O kursie
Celem edukacyjnym szkolenia jest zdobycie podstawowej wiedzy z zakresu fotografii podróżniczej. Uczestnik nabędzie umiejętności wykonywania zdjęć w świetle zastanym, o zmierzchu, w nocy oraz we wnętrzach bez użycia lampy błyskowej. Pozna również podstawowe zasady kompozycji m.in. zasadę trójpodziału oraz zasady ekspozycji (w tym zależność jakości i barwy światła od pory dnia). Szkolenie koncentruje się na rozwojowi umiejętności twórczych i zmysłu obserwacji uczestników.
Po ukończeniu kursu każdy uczestnik będzie posiadał podstawową wiedzę z zakresu fotografii podróżniczej. Będzie posiadał umiejętności wykonywania zdjęć w świetle zastanym, o zmierzchu, w nocy oraz we wnętrzach bez użycia lampy błyskowej. Będzie znał zasady kompozycji m.in. zasadę trójpodziału oraz zasady ekspozycji (w tym zależność jakości i barwy światła od pory dnia).
Kurs przeznaczony jest dla pasjonatów i entuzjastów fotografii, którzy pragną pogłębić i usystematyzować swoją wiedzę na temat fotografii oraz szukają inspiracji, źródeł pomysłów oraz własnego stylu.
Program kursu
1. Wstęp
- Najważniejsze pojęcia z techniki i obsługi aparatów
- Długość ogniskowej, przesłona, przyciski funkcyjne, rodzaje obiektywów
- Tryby P, S, A (Tv) i M aparatów fotograficznych, ich zastosowanie w praktyce
- Metadane EXIF (Exchangeable Image File Format)
- Pytania i odpowiedzi
2. Ekspozycja
- Histogram, balans bieli, ISO oraz pojęcie szumów, kompensacja wartości ekspozycji (eV)
- Jakość światła w zależności od pory dnia, roku oraz szerokości geograficznej
- Fotografowanie w świetle zastanym, o zmierzchu, w nocy
- Fotografowanie we wnętrzach bez użycia lampy błyskowej.
- Kierunkowość światła – oświetlenie przednie, boczne, tylne („pod światło”)
- Prezentacje Grzegorza Lityńskiego na temat roli światła ze zdjęć wykonanych w Etiopii, Kanadzie, Gwatemali, Indiach, Indonezji, Kirgistanie, Kuby, Laosie, Maroku, Mjanmy, Rosji (Syberia, Kamczatka), Rumunii, Spitsbergenu, Sri Lanki, USA, Włoszech oraz na Śląsku.
- Pytania i odpowiedzi
3. Kompozycja
- Zasada trójpodziału, kadrowanie, amerykański plan, punkty odniesienia, sztafaż, zdjęcia konturowe, rytm, symetria, tło
- Punkty widzenie żaby, ptaka, psa i człowieka
- Linie – wertykalne, diagonalne, horyzontalne
- Niskie, wysokie i środkowe linie podziału. Rola linii prowadzącej
- Nieostrość pierwszoplanowa, obramowania pierwszo- i drugoplanowe
- Nadawanie przestrzenności zdjęciom - fotografowanie scen wieloplanowych
- Pytania i odpowiedzi
Czas trwania
Prelegenci
Grzegorz Lityński - fotograf i podróżnik, Kierownik Studiów Podyplomowych z Fotografii Podróżniczej i Dokumentalnej WST w Katowicach, laureat BZ WBK Press Foto, autor szeregu wystawy indywidualnych m.in. w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie oraz w ramach Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu. Oficjalny fotograf wyprawy Narodowego Centrum Kultury śladami polskich zesłańców na Syberię oraz Kamczatkę. Zdobywca Grand Prix Festiwalu Podróżniczego we Wrocławiu oraz Nagrody Publiczności Festiwalu Podróżniczego „Trzy żywioły” w Krakowie. Fotografował głowy państw, polityków, biznesmenów, sportowców, bezdomnych, mieszkańców slumsów, obozu dla uchodźców. Realizował projekty dokumentalne na Dolnym i Górnym Śląsku, na Filipinach, w Kanadzie, Laosie, na Sri Lance. Odznaczony przez Prezydenta RP za szerzenie polskości na krańcach świata (2015). Posiada bogate doświadczenie dydaktyczne: od kilkunastu lat prowadzi zajęcia z fotografii – teoria i plenery – w Polsce, Czarnogórze, Czechach, Hiszpanii, Niemczech, a także w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej.
Terminy i miejsca
To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Wymagania sprzętowe to: mikrofon, głośniki/słuchawki
Dołączenie następuje poprzez kliknięcie w indywidualny link wysłany mailem do uczestnika przed szkoleniem. Ważność linku – zgodna z harmonogramem szkolenia.
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Organizator

Najczęściej zadawane pytania
Zapisy ON-LINE na kurs trwają do 23 lutego 2022 r.
Po zebraniu się grupy Organizator kontaktuje się w sprawie dopełnienia formalności związanych z zapisaniem się na kurs. Potwierdzeniem zapisu będzie wpłata zaliczki 100 zł.
Masz pytania? Napisz do nas
