O szkoleniu
Celem szkolenia jest omówienie aktualnej problematyki związanej ograniczeniem korzystania z nieruchomości poprzez zezwolenie na realizację inwestycji sieciowych wbrew woli właściciela oraz konsekwencjami takiej decyzji po stronie organu i po stronie właścicielskiej, jak również kwestia ustalenie odszkodowania za ograniczenie korzystania z nieruchomości.
Do udziału w warsztatach zapraszamy pracowników działów: nieruchomości, majątku, działu prawnego i inwestycji, osoby zajmujące się pozyskiwaniem nieruchomości pod inwestycje i wszystkich zainteresowanych tematyką badania stanu prawnego. Zapraszamy pracowników firm deweloperskich, pośredników nieruchomości, przedstawicieli sieci handlowych, oraz pracowników firm posiadających spore nadwyżki gruntów.
Program szkolenia
1. Ograniczenie prawa korzystania z nieruchomości a konstytucyjne prawa właścicieli nieruchomości.
2. Istota ograniczenia administracyjnego.
3. Umocowanie prawne starosty w zakresie ograniczania korzystania z nieruchomości.
4. Wyjaśnienie przesłanek ograniczania sposobu korzystania z nieruchomości przez starostę.
5. Cele publiczne w kontekście stosowania ograniczeń.
6. Związanie z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego i decyzjami lokalizacyjnymi.
7. Praktyczne aspekty stosowania art. 124 Ustawy o gospodarce nieruchomościami:
- Negocjacje z właścicielami nieruchomości,
- Formy negocjacji,
- Unikanie tzw. pozorności negocjacji,
- Dokumentowanie przeprowadzenia negocjacji a skuteczność wniosku do starosty, zakończenie negocjacji,
- „Milczący brak zgody”,
- Sposoby, metody określania obszaru ograniczonego sposobu korzystania z nieruchomości,
- Wymiary pasów gruntu podlegających ograniczeniu,
- Źródła danych do wyznaczania obszarów ograniczenia, wpływ przepisów branżowych i bhp na wielkość obszaru;
- Konstrukcja wniosku do starosty i omówienie załączników do niego,
- Prowadzenie postępowania administracyjnego przez starostę, stosowanie kodeksu postępowania administracyjnego, dowody,
- Rozprawa administracyjna w toku postępowania krok po kroku – poradnik dla administracji i uczestników,
- Konstrukcja i wzór decyzji o ograniczeniu sposobu korzystania z nieruchomości;
- Decyzja zezwalająca na niezwłoczne zajęcie nieruchomości, warunki jej wydania, stałość w obrocie prawnym oraz omówienie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji.
8. Ograniczenie korzystania z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym – zasady stosowania art. 124a ugn – wnioski praktyczne
- Wykonanie konserwacji, remontu lub usunięcia awarii – ograniczenie na podstawie art. 124b ugn.
- Cel i zakres rozwiązań prawnych i spełnienie przesłanek zastosowania przepisu.
- Tzw. obiekty związane.
- Pojęcia konserwacji i remontów.
- Czy przepis dotyczy modernizacji urządzeń?
- Termin i zakres ograniczenia.
9. Ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości w celu zakładania elementów trakcji, znaków i sygnałów drogowych oraz urządzenia ciągów pieszych – zastosowanie art. 124c ugn.
- Pojęcie urządzeń służących do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego
- Pojęcie znaków i sygnałów drogowych
- Pojęcie ciągu pieszego w kontekście drogi dla pieszych po zmianie ustawy o drogach publicznych.
10.Prowadzenie działalności związanej z wydobyciem kopalin, poszukiwanie kopalin – art. 125 ugn. Koncesje, przedsiębiorcy, złoża.
11.Ograniczenie praw do nieruchomości w przypadku siły wyższej i zagrożenia powstaniem szkody – art. 126 ugn. Definicja siły wyższej, okres ograniczenia.
12.Odszkodowania z tytułu obciążenia nieruchomości służebnością publiczną.
- Wycena odszkodowania w kontekście przepisów rozporządzenia w sprawie wycen.
- Ocena operatu szacunkowego wykonanego w celu określenia wysokości zobowiązania.
13.Tzw. stare decyzje wywłaszczeniowe i ich konsekwencje, aspekty wyceny, odszkodowania i podmioty uprawnione.
14.Omówienie orzecznictwa NSA i WSA.
15.Podsumowanie, wnioski i dyskusja.
Czas trwania
9.30 - 14.00
Prelegenci
- mgr inż. geodezji i kartografii, geodeta uprawniony, obecnie pełni funkcję geodety powiatowego w Starostwie Powiatowym.
- Posiada wieloletnią praktykę w dziedzinie geodezji i kartografii. Również w ramach własnej działalności gospodarczej. Czynny zawodowo od początku lat dziewięćdziesiątych ub. wieku. Od 2004r. związany zawodowo z administracją publiczną. W latach 2004 –2010 kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w jednym z urzędów miejskich, wcześniej praktyka zdobyta w dużej firmie projektowej.
- Doświadczony trener, przygotowuje i prowadzi szkolenia dla jednostek samorządu terytorialnego w tematyce gospodarowania nieruchomościami, geodezji i kartografii oraz tematów pokrewnych.
- Ma na swoim koncie szereg przeprowadzonych podziałów i rozgraniczeń nieruchomości, opracowań do celów prawnych oraz innych prac geodezyjnych.
Audytor systemów jakości ISO 9001 i 14001. Posiada potwierdzone umiejętności w zakresie negocjacji metodami NLP (Neurolingwistyczne Programowanie).
Terminy i miejsca
To szkolenie nie ma aktualnych terminów. Wyślij zapytanie o nowe terminy bądź zapisz na powiadomienia o nowych terminach.
Rejestracja
- zniżkę 5% przy zgłoszeniu za pośrednictwem Eventis.pl (cena standardowa 950 zł)
- udział w zajęciach
- materiały szkoleniowe
- certyfikat uczestnictwa
- bezpłatne anulowanie zgłoszenia do 7 dni przed terminem
Wydarzenie nieaktualne. Wypełnij formularz, aby zapytać o nowe terminy.
Najczęściej zadawane pytania
Warunki zgłoszenia
- Organizatorem szkolenia jest Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. z siedzibą w Warszawie, ul. Farysa 64, 01-971 Warszawa, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy pod numerem KRS 0000287983 Numer identyfikacji podatkowej (NIP): 113-26-90-108. REGON: 14111371700000 zwana dalej "Gamma”.
- Cena szkolenia obejmuje m. in.: udział w szkoleniu online, materiały szkoleniowe w wersji pdf, certyfikat ukończenia szkolenia w wersji pdf..
- Warunkiem udziału w szkoleniu jest otrzymanie przez Gamma poprawnie wypełnionego formularza zgłoszenia ze strony www.projektgamma.pl, pocztą elektroniczna lub faksem oraz potwierdzenie przez konsultanta Gamma jego otrzymania. Jeśli zgłoszenie ma nastąpić później niż 7 dni przed rozpoczęciem szkolenia rekomendujemy wcześniejszy kontakt telefoniczny. Przesłanie do Gamma wypełnionego formularza zgłoszenia jest równoznaczne z akceptacją niniejszych Warunków uczestnictwa oraz z zawarciem umowy pomiędzy Gamma a uczestnikiem szkolenia (w przypadku zgłoszeń od osób fizycznych) lub firmą (w przypadku osób prawnych)..
- Z zastrzeżeniem punktu 5, Gamma najpóźniej na 3 dni przez terminem rozpoczęcia szkolenia prześle do osób, które zgłosiły chęć udziału w szkoleniu, za pośrednictwem poczty elektronicznej, potwierdzenie udziału w szkoleniu wraz z dodatkowymi informacjami organizacyjnymi dotyczącymi szkolenia..
- O przyjęciu na szkolenie decyduje kolejność zgłoszeń. Gamma zastrzega sobie prawo do odmowy przyjęcia zgłoszenia w danym terminie szkolenia, jeżeli:
a) lista uczestników będzie już zamknięta,
b) w przypadku nie zgłoszenia się minimalnej liczby osób. - Gamma zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia lub zmiany jego terminu na 2 dni przed terminem szkolenia.
- W przypadkach określonych w punkcie 5 i 6, wszelkie kwoty wpłacone tytułem zapłaty za udział w szkoleniu zostaną zwrócone w całości w ciągu 14 dni od daty przekazania stosownej informacji do uczestnika szkolenia, za wyjątkiem sytuacji, kiedy strony uzgodnią, że wpłacona kwota zostanie zaliczona na poczet zapłaty za udział uczestnika w szkoleniu w innym terminie.
- Płatność za szkolenie powinna wpłynąć na konto Gamma nr 26 1140 2017 0000 4102 0842 7785 najpóźniej w ciągu 14 dni od daty otrzymania faktury za udział w szkoleniu, o którym mowa w punkcie 4 (decyduje data wysłania faktury drogą tradycyjną lub elektroniczną).
- Faktura VAT zostanie wystawiona w dniu szkolenia lub w drugim dniu szkolenia w przypadku szkoleń dwudniowych i przesłana pocztą lub elektronicznie na adres wskazany w formularzu zgłoszenia.
- Rezygnacja z udziału w szkoleniu na 8 lub więcej dni przed planowanym terminem rozpoczęcia szkolenia nie pociąga za sobą żadnych obciążeń finansowych, pod warunkiem przesłania informacji o rezygnacji z udziału w szkoleniu w formie faksu lub poczty elektronicznej na adres Gamma. Decydująca jest data wpływu oświadczenia o rezygnacji do Gamma.
- W przypadku zgłoszenia rezygnacji z udziału w szkoleniu na mniej niż 8 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia szkolenia, Gamma zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia, tak jak za należycie wykonane szkolenie.
- Gdy Organizator nie otrzyma od Uczestnika oświadczenia o rezygnacji, a Uczestnik nie będzie uczestniczył w Szkoleniu, Zgłaszający jest zobowiązany do uiszczenia opłaty podanej przez Organizatora, na wskazany numer konta.
- Oświadczenie o chęci udziału w szkoleniu w terminie innym niż potwierdzony przez Gamma zgodnie z punktem 4, jest równoznaczne z rezygnacją z udziału w szkoleniu w uprzednio wybranym terminie.
- Reklamacje składa się w terminie 14 dni roboczych, licząc od dnia w którym usługa została wykonana lub miała być wykonana.
- Reklamacja musi zawierać szczegółowy opis zakresu niezgodności lub inne okoliczności ją uzasadniające.
- Usługodawca rozpatruje reklamację w terminie 30 dni roboczych, licząc od dnia jej wniesienia. Jeśli reklamacja w tym czasie nie może zostać rozpatrzona, Usługodawca powiadamia reklamującego na piśmie o przyczynach opóźnienia i przewidywanym terminie rozpatrzenia reklamacji.
- Wszelkie prawa do własności intelektualnej realizowanych w ramach umowy szkoleń pozostają własnością Konsorcjum Szkoleniowo-Doradczego Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k., właściciela marki Gamma i nie są przenoszone na Klienta. Zabronione jest powielanie materiałów szkoleniowych, przekazanych uczestnikom, nawet we fragmentach oraz usuwanie informacji o prawach autorskich.
- Szkolenia otwarte nie są nagrywane przez Organizatora. Organizator nie wyraża zgody na nagrywanie szkolenia przez Uczestników.
- Uczestnicy zobowiązują się do przestrzegania zakazu nagrywania szkolenia, z wykorzystaniem wszelkich urządzeń audiowizualnych, np. telefonów, kamer, dyktafonów, czy oprogramowania służącego do nagrywania, bez zgody Organizatora.
- W razie złamania zakazu nagrywania przez Uczestnika, Zamawiający pokryje wszelkie koszty i wydatki, w przypadku wystąpienia z roszczeniami przez osoby trzecie. Niezależnie od powyższego, Organizator ma prawo domagać się od Zamawiającego zapłaty dodatkowych kosztów, w przypadku udowodnienia nagrywania szkolenia.
- Nagrywanie szkoleń zamkniętych jest możliwe w przypadku, gdy takie ustalenia zostały dokonane pisemnie przez Organizatora i Zamawiającego, na etapie wyceny i przygotowania oferty szkolenia.
- Nazwa firmy: Gamma
- Ulica i nr: Farysa 64
- Kod pocztowy: 01-971
- Miejscowość: Warszawa
- Numer NIP: 1132690108
Masz pytania? Napisz do nas

Wypełnij formularz
Dane kontaktowe
Organizator
