O kursie
Rynek wyrobów budowlanych w latach 2020-2022 nie był dotknięty tak jak inne branże skutkami pandemii. Z uwagi na boom w budownictwie zapotrzebowanie na materiały budowlane utrzymuje się na wysokim poziomie. Z dużą ilością budów wiąże się też mnogość wątpliwości prawnych przy wprowadzania do obrotu i stosowaniu wyrób budowlanych.
Od 1 lipca 2013 r., najważniejszym aktem prawnym regulującym kwestie związane z wprowadzaniem do obrotu wyrobów budowlanych jest, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylającego dyrektywę Rady 89/106/EWG (w skrócie zwane rozporządzeniem CPR), Komisja Europejska zdecydowała jednak, że konieczne jest wprowadzenie nowego ładu w zakresie regulacji dotyczących wyrobów budowlanych. W dniu 30.03.2022 r. złożony został do Parlamentu Europejskiego i Rady projekt rozporządzenia, w którym proponowane są nowe zasady w przedmiotowym zakresie.
Projekt ten modyfikuje znacząco reguły wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych. Jest inny wzór deklaracji, zmieniono systemy weryfikacji stałości właściwości użytkowych, procedurę jednostkowego zastosowania i jeszcze wiele innych zmian.
Oprócz ww. projekt ten ma uregulować szereg kwestii, które w ogóle nie były jeszcze przedmiotem rozporządzenia CPR. Określone mają być rygory sprzedaży wyrobów za pomocą środków komunikacji elektronicznej, drukowania wyrobów przez drukarki 3 d, rygory stosowania wyrobów zdemontowanych z obiektów budowlanych, regeneracji wyrobów, wyrobów podwójnego zastosowania, obowiązki brokerów (pośrednictwo w zakresie wprowadzania do obrotu) i dostawców komponentów do produkcji wb.
Komisja Europejska nie ograniczyła się tylko do zmian w zakresie wprowadzania do obrotu ale także zdecydowała o zmianie systemu nadzoru rynku. Od dnia 16 lipca 2021 jest stosowane Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1020 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie nadzoru rynku i zgodności produktów oraz zmieniające dyrektywę 2004/42/WE oraz rozporządzenia (WE) nr 765/2008 i (UE) nr 305/2011.
Ten akt prawny wprowadza standardy nadzoru na rynkiem wyrobów zharmonizowanych, jest ważna zmiana ponieważ dotychczas poziom nadzoru i możliwości organów kontroli rynku były różne w różnych krajach UE. Polski system nadzoru musi być zgodny z prawem EU a zatem obecnie trwają prace na projektem ustawy z dn. 21.03.2022 r. o krajowym systemie nadzoru rynku w odniesieniu do produktów podlegających unijnemu prawodawstwu harmonizacyjnemu. Uregulowano w nim kwestie zakupu kontrolowanego, kontroli sklepów on line, procedurę celną dopuszczenia do obrotu, W art. 75 ww. projektu znajduje się szereg zmian do Ustawy o wyrobach budowanych. Zmiany będą dotyczyć między innymi, prawa do żądania przebadania próbki kontrolnej,
Szkolenie ma na celu jak najszerszą analizę regulacji dotyczących wyrobów budowlanych z punktu widzenia zarówno wprowadzających/udostępniających jak i stosujących je.
Szkolenie skierowane jest do:
- Producentów wyrobów budowlanych
- Importerów i dystrybutorów materiałów budowlanych
- Osób zajmujących się wprowadzaniem wyrobów budowlanych do obrotu, nadzorem i kontrolą
- Inspektorów nadzoru budowlanego i inwestorskiego, kierowników budowy i robót budowlanych
- Przedsiębiorstw budowlanych realizujących inwestycje w generalnym wykonawstwie,
- Developerów, spółdzielni mieszkaniowych budujących na sprzedaż domy i mieszkania
- Pracowników administracji samorządowej odpowiedzialnych za realizację inwestycji budowlanych
- Osób przygotowujących oferty przetargowe w zakresie wyrobów budowlanych
- Wszystkich osób zainteresowanych tematyką wyrobów budowlanych i ich wprowadzaniem do obrotu
Program kursu
1. Omówienie przyczyn zmian w prawie i ich implikacji
2. Podstawowe definicje – obecny stan prawny i projektowany, nowe definicje
3. Specyfikacje techniczne – obecny stan prawny i projektowany
4. Ocena zgodności z specyfikacją techniczną
- Systemy weryfikacji stałości właściwości użytkowych ( stan obecny)/ systemy oceny i weryfikacji ( stan projektowany);
- Procedury uproszczone ( stan obecny i projetowany);
5. Zakładowa kontrola produkcji
6. Deklaracje
- Deklaracja właściwości użytkowych/ krajowa deklaracja właściwości użytkowych/ oświadczenie z art. 10 Ustawy o wyrobach budowlanych/specjalna dokumentacja techniczna ( stan obecny);
- Deklaracja właściwości użytkowych/ zwolnienia z obowiązku wystawiania DWU/ zmiana DWU dla wyrobów usuwanych, podawanych regeneracji i nadwyżek wyrobów/ Deklaracja właściwości użytkowych i zgodności ( stan projektowany).
7. Oznakowanie Wyrobów budowlanych
- Rygory oznakowania znakiem CE i B,
- informacja towarzysząca,
- instrukcje obsługi i inne dokumenty,
- projektowane zmiany do treści informacji towarzyszącej znakowi CE.
8. Wprowadzanie do obrotu w innych krajach UE wyrobów budowlanych oznakowanych znakiem budowlanym oraz udostępnianie na rynku polskim wyrobów budowlanych oznakowanych według systemów krajowych innych państw członkowskich UE.
9. Kontrola wyrobów budowlanych
- prawa i obowiązki kontrolowanego w zależności o funkcji jaką pełni w systemie wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu ( stan obecny i projektowany)
10. Sankcje
- decyzje i postanowienia,
- sankcje administracyjnoprawne,
- publiczne rejestry wyrobów budowlanych nie spełniających wymogów.
Czas trwania
Prelegenci
Grzegorz Skórka - ekspert Ośrodka Szkoleń Budownictwa w zakresie przepisów prawa w tematyce wyrobów budowlanych. W latach 2009-2015 Naczelnik Wydziału Wyrobów Budowlanych Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Obecnie Dyrektor Wydziału Kontroli w Urzędzie Wojewódzkim. Doświadczony wykładowca specjalizujący się od lat w tematyce związanej z rynkiem wyrobów budowlanych.
Terminy i miejsca
To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Rejestracja
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa
- konsultacje
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Najczęściej zadawane pytania
Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia dostępnego na górze strony. Po jego otrzymaniu skontaktujemy się, aby potwierdzić zgłoszenie i przekazać wszystkie informacje organizacyjne.
- Nazwa firmy: Ośrodek Szkoleń Budownictwa IPW PROJEX Sp. z o.o.
- Ulica i nr: Wojewódzka 50/6
- Kod pocztowy: 40-025
- Miejscowość: Katowice
- Numer NIP: 9542470037
Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz
Dane kontaktowe
Organizator
