Dezinformacja bez tajemnic. Kurs dla nauczycieli o krytycznym myśleniu w internecie.

O kursie

Wirtualna rzeczywistość pomaga uczniom odkryć pasje i rozwijać zainteresowania. Jednak nieograniczony dostęp do informacji pokazał, że konieczne jest uczenie krytycznego odbioru internetowych treści. To kompetencja, która już dziś jest potrzebna uczniom. Szczególnie gdy natrafiają na dezinformację, czyli na treści celowo wprowadzające w błąd.

- Gdy charyzmatyczny twórca przekonuje, że Cesarstwo Rzymskie walczyło z Wielką Lechią, czyli ze starożytnym imperium Słowian (więcej o tej teorii spiskowej dowiesz się z artykułu Kosmiczna husaria i olbrzymy – pseudohistoria w dezinformacji).

- Gdy TikTokerzy zapewniają o skuteczności cudownej jajecznej diety (zobacz, na co trafiają nastolatkowie na TikToku: Treści promujące zaburzenia odżywiania – co podsuwa TikTok i AI?).

- Gdy między postami znajomych z klasy pojawia się reklama gwarantująca, że tylko jedno kliknięcie dzieli cię od otrzymania nowego laptopa za 9 zł (jest to przykład scamu, czyli oszustwa internetowego: Media Expert oferuje laptopy za dziewięć złotych? Próba oszustwa).

 

Chcesz wspomóc swoich uczniów w krytycznym odbiorze treści w internecie? Szukasz wartościowych materiałów edukacyjnych o dezinformacji, które przygotowali praktycy? Chcesz zrozumieć mechanizmy wykorzystywane przez twórców fake newsów?  Chcesz mieć pewność, że otrzymasz aktualną wiedzę gotową do zastosowania?

 

Zapisy na kurs tylko do 26 lutego

 

W jednym kursie zebraliśmy potrzebne Ci wiedzę i kompetencje, które pomogą Ci uchronić uczniów (i przy okazji siebie) przed dezinformacją. Otrzymasz szereg inspiracji, gotowych materiałów edukacyjnych, dzięki którym zagadnienie wiarygodności źródeł i krytycznego myślenia bez trudu wpleciesz w swoją lekcję. Dzięki temu Twoi uczniowie będą umieć rozpoznawać fake newsy w internecie.

Nasz trener przeprowadzi Cię przez wszystkie zagadnienia, osobiście odpowie na wątpliwości, pomoże dostosować materiały do potrzeb Twoich uczniów. Kurs przyda Ci się szczególnie na lekcjach przedmiotowych i na godzinach wychowawczych oraz w procedurze awansu zawodowego.

 

Kurs rozpoczyna się 29 lutego, a zakończy się 29 kwietnia 2024

Jeżeli nie zbierze się grupa na powyższy termin kolejna propozycja będzie podana później.

 

Zrealizuj z nami wytyczne ministerstwa

W ramach kursu przygotowaliśmy materiały, które pozwolą Ci zrealizować pkt 8 „Podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024”: „Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji”.

 

Faktura: jeśli potrzebujesz fakturę skontaktuj się z nami.

Kto powinien wziąć udział?

Dla nauczycieli uczących w klasach 4-8 szkoły podstawowej.

Program kursu

Harmonogram kursu

I tydzień

Spotkanie wprowadzające online, omówienie planu kursu, zapoznanie się z modułem I dostępnym na platformie.

Moduł I: Fake news, deepfake i sztuczna inteligencja (AI). Fałszywe informacje w internecie

II tydzień

Spotkanie z trenerem online, omówienie wykonanych zadań.

III tydzień

Zapoznanie się z modułem II dostępnym na platformie.

Moduł II: Prawda nie leży pośrodku. Szukanie faktów w internecie

IV tydzień

Spotkanie z trenerem online, omówienie wykonanych zadań.

V tydzień

Zapoznanie się z modułem III dostępnym na platformie.

Moduł III: Psychologia w służbie dezinformacji i edukacji. Krytyczny odbiór treści w internecie

VI tydzień

Spotkanie z trenerem online, omówienie wykonanych zadań.

VII tydzień

Zapoznanie się z modułem IV dostępnym na platformie.

Moduł IV: Jak rozmawiać o teoriach spiskowych? Sposoby reagowania na dezinformację

VIII tydzień

Spotkanie z trenerem online, omówienie wykonanych zadań.

IX tydzień

Zakończenie kursu, wręczenie certyfikatów.

Czas trwania

Kurs trwa od 29.02 do 29.04.2024

Prelegenci

Adam Maternik
specjalista ds. weryfikacji informacji i edukacji medialnej w Stowarzyszeniu Demagog. Ma bogate doświadczenie w prowadzeniu zajęć z zakresu przeciwdziałania dezinformacji oraz fact-checkingu. Przeprowadził dziesiątki warsztatów dla uczniów, nauczycieli, seniorów i dziennikarzy. Opracował kurs edukacyjny „Rozprawmy się z dezinformacją: trzy pomysły na godzinę wychowawczą”. Wiedzę nt. fałszywych informacji zdobywał podczas międzynarodowych szkoleń, m.in.: DFRLab’s Digital Sherlocks (2022), Information and Elections in the Digital Era (2022), Google News Initiative (2021).

Terminy i miejsca

Zapoznaj się z aktualnymi terminami tego szkolenia bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

To wydarzenie dostępne jest na zamówienie. Termin i miejsce przeprowadzenia zajęć uzgodnisz z organizatorem po złożeniu zamówienia. Organizator przeprowadza zajęcia: tylko online

Rejestracja

Udział w kursie
121
+23% VAT
Cena zawiera:
  • udział w zajęciach
  • materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej
  • certyfikat uczestnictwa
  • konsultacje indywidualne
Zapisz się
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

Zapis i opłacenie udziału w kursie do 26 lutego 2024

Podczas wypełniania formularza rejestracji zaznacz opcję "Oświadczam, że udział będzie finansowany ze środków publicznych, proszę o wystawienie faktury z zerową stawką VAT."

Jeśli potrzebujesz zarejestrować organizatora w wewnętrznym systemie zamówień możesz zrobić to na dwa sposoby. W trakcie wypełniania zgłoszenia w polu Uwagi przekaż tą informację - opiekun szkolenia skontaktuje się w celu dopełnienia formalności. Możesz to również zrobić samodzielnie z użyciem poniższych danych:
  • Nazwa firmy: Stowarzyszenie Demagog
  • Ulica i nr: Ul. Stanisława Noakowskiego 26/28
  • Kod pocztowy: 00-682
  • Miejscowość: Warszawa
  • Numer NIP: 6751544169

Najszybszym sposobem kontaktu z organizatorem i uzyskania dodatkowych informacji jest wypełnienie formularza kontaktowego. Możesz też zadzwonić do organizatora.
Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie Demagog
00-682 Warszawa, Polska Ul. Stanisława Noakowskiego 26/28

Organizator

Stowarzyszenie Demagog
00-682 Warszawa, Polska
Ul. Stanisława Noakowskiego 26/28
woj. mazowieckie
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!