XXIII Forum Koordynatorów czynności kancelaryjnych

O forum

Zapraszamy do udziału w XXIII Forum Koordynatorów Czynności Kancelaryjnych.

Ze względu na to, że wdrożenie doręczeń elektronicznych przesunęło się w czasie, tematem wiodącym nadal będą e-Doręczenia oraz różne zagadnienia związane z ich funkcjonowaniem: prawne, faktyczne, organizacyjne i techniczne.
W międzyczasie wprowadzana jest w życie ustawa o sygnalistach. Dla koordynatorów czynności kancelaryjnych może więc być ważne omówienie sposobu jej wdrożenia w obszarze dokumentacji, zarządzania nią oraz archiwizacji.
Po każdym prezentowanym temacie przewidziany jest czas na zadawanie pytań i na dyskusję!
Liczymy na to, że niezwykle cenieni prelegenci będą gwarancją wysokiego poziomu naszego forum.

Serdecznie zapraszamy!

Kto powinien wziąć udział?

Na Forum zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Program forum

9:00 Przyjęcie prowadzenia Forum, kilka zdań na początek:
dr Ewa Perłakowska
(ekspert i wykładowca z zakresu zarządzania dokumentacją (w tym dokumentem elektronicznym), systemów klasy EZD, systemów kancelaryjnych, archiwistyki i prawa archiwalnego, funkcjonowania archiwów, informatyzacji podmiotów publicznych, Prezes Stowarzyszenia „Archiwizjoner”)

9:10 Doręczenia elektroniczne – czym są w istocie i co je różni od doręczeń w ePUAP i od poczty elektronicznej?

  • Stan aktualny – praktyka doręczeń dokumentów podmiotom realizującym zadania publiczne i podmiotom innym (niepublicznym, osobom fizycznym)
  • Porównanie systemów doręczeń aktualnie stosowanych i systemu wprowadzanego ustawą o doręczeniach elektronicznych
  • Nowe pojęcia i byty wprowadzane ustawą o doręczeniach elektronicznych
  • Struktura systemu e-doręczeń i elementy tej struktury
  • Operatorzy realizujący usługi e-doręczeń (usługa kwalifikowana, publiczna, hybrydowa)
  • Pracownicy podmiotów odpowiedzialni za funkcjonowanie skrzynek e-doręczeń
  • Praktyczne (rzeczywiste) przykłady realizacji e-doręczeń

dr inż. Kajetan Wojsyk
(nauczyciel akademicki z 45-letnim doświadczeniem, współautor wielu podręczników akademickich, komentarza do ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne a także komentarza do ustawy o doręczeniach elektronicznych)

10:10 Sesja pytań i odpowiedzi. Dyskusja
Moderowanie: dr Ewa Perłakowska

10:30 Przerwa

10:50 Modele wdrożenia doręczeń elektronicznych

  • Organizacyjne wyzwania w komunikacji elektronicznej z urzędem
    1. Dojrzałość cyfrowa organizacji
    2. Kanały komunikacyjne
    3. Ustalanie priorytetów i harmonogramu prac
  • Rola EZD w elektronicznym doręczaniu przesyłek
    1. Elektroniczne wykonywanie czynności kancelaryjnych
    2. Elektroniczne dokumentowanie spraw
    3. Elektroniczne dowody doręczenia przesyłek
  • Możliwości wykorzystania narzędzi elektronicznych w obsłudze kancelaryjnej
    1. Integracja systemów
    2. Automatyzacja procesów

dr Elżbieta Wróblewska
(główny specjalista kierujący pracami Wydziału Zarządzania Obiegiem Dokumentów i Archiwum, administrator biznesowy EZD w Ministerstwie Finansów)

11:50 Sesja pytań i odpowiedzi. Dyskusja
Moderowanie: dr Ewa Perłakowska

12:00 Wdrażanie e-Doręczeń w urzędach JST oraz w „papierowych” samorządowych jednostkach organizacyjnych
W przypadku e-Doręczeń trudno pominąć urzędy JST, ale tak naprawdę to prawdziwym problemem (i wyzwaniem) jest zaistnienie e-Doręczeń w małych samorządowych jednostkach organizacyjnych (szkoły, przedszkola, biblioteki, etc.). W małych jednostkach nie ma bowiem praktycznie ani serwerów ani informatyków a wszystko jest dokumentowane papierowo. Nawet, jeżeli ktoś udostępniłby tym jednostkom jakiś system, to w takiej jednostce nie ma de facto komu takim system administrować. W związku z tym pojawia się kilka dość zasadniczych pytań:

  • Pytanie 1: Co można zrobić i w jaki sposób, aby pomimo tych wszystkich problemów, e-Doręczenia mogły zafunkcjonować również w tego typu podmiotach (w praktycznym działaniu)?
  • Pytanie 2: Dotyczy przesyłek elektronicznych - wpływających: W jaki sposób przekształcać otrzymywane za pośrednictwem e-Doręczeń przesyłki elektroniczne na postać papierową, tak aby wydruk można było uznać za równoważny „oryginałowi elektronicznemu"? Chodzi zatem o dodatkowe wymogi informacyjne, które tego rodzaju wydruk winien spełniać?
  • Pytanie 3: Dotyczy przesyłek elektronicznych - wychodzących: W jaki sposób przygotować elektroniczną przesyłkę wychodzącą, w sytuacji, gdy dokument przeznaczony w wysyłki jest postaci papierowej i jest opatrzony podpisem własnoręcznym przez osobę do tego upoważnioną (np. decyzja administracyjna podpisana przez wójta, lub inne dowolne pismo, podpisane przez kierownika instytucji)?
  • Pytanie 4: Dotyczy PUH – W jaki sposób należy przygotować plik PDF dla celów realizacji PUH, w sytuacji gdy dokument jest przeznaczony do wysyłki w postaci papierowej i jest opatrzony podpisem własnoręcznym przez osobę do tego upoważnioną? W jaki sposób przygotować dokument przeznaczony do wysyłki, jeżeli jest w postaci elektronicznej i podpisany elektronicznie, ale jest sporządzony w innym formacie niż PDF?
  • Pytanie 5: W jaki sposób można/należy przekazywać dokumenty elektroniczne, w szczególności gdy są to kolekcje dokumentów (np. akta spraw, przesyłki z dużą liczbą załączników, itp.) – dobre praktyki z uwzględnieniem wymogów wynikających z rozporządzeń wykonawczych do ustawy o archiwach, w szczególności rozporządzenia w sprawie NES. Czy do tych celów można wykorzystać „paczkę eADM"?

Adam Grytner
(prezes ABC PRO Sp. z o. o. w Warszawie; redaktor merytoryczny Vademecum sekretarza jednostki samorządu terytorialnego dla Wydawnictwa C.H.Beck (wydanie 1 i 2). Od roku 2002 zajmuje się tworzeniem systemów informatycznych z zakresu elektronizacji prawa. Autor szeregu publikacji i rozwiązań z zakresu informatyzacji administracji publicznej.)

13:00 Sesja pytań i odpowiedzi. Dyskusja
Moderowanie: dr Ewa Perłakowska

13:20 Przerwa

13:40 Weryfikacja podpisów wraz z upływem czasu i zmianami oprogramowania

  • Centra certyfikacji i oprogramowanie służące do podpisu
  • Weryfikacja podpisu a eIDAS
  • Znaczniki czasu w ujęciu procesowym i technicznym
  • PDF i dokumenty „Word” – weryfikacja
  • Raporty weryfikacji w kontekście zmiany oprogramowania weryfikującego.

Grzegorz Magdoń
(kierownik Zespołu do spraw utrzymania i rozwoju systemów informatyzujących postępowanie sądowo-administracyjne w Naczelnym Sądzie Administracyjnym)

14:40 Sesja pytań i odpowiedzi. Dyskusja
Moderowanie: dr Ewa Perłakowska

14:50 Wdrażanie ustawy o sygnalistach z perspektywy koordynatora czynności kancelaryjnych i archiwisty.

  • Kilka uwag na temat ustawy o sygnalistach.
  • Dokumentowanie zgłoszeń – tradycyjne czy elektroniczne?
  • Procedura niszczenia dokumentacji w związku z wyłączeniem ustawy archiwalnej.

dr Ewa Perłakowska
(ekspert i wykładowca z zakresu zarządzania dokumentacją (w tym dokumentem elektronicznym), systemów klasy EZD, systemów kancelaryjnych, archiwistyki i prawa archiwalnego, funkcjonowania archiwów, informatyzacji podmiotów publicznych, Prezes Stowarzyszenia „Archiwizjoner”)

15:50 Sesja pytań i odpowiedzi. Dyskusja
Moderowanie: dr Ewa Perłakowska

16:00 Zakończenie XXIII Forum KCK.

Czas trwania

09:00-16:30

Prelegenci

Ryszard Adam Grytner

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1979-2002 praca w administracji publicznej - m.in. pełnił funkcje Sekretarza Miasta Siedlce oraz Dyrektora Generalnego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach. Od roku 2002 zajmuje się tworzeniem systemów informatycznych z zakresu elektronizacji prawa. Autor szeregu publikacji i rozwiązań z zakresu informatyzacji administracji publicznej. Redaktor merytoryczny Vademecum Sekretarza C.H. BECK (wydanie 1 i 2). Obecnie Prezes Zarządu ABC PRO Sp. z o.o. w Warszawie.

Grzegorz Magdoń

Od 22 lat związany z Naczelnym Sądem Administracyjnym początkowo jako asystent sędziego, a następnie kierownik Informacji o Sprawach, kierownik Sekretariatu Izby Gospodarczej, główny specjalista w Kancelarii Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego odpowiedzialny za część analityczno-projektową rozwiązań informatyzujących postępowanie sądowo-administracyjne oraz ich wdrożenie w sądownictwie administracyjnym. Obecnie Kierownik Zespołu do spraw utrzymania i rozwoju systemów informatyzujących postępowanie sądowo-administracyjne.

Ewa Perłakowska

Ekspert z zakresu zarządzania dokumentacją tradycyjną i elektroniczną, systemów klasy EZD, archiwistyki, prawa archiwalnego, funkcjonowania archiwów, systemów kancelaryjnych (instrukcji kancelaryjnej, archiwalnej i wykazów akt), informatyzacji administracji publicznej.
Historyk-archiwista, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doświadczony trener na kursach i szkoleniach kancelaryjnych, archiwalnych oraz specjalistycznych z zakresu funkcjonowania systemów teleinformatycznych klasy EZD (ponad 45 kursów kancelaryjno-archiwalnych oraz prawie 780 szkoleń, ponad 6500 godzin szkoleniowych). Wykładowca uniwersytecki (UW, UMCS, UWr, UJ).
Ekspert, doradca i analityk przy wdrażaniu systemów teleinformatycznych, w szczególności klasy EZD, w podmiotach publicznych oraz optymalizacji tych systemów, a także budowy w nich modułu „archiwum”. Doświadczony praktyk. Prezes Stowarzyszenia „Archiwizjoner”. Członek Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Autorka publikacji w naukowych czasopismach archiwalnych i historycznych. Współautorka takich publikacji, jak:

  • „Procedury elektronicznego zarządzania dokumentacją w administracji” (Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2023),
  • „Dokumentacja elektroniczna w podmiotach publicznych” pod red. nauk. Grażyny Szpor (Wolters Kluwer, Warszawa 2013).

Długoletni pracownik sieci archiwów państwowych, w tym w latach 2009-2014 pierwszy dyrektor Departamentu Kształtowania Narodowego Zasobu Archiwalnego w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Była członkiem Rady Informatyzacji IV kadencji w latach 2011-2013 przy Ministrze Administracji i Cyfryzacji, Rady Naukowej w Biurze Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Rady do spraw informatyzacji i digitalizacji przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych, Rady do Spraw Narodowego Zasobu Bibliotecznego oraz Rady Programowej Projektu „Archiwa Przełomu”.
Współautorka zasad dla elektronicznego zarządzania dokumentacją (EZD) w ramach prac nad rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. oraz szeregu aktów prawnych, m.in. nowelizacji ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach z 2015 r. oraz wielu rozporządzeń. Od początku pracy zawodowej interesuje się problematyką zarządzania dokumentacją, w szczególności wartościowaniem archiwalnym dokumentacji oraz dokumentem elektronicznym, a także organizacją i funkcjonowaniem archiwów zakładowych, w tym archiwów elektronicznych.

Kajetan Wojsyk

Ekspert ds. jakości danych w e-administracji
Absolwent Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej. W czasie 45 lat był kolejno pracownikiem naukowo-dydaktycznym Politechniki Częstochowskiej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej (obecnie Uniwersytetu Jana Długosza) w Częstochowie, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami PAN w Warszawie (obecnie Akademia WIT). Równolegle – od 1994 r. – pracownik administracji publicznej. Wieloletni wicedyrektor Centrum e-Zdrowia (dawniej Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia) w Warszawie i ekspert ds. jakości danych w tymże Centrum. Pracował między innymi w Centrum Projektów Informatycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, współpracował z Fundacją Wspierania Wsi, Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej, Centrum Edukacji Samorządowej oraz z Centrum Promocji Informatyki. Był doradcą Ministra Cyfryzacji oraz pełnomocnikiem Ministra Zdrowia ds. otwartości danych publicznych. Aktualnie jest doradcą Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Członek zarządów Naukowego Centrum Prawno-Informatycznego, Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego, członek Stowarzyszeń „Geodeci dla RP”, Archiwizjoner, „Miasta w Internecie”, SilGIS, Rady Naukowej SIP Lex oraz Rady Forum Teleinformatyki. Autor 39 haseł Wielkiej Encyklopedii Prawa (TOM XXII – Prawo informatyczne), ok. 100 artykułów, współautor komentarzy do ustaw, prelegent na prestiżowych konferencjach dotyczących prawa informatycznego, ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych, interoperacyjności systemów teleinformatycznych, dostępu do informacji publicznej, jakości danych w systemach teleinformatycznych. Autor e-Podręcznika dla pracowników administracji. Od 2017 roku tworzy i rozwija unikatowe techniki pomiaru i kształtowania jakości danych przetwarzanych elektronicznie w celu wykorzystania możliwości interoperacyjności systemów teleinformatycznych, bogactwa otwartych danych w rejestrach centralnych i dziedzinowych prowadzące do znacznego obniżenia kosztów działalności podmiotów, kosztów przetwarzania danych i zwiększenia ich bezpieczeństwa, a przede wszystkim zwiększenia bezpieczeństwa osób fizycznych.

Elżbieta Wróblewska

Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, kieruje pracami Wydziału Zarządzania Obiegiem Dokumentów i Archiwum w Ministerstwie Finansów, administrator biznesowy EZD, wieloletni koordynator czynności kancelaryjnych w jednostkach administracji rządowej, członek Rady Użytkowników EZD RP, członek zespołu do opracowania wzoru instrukcji kancelaryjnej dla urzędów obsługujących naczelne organy administracji rządowej przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych, założycielka i pierwszy administrator grupy „Praca dla archiwisty” na portalu społecznościowym Facebook.

Terminy i miejsca

Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

Wymagany komputer z dostępem do internetu.

Rejestracja

Szkolenie online - promocja
zgłoszenie min. 2 tygodnie przed terminem
669
+23% VAT
Cena zawiera:
  • zniżkę 3% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 690 zł)
  • udział w zajęciach
  • materiały szkoleniowe
  • certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
Zapisz się
Szkolenie online
za osobę po okresie promocji
766
+23% VAT
Cena zawiera:
  • zniżkę 3% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 790 zł)
  • udział w zajęciach
  • materiały szkoleniowe
  • certyfikat uczestnictwa (zobacz wzór )
Zapisz się
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

  1. Warunkiem udziału w szkoleniu jest wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszenia, którego potwierdzenie przyjęcia przez Organizatora stanowi zawarcie umowy uczestnictwa w szkoleniu.
  2. Zgłaszając udział w szkoleniu zgłaszający zobowiązuje się do uiszczenia umówionej opłaty za szkolenie.
  3. Opłata realizowana jest przelewem na konto Organizatora na podstawie potwierdzenia udziału oraz faktury pro forma, a płatność wymagana jest przed szkoleniem, chyba że strony uzgodnią inne warunki.
  4. Odwołanie zgłoszenia możliwe jest bezkosztowo na nie mniej niż 7 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia, pod warunkiem poinformowania Organizatora na piśmie (w tym z użyciem poczty elektronicznej). Odwołanie po wskazanym terminie skutkuje naliczeniem pełnej opłaty.
  5. Brak udziału w szkoleniu nie może być rozumiany jako odstąpienie od umowy i nie zwalnia z obowiązku zapłaty ceny szkolenia.
  6. Zgłaszający ma możliwość jednorazowego przeniesienia terminu szkolenia na inny termin (o ile dostępne są wolne miejsca) bądź wykorzystania wpłaconej kwoty na inne szkolenie Organizatora pod warunkiem wyrównania różnicy w cenie. Wpłata nie podlega zwrotowi, ani w części, ani w całości.
  7. Organizator zastrzega prawo zmiany terminu i miejsca szkolenia, a także odwołania szkolenia z powodów niezawinionych przez Organizatora (np. siła wyższa, choroba prowadzącego, nie zebranie wystarczającej grupy uczestników). W takiej sytuacji zawiadamia Zgłaszającego o odwołaniu szkolenia na piśmie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz zwraca wpłacone kwoty w terminie 7 dni bądź za zgodą Zgłaszającego proponuje inny termin/miejsce realizacji szkolenia.

Podczas wypełniania formularza rejestracji zaznacz opcję "Oświadczam, że udział będzie finansowany ze środków publicznych, proszę o wystawienie faktury z zerową stawką VAT."

Jeśli potrzebujesz zarejestrować organizatora w wewnętrznym systemie zamówień możesz zrobić to na dwa sposoby. W trakcie wypełniania zgłoszenia w polu Uwagi przekaż tą informację - opiekun szkolenia skontaktuje się w celu dopełnienia formalności. Możesz to również zrobić samodzielnie z użyciem poniższych danych:
  • Nazwa firmy: Centrum Promocji Informatyki sp. z o.o.
  • Ulica i nr: Ficowskiego 15
  • Kod pocztowy: 01-747
  • Miejscowość: Warszawa
  • Numer NIP: 5260209840

Najszybszym sposobem kontaktu z organizatorem i uzyskania dodatkowych informacji jest wypełnienie formularza kontaktowego. Możesz też zadzwonić do organizatora.
Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Przeciągnij plik tutaj lub kliknij, żeby dodać.
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

Centrum Promocji Informatyki sp. z o.o.
01-747 Warszawa, Polska Ficowskiego 15

Organizator

Centrum Promocji Informatyki sp. z o.o.
01-747 Warszawa, Polska
Ficowskiego 15
woj. mazowieckie
Centrum Promocji Informatyki (CPI) to firma edukacyjna działająca na rynku szkoleniowym od 1992 roku. CPI specjalizuje się w organizowaniu szkoleń otwartych, kursów i konferencji oraz projektów zamkniętych organizowanych na zlecenia firm i organizacj...
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!