Materiałoznawstwo Odzieżowe od włókna do odzieży

O kursie

Celem kursu jest przekazanie uczestnikom wiedzy z zakresu materiałoznawstwa odzieżowego. Przedstawione zostaną podstawowe surowce włókiennicze, materiały i dodatki krawieckie jak też omówione zostaną innowacyjne materiały i technologie.

Dlaczego warto wziąć udział?

Po zakończeniu kursu każdy uczestnik będzie posiadał:

  • podstawową wiedzę z zakresu klasyfikacji i właściwości włókien, nitek, tkanin, dzianin i innych surowców włókienniczych
  • znajomość terminologii związanej z materiałoznawstwem odzieżowym
  • wiedzę z zakresu nowoczesnych materiałów odzieżowych
  • znajomość technik i metod identyfikacji i oceniania właściwości materiałów odzieżowych 
  • umiejętności do klasyfikacji podstawowych surowców włókienniczych i materiałów odzieżowych
  • umiejętności do zidentyfikowania surowców włókienniczych i materiałów odzieżowych oraz określenia ich właściwości użytkowych
  • umiejętności doboru materiałów odzieżowych w zależności od asortymentu odzieży
  • kompetencje do pracy w zespole, przyjmując w nim różne role, organizując pracę swoją i zespołu
  • kompetencje do swobodnego uczestnictwa w dyskusjach branżowych
Kto powinien wziąć udział?

Kurs przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą lub zajmują się modą profesjonalnie lub amatorsko na wszystkich etapach pracy w branży: od projektu plastycznego odzieży aż do jego sprzedaży. Znajomość podstawowych surowców włókienniczych, ich właściwości, jak też rodzajów i właściwości materiałów tekstylnych stosowanych do produkcji odzieży jest podstawą pracy w branży odzieżowej.

  • Dla projektantów odzieży wiedza ta jest niezbędna do optymalnego procesu kreacji, umożliwiającego tworzenie oryginalnych projektów odzieżowych oraz dokonania prawidłowego doboru materiałów odzieżowych i dodatków.
  • Dla producentów odzieży wiedza z zakresu materiałoznawstwa umożliwia przeprowadzenie prawidłowego zakupu surowców, a świadomość ryzyka jakie niosą ze sobą niektóre struktury materiałowe i ich właściwości dobór prawidłowej technologii oraz możliwość prawidłowego reagowania na ewentualne reklamacje.
  • Dla sprzedających fachowa wiedza z materiałoznawstwa jest cennym narzędziem wspomagającym proces promocji wyrobu – umożliwia zaprezentowanie zalet sprzedawanej odzieży wynikających nie tylko z estetyki wyrobu, ale także z właściwej kompozycji materiałowej oraz ich specjalnych właściwości użytkowych.

Fachowa wiedza może przydać się także dziennikarzom i blogerom modowym, którzy chcą profesjonalnie pisać o modzie i ubiorach.

Program kursu

  • Moduł 1: klasyfikacja włókien; charakterystyka właściwości użytkowych włókien naturalnych, sztucznych i syntetycznych; nitka (przędza) – klasyfikacja i właściwości wpływające na cechy użytkowe materiałów tekstylnych.
  • Moduł 2: tradycyjne materiały odzieżowe: tkaniny, dzianiny – sploty, właściwości, metody wykańczania, barwienie, druk; nowoczesne materiały odzieżowe: laminaty odzieżowe, włókniny: rodzaje, właściwości, zastosowanie; dodatki krawieckie: podszewki, materiały termoizolacyjne, wzmacniające, usztywniające, pasmanterie, itp.
  • Moduł 3: identyfikacja i ocena właściwości materiałów odzieżowych; podstawowe informacje dotyczące procesów konserwacji odzieży; właściwości użytkowe odzieży, jakość odzieży oraz przydatność użytkowa odzieży.

Czas trwania

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w środy od 15:30 - 19:30; łączna liczba godzin kursu to 32 godz. zegarowe.

Prelegenci

Dr inż. Monika Bogusławska – Bączek jest absolwentem Politechniki Łódzkiej Filii w Bielsku – Białej. Tytuł doktora nauk technicznych uzyskała w 1999 roku. Od tego czasu aż do 2017 pracowała jako adiunkt na Wydziale Nauk o Materiałach i Środowisku w Akademii Techniczno – Humanistycznej w Bielsku – Białej. Równocześnie w latach 2002 – 2003 była adiunktem w Katedrze Materiałoznawstwa Obuwniczego i Odzieżowego na Wydziale Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa na Politechnice Radomskiej. Od roku 2009 pracuje na Kierunku Wzornictwo w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach, gdzie od października 2011 pełni funkcję Kierownika Katedry Wzornictwa. Prowadziła szereg wykładów na uczelniach zagranicznych, między innymi w Finlandii, w Hiszpanii, w Czechach, w Słowenii, w Turcji i na Litwie. W 2014 roku otrzymała II-ą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Projektów Badawczo – Rozwojowych w zakresie innowacyjnych wyrobów włókienniczo – odzieżowych, w Bursie w Turcji. Brała udział w szeregu konferencjach naukowych w kraju i zagranicą. Jest Autorką lub współautorką kilkunastu artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych. W ramach swojej działalności naukowo – dydaktycznej zajmuje się zagadnieniami związanymi z konstrukcją i technologią odzieży, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów funkcjonalności i komfortu użytkowania. Organizowała szereg studenckich pokazów mody, które odbywały się na terenie woj. śląskiego w tym Żory be Fashion.

Terminy i miejsca

To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

40-555 Katowice

Rolna 43

woj. śląskie

Rejestracja

Cena standardowa
800
zwolnione z vat
Cena zawiera:
  • udział w zajęciach
  • materiały szkoleniowe
  • certyfikat uczestnictwa
Zapisz się
FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Prosimy o przejście do sekcji Zapisz się, aby wypełnić formularz zgłoszenia w wydarzeniu. Po jego wysłaniu organizator skontaktuje się celem potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia i przekazania szczegółów organizacyjnych.

Zapisy ON-LINE na kurs trwają do 04 lutego 2022 r.

Na wszystkie kursy w momencie rejestracji wymagana jest wpłata zaliczki w wys. 100 zł. Pozostała część opłaty za kurs wnoszona jest po otrzymaniu potwierdzenia ze strony organizatora o uruchomieniu kursu, nie później niż 5 dni przed rozpoczęciem pierwszych zajęć

Kurs objęty jest dofinansowaniem ze środków Bazy Usług Rozwojowych (BUR) oraz Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) . Dofinansowanie może sięgać od 80% do 100% ceny usługi!

Podczas wypełniania formularza rejestracji zaznacz opcję "Oświadczam, że udział będzie finansowany ze środków publicznych, proszę o wystawienie faktury z zerową stawką VAT."

Jeśli potrzebujesz zarejestrować organizatora w wewnętrznym systemie zamówień możesz zrobić to na dwa sposoby. W trakcie wypełniania zgłoszenia w polu Uwagi przekaż tą informację - opiekun szkolenia skontaktuje się w celu dopełnienia formalności. Możesz to również zrobić samodzielnie z użyciem poniższych danych:
  • Nazwa firmy: Akademia Śląska
  • Ulica i nr: Rolna 43
  • Kod pocztowy: 40-555
  • Miejscowość: Katowice
  • Numer NIP: 6342513160

Najszybszym sposobem kontaktu z organizatorem i uzyskania dodatkowych informacji jest wypełnienie formularza kontaktowego. Możesz też zadzwonić do organizatora.
Kontakt

Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz

Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Wybierz termin wydarzenia
Uzupełnij pole
Uzupełnij pole
Uzupełnij wiadomość
Potwierdź, że nie jesteś botem.
Musisz zaakceptować regulamin.

Dane kontaktowe

Eventis.pl
04-395 Warszawa ul. Siennicka 22/22

Organizator

Akademia Śląska
40-555 Katowice, Polska
Rolna 43
woj. śląskie
Centrum Szkoleniowo – Edukacyjne Akademii Śląskiej to nowa, dynamicznie rozwijająca się jednostka szkoleniowa prowadząca profesjonalne kursy oraz studia podyplomowe, zarówno dla firm jak i klientów indywidualnych. Oferujemy szeroki wachlarz spe...
Powiadomienia o nowych terminach

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych terminach tego wydarzenia!