Anna Franiak

Czym jest kontrola skarbowa i kontrola podatkowa?

Są takie dwa słowa, na dźwięk których niemal każdy przedsiębiorca drży. To oczywiście kontrola skarbowa. Ale czy diabeł jest rzeczywiście taki straszny? Zamiast demonizować, warto poznać podstawy prawne, na jakich taki audyt się odbywa oraz przebieg typowej kontroli skarbowo-podatkowej. Oto zatem najważniejsze informacje, dzięki którym przebrniesz przez wizytę urzędnika bez stresu i kłopotów.

Kiedy prowadzona jest kontrola skarbowa?

To, że firma ma być poddana kontroli skarbowej, wcale nie oznacza, że jest podejrzana o malwersacje podatkowe czy inne niepożądane działania. Organy kontroli pracują zgodnie z wyznaczonym na dany rok planem i przeprowadzają weryfikację głównie w wybranych losowo przedsiębiorstwach. Oczywiście nie oznacza to, że w sytuacji, gdyby do urzędu skarbowego dotarła informacja o jakichś nieprawidłowościach, nie zalecono by przeprowadzenia kontroli podatkowej poza kolejnością. Zanim jednak widmo kontroli skarbowo-podatkowej zacznie spędzać nam sen z powiek warto dowiedzieć się czym tak naprawdę jest kontrola skarbowa oraz na jakich zasadach się odbywa.

Czym dokładnie jest kontrola skarbowa?

Kontrola skarbowa jest czynnością, z którą musi się liczyć każdy podatnik – i to nie tylko prowadzący działalność gospodarczą. Zgodnie z obowiązującymi zapisami legislacyjnymi, każdy obywatel jest objęty obowiązkiem płacenia podatków, a urzędnicy mają prawo dokonać weryfikacji poprawności spełniania tego obowiązku. Jej celem jest potwierdzenie, że podatki są odprowadzone poprawnie i zgodnie z faktycznymi przychodami osiąganymi przez podmiot.

Choć kontrola skarbowo-podatkowa może koncentrować się na różnych obszarach działania przedsiębiorstwa, najczęściej polega na weryfikacji:

 • czy podatnik rzetelnie deklaruje podstawę opodatkowania (a więc czy wlicza do niej wszystkie uzyskane dochody zgodnie z obowiązującymi przepisami),
 • czy podatki są obliczane i wpłacane prawidłowo – głównie tyczy się to podatków odprowadzanych na rzecz państwa (podatek VAT, podatek CIT, podatek akcyzowy, ceny transferowe...), ale również innych należności wynikających z przepisów (np. podatków lokalnych).

Weryfikacja ta odbywa się głównie poprzez porównanie dokumentacji księgowej i finansowej przedsiębiorstwa z przesłanymi deklaracjami podatkowymi. Weryfikowany może być również stan faktyczny majątku firmy – np. obecne na jej stanie wyposażenie itp.

Na jakiej podstawie przebiega kontrola podatkowa?

Podstawowym aktem prawnym, który regulował kwestie związane z kontrolą skarbową była Ustawa z dnia 28 września 1991 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 65 z późn. zm.). Jednak od 2017 roku weszły w życie w przepisach poważne zmiany, w ramach polityki rządu mającej na celu „uszczelnienie VAT-u”, a więc niwelację nieprawidłowości związanych z odprowadzaniem podatków. Od tego momentu w mocy pozostaje Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2019 r. poz. 768). Powołała ona do życia tytułową Krajową Administrację Skarbową, która połączyła funkcje dawnych kontroli skarbowej, Służb Celnych oraz administracji podatkowej.

Jak przebiega kontrola podatkowa?

Najczęściej kontrola podatkowa przebiega w sposób zapowiedziany. Przedsiębiorca otrzymuje zawiadomienie o jej wszczęciu drogą pisemną. Z dokumentu podatnik dowiaduje się czego dokładnie kontrola będzie dotyczyć – może być wskazany np. przedział czasu, za jaki należy przygotować dokumenty, lub ich przedmiot. Nie jest wyznaczany konkretny dzień kontroli, jednak jest ona wszczynana z urzędu nie wcześniej niż na 7 dni od dostarczenia pisma i nie później niż na 30 dni od tego momentu.

Art. 48 ust. 2 ustawy Prawo przedsiębiorców
Kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeżeli kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia.

W praktyce często zdarza się, że kontroler kontaktuje się z firmą, aby umówić się na konkretny dzień – jest to wygodniejsze dla obu stron, ponieważ przedsiębiorca może przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, a kontroler nie musi czekać na ich przedłożenie i może pracować w spokoju.

Jest jeszcze jedna ważna zaleta tego, że informację o kontroli podatnik otrzymuje z wyprzedzeniem: jeśli w czasie od otrzymania wezwania do wizyty kontrolera sam wykryje błędy w dokumentacji, może złożyć stosowne korekty, co zwalnia go z odpowiedzialności karnej.

Zawiadomienie o wszczęciu kontroli dla zachowania ważności powinno spełniać pewne kryteria, są to między innymi:

 • wskazanie z nazwy organu wszynającego kontrolę skarbową,
 • podanie miejsca i daty wystawienia zawiadomienia,
 • oznaczenie z nazwy i adresu przedsiębiorcy wyznaczonego do kontroli skarbowo-podatkowej,
 • wskazanie zakresu kontroli,
 • wkazanie z imienia, nazwiska i stanowiska osoby udzielającej upoważnienia do przeprowadzenia kontroli.

Jeśli w trakcie kontroli pojawią się wątpliwości co do poprawności dokumentacji lub jej kompletności, dobrze, jeśli podatnik złoży wyjaśnienia na piśmie i – co najważniejsze – będzie uczestniczył w procesie.

Wyniki kontroli skarbowej

Kontrola może się zakończyć jednym z dwóch wyników: negatywnym (wbrew pozorom) oznacza, że podatnik dopełnił wszystkich obowiązków i nie musi podejmować żadnych działań, za to pozytywny wynik wiąże się z konkretnymi wskazaniami dla podatnika co do obowiązków, jakie musi on dopełnić.

Warto pamiętać, że podatnikowi w trakcie kontroli skarbowej przysługują określone prawa – np. do otrzymania zapowiedzi wizyty kontrolera, do czynnego udziału w kontroli czy wyznaczenia reprezentanta na okres jej trwania. Warto poznać możliwości, jakie dają przepisy, aby móc sprawnie współpracować z urzędnikiem i doprowadzić do jak najszybszego i najkorzystniejszego zakończenia audytu.

Anna Franiak

Anna Franiak

Redaktor Eventis.pl

Od kilku lat zajmuję się przygotowaniem materiałów merytorycznych dla czołowych polskich portali internetowych, a także na potrzeby prasy, radia i telewizji. Specjalizuję się w tematyce związanej z nowoczesnymi metodami marketingu, promocji oraz działań z zakresu Public Relations. Nie są mi obce tematy dotyczące psychologii reklamy, komunikacji wewnętrznej, wywierania wpływu czy też negocjacji oraz technik sprzedaży.

Polecane wydarzenia

Księgowy kontra urząd skarbowy – kontrole i postępowania

 • już od 173 zł
 • już od 173 zł
Zapisz się
Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy Sp. z o.o.

Kurs Przygotowawczy dla Ekspertów, Księgowych i Doradców Podatkowych

 • już od 4 290 zł
 • już od 4 290 zł
Zapisz się

Jak się przygotować na kontrolę po zmianach w 2023 r.?

 • już od 154 zł
 • już od 154 zł
Zapisz się

Ostatnie artykuły

Najskuteczniejsze formy reklamy dla firm – które warto znać?
27 września 2023
Najskuteczniejsze formy reklamy dla firm – które warto znać?

Współczesny marketing to jedna z najbardziej kreatywnych i rozwijających się w zaskakującym tempie branż. Polega na promowaniu marek czy produktów w taki sposób, aby realnie wpływać na decyzje konsumentów.

Czytaj więcej
Szukasz oferty na pozycjonowanie strony? Oto dlaczego warto wybrać Aktywny Model Rozliczeń
22 września 2023
Szukasz oferty na pozycjonowanie strony? Oto dlaczego warto wybrać Aktywny Model Rozliczeń

Coraz więcej klientów decyduje się na zakupy online. Jak jednak sprawić, że nasz sklep internetowy zajmie wysoką pozycję w wyszukiwarce Google? Jak skutecznie pozycjonować strony internetowe?

Czytaj więcej
Masowa wysyłka SMS dla biznesu, czyli kilka słów o tym, dlaczego potrzeby branży są tak ważne
15 września 2023
Masowa wysyłka SMS dla biznesu, czyli kilka słów o tym, dlaczego potrzeby branży są tak ważne

Dowiedz się jak wykorzystać masową wysyłkę SMS w zgodzie z potrzebami twoich klientów i specyfiką branży, w której działa twoje przedsiębiorstwo.

Czytaj więcej
Co zrobić, aby szybko i sprawnie uzyskać kredyt gotówkowy?
14 września 2023
Co zrobić, aby szybko i sprawnie uzyskać kredyt gotówkowy?

Istnieje wiele rodzajów pożyczek bankowych, wśród których możemy wyróżnić między innymi kredyty hipoteczne, firmowe i konsolidacyjne. Jednak największą popularnością cieszą się pożyczki, które pozwalają uzyskać finansowanie na dowolny cel.

Czytaj więcej