O kursie
Celem kursu jest przekazanie uczestnikom wiedzy z zakresu materiałoznawstwa odzieżowego. Przedstawione zostaną podstawowe surowce włókiennicze, materiały i dodatki krawieckie jak też omówione zostaną innowacyjne materiały i technologie.
Po zakończeniu kursu każdy uczestnik będzie posiadał:
- podstawową wiedzę z zakresu klasyfikacji i właściwości włókien, nitek, tkanin, dzianin i innych surowców włókienniczych
- znajomość terminologii związanej z materiałoznawstwem odzieżowym
- wiedzę z zakresu nowoczesnych materiałów odzieżowych
- znajomość technik i metod identyfikacji i oceniania właściwości materiałów odzieżowych
- umiejętności do klasyfikacji podstawowych surowców włókienniczych i materiałów odzieżowych
- umiejętności do zidentyfikowania surowców włókienniczych i materiałów odzieżowych oraz określenia ich właściwości użytkowych
- umiejętności doboru materiałów odzieżowych w zależności od asortymentu odzieży
- kompetencje do pracy w zespole, przyjmując w nim różne role, organizując pracę swoją i zespołu
- kompetencje do swobodnego uczestnictwa w dyskusjach branżowych
Kurs przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą lub zajmują się modą profesjonalnie lub amatorsko na wszystkich etapach pracy w branży: od projektu plastycznego odzieży aż do jego sprzedaży. Znajomość podstawowych surowców włókienniczych, ich właściwości, jak też rodzajów i właściwości materiałów tekstylnych stosowanych do produkcji odzieży jest podstawą pracy w branży odzieżowej.
- Dla projektantów odzieży wiedza ta jest niezbędna do optymalnego procesu kreacji, umożliwiającego tworzenie oryginalnych projektów odzieżowych oraz dokonania prawidłowego doboru materiałów odzieżowych i dodatków.
- Dla producentów odzieży wiedza z zakresu materiałoznawstwa umożliwia przeprowadzenie prawidłowego zakupu surowców, a świadomość ryzyka jakie niosą ze sobą niektóre struktury materiałowe i ich właściwości dobór prawidłowej technologii oraz możliwość prawidłowego reagowania na ewentualne reklamacje.
- Dla sprzedających fachowa wiedza z materiałoznawstwa jest cennym narzędziem wspomagającym proces promocji wyrobu – umożliwia zaprezentowanie zalet sprzedawanej odzieży wynikających nie tylko z estetyki wyrobu, ale także z właściwej kompozycji materiałowej oraz ich specjalnych właściwości użytkowych.
Fachowa wiedza może przydać się także dziennikarzom i blogerom modowym, którzy chcą profesjonalnie pisać o modzie i ubiorach.
Program kursu
- Moduł 1: klasyfikacja włókien; charakterystyka właściwości użytkowych włókien naturalnych, sztucznych i syntetycznych; nitka (przędza) – klasyfikacja i właściwości wpływające na cechy użytkowe materiałów tekstylnych.
- Moduł 2: tradycyjne materiały odzieżowe: tkaniny, dzianiny – sploty, właściwości, metody wykańczania, barwienie, druk; nowoczesne materiały odzieżowe: laminaty odzieżowe, włókniny: rodzaje, właściwości, zastosowanie; dodatki krawieckie: podszewki, materiały termoizolacyjne, wzmacniające, usztywniające, pasmanterie, itp.
- Moduł 3: identyfikacja i ocena właściwości materiałów odzieżowych; podstawowe informacje dotyczące procesów konserwacji odzieży; właściwości użytkowe odzieży, jakość odzieży oraz przydatność użytkowa odzieży.
Czas trwania
Prelegenci
Dr inż. Monika Bogusławska – Bączek jest absolwentem Politechniki Łódzkiej Filii w Bielsku – Białej. Tytuł doktora nauk technicznych uzyskała w 1999 roku. Od tego czasu aż do 2017 pracowała jako adiunkt na Wydziale Nauk o Materiałach i Środowisku w Akademii Techniczno – Humanistycznej w Bielsku – Białej. Równocześnie w latach 2002 – 2003 była adiunktem w Katedrze Materiałoznawstwa Obuwniczego i Odzieżowego na Wydziale Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa na Politechnice Radomskiej. Od roku 2009 pracuje na Kierunku Wzornictwo w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach, gdzie od października 2011 pełni funkcję Kierownika Katedry Wzornictwa. Prowadziła szereg wykładów na uczelniach zagranicznych, między innymi w Finlandii, w Hiszpanii, w Czechach, w Słowenii, w Turcji i na Litwie. W 2014 roku otrzymała II-ą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Projektów Badawczo – Rozwojowych w zakresie innowacyjnych wyrobów włókienniczo – odzieżowych, w Bursie w Turcji. Brała udział w szeregu konferencjach naukowych w kraju i zagranicą. Jest Autorką lub współautorką kilkunastu artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych. W ramach swojej działalności naukowo – dydaktycznej zajmuje się zagadnieniami związanymi z konstrukcją i technologią odzieży, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów funkcjonalności i komfortu użytkowania. Organizowała szereg studenckich pokazów mody, które odbywały się na terenie woj. śląskiego w tym Żory be Fashion.
Terminy i miejsca
To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
40-555 Katowice
Rolna 43
woj. śląskie
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Najczęściej zadawane pytania
Zapisy ON-LINE na kurs trwają do 04 lutego 2022 r.
Na wszystkie kursy w momencie rejestracji wymagana jest wpłata zaliczki w wys. 100 zł. Pozostała część opłaty za kurs wnoszona jest po otrzymaniu potwierdzenia ze strony organizatora o uruchomieniu kursu, nie później niż 5 dni przed rozpoczęciem pierwszych zajęć
- Nazwa firmy: Akademia Śląska
- Ulica i nr: Rolna 43
- Kod pocztowy: 40-555
- Miejscowość: Katowice
- Numer NIP: 6342513160