O konferencji
Czy można przygotować się do prowadzenia sporu sądowego? A jeśli tak, to kiedy zacząć to robić? Podczas spotkania doświadczeni prawnicy – praktycy podzielą się swoją wiedzą w tym zakresie pokazując jak już od etapu negocjowania umowy poprzez każdy z etapów jej wykonywania zarządzać ryzykiem ewentualnego przyszłego sporu sądowego powstałego na kanwie umowy i jak dobrze przygotować się do postępowania sądowego, gdy staje się to nieuniknione. Szkolenie będzie przeprowadzone w formie case study, a zagadnienia zostaną przedstawione na realnych przykładach.
Dzięki udziałowi w szkoleniu dowiesz się, jak uniknąć niebezpiecznych zaniedbań z etapu negocjowania i wykonywania umowy, które przekładają się na szanse powodzenia w ewentualnym sporze sądowym. Porozmawiamy o tym, jakie korzyści daje zaangażowanie prawnika zewnętrznego na etapie przedprocesowym, a także na każdym etapie sporu. Poznasz też zasady współpracy z prawnikiem zewnętrznym i zarządzania ryzykiem prawnym.
Podczas szkolenia prelegenci odpowiedzą m.in. na poniższe pytania:
- Dlaczego już na etapie negocjowania umowy warto myśleć o wyzwaniach dotyczących jej wykonania, a także potencjalnych sporach?
- Na które postanowienia umowne należy zwrócić szczególną uwagę?
- Jakie materiały gromadzić i archiwizować pod kątem możliwych sporów oraz jak robić to efektywnie?
- W jaki sposób prowadzić korespondencję i rozmowy na etapie wykonywania umowy, aby ułatwić sobie w przyszłości pozycję dowodową?
- Jak zachować się w sytuacji pojawienia się zagadnień problematycznych w trakcie wykonywania umowy?
- Jaką strategię przyjąć w przypadku sporu sądowego?
- Kogo wskazać jako świadka i czy można przygotować go do złożenia zeznań?
- Jak gromadzić materiał dowodowy do przedłożenia w sądzie?
- Dlaczego warto korzystać z pomocy prawnika zewnętrznego?
Spotkanie będzie doskonałą okazją do dyskusji oraz wymiany doświadczeń.
Do udziału w szkoleniu zapraszamy w szczególności przedsiębiorców, prawników wewnętrznych, dyrektorów działów prawnych, osoby odpowiedzialne za negocjowanie, zawieranie i nadzorowanie wykonywania umów.
Program konferencji
09:00
Powitanie, rozpoczęcie szkolenia
- Magdalena Sokulska, Project Manager, Puls Biznesu
09:05
Zarządzanie ryzykami na etapie negocjowania umów
- Patrycja Wysocka, Adwokat. Senior Associate, Kubas Kos Gałkowski
- dr Maciej Durbas, LL.M., MCIArb, Ekspert z zakresu sądownictwa polubownego, Kubas Kos Gałkowski
- Dlaczego o ewentualnych problemach i postępowaniach sądowych warto myśleć już na etapie negocjowania umowy?
- Czy warto już wtedy angażować prawnika zewnętrznego?
- Na które postanowienia umowne należy zwrócić szczególną uwagę?
- Czy i jakie materiały z etapu negocjacji gromadzić i archiwizować pod kątem możliwych sporów?
- Q&A
10:45
Przerwa
11:00
Niezakłócone wykonywanie umów a potencjalne spory
- Patrycja Wysocka, Adwokat. Senior Associate, Kubas Kos Gałkowski
- dr Maciej Durbas, LL.M., MCIArb, Ekspert z zakresu sądownictwa polubownego, Kubas Kos Gałkowski
- Jak prowadzić korespondencję i rozmowy na etapie wykonywania umowy, aby ułatwić sobie w przyszłości pozycję dowodową?
- Litera, duch i praktyka umowy
- Q&A
12:00
Przerwa
12:30
Wyzwania związane z wykonywaniem umów – powstanie sporu
- Patrycja Wysocka, Adwokat. Senior Associate, Kubas Kos Gałkowski
- dr Maciej Durbas, LL.M., MCIArb, Ekspert z zakresu sądownictwa polubownego, Kubas Kos Gałkowski
- Kto powinien prowadzić korespondencję w razie zaistnienia sporu?
- Jeśli angażować prawników, to na jakim etapie, w jakim zakresie i w jaki sposób?
- Co w sytuacji, gdy chcemy: zwrócić się do kontrahenta o zmiany w umowie; zwrócić kontrahentowi uwagę na niewłaściwe wykonywanie umowy; naliczyć kary umowne; wypowiedzieć umowę lub od niej odstąpić
- Zabezpieczenie roszczeń przed wytoczeniem powództwa
- Zabezpieczenie dowodów przed wytoczeniem powództwa
- Q&A
14:00
Przerwa
14:15
Spór sądowy
- Patrycja Wysocka, Adwokat. Senior Associate, Kubas Kos Gałkowski
- dr Maciej Durbas, LL.M., MCIArb, Ekspert z zakresu sądownictwa polubownego, Kubas Kos Gałkowski
- Znaczenie działań omówionych na etapie negocjowania i wykonywania umów dla postępowania sądowego
- W jaki sposób zaangażować prawnika na tym etapie sprawy?
- Gromadzenie materiału dowodowego na potrzeby postępowania: dokumenty – co będzie nam potrzebne, w jakiej formie, kiedy; dokumenty znajdujące się u przeciwnika i osób trzecich; świadkowie – kogo wskazać jako świadka, czy i jak przygotować świadka do złożenia zeznań ustnych lub na piśmie; biegli – prywatni i sądowi
- Przebieg postępowania i podział zadań na każdym jego etapie
- Q&A
16:30
Zakończenie szkolenia.
Czas trwania
Prelegenci
dr Maciej Durbas
LL.M., MCIArb, Ekspert z zakresu sądownictwa polubownego Kubas Kos Gałkowski
Od 2011 r. związany zawodowo z kancelarią Kubas Kos Gałkowski, specjalizującą się w kompleksowej obsłudze prawnej spółek, gdzie zajmuje stanowisko of counsel oraz odpowiada za rozwój Praktyki Arbitrażu jako jej co-leader. Od 2019 r. rekomendowany w rankingu Who’s Who Legal Arbitration w kategorii Future Leaders, a od 2020 r. w rankingu Expert Guides Rising Stars w kategorii Commercial Arbitration. Zajmuje się skomplikowanymi postępowaniami spornymi, także transgranicznymi, w różnych sektorach, w tym w szczególności postępowaniami arbitrażowymi. Ponadto, występował wielokrotnie w sporach jako asystent arbitra lub sekretarz trybunału, a także od kilku lat jako arbiter, w tym przewodniczący. Doradza Klientom również w zakresie prawa nieruchomości, zarówno w postępowaniach sądowych, administracyjnych i sądowo-administracyjnych (ze szczególnym uwzględnieniem sporów reprywatyzacyjnych), jak i transakcjach. Uczestniczy również w transakcjach i postępowaniach w zakresie prawa nieruchomości (negocjacje, sprzedaż, najem, procesy inwestycyjne). Ukończył studia magisterskie na kierunku Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a także studia LL.M. na University of Vienna (prawo międzynarodowe i europejskie) i City University of Hong Kong (prawo common law, międzynarodowe prawo inwestycyjne i arbitrażowe). Obronił z wyróżnieniem w Katedrze Prawa Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pracę doktorską, której tematem jest orzekanie o właściwości sądu arbitrażowego.
Patrycja Wysocka
Adwokat. Senior Associate Kubas Kos Gałkowski
Adwokat. Senior associate oraz co-leader Praktyki Energetyki w Kubas Kos Gałkowski – kancelarii prawnej, która od kilku lat jest wyróżniana w kategorii rozstrzygania sporów w najbardziej prestiżowych rankingach, takich jak m.in. Legal 500, Chambers & Partners, Leaders League, Benchmark Litigation, Forbes oraz Rzeczpospolita. Przez kilkanaście lat współpracy z KKG aktywnie uczestniczyła w szeregu postępowań sądowych, w tym z aspektami transgranicznymi, prowadzonych na kanwie prawa umów, transakcji M&A, odszkodowania deliktowego. Współtworzy strategię procesową oraz reprezentuje Klientów w licznych, wielowątkowych postępowaniach sądowych wytoczonych przeciwko spółkom jednej z największych grup z branży energetycznej, w sporze związanym z długoterminowymi umowami ramowymi odnoszącymi się do sprzedaży energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz praw majątkowych (tzw. zielonych certyfikatów). Zajmuje się kompleksową obsługą przedsiębiorstw z sektora energetycznego, w tym w obszarze odnawialnych źródeł energii – prowadzi negocjacje, przygotowuje i opiniuje umowy, jest pełnomocnikiem w postępowaniach sądowych, szkoli a także doradza i sporządza opinie prawne w zakresie prawa energetycznego, odnawialnych źródeł energii, prawa zamówień publicznych oraz innych kwestii związanych z prowadzeniem działalności przedsiębiorstw energetycznych. Reprezentuje Klientów zarówno przed sądami powszechnymi, sądami administracyjnymi, w ramach postępowań przed prezesem Urzędu Regulacji Energetyki oraz przed Krajową Izbą Odwoławczą. Ukończyła studia magisterskie na kierunku Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a także studia podyplomowe na kierunku Prawo Rynku Kapitałowego na Uniwersytecie Warszawskim.
Terminy i miejsca
To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Organizator

Najczęściej zadawane pytania
Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia dostępnego na górze strony. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się, aby potwierdzić zgłoszenie i przekazać wszystkie informacje organizacyjne.
Masz pytania? Napisz do nas
