Szkolenia prawnicze, kursy dla prawników i konferencje z prawa!

 • Wyszukaj szkolenia prawne, kursy prawnicze oraz konferencje prawne
 • Znajdź szkolenie dla siebie, poznaj jego program oraz ceny
 • Zgłoś swój udział wypełniając nasz formularz rejestracji online
Rozwiń Pracujesz jako prawnik bądź zajmujesz się dziedziną, w której znajomość prawa ma podstawowe znaczenie? Zapoznaj się z naszą bazą ofert rozwojowych dla prawników obejmującą szkolenia prawnicze, szkolenia prawne, kursy prawnicze online i szkolenia dla prawników oraz konferencje, webinary i kongresy z prawa. Sprawdź terminy kursów i szkoleń, program zajęć oraz ich ceny. Wybierz szkolenie prawne dla siebie i zapisz się na nie przez Internet! Zwiń

szkolenia prawne

Kursy dla prawników, szkolenia prawne: 1059

 • Online, 5 październik 2022
 • 863 zł
863 zł

ABC VAT cz. I

 • Online, 6 październik 2022
 • 572 zł
572 zł
Artykuł

Prawo i dział prawny w firmie: szkolenia dla prawników, szkolenia prawne i prawnicze.

Dział prawny nie jest obowiązkowym elementem struktury organizacyjnej firmy, przez co często jest pomijany i niedoceniany. Tymczasem obsługa prawna In-house niesie za sobą wiele korzyści dla przedsiębiorstwa. Jaką rolę odgrywają prawnicy w firmach i w jaki sposób ich praca może wpływać na efektywność? Sprawdź znaczenie i obowiązki działów prawnych. Dowiedz się jak zapewniać zgodność prowadzonej działalności z przepisami poprzez kursy i szkolenia prawne oraz konferencje dotyczące zmian w prawie oraz skierowane do prawników.

Po co firmie dział prawny?

W zasadzie każda firma potrzebuje wsparcia prawnego. Wiele obszarów jej działalności ma bowiem związek z kwestiami formalnymi i obowiązującymi przepisami. Mniejsze organizacje zwykle korzystają z zewnętrznej pomocy, czyli outsourcingu usług prawnych. Doraźna lub stała współpraca z kancelarią nie zawsze zdaje jednak egzamin. Dlatego przedsiębiorcy, którzy mogą sobie na to pozwolić, powinni rozważyć utworzenie działu prawnego. Dzięki włączeniu jednostki prawnej do struktury organizacyjnej firmy korzystanie z ekspertyzy i umiejętności specjalistów różnych dziedzin prawa jest znacznie łatwiejsze, podobnie jak ich współpraca z pozostałymi działami. Tym sposobem dział prawny może mieć realny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa i jego efektywność, a w konsekwencji również zyski.

Czym zajmują się prawnicy w firmie – obowiązki działu prawnego

Dokładny zakres obowiązków działu prawnego zależy od wielu czynników, wśród których kluczowym są potrzeby firmy związane z rodzajem i trybem prowadzonej działalności. Zadania realizowane przez dział prawny najczęściej obejmują jednak:

 • przygotowywanie umów handlowych, najmu, kadrowych itp.,
 • przygotowywanie tekstów regulaminów, zarządzeń i innych wewnętrznych aktów prawnych (we współpracy z innymi jednostkami organizacyjnymi),
 • udział w negocjacjach kontraktowych,
 • analizę zmian w przepisach dotyczących działalności firmy np. zmiany w podatkach,
 • sporządzanie opinii prawnych w sprawach dotyczących bieżącej działalności,
 • przygotowywanie pozwów sądowych na rzecz spółki,
 • nadzorowanie i obsługę procedur odszkodowawczych lub windykacyjnych w imieniu firmy,
 • obsługę biurowo-administracyjną rady nadzorczej i zarządu (np. przygotowywanie protokołów z posiedzeń zarządu, uchwał, tworzenie regulaminów działania biura zarządu itp.),
 • nadzór nad archiwizacją,
 • doradztwo prawne i konsultacje w zakresie prawa pracy lub innych dziedzin prawa.

Warto pamiętać, że sprawna i skuteczna praca działu prawnego wymaga nie tylko doskonałej wiedzy prawniczej członków zespołu, ale także dogłębnego poznania mechanizmów działania konkretnej organizacji oraz rynku, na którym funkcjonuje. Umożliwia to świadczenie wsparcia w postaci doradztwa związanego z konkretnymi posunięciami strategicznymi czy wdrażaniem nowych pomysłów. To właśnie w tym zakresie praca działu prawnego może się okazać niezwykle cenna i przenieść się na wymierne korzyści dla przedsiębiorstwa.

Jak organizować pracę działu prawnego?

Odpowiednio zorganizowana praca działu prawnego to ogromny atut przedsiębiorstwa. W szybkiej realizacji codziennych zadań pomoże np. możliwość łatwego wykorzystania dotychczasowego dorobku przy podobnych sprawach. Ponadto musi on być dobrze zintegrowany z innymi elementami struktury firmy i wyposażony w efektywne narzędzia do wymiany informacji. Powinno się również dbać o odpowiednią liczebność i kwalifikacje pracowników działu prawnego. W razie potrzeby niektóre mniej znaczące zadania można zlecać zewnętrznej kancelarii.

Kwalifikacje zespołów prawnych warto rozwijać poprzez cykliczne śledzenie zmian w prawie i odpowiednie szkolenia dla ich pracowników. Przykładowe tematy szkoleń prawniczych, którymi warto się zainteresować, to m.in.:

Warto zaangażować dział prawny nie tylko w kwestie przygotowania umów i kontraktów, ale również w etap ich realizacji. To szczególnie istotne w dużych przedsiębiorstwach, które realizują wiele umów jednocześnie. Czujność firmowych prawników może pomóc uniknąć niewyegzekwowanych płatności lub innych roszczeń, a przez to również czasochłonnych i kosztownych procedur windykacyjnych. Dzięki temu ich praca stanowi realną, mierzalną korzyść dla organizacji. Zwiększanie roli działów prawnych to jeden ze stałych trendów spowodowany rosnącą koniecznością zapewnienia zgodności działania firmy z przepisami prawa (tzw. compliance). Sprawny dział prawny pozwala też firmom osiągać znaczącą przewagę konkurencyjną. Coraz częściej uważa się wręcz, że prawnicy powinni działać, jakby byli udziałowcami firmy i pełnić funkcje partnerów oraz doradców biznesowych, a nie usługodawców.

Efektywny dział prawny - szkolenia i kursy dla prawników, szkolenia prawne...

Osiągnięcie stanu partnerstwa pomiędzy działem prawnym a zarządem nie jest jednak możliwe bez wysoko wykwalifikowanej kadry. Dlatego wśród trendów biznesowych związanych z firmowymi prawnikami obserwuje się też stawianie na ciągły rozwój kwalifikacji. Bardzo pomocne w tym zakresie okazują się kursy i szkolenia prawne organizowane zarówno online, jak i stacjonarnie i dotyczące coraz bardziej złożonej tematyki nie tylko prawnej, ale również biznesowej. Nie należy zapominać o programach związanych z najnowszymi zmianami w prawie, które bezpośrednio dotyczą działalności przedsiębiorstwa, ale ważna jest również tematyka z zakresu zarządzania, negocjacji, instrumentów finansowych, a nawet HR. W celu ułatwienia prawnikom współpracy z pozostałymi działami organizacji niekiedy warto zainwestować również w typowe programy team-building lub też dotyczące efektywnej komunikacji.

Inne kursy, warsztaty i szkolenia prawne oraz szkolenia dla prawników cieszące się popularnością:

Szkolenia prawne online, prawo w praktyce online - kursy i szkolenia prawnicze.

Ostatnie miesiące przyniosły znaczące zmiany na rynku kursów i szkoleń o tematyce prawnej i prawniczych - coraz więcej z nich organizowanych jest online, przez sieć Internet na platformach do prowadzenia wideo konferencji oraz poprzez platformy e-learning. Szkolenia prawne online znacznie zwiększają dostępność do sprawdzonej wiedzy, bez potrzeby odbywania podróży służbowych. Pozwala to wziąć udział w szkoleniu z prawa bez względu na miejsce zamieszkania czy wykonywania pracy. Co więcej, szkolenia prawne online cechują się większą przystępnością cenową dzięki wyeliminowaniu kosztów związanych z wynajmem sali konferencyjnej czy zapewnieniem wyżywienia uczestnikom. Dlatego ceny szkoleń prawnych online są często niższe niż ich stacjonarnych odpowiedników, które wciąż znajdziemy w ofercie, zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Gdańsk, Katowice, Łódź, Szczecin, Bydgoszcz czy Lublin.

Bazę i centrum szkoleń prawnych znaleźć można na górze strony. W jednym miejscu staraliśmy się zgromadzić jak najwięcej szkoleń z prawa, kursów prawnnych oraz wszelkiego typu warsztatów i konferencji dla prawników. Pozwala to łatwo porównać program poszczególnych szkoleń, zapoznać się z cenami i warunkami uczestnictwa oraz zarejstrować na wybrane przez siebie szkolenie online. 

Prawo i dział prawny w firmie: szkolenia dla prawników, szkolenia prawne i prawnicze.
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Baza szkoleń prawnych, prawniczych i dla prawników

Dowiedz się jak działa nasza baza szkoleń, kursów i konferencji o tematyce prawnej.
Dowiedz się czym jest baza szkoleń, kursów i konferencji biznesowych Eventis.pl

W naszej bazie staraliśmy się zgromadzić przede wszystkim szkolenia prawne, szkolenia prawnicze oraz szkolenia i kursy dla prawników. Baza zawiera również informacje o wydarzeniach z zakresu prawa, takich jak kursy, konferencje, warsztaty i seminaria. W bazie można znaleźć zarówno szkolenia stacjonarne, jak i te realizowane zdalnie.

To bardzo proste, na stronie każdego z wydarzeń umieszczonych w bazie dostępna jest informacja o cenie uczestnictwa oraz formularz pozwalający na rejestrację udziału w danym szkoleniu czy kursie prawnym. Rejestracja na szkolenia prawnicze z użyciem naszego formularza jest bezpłatna - płacisz tylko organizatorowi szkolenia cenę z tytułu udziału w zajęciach.
Szkolenia prawne, szkolenia prawnicze

Zapisz się i otrzymuj powiadomienia, gdy pojawią się nowe szkolenia dla prawników, kursy lub konferencje prawne!