianie przykładów, studia przypadków (case studies), warsztaty.
  • Zapewniamy Uczestnikom bezpłatnie możliwość indywidualnych osobistych konsultacji z Prelegentem 2 godziny po zakończeniu szkolenia.
  • Zapewniamy Uczestnikom bezpłatnie możliwość e-mailowego zadawania pytań Prelegentowi przez kolejne 14 dni po zakończeniu szkolenia.
  • W cenie szkolenia udostępniamy Uczestnikom materiały szkoleniowe.
  • Udział w szkoleniu potwierdzamy imiennym zaświadczeniem o uczestnictwie.
  • Stale doskonalimy jakość swoich usług, m.in. dzięki dialogowi z naszymi Klientami oraz ankietom ewaluacyjnym podsumowującym każde szkolenie.
Kto powinien wziąć udział?

Adresowane jest ono głównie do:

  • pracowników organów samorządowych i jednostek gminnych,  zajmujących się gospodarką odpadami komunalnymi,
  • podmiotów oferujących usługi w zakresie odbioru transportu i przetwarzania odpadów komunalnych,
  • osób zajmujących się ochroną środowiska, gospodarką odpadami

Program szkolenia

Program szkolenia

 

  1. Odpady komunalne – o czym mowa.
  2. Przegląd aktów prawnych ze wskazaniem kluczowych przepisów dotyczących odpadów komunalnych (ustawa o odpadach, ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, prawo ochrony środowiska).
  3. Miejsce gminy w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi.
  4. Związki międzygminne.
  5. Rola regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie oraz innych aktów prawa miejscowego w gospodarowaniu odpadami komunalnymi.
  6. Zabudowa jednorodzinna, budynki wielolokalowe, nieruchomości niezamieszkałe – obowiązki właścicieli i zarządców w świetle aktualnych przepisów.
  7. Wybór metody obliczania wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
  8. Warunki i częstotliwość odbierania odpadów
  9. Ograniczenia w odbiorze bioodpadów (częściowe zwolnienie z opłaty za kompostowanie, limity „pojemnikowe”).
  10. PSZOK
  11. Kalkulacja stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
  12. Dopłaty do systemu – kiedy możliwe?
  13. Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
  14. Kontrola
  15. Wymagania dla podmiotów odbierających, transportujących i przetwarzających odpady komunalne
  16. Obowiązki sprawozdawcze
  17. Przepisy sankcyjne
  18. Dyskusja

Czas trwania

8.00 - 15.00 (plus możliwość konsultacji dla Uczestników szkolenia: 15,00-17,00)

Prelegenci

Andrzej Milian - samorządowiec kierujący wydziałem ochrony środowiska w jednej z największych gmin w Polsce. Wcześniej trener i praktyk ponad 20 lat współpracujący z przedsiębiorcami i uczelniami wyższymi w zakresie ochrony środowiska.

Konsultant-doradca, projektant (rekultywacje terenów przekształconych, zdegradowanych, składowisk odpadów), Ekspert Czystszej Produkcji. Szkoleniowiec, od wielu lat współpracujący ze Stowarzyszeniem Polski Ruch Czystszej Produkcji, m.in. w zakresie prowadzenia licznych szkoleń otwartych oraz zamawianych.
Wieloletnie i wielopłaszczyznowe doświadczenie w sprawach związanych z ochroną środowiska zaowocowało m.in. udziałem, w charakterze trenera, w szeregu ogólnopolskich projektów szkoleniowych realizowanych dla administracji publicznej w związku z systemowymi zmianami przepisów prawnych w Polsce, cyklach szkoleniowych dla przedsiębiorców w zakresie obowiązków wynikających z przepisów o ochronie środowiska oraz prowadzeniem zajęć dydaktycznych dla słuchaczy Podyplomowych Studiów Administrowania Funduszami Unijnymi organizowanych przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie.

Terminy i miejsca

To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

Polskie Centrum Czystszej Produkcji

40-019 Katowice

Krasińskiego 8 / 212

woj. śląskie

Szkolenie odbywa się na platformie ClickMeeting

Rejestracja

Cena podstawowa
690
+23% VAT
Cena zawiera:
  • udział w zajęciach
  • materiały szkoleniowo-konferencyjne
  • certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
  • serwis obiadowy
  • przerwy kawowe
  • Możliwość indywidualnych konsultacji z Prelegentem w czasie 2 godzin po zakończeniu szkolenia, możliwość konsultacji e-mailowych z Prelegentem przez kolejnych 14 dni po zakończeniu szkolenia.
  • Rozwiń
Zapisz się

Organizator

Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji
40-019 Katowice
Krasińskiego 13
woj. śląskie
Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji od ponad 30 lat działa na rzecz ochrony środowiska w przedsiębiorstwach i innych organizacjach. Namawiamy do podejmowania działań z tego zakresu i udowadniamy, że działania takie mogą przynieść firmom wy...
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

  1. Warunkiem udziału w wydarzeniu jest wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszenia, którego potwierdzenie przyjęcia przez Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji stanowi zawarcie umowy uczestnictwa w wydarzeniu i zobowiązania do uiszczenia umówionej opłaty z tytułu uczestnictwa.
  2. Opłata realizowana jest przelewem na wskazane na fakturze pro forma konto bankowe. Fakturę pro forma przekażemy zgłaszającemu mailowo na 7 dni przed datą wydarzenia.
  3. Płatność z tytułu uczestnictwa w wydarzeniu wymagana jest przed wydarzeniem, chyba że strony uzgodnią inne warunki. Prosimy o odpowiednią adnotację w polu uwagi podczas wypełniania formularza zgłoszenia.
  4. Bezpłatne odwołanie zgłoszenia możliwe jest na 7 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia, pod warunkiem poinformowania nas o rezygnacji za pośrednictwem poczty elektronicznej. Odwołanie uczestnictwa po wskazanym terminie skutkuje naliczeniem pełnej opłaty.
  5. Brak udziału w wydarzeniu nie stanowi odstąpienia od umowy i nie zwalnia z obowiązku zapłaty pełnej ceny uczestnictwa.
  6. Umożliwiamy bezpłatne jednorazowe przeniesienie zgłoszenia na inny termin tego samego wydarzenia (o ile dostępne są wolne miejsca) bądź wykorzystanie wpłaconej kwoty na inne nasze wydarzenie pod warunkiem wyrównania różnicy w cenie. Wpłata nie podlega zwrotowi w części bądź całości.
  7. Zastrzegamy sobie prawo wprowadzania niewielkich zmian w programie wydarzenia, a także zmiany terminu i miejsca wydarzenia oraz jego odwołania z powodów niezawinionych przez Organizatora (np. siła wyższa, choroba prowadzącego). W przypadku zaistnienia takiej sytuacji zawiadomimy Zgłaszającego o zmianach na piśmie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz dokonamy zwrotu wpłaconych kwot w terminie 7 dni bądź za zgodą Zgłaszającego zaproponujemy inny termin/miejsce realizacji wydarzenia.

 

Możliwość dofinansowania udziału dla pracowników mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw - nawet do 80%, z Bazy Usług Rozwojowych!

Najszybszym sposobem kontaktu z organizatorem i uzyskania dodatkowych informacji jest wypełnienie formularza kontaktowego. Możesz też zadzwonić do organizatora.
Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji
40-019 Katowice Krasińskiego 13
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!